Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 61

Thread: Rezultate cu Tropica, Volcanit si iluminare Giesseman

  1. #21
    Very high member Neonul's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti- Crangasi
    Posts
    1,385
    Post (Dis)Likes
    Multumesc multumesc corcoduse si caise sa iasa

  2. #22
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Neonul View Post
    Astazi mi-a ajuns si tubul midday. Sa vedem ce rezultate vom avea. Acvariu 60x30x30 lampa JBL 2x24w giesseman midday si aquaflora.
    Sa le stapanesti sanatos! si sa ne incanti si pe noi cu ce vei obtine cu ele.

    Quote Originally Posted by marian4232 View Post
    Dintr-un astfel de acvariu recomand sa se vanda plante si nu toate aratarile ce se vand prin diverse locatii.


    Marian, total de acord cu tine. Cat despre partea cu vindere plante, ai mare dreptate.
    Trebuie sa ii dai planta cumparatorului asa cum ai vrea sa o primesti si tu la randul tau, in toata splendoarea ei, nu un betisor de 10 cm, cu 3 frunze fara culoare pe el.

    De curand i-am dat unui doritor(forumist)(orasean de al tau) 5 Fire de prosepinaca Palustris , faine, si lungi de 50 de cm. Iar omul a ramas uimit de faptul ca i le-am trimis asa de mari si "cu atatea frunze" fata de ce luase el local de la alti pasionati de buruieni acvatice.

    Dar asta e alta discutie, pe care nu vreau sa o detaliem mai departe in acest topic.
    Last edited by BogdanHojbota; 09-04-2013 at 14:00.

  3. #23
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Ce mi-ar place sa aveti sange in instalatii sa dati si niste nume ... nu de alta, dar doar ca sa ajutati comunitatea ..... sa stie lumea de unde sa nu cumpere "aratari" ....
    Ce mi-ar place sa aveti sange in instalatii sa-i spuneti lui Victor in fata ca ce a facut el in Pangeea, Atlas, Atlantis si Nano e un mare fas .....
    Ce mi-ar place sa aveti sange in instalatii sa nu spuneti si noua care sunt acei acvaristi, cat timp au folosit filtrul de substrat, in ce conditii ...etc ... adica ceva cu cap si coada, ceva constructiv, nu doar pastile de genul
    Cat despre filtru de substrat, am feedback de la mai multi acvaristi din tara, ca e un simplu fas(mit) si ca nu se vad deloc rezultatele. Multi l-au si scos
    ... prea suna a stire jurnalistica : "de la sursele noastre din interior avem informatii ca ...."
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  4. #24
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Eu am zis sa fiu baiat finut si sa nu dau nume ca nu prea e frumos insa acum daca tot ai mentionat.....
    Asta este adevarul, din pacate pentru cei ce nu stiu iar pentru cei ce stiu, sa fie invatare de minte.

    Referitor la filtrul de substrat, ce rezultate vrei sa scoti cu el cand se pot scoate rezultate maxime doar din "piatra seaca" ca sa-l citez pe Bitanu pe care il iert cu ocazia asta . Acum 3-4 ani cand am facut publica afirmatia ca eu nu folosesc substrat fertil, multi acvaristi de seama au ramas uimiti, de cum e asa ceva posibil.

    Dovada?
    Poftim:




    Fara substrat fertil, fara bile, fara alte chestii de se pun la radacini, fara filtre de substrat sau alte nebunii. Pe vremea aia filtrul de substrat se gaseea doar in doua trei discutii.
    Imi aduc aminte cand un coleg de forum, cu experienta, a venit sa ia niste plante de la mine. Nu m-a crezut cand i-am spus ca nu am substrat fertil si i-am rascolit pietrisul pentru a-i dovedi. A spus ca nu a vazut in viata lui un acvariu asa frumos. Asta ca o mica paranteza ca sa ma laud si eu putin . Nu ca ar fi fost o minune de acvariu prin aranjament dar plantele aratau in stare perfecta.

    Referitor la Victor, el deja o stie si probabil ca si de aceea e suparat pe mine (pe langa alte motive), dar nu imi place cum arata plantele din acvariile sale. Am scris-o si in topicul sau. Faptul ca a adus multe plante la noi este de apreciat la maxim si il respect pentru asta. Pentru celelalte fapte, mai putin, si la fel ca Bogdan am auzit de nemultumirea multor persoane cu privire la ceea ce discutam aici. Nu am cumparat de la el si probabil ca nici nu voi cumpara.
    Inca o data apare in discutie, inferioritatea si mediocritatea. De ce se lauda asa mult ceva mediocru?

    Succes

  5. #25
    Very high member bitanu's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Navodari <*))){
    Posts
    1,199
    Post (Dis)Likes
    Sange? Hmmm!!! Am nivelul triglicelidelor prea mare.

  6. #26
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Marian, toate astea tin si de priceperea acvaristului. Degeaba ai super scule si super materiale si toate cele, daca nu te pricepi.. Ma dau exemplu pe mine, ca am avut tot ce trebuie si am trecut prin toate fazele (cu substrat, fara, cu filtru si fara, cu incalzitor si fara) - rezultatele = am facut rahatul praf si plantele bors.
    Din pacate rabdarea si priceperea nu se pot comanda online.

  7. #27
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Este si asta adevarat. Sunt si persoane carora le poti cere sfatul. Incet, incet, inveti. Nimeni nu s-a nascut invatat si toti am precut prin asta.

  8. #28
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Cristi, comentariile tale sunt ca de obicei, cand esti rautacios cand esti .

    Am deviat total de la subiectul principal al acestui topic.

    1. Filtru de substrat, am doi acvaristi din Iasi, unul din Bacau, unul din Cluj si unul din Arad, unul din Timisoara si unul in Focsani, plus un mare acvarist din Navodari, care mi-au impartasit parerile despre filtru de substrat ca fiind ineficient (fas adica).
    Daca dl. Bitanu are disponibilitaea necesara, il rog sa isi faca publica experienta sa despre acest filtru. Nu toti acesti acvaristi activeaza pe acest forum.
    Plus ca mai am un nebun, care a facut un acvariu impartit in doua , jumatate cu filtru de substrat si jumatate fara sa vada daca sunt diferente, si mi-a zis ca si-a pierdut vremea degeaba.


    Esti purtatorul de cuvant a lui Victor? Cand ma mai aud cu el la telefon, sa te sun pe tine intai si sa intreb daca e disponibil? Te simti tu cu ceva, chiar nu iti inteleg interventia, ori nu iti plac plantele expuse in fotografiile acestui topic?

    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Din pacate rabdarea si priceperea nu se pot comanda online.


    Daca gasesti, rogu-te ia-mi si mie doua kg, fac cinste!!
    Last edited by BogdanHojbota; 11-04-2013 at 10:03.

  9. #29
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by BogdanHojbota View Post
    Cristi, comentariile tale sunt ca de obicei, cand esti rautacios cand esti .
    Multumesc frumos.
    Filtru de substrat, am doi acvaristi din Iasi, unul din Bacau, unul din Cluj si unul din Arad, unul din Timisoara si unul in Focsani, plus un mare acvarist din Navodari, care mi-au impartasit parerile despre filtru de substrat ca fiind ineficient (fas adica).
    Daca dl. Bitanu are disponibilitaea necesara, il rog sa isi faca publica experienta sa despre acest filtru. Nu toti acesti acvaristi activeaza pe acest forum.
    Plus ca mai am un nebun, care a facut un acvariu impartit in doua , jumatate cu filtru de substrat si jumatate fara sa vada daca sunt diferente, si mi-a zis ca si-a pierdut vremea degeaba.
    Am avansat .. acum avem locatia lor ... ce urmeaza: numarul de la pantof? Spune-le numele .. ce daca nu activeaza pe forum? Nici Tom Barr nu activeaza pe acest forum si totusi parerea lui despre un subiect sau altul e adusa ca argument (uneori chiar decisiv)

    ori nu iti plac plantele expuse in fotografiile acestui topic?
    Binenteles ca-mi plac .... ia intreaba-l pe Ginel cand sunt facute pozele? Te pomenesti ca or fi din perioada cand lua reactivi de la mine ......
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  10. #30
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Nu va mai certati ca nu o sa ajungeti nicaieri , rezultatele vorbesc de la sine . Olandezul lui Sterian cu piatra seaca din HB a fost impecabil , Bitanu cu fertilele lui a avut setup-uri reusite ...de Petre nu mai zic .
    Reusite cu tevi nu am vazut nicaieri asa cum nu am vazut nici un "greu" in workshopurile internationale sa foloseasca asa ceva . Ar fi perfect ca plantele care le cumparam sa arate perfect dar daca asteptam bazine perfecte ramanem fara verdeata . Trebuie sa recunoastem ca setup-urile impecabile sunt rare pe la noi .

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •