Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast
Results 61 to 70 of 81

Thread: Imbunatatire filtru intern Juwel

  1. #61
    Very high member robertgeorgiani's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    bucuresti- vitan
    Posts
    1,264
    Post (Dis)Likes
    Extraordinar Nimeni...nu mi vine sa cred cata rabdare poti sa ai! Ai sta la aceasta ora ..din aceasta zi insorita sa masori tu si sa pozezi! Nu mi spune ca le ai scos si din acvarii functionale... mare om , mare caracter esti ,, renule".
    Se anunta ,,silenzio stampa"!!!

  2. #62
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Nu... nu le-am scos din acvariu... dar asta nu inseamna ca "nu stiu ce vorbesc" in privinta lor. Imi vine in schimb... sa ma apuc sa cantaresc 4L de Siporax sa ai demonstrez "domnului" ca NU AU UNDE INTRA... comform teoriilor sale! Indiferent de debit sau nu: e la mintea cocosului... NU ESTE LOC, oricat de mult si-ar dori.

    Stii bine ca "ma activez" cand citesc "idio...logi" si idei sublime. Dar in cazul de fata... ma opresc aici. Pozele au fost facute tocmai din prisma: "el stie... noi nu". Daca nici cu masuratori nu inceteaza.... dumnezeu cu mila! Vorba lui: ajungem la "latura penala": e penal sa citesti asemenea "dezbateri" pe un forum acvaristic.
    Seara lina
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #63
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    Deja traim in plin suprarealism

    E uluitor cu cata energie si disperare sare Nimeni de la o idee la alta, in speranta ca n-o sa se mai inteleaga ca:

    1. Le-a pus unor oameni in gura cuvinte pe care nu le spusesera niciodata:
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    observam CLAR ca o pompa cu debit 600L/h trage apa intr-un sistem... face filtrare mecanica... apoi se injumatateste debitul pentru filtrarea bio (600:2= 300L/h... lucru scris de Dragos si ACCEPTAT de Adrian_)..
    Pentru o chestie de-asta pe forumurile mari de afara se da ban direct, pentru simplul motiv ca asa ceva e pur si simplu ilegal, nu mai vorbim de imoral.

    2. Incepuse sa-mi explice el mie cum e cu circuitele multiple intr-un filtru desi postasem chestia asta cu vreo 3 pagini inainte intr-un mesaj super-clar.

    3. Se face acum ca ploua si posteaza nspe poze pentru a camufla cumva prostia URIASA pe care o scrisese cu doar un post in urma:

    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Acum ajungem la partea de "upgrade" cu care era sfatuit colegul Realmode in mod GRESIT: lasand aceasta configuratie si punand pompa de 1000L/h... deducem ca v-om avea un debit de 500L/h la filtrarea bio... debit prea mare ca acea filtrare sau proces... sa se realizeze intr-un spatiu atat de mic (cat au cele 2 compartimente finale, lasate exclusiv pentru filtrare bio: datorita injumatatirii debitului)
    Dupa cum se poate vedea FOARTE clar aici http://forum.practicalfishkeeping.co...ad.php?t=35542 acvariile Juwel Rio 240 vin echipate din fabrica fix cu filtru Bioflow 3.0 dotat cu pompa de 1000l/h.

    Ce mai ramane din toate minunile insirate de Nimeni (care mai are si doua filtre Juwel in casa )? Evident nimic, decat concluzia cat se poate de logica si evidenta ca omul foloseste lucruri despre al caror principiu de functionare n-are habar

    Cum sa ai doua filtre Juwel in casa si sa scrii ca debitul de imparte 50/50 prin cele doua circuite cand si Stevie Wonder ar "vedea" pe pipaite ca orificiile sunt diferite ca diametru?

    Si cum sa postezi enormitatile astea asezonate cu noi atacuri la persoana? Ma rog, nu stiu ce ar mai fi de adaugat, citit cu totii topicul ala de pe practicalfishkeeping si o sa intelegeti cine stie ce vorbeste si cine bate campii.

    P.S.
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    LE atacurile la persoana au fost incepute de tine, nu de mine. Eu nu am facut nicio apreciere la adresa
    domniei tale, tu ai facut la adresa mea. Eu dezbat ideile si nu persoanele, spre deosebire de tine care
    nu te poti abtine sa nu imi sari la jugulara. Incearca sa tii pentru tine aprecierile la adresa persoanei
    mele pentru ca, asa cum ti-am mai spus cu mult timp in urma, nu am mancat din aceeasi farfurie si
    nici nu ne tragem de sireturi. Da dovada ca ai bun simt si cei sapte ani de acasa.
    Mai dragos, daca tu imi arati mesajul in care eu as fi atacat PERSOANA ta, insemna ca ai habar ce vorbesti. Daca nu, inseamna ca bati campii. Corect?

    Pentru ca, pana una-alta, eu am atacat bazaconiile scrise aici de tine si atitudinea pe care ai avut-o, nu pe tine personal. Atacuri la persoana (repetate) au comis baietii care-ti fac tie galerie.

    Daca nu ai suficiente cunostinte de limba romana si de logica pentru a face diferenta, iti dau eu niste exemple:

    Quote Originally Posted by Adrian_ View Post

    La fel de evident e ca o persoana care nu intelege cum functioneaza un filtru Juwel o sa abereze despre filtrarea bio care trebuie suplimentata din cauza ca speli des buretii. Parca speli si cartusul de Cirax odata cu e

    Necesitatea de a suplimenta un filtru intern Juwel cu un filtru extern este data de incarcarea biologica mare, nu de cat de des speli buretii. Sper ca acum e clar.

    Asta e un atac la ideile exprimate de tine. Nu zic nici ca esti destept, frumos si devreme acasa nici viceversa. Ma refer la bazaconiile pe care le-ai scris acolo.

    Quote Originally Posted by pork View Post
    daca e cine cred eu ca e, atunci se explica patosul cu care i-a sarit la gat si va sfatuiesc sa va feriti cat se poate de mult, ca nu-i pe treaba lui )
    Quote Originally Posted by kirucd View Post

    ma intreb oare de ce detinatorul adevarului absolut pe toate forumurile romanesti si care s-a nascut
    invatat
    nu a avut pina acum ideea de a prezenta colegilor o "compilatie" pe tema filtrarii biologice.
    Intrebarea este retorica, nu merita sa ma cobor la un asemenea nivel.

    Daca tu nu poti face diferenta intre atac la idee si atac la persoana, nu ramane decat sa sper ca sunt muti alti useri si vizitatori care inteleg perfect lucrurile astea. Exemplele sunt cat se poate de elocvente si nu sunt nici pe departe singurele de pe acest thread.

  4. #64
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by robertgeorgiani View Post
    Mda...se pare ca elasticul si a facut efectul!
    Ma pregateam sa iti scriu ca.... "acum invata, se pregateste macar de un 6..." dar am evitat sa mai postez inutil. Insa "temerile mi-au fost confirmate Raman la ideea mea si ceea ce ai scriam initial lui Rick

    @ "Stimate Adrian_" : ca sa iti raspund pentru ultima oara nelamuririlor tale... ca vad ca te agiti prea mult.... si divaghezi de la subiect ca un coleg de la pond (na ca ti-am dat subiect de studiu)... asa ca te lamuresc in privinta afirmatiilor mele:
    - eu nu stau ca altii sa iti fac calcule exacte.... PENTRU CA NU MERITI.... de aceea am dat niste valori PUR TEORETICE! Chiar nu meriti sa imi bat capul cu tine din moment ce (poate) nu ai un asemenea filtru... sau poate nu doresti sa il imbunatatesti.
    Daca ai un asemenea filtru "imbunatatit"... te invit sa iti expui varianta PROPRIE prin care ai facut-o, ca de link-uri si copy-paste sincer cam suntem satui!
    - ce am afirmat eu cum ca dumneata ai fi DE ACORD.... este faptul ca: PENTRU O FILTRARE BIOLOGICA ESTE NECESAR UN DEBIT SCAZUT DE APA.... SUB 500L/h (de preferat in jur de 300L/h adaug eu...) cam asta am afirmat ca esti dumneata de acord: cu legile universalvalabile in ceea ce priveste debitul filtrarii bio. Cand o sa vii sa imi spui ca la un debit de 1000L/h se realizeaza filtrare biologica... fii ferm convins ca am sa te contrazic.
    Astea toate... tin de punctul 1, care fie vorba intre noi.... e imoral sa aduci in discutie cuvantul "ban"... dar din moment ce dumneata ai destule banuiesc ca stii despre ce este vorba si cum sta treaba cu ele.

    2:
    - te-am intrebat de 2,3 ori care este pricipiul functionarii acestui filtru - nu ai raspuns... drept ptr care ti-am postat cele sustinute de producator... in felul aceste vedeai si "cantitatea enorma" de Cirax care se afla in Bioflow.... si posibilitatea de a "imbunatati" filtrul adaugand MAXIM 2,5L de material filtrant biologic. Acum am repetat acest lucru: poate de nervi la prima citire ti-a scapat acest lucru. Si revin: datorita faptului ca deasupra... asa CUM BINE SPUI SI DUMNEATA... trebuie lasat loc pentru macar 1 bucata burete sau perlon.... spatiu care deja insumeaza 0,5L... restul spatiului il folosesti cum te duce mintea.
    Dar nu.... dumneata "plusezi" spunand ca se poate adauga material filtrant in "partea cealalta".... te-am intrebat: CUM, UNDE? dar ai uitat sa mai raspunzi. Cu toate ca am mentionat si eu: este posibil sa bagi Eheim SubstratPro... datorita marimii comparativ mai mici decat a Siporaxului.... si am revenit cu intrebarea: Bun.... il adaug... dar nu cumva il adaug inutil deoarece acel material nu ajunge sa faca treaba care e proiectat sa o faca? Nici aici nu am primit un raspuns...

    3: Ma doare pe mine pur si simplu in si nici acolo de ce pompa are Bioflow 3 sau 6 sau 8.... titlul topicului este: IMBUNATATIREA FILTRULUI INTERN...
    Poate sa aiba pompa cu ce debit doreste producatorul sa puna.... dupa cum ti-am spus la punctul 1: valorile au fost estimative....
    Dar daca tot tii neaparat sa ne legam de asta: AFIRMATIA ITI APARTINE..... SI CHIAR TU AI INCEPUT SA "DICTEZI DEBITE"... eu ca un "idiot ce sunt"... am luat de bun fara sa te verific.... pentru ca sincer nu ma interesa aspectul debitului din moment ce discutia era despre un upgrade:
    Te citez in totalitate ca sa nu fiu acuzat de induceri in eroare:

    Quote Originally Posted by Adrian_ View Post
    Din ce am citit eu, in toate filtrele Juwel care vin din fabrica cu pompa de 600l/h se poate pune pompa de 1000l/h.(carcasa fiind identica) ATENTIE insa, nu am verificat personal, intrebati clar la firma de la care cumparati. Prospectul de la Juwel pare sa confirme informatia, dar e cam lapidar.
    Deci: tu ai citit.... mi-e mi-a fost lene sa scormonesc boxa fiind ora inaintata. Dar acum iti pot spune clar ca am o "mica-mare banuiala": Juwel de 180L vine cu pompa de 600L/h... lucru care il poti afla de aici: http://www.juwel-aquarium.de/en/Prod...sion-180-black
    Pump power l/h 600 l/h
    Energy consumption W 6,5 Watt

    iar faptul ca o parte din debit se reduce.... si acolo am dreptate... asa ca "stimabile"... mai ai un 4. Ramane sa calculezi singur cam ce debit trece prin "cosuletul" de Cirax... postat in pozele anterioare.
    Acum revenind: NE POTI LAMURI DUMNEATA CUM IMBUNATATIM NOI FILTRUL PRIN MARIREA DEBITULUI? Explicatie logica va rog... nu studii elaborate citite de dumneata prin zeci de articole.

    Si daca tot am ajuns la citate... hai sa iti reamintesc cateva:
    Quote Originally Posted by Adrian_ View Post
    S-o luam pe rand:

    In esenta, ambele categorii de filtre plimba niste apa printr-o carcasa, cu ajutorul unei pompe. Ca sa ai filtrare bio buna trebuie sa ai un volum mare de material pe care il colonizeaza bacteriile, iar debitul de apa nu trebuie sa fie foarte mare. Asta e motivul pentru care in general se folosesc filtre externe pentru filtrare bio (oamenii nu prea vor sa stea cu o canistra plina cu Siporax la vedere in acvariu, e mai bine s-o tii undeva prin mobila pe care sta acvariul).
    Ai afirmat dumneata acest lucru subliniat? DA... Pacat insa ca nu ne-ai explicat si CUM PLIMBA APA PRIN CARCASA.... ca aici e diferenta

    Quote Originally Posted by Adrian_ View Post
    E nasol sa nu poti intelege principiul simplu de functionare al unui filtru (fie el intern sau extern) dar si mai nasol e sa-ti dai cu presupusul aiurea.
    Intradevar... din moment ce nu raspunzi la intrebarea referitoare la circuitul apei...

    Quote Originally Posted by Adrian_ View Post
    ... a facut ca anumiti producatorii de acvarii (intre care si Juwel) sa proiecteze filtre interne capabile sa faca foarte bine atat filtrare bio cat si mecanica. Un filtru de-asta are practic doua circuite ale apei in el, unul mai lent, pentru filtrare bio si unul mai rapid, pentru filtrare mecanica. Amandoua deservite de o singura pompa..
    Uite ca am ajuns si la partea in care "erai de acord" cu mine... nu mai pomenesc pe altii. Deci "stimabile": din moment ce JuwelBioflow 3.0 vine din fabrica cu o pompa de 600L/h... comform afirmatiilor dumneavoastra PROPRII de mai sus.... NE PUTETI EXPLICA CE INSEAMNA: "MAI LENT" in opinia dumneavoastra... avand in vedere ca vorbim de o pompa de 600L/h? Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.

    Quote Originally Posted by Adrian_ View Post
    ... Evident ca n-o sa poti baga intr-un filtru de-asta 20 de litri de Siporax, dar pentru o incarcare biologica usoara si chiar medie isi face treaba cu brio.

    La fel de evident e ca o persoana care nu intelege cum functioneaza un filtru Juwel o sa abereze despre filtrarea bio care trebuie suplimentata din cauza ca speli des buretii. Parca speli si cartusul de Cirax odata cu e
    Necesitatea de a suplimenta un filtru intern Juwel cu un filtru extern este data de incarcarea biologica mare, nu de cat de des speli buretii. Sper ca acum e clar.
    Bineanteles ca este "clar"... de aceea va intreb: CINE SPUNEA CA SE POATE BAGA MAI MULT MATERIAL FILTRANT BIOLOGIC INTR-UN Bioflow 3.0???

    Quote Originally Posted by Adrian_ View Post
    Tu ai vazut vreodata in viata ta un filtru Juwel, sau vorbesti pentru ca nu te poti opri?

    Un Bioflow 3.0 are un volum mai mare decat un JBL e700. Valabil si pentru stefanp
    La intrebarea subliniata ti-am raspuns afirmativ cu poze.... ocazie cu care ai putut sa te lamuresti clar ca afirmatiile pe care le faci referitor la JBL e700 nu se sustin datorita logicii... matematicii... si multor altor motive.

    Quote Originally Posted by Adrian_ View Post
    Acum concentreaza-te si la ce scrie interlocutorul..
    Ma jur ca o fac.... "i`a":
    Quote Originally Posted by Adrian_ View Post
    Discutia era despre volum, nu despre volumul materialului filtrant dat de producator. Pentru simplul motiv ca, daca te hotarasti sa umpli un filtru de-asta cu Siporax (de exemplu) bagi in el un volum semnificativ mai mare decat volumul de bureti+cirax dat de Juwel..


    Ce naiba sa mai zic? Vorbim de litri... arie... cm3... si concluzia este ca Siporaxul "este net superior buretelui" dap... in alte conditii.
    Restul... e deja "istorie"...:

    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Bioflow3 - 15,5x10,2x41,7 = 6.592,77 adica 6,59 litri
    e700 - 18x21x35 = 13.230 adica 13,23 litri

    E cam grea matematica asta, si parca la un moment dat ai zis ca nu vorbeai de
    volumul materialelor filtrante ci de volumul filtrelor.
    Capacitatea containerului de
    la e700 este de 6,1 litri, sa nu imi spui ca Bioflow are mai mult in conditiile in care
    are cu totul 6,59 litri.
    Comentariile de aici incolo sint de prisos.

    Scuze realmode pentru poluarea topicului.
    O seara placuta,
    Dragos


    Quote Originally Posted by Adrian_ View Post
    Exact mai Dragos, de volumul filtrului, doar ca de volumul interior nu de ala exterior. Pentru ca volum exterior la E700 inseamna o gramada de chestii care n-au legatura cu materialele filtrante

    Iar Bioflow este practic o cutie de plastic cu peretii grosi de 2mm, cum spuneam si ceva mai sus daca nu ai vazut unul in viata ta era MULT mai sanatos sa taci putin pana dadeai fuga in primul magazin.
    Dap.... gong final si o ultima intrebare.... ca tot ti-am pus poze: ne explici si noua cum maresti capacitatea unui Bioflow 3.0 fara a ai afecta FUNCTIONAREA CORECTA?

    Am o vorba de final ptr tine Adrian_ : Fa-ma sa imi fie dor de tine!

    Off-topic nu am fost... dar macar ti-am facut un rezumat la propriile tale postari.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #65
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    "E nasol sa nu poti intelege principiul simplu de functionare al unui filtru
    (fie el intern sau extern) dar si mai nasol e sa-ti dai cu presupusul aiurea."


    De unde sti tu ca nu inteleg principiul de functionare al unui filtru?
    Il inteleg mult mai bine decat multa lume. Atacul e direct la persoana
    mea, nu la principiile de functionare al unui filtru.


    "La fel de evident e ca o persoana care nu intelege cum functioneaza un
    filtru Juwel o sa abereze despre filtrarea bio care trebuie suplimentata din
    cauza ca speli des buretii. Parca speli si cartusul de Cirax odata cu ei"


    Ideea de la care am plecat eu, si pe care nu o combati in aceasta fraza,
    era suplimentarea filtrarii cu inca un filtru extern, care sa fie folosit
    doar pentru filtrare biologica, iar filtrul intern sa fie folosit doar pentru
    filtrare mecanica. In acest caz, mediile pentru filtrarea mecanica se
    pot spala des, dar mai important este faptul ca avem mai multe medii de
    filtrare mecanica. Interpretarea ta este tendentioasa, eu nu am vorbit
    despre filtrul in cauza, ci am facut o sugestie sa se foloseasca doua
    filtre. Afirmatia ca eu aberez este o insulta la adresa mea.


    "Am un sfat: judeca oamenii dupa argumentele aduse, nu dupa cum se
    umfla-n gusa. O sa ai de castigat pe termen lung daca-l urmezi.


    Cred ca o comparatie intre explicatia mea si elucubratiile care au cauzat-o
    e lamuritoare pentru orice om trecut cat de cat prin scoala."



    "Cum se umfla-n gusa" nu e atac la persoana? Sau poate nu vorbeai de mine?
    Elucubratiile sa inteleg ca sint ale mele, nu?


    "Draga Geani, tu realizezi ca in topicul ala e o compliatie de elemente culese
    de prin alte parti?

    Pur si simplu mi se pare de neinteles atitudinea de yes man pe care o vad la
    unii cata vreme afirmatia facuta aici de kirucd e o prostie iar argumentele pe
    care le-am expus in acest sens pot fi intelese de orice om normal psihic. Nu e
    vorba de a detine sau nu adevarul absolut, e vorba de logica si cunostinte
    elementare de fizica. E suor sa copiezi din diferite surse, ceva mai greu e sa
    intelegi ce copiezi acolo"


    Articolul scris de mine este o compilatie de informatii din lucrarile si
    articolele citite de mine in ultimii doi ani. Dar aceste informatii au fost
    prelucrate si adaptate de mine, o parte din ele, pentru cazul nostru,
    acvaristica de tip hobby. Nu pretind ca sint adevaruri absolute, am si
    spus asta in articol, dar este un punct de plecare pentru o discutie
    serioasa. De la asta si pina la a spune ca "e usor sa copiezi din diferite
    surse, ceva mai greu e sa intelegi ce copiezi acolo" e distanta mare,
    practic este o jignire pentru care ar trebui sa iti ceri scuze. Nu uita
    ca ti-am mai cerut odata sa iti ceri scuze si nu ai facut-o nici pina
    in ziua de azi. Din ceea ce spui tu acolo eu vorbesc numai prostii, nu
    am logica nici cunostiinte elementare de fizica si nu stiu decat sa
    copiez. Oare asta sa fie un atac la persoana mea?


    "In mod evident omul habar n-avea cum functioneaza un biofiltru
    Juwel dar dadea de zor sfaturi despre cum trebuie folosit. Evident
    ca spunea o prostie din moment ce filtrul Bioflow 3.0 are pe fund
    un cartus cu Cirax care face cea mai mare parte a filtrarii bio si care
    n-are nici o treaba cu spalarea mai frecventa a buretilor.

    Pe scurt, nu mai incerca sa-l "scoti" ca in cazul de fata ti-ar trebui
    macara. (asa de rau a cazut)."


    Sfatul meu a fost dat in cazul folosirii a doua filtre, unul intern si unul
    extern. Ca tu vrei sa interpretezi cu totul altfel ceea ce eu scriu foarte
    clar e cu totul altceva. Si chiar daca limba romana uneori este foarte
    "bogata" cred ca ultima propozitie este elocventa in ceea ce priveste
    nivelul de subtilitate al limbii. Ori ca ma faceai prost ori ce ai scris tu,
    in interpretarea mea e acelasi lucru.

    Pina la citatele de mai sus nici macar nu am intervenit cu noi postari in
    acest topic. Am vrut sa vad pina unde poti merge si cand te vei "dezlantui"
    si nu am avut prea mult de asteptat.

    Sa lasam comunitatea si adminii sa hotarasca daca modul tau de
    exprimare, subtil de altfel, este sau nu atac la persoana mea. Eu zic
    ca este. Si din acest moment te rog sa ma eviti pe cat posibil, asa cum
    eu cu siguranta te voi evita, pur si simplu nu vreau sa am de a face cu tine.

    O zi buna,
    Dragos
    Last edited by kirucd; 14-04-2013 at 06:35.

  6. #66
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by realmode View Post
    Salutari,

    1. Am impresia ca filtrul intern de la Juwel, BioFilter 3.0 care vine in dotarea acvariului Vision 180L nu este eficient, observ particule in suspensie.
    Se pot schimba "biretii" interni pentru filtrarea bio si mecanica? Daca da cu ce imi recomandati?
    2. Ma gandesc la inlocuirea filtrului intern cu unul extern de la ENHEIM, nu stiu daca este o idee mai stralucita.

    P.S. Daca optez pentru schimbarea buretilor din filtrul intern am in vedere modificarea pas cu pas pentru a evita deciclarea acvariului.
    "One sponge at the time"
    Ca tot iti sunt dator cu un raspuns Realmode:

    1- motivele particulelor in suspensie si a biofilmului le-am explicat in a2a jumatate a postului numarul 54:
    - hrana prea multa..
    - nivelul apei "incorect"...
    - colmatare prematura a buretilor... (fiind masa mare de reziduuri care ajunge in bureti acestia se imbacsesc mai repede decat ai cureti/clatesti tu... iar pompa trage prin partea cealalta asa cum se poate vedea in pozele producatorului)
    - aspirarea substratului deficitara (este posibil ca atunci cand faci schimbul de apa si curatenia necesara... fiind furtunul de golire prea mare timpii necesari curateniei sa se reduca. Astfel nu ai timp efectiv sa bagi aspiratorul adanc in substrat sau peste tot. Incearca cu un furtun mai ingust/subtire la debit)
    - Buretii interni se pot schimba cu orice material bio... si aici colegii ti-au expus variante.

    2- asa cum au spus si alti colegi: e bine sa lasi internul in varianta care este... axandu-te pe filtrarea mecanica interna si "skiming"... iar pentru externul viitor care il ai in vedere.... sa te axezi pe filtrare bio. Ceea ce se "traduce" prin: eliminarea majoritatii buretilor si "ceramicii" care fac filtrare mecanica si.... umplerea completa cu material filtrant biologic, indiferent de numele sau.... lasand doar in partea initiala o prefiltrare... iar daca este posibil: atasarea pe sorbul de IN a unui burete (cam inestetic, de aceea spuneam sa lasi un stat de bureti in filtru totusi)

    Sper ca ti-au fost de ajutor raspunsurile... Ape limpezi iti doresc
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  7. #67
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    Din pacate, avem cateva dovezi directe ale faptului ca Dragos refuza / este incapabil sa inteleaga diferenta dintre atacul la idee si atacul la persoana (sau incearca sa manipuleze intr-un mod grotesc) :

    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    "E nasol sa nu poti intelege principiul simplu de functionare al unui filtru
    (fie el intern sau extern) dar si mai nasol e sa-ti dai cu presupusul aiurea."


    De unde sti tu ca nu inteleg principiul de functionare al unui filtru?
    Il inteleg mult mai bine decat multa lume. Atacul e direct la persoana
    mea, nu la principiile de functionare al unui filtru.

    Hmm, nu. Atacul este la ideile exprimate de tine, din care reiese ca n-ai inteles principiul de functionare al unui filtru. Cand spui ca un filtru extern face filtrare bio mai bine ca unul intern (la modul general, nu discutand cazuri particulare) demonstrezi ca nu poti intelege principiul de functionare. Si, implicit, ca iti dai cu presupusul aiurea.

    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    "La fel de evident e ca o persoana care nu intelege cum functioneaza un
    filtru Juwel o sa abereze despre filtrarea bio care trebuie suplimentata din
    cauza ca speli des buretii. Parca speli si cartusul de Cirax odata cu ei"


    Ideea de la care am plecat eu, si pe care nu o combati in aceasta fraza,
    era suplimentarea filtrarii cu inca un filtru extern, care sa fie folosit
    doar pentru filtrare biologica, iar filtrul intern sa fie folosit doar pentru
    filtrare mecanica. In acest caz, mediile pentru filtrarea mecanica se
    pot spala des, dar mai important este faptul ca avem mai multe medii de
    filtrare mecanica. Interpretarea ta este tendentioasa, eu nu am vorbit
    despre filtrul in cauza, ci am facut o sugestie sa se foloseasca doua
    filtre. Afirmatia ca eu aberez este o insulta la adresa mea.
    Discutia se purta STRICT despre filtrul in cauza, deci scuza pe care incerci sa ti-o inventezi e pur si simplu ridicola.
    Daca tu poti spune ca asta e atac la persoana, in conditiile in care aberatia pe care ai scris-o acolo e clara, explicita si indica faptul ca habar n-aveai ce-i intr-un filtru Juwel, comentariile sunt de prisos. Mai ales cand comparam presupusul meu atac la persoana cu atacurile la persoana EXPLICITE si fara nici un fel de baza comise de tine:

    Quote Originally Posted by kirucd View Post

    ma intreb oare de ce detinatorul adevarului absolut pe toate forumurile romanesti si care s-a nascut
    invatat
    nu a avut pina acum ideea de a prezenta colegilor o "compilatie" pe tema filtrarii biologice.
    Intrebarea este retorica, nu merita sa ma cobor la un asemenea nivel.
    Astea sunt, mai dragos, atacuri la persoana si daca nu intelegi diferenta intre mizeriile pe care le-ai postat tu la adresa mea (ca persoana) si atacurile mele la ineptiile pe care le-ai scris aici, discutia pur si simplu nu are sens. E cam tarziu sa iei lectii de logica si de limba romana la varsta ta.



    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    "Am un sfat: judeca oamenii dupa argumentele aduse, nu dupa cum se
    umfla-n gusa. O sa ai de castigat pe termen lung daca-l urmezi.


    Cred ca o comparatie intre explicatia mea si elucubratiile care au cauzat-o
    e lamuritoare pentru orice om trecut cat de cat prin scoala."



    "Cum se umfla-n gusa" nu e atac la persoana? Sau poate nu vorbeai de mine?
    Elucubratiile sa inteleg ca sint ale mele, nu?
    Dupa cum vede orice om normal la cap, ala e un sfat dat la modul general si in care nu este nominalizata nici o persoana. Daca tu te-ai simtit nominalizat in vreun fel, alta are legatura cu perceptia ta despre propria persoana, nu cu afirmatiile mele.


    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    "Draga Geani, tu realizezi ca in topicul ala e o compliatie de elemente culese
    de prin alte parti?

    Pur si simplu mi se pare de neinteles atitudinea de yes man pe care o vad la
    unii cata vreme afirmatia facuta aici de kirucd e o prostie iar argumentele pe
    care le-am expus in acest sens pot fi intelese de orice om normal psihic. Nu e
    vorba de a detine sau nu adevarul absolut, e vorba de logica si cunostinte
    elementare de fizica. E suor sa copiezi din diferite surse, ceva mai greu e sa
    intelegi ce copiezi acolo"


    Articolul scris de mine este o compilatie de informatii din lucrarile si
    articolele citite de mine in ultimii doi ani. Dar aceste informatii au fost
    prelucrate si adaptate de mine, o parte din ele, pentru cazul nostru,
    acvaristica de tip hobby. Nu pretind ca sint adevaruri absolute, am si
    spus asta in articol, dar este un punct de plecare pentru o discutie
    serioasa. De la asta si pina la a spune ca "e usor sa copiezi din diferite
    surse, ceva mai greu e sa intelegi ce copiezi acolo" e distanta mare,
    practic este o jignire pentru care ar trebui sa iti ceri scuze. Nu uita
    ca ti-am mai cerut odata sa iti ceri scuze si nu ai facut-o nici pina
    in ziua de azi. Din ceea ce spui tu acolo eu vorbesc numai prostii, nu
    am logica nici cunostiinte elementare de fizica si nu stiu decat sa
    copiez. Oare asta sa fie un atac la persoana mea?
    Ma rog, no comment aici, cred ca iti pot spune si altii cat de aberanta e afirmatia ta ca ala ar fi un atac la persoana. Nimeni (nu userul) n-a afirmat ca Ponta e idiot pentru ca si-a plagiat doctoratul si acolo erau zeci de pagini luate direct cu copy-paste. Intelegi ideea? Se discuta lucrarea, nu autorul...


    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    "In mod evident omul habar n-avea cum functioneaza un biofiltru
    Juwel dar dadea de zor sfaturi despre cum trebuie folosit. Evident
    ca spunea o prostie din moment ce filtrul Bioflow 3.0 are pe fund
    un cartus cu Cirax care face cea mai mare parte a filtrarii bio si care
    n-are nici o treaba cu spalarea mai frecventa a buretilor.

    Pe scurt, nu mai incerca sa-l "scoti" ca in cazul de fata ti-ar trebui
    macara. (asa de rau a cazut)."


    Sfatul meu a fost dat in cazul folosirii a doua filtre, unul intern si unul
    extern. Ca tu vrei sa interpretezi cu totul altfel ceea ce eu scriu foarte
    clar e cu totul altceva. Si chiar daca limba romana uneori este foarte
    "bogata" cred ca ultima propozitie este elocventa in ceea ce priveste
    nivelul de subtilitate al limbii. Ori ca ma faceai prost ori ce ai scris tu,
    in interpretarea mea e acelasi lucru.

    Pina la citatele de mai sus nici macar nu am intervenit cu noi postari in
    acest topic. Am vrut sa vad pina unde poti merge si cand te vei "dezlantui"
    si nu am avut prea mult de asteptat.

    Sa lasam comunitatea si adminii sa hotarasca daca modul tau de
    exprimare, subtil de altfel, este sau nu atac la persoana mea. Eu zic
    ca este. Si din acest moment te rog sa ma eviti pe cat posibil, asa cum
    eu cu siguranta te voi evita, pur si simplu nu vreau sa am de a face cu tine.

    Concluzia este evidenta: tu iti auto-acorzi o importanta atat de mare, incat traiesti cu impresia ca orice atac la ideile (de multe ori aberante) pe care le exprimi in legatura cu acvaristica este un atac la persoana. Din nou, ca sa fie limpede, propun o comparatie cu un adevarat atac la persoana, comis chiar de tine:


    Quote Originally Posted by kirucd View Post

    ma intreb oare de ce detinatorul adevarului absolut pe toate forumurile romanesti si care s-a nascut
    invatat
    nu a avut pina acum ideea de a prezenta colegilor o "compilatie" pe tema filtrarii biologice.
    Intrebarea este retorica, nu merita sa ma cobor la un asemenea nivel.


    Orice om sanatos dpdv psihic, dotat cu un intelect normal si care a avut parte in viata de o minima educatie intelege diferenta enorma intre ce-ai scris tu DESPRE MINE si ce-am scris eu DESPRE PROSTIILE pe care le-ai insirat aici.

    Nu vad ce mai e de adaugat.

  8. #68
    Very high member robertgeorgiani's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    bucuresti- vitan
    Posts
    1,264
    Post (Dis)Likes
    Adrian_:
    ,,Hmm, nu. Atacul este la ideile exprimate de tine, din care reiese ca n-ai inteles principiul de functionare al unui filtru. Cand spui ca un filtru extern face filtrare bio mai bine ca unul intern (la modul general, nu discutand cazuri particulare) demonstrezi ca nu poti intelege principiul de functionare. Si, implicit, ca iti dai cu presupusul aiurea. "

    @Adrian_ tocmai ptr ca , colegul @kirucd sau Dragos asa cum tu il cunosti mai ,, bine" nu s a referit la un model anume de filtru extern asa cum ai facut o tu incercand sa pui in discutie unul dintre filtrele cu un volum mic de materiale filtrante si anume e 700 eu zic ca el a generalizat. Si acum te intreb eu:
    Cate filtre interne au volumul mediilor filtrante mai mare ca e1500/1501 ca tot vad ca ti place Jbl ul folosit ca si contrargument? Dar mai mare ca al unui eheim 2078 sau al unui ex2400 aaa?
    Deci se poate generaliza DOMNULE ADRIAN ca un filtru extern este mai ,, capabil" la filtrarea bio decat un filtru intern? Cumva datorita faptului ca un filtru extern cu debit de 1000l/h care trece prin 10 litri de material filtrant bio ( in cazul multor filtre externe) este superior unui filtru intern de 1000l/h care trece prin 1 , 2sau 3 litri de material?
    DOMNULE ADRIAN sa te mai intreb ceva asa din putinele mele cunostiinte.. la un acvariu de 180 litri e ok un debit de 600 litri (declarati de producator) ? Sau poate fi suplimentata filtrarea cu inca un filtru fie el intern sau extern . Atunci putem folosi unul ptr filtrarea mecanica , unul ptr cea biologica asa cum a propus Dragos?

  9. #69
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    Tentativele astea de reducere la absurd nu functioneaza catusi de putin. Stii de ce? Pentru ca exista numeroase acvarii in care filtrul intern este, de fapt, o succesiune de compartimente separate de display prin-un simplu perete (de plastic sau de sticla).

    Care compartimente (ce compun in acest caz filtrul intern) pot avea un volum insumat care sa depaseasca cu mult volumul oricarui filtru extern.

    Mi se pare uluitoare insistenta cu care incerci sa-l "scoti" pe Dragos, care pur si simplu a zis o prostie. Repet, reciteste cu atentie acest mesaj care acopera foarte bine toate variantele posibile (intre care se pot face,e vident, nenumarate combinatii):

    Quote Originally Posted by Adrian_ View Post

    Sa recapitulam, pentru cei care inteleg mai greu:

    1. Faptul ca un filtru este intern sau extern nu are nici o legatura cu tipul de filtrare pe care-l face. Extern sau intern reprezinta o optiune constructiva si atat. Cel intern are avantajul ca nu-ti poate umple casa de apa daca-i cedeaza o garnitura, cel extern are avantajul ca nu-ti umple acvariul cu o canistra de plastic.
    In plus (in functie de cum este proiectata carcasa) , filtrul intern poate face skimming de suprafata fara nici un alt accesoriu. Filtrul extern are nevoie de accesorii pentru asta.

    2. Tipul/tipurile de filtrare depind de structura interna a filtrului (care poate crea mai multe circuite ale apei, cu diferite viteze samd) si de materialele filtrante folosite, nu de locul unde este plasat filtrul (intern sau extern). Daca tii un filtru extern plin numai cu bureti si perlon ala o sa faca foarte putina filtrare bio si foarte multa fitrare mecanica. Invers, daca-l umpli numai cu Siporax/Matrix/Eheim substrat pro samd filtrul ala va face aproape numai filtrare bio si foarte putina filtrare mecanica (prin decantare).

    La fel, un filtru intern de viteza mare plin numai cu perlon va face aproape numai filtrare mecanica. Daca umpli un filtru Juwel numai cu Siporax, va face aproape numai filtrare bio, la fel de bine ca un filtru extern cu volum egal si dotat cu o pompa cu debit similar.


    Mai clar de atat nu cred ca se poate explica si zau ca n-am de gand sa ma cert cu cei care nu pot sa inteleaga atata lucru. Ar fi cu desavarsire inutil .
    Chiar si daca ramanem strict la canistra de plastic, ia vezi ce volum are filtrul asta http://www.juwel-aquarium.de/en/Prod...36su1nqogfcpi6

    Surpriza, 8 litri de materiale filtrante

    Realmente nu inteleg de ce insisti sa te faci de ras sustinand niste aberatii, in totala necunostinta de cauza...

  10. #70
    Member Adrian_'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    261
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Adrian_ View Post


    Chiar si daca ramanem strict la canistra de plastic, ia vezi ce volum are filtrul asta http://www.juwel-aquarium.de/en/Prod...36su1nqogfcpi6

    Surpriza, 8 litri de materiale filtrante
    Adica exact cat JBL e1500, ca sa te scutesc de cautat

    Si, repet, solutia cu filtrul intern realizat prin separarea unor compartimente de display permite obtinerea unor volume mult mai mari decat ale oricarui filtru extern de pe piata. Asta ca sa incheiem definitiv discutia despre tampenia ca "filtrul extern are volum UTIL mai mare".

Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •