Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: sfaturi - am facut upgrade de la 18w la 48w, program de lumina?

Junior Member Capatrat's Avatar
    Post (Dis)Likes

Lightbulb sfaturi - am facut upgrade de la 18w la 48w, program de lumina?

Salut

am avut un capac de lumina cu 1xT8 18w, temeperatura de culoare undeva pe la 5600 cred, un tub destul de standard philips si am facut upgrade, am schimbat capacul si noul setup are 2x24w T5 (Arcadia Tropical Pro & Arcadia Plant Pro, primul e mai rozaliu, al doilea un pic mai rece)

Eu teoretic am ceva in cap legat de reducerea orelor de lumina pe zi pana incep plantele sa se adapteze la noua lumina, cu neonul de dinainte statea lumina aprinsa 10h pe zi, ieri de cand am pus in functiune capacul nou am tinut-o doar 4h aprinsa.

ma gandeam sa-l tin cu 4h pe zi vreo 3 zile si sa lungesc programul treptat pana ajung la macar 8h pe zi.

Totusi as aprecia foarte mult daca ati putea sa imi dati niste sfaturi pentru ca mi-e frica sa nu apara algele.
    Am o solutie impotriva algelor verzi, dar pana acum am folosit-o doar preventiv si in cantitati mai mici decat cele recomandate pe prospect.

Alte informatii... CO2 o instalatie cu drojdie care functioneaza cat lumina e aprinsa, acvariul are 55l, 6 Aphyosemion australe

atasez si niste imagini ca sa va faceti o idee cam cat de multe plante am si cam cum e lumina (scuze pt calitatea fotografiilor)

http://static.tumblr.com/eanlqtb/nGP...403_133806.jpg
    http://static.tumblr.com/eanlqtb/UR7...403_133820.jpg

Very high member robertgeorgiani's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Salut. Poti face un program la iluminare de genul 9-13...17-21. Bomba o poti tine toata ziua si sa o opresti noaptea . Ce mi a sarit mie in ochi este filtrul care m i se pare extrem de mic ptr 55 litri.

Post (Dis)Likes
    salut si multumesc pentru reply

si eu cred ca nu e un filtru tocmai ok, e un aquael mini plus care teoretic ar tb sa aiba o putere de circulatie de 260l/h la maxim si eu il tin la 80% sa zicem...

pe langa asta cam la doua zile mai schimb cam 2l

Post (Dis)Likes
    Poti face schimburi de apa de 10..15 litri saptaminal. 2litri e foarte putin. Parerea mea. La un filtru e important debitul dar e foarte important si cantitatea de material filtrant din el si mediile filtrante.

Very high member LupuMoralist's Avatar
    Post (Dis)Likes
    poti sa te astepti la o invazie masiva de alge. ti-as fi recomandat sa incepi cu un singur neon de 24W. bomba CO2 nu va face fata la schimbarea luminii. nu ne-ai spus nimic despre fertilizare. solutiile impotriva algelor nu iti recomand sa le folosesti. incearca sa lucrezi la cauza problemelor, nu la efect

Post (Dis)Likes
    asa am incercat initial, dar nu merge capacul cu un singur neon, nu se aprinde cel ramas.

ingrasamant - substrat JBL acoperit cu nisip, in apa ingrasamant Ferropol de la JBL

solutia impotriva algelor despre care scriam mai devreme e "AlgExit" de la Easy Life

daca maresc doza de co2 ar trbui sa fie mai safe?

High member Busuioc's Avatar
    Post (Dis)Likes
    micsoreaza perioada de iluminare

Post (Dis)Likes
    va multumesc celor care au raspuns...

as mai avea o intrebare legata de plantele de suprafata (am asa - Aeschynomene fluitans, Lemna minor, Eichornia crassipes si Pistia stratiotes). ele n-ar tb sa ajute destul de mult in problema mea?

ma gandesc ca daca ele o duc bine consuma destul de mult din substantele din apa care ar putea ajuta la aparitia algelor (mai mult decat cele din substrat), mai ales lemna minor care ar tb sa de dezvolte periculos de mult sub cei 48w)

ps - am postat aici o imagine cu "bomba" de co2, are presiune constanta, fiecare sticla da aproape la fiecare secunda cate o bula. sigur nu e suficient pt acvariul asta si cate plante are? upgrade-ul cu filtrul il inteleg si ma gandesc la el, dar bani de butelie chiar n-am luna asta

http://static.tumblr.com/eanlqtb/yOh...403_215832.jpg

Post (Dis)Likes
    so far so good... a trecut deja o satpamana si nici un semn de alge, sper sa nu ma grabesc, dar ma gandesc ca pana acum tb sa apara un semn ceva.

am facut un program de lumina 12:00-16:00 / 20:00-23:00

bomba merge de la 12:00 pana la 22:00

ce mi se pare tare e ca au inceput plantele sa faca pearling mai serios, pana acum ma bucuram doar daca vedeam la una cate un firicel de bule care se ridica, acum toate plantele se acopera de bule fine.

dupa ce sting lumina, las o piatra de aer cam juma' de ora

nu am mai schimbat zilnic 2l, o sa incep sa schimb odata pe saptamana 15l

sper sa reusesc cat mai repede sa schimb filtrul cu unu extern, am gasit ceva pe okazii, tetratec ex 600. nu prea cred eu ca-i filtrul super filtru, dar macar incep sa folosesc un filtru adevarat. imi pare rau ca n-am intrebat mai multe pe forum inainte sa il cumpar pe asta pe care-l am.

Post (Dis)Likes
    Nu te sfatuiesc sa iei filtru sh decat daca il poti proba. Mai ales tetratec uri care sunt cunoscute ca niste filtre care curg...ce pret e tetratec ul asta care l ai gasit?
    Last edited by robertgeorgiani; 05-04-2013 at 16:17.

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread