Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 37 of 37

Thread: Alga verde albastruie

  1. #31
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    Ca sa fiu pe subiect, o singura data am avut cyanobacteria-alga albastra, intr-un acvariu de 54l. Stiu ca am marit no3 sa scap de ea, am bagat si jumatate pastila de eritromicina....dar nu am avut rabdare sa astept rezultatele si am aplicat metoda apa oxigenata. Am scapat imediat
    Fertilizare completa micro PLANT SERUM, macro PLANT SERUM si fier chelat DTPA

  2. #32
    High member adiio's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    535
    Post (Dis)Likes
    Asta cu pastila de eritomicina... este ca si cum ai lua calmante la o durere de masea, adica tratezi efectul nu cauza.
    Nu-s deloc de accord cu bagat pastile in acvariu. Mai si vorbiti de natura imitata... bleah.
    Hai sariti-mi in cap.
    Am avut si eu la un momentdat, am marit NO3 si a disparut de la sine, de atunci am tinut NO3 mai ridicat, avand o filtrare supradimensionata aveam mai mereu spre 0, cu toate ca bagam zilnic pentru plate.

  3. #33
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    avl- pumpkin, eu am pus 4 dragon stone intr-un acvariu si l-am umplut cu parvula, ma rog ala din acvariu la Gherla se numeste HC, dar tu cit esti de destept nu ma asteptam sa dai scroll la jurnal sa vezi ca nu mai e parvula, dar tu ce ai facut? stie vreun coleg ce acvariu are marele acvarist avl si imi poate arata si mie un link catre jurnal, sau macar o poza pe instagram, snapchat.ceva cit de mic? iar daca nu dragon stone si parvula sunt scopurile tale in acvaristica, care sunt acestea? sa iti stopezi diareea cu ada bacter ball introdus in partea dorsala, cum atit de plastic mi-ai urat mie pe alte meleaguri pastorite de zuckenberg? frustrarile mele nu sunt legate de propria-ti persoana cu siguranta, daca maine vei muri eu tot o sa beau o tuica de gherla, sunt frustrat ca vine un individ ca tine si da lectii/sfaturi legate de acvaristica, pe care daca le citeste un incepator poate chiar te crede si apoi plingem ca nu avem reprezentare internationala ca si comunitate acvaristica...

    sefer- scuze daca tonul folosit a fost peste o anumita limita, dar cind cineva intrece masura.....

    gabriel- noi am avut contrele noastre ma bucur sa vad ca le-ai depasit si iti multumesc pentru sustinerea parerii. macar nu sunt singurul bou din romania care crede asta...in tari civilizate acvaristic NIMENI nu foloseste ph controler. Sunt curios daca am organiza un sondaj de opinie cu intrebari de genu: care este cel mai cel device pe care l-ati cumparat pentru acvariu, citi dintre acvaristii din tara noastra ar raspunde: ph controler+sonda+solutii+.....sau alta: la ce temperatura va setati incalzitorul intr-un acvariu plantat? oare ce raspunsuri ar da stimabilul nostru coleg avl?

    adiio-nici eu nu impartasesc ideea cu eritromicina sau apa oxigenata introdusa in acvariu. de cyanobacterie am scapat si eu cu mai multa mincare data pestilor, cred ca am ridicat NO3, asa o fi maestre avl?
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  4. Likes GabrielM liked this post
  5. #34
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Un PH control-er nu este o necesitate, dar este un element care creaza un echilibru perfect in bazine intre cantitatea de CO 2 si cea de O ( oxigen ) mentinand in acelasi timp un Ph constant variabil intre doua valori minime.
    In acest hobby ca si in altele, parerile sunt impartite, fata de anumite device-uri, utile sau mai putin utiltle, dar totusi ele nu sunt considerate o prostie, ci un ajutor care vine in sprijinul hobby-stului pentru al face sa inteleaga cum se desfasoara lucrurile in natura. Cand ai ajuns la o maturitate in domeniu si ai inteles cum stau lucrurile poate ca poti renunta la aceste device-uri pentru ca stii cum poti sa procedezi si sa intervii in anumite situatii. Deci unele sunt lucruri pentru incepatori, altele pentru avansati, voi considerativa avansatati, dar totusi nimeni nu stie ce este exact in bucataria voastra ci doar ceea ce vreti voi sa spuneti.
    Lasati oameni sa aleaga !
    Nu influentati cu parerile voastre in raport cu experienta,pe cei care incep timid in acest hobby decat daca sunteti in stare sa le raspundeti constant si periodic la intrebarile privind necunoscutele lor. Si tineti cont de un aspect foarte important ''' marea majoritate nu experienta in chimie, biologie si fizica !

    Nu sar in capul nimanui si nu neg utilitatea sau inutilitatea device-urilor, dar hai sa ne vedem fiecare de treaba lui sa aratam de ce suntem in stare fiecare in parte, iar daca suntem intrebati de anumite lucruri sa putem veni cu argumente plauzibile si nu cu pareri bazate pe experienta noastra. Sunt oameni care nu inteleg nimic din ce inseamna parametri apei, si voi vreti sa inteleaga de ce nu are nevoie de un PH Control-er !.... ?

    Dragi maestri, eu va pun o intrebare !

    La o valoare a dGh 0 grade si Kh 0 grade ce valoare ar putea sa aiba Ph-ul ?
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  6. Likes roshadow liked this post
  7. #35
    High member adiio's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    535
    Post (Dis)Likes
    Foarte puni dintre noi intelegem procesele chimice, putini suntem biologi sau fizicieni.
    De exemplu eu stiu cam ce se intampla in parametrii apei, stiu cam la ce sa ma astept daca, "fac" ceva acvariului dar, nu am pretentia ca inteleg procesele chimice.
    Sincer nici nu vreau sa ma apuc de chimie, ma bazez doar pe efectele, caze si actiuni pentru a combate diferite probleme.
    Exemplul de fata: daca am cyano maresc NO3, asta o gasesti la un gogulit rapid. Nu prea am nevoie sa stiu ce se intampla in spate... nu trebuie sa invat chimie ca sa scap de o amarata de alga.
    Ce m-a suparat pe mine este ca toata lumea a sarit cu pastila... "baga pastila ca scapi de cyano"
    Ok rezultatul este ca a scapat de ea... dar pe urma veniti cu sfaturi de schimburi de apa... doar ca sa scape de pastila, fara sa va ganditi ca omul isi poate decicla acvariul (doar este incepator) si se va lovi de probleme mai grave dupa.
    Noi astia care avem experienta nu cumva trebuia sa-i dam calea mai sigura? Adica creste mai nene cumva NO3-ul... treptat, usurel, chiar daca scapa mai greu de alga.
    Asa usurel pana intelege si omul ceva din "parametrii apei".

  8. Likes sefer jesirah liked this post
  9. #36
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dandumitru View Post
    Un PH control-er nu este o necesitate, dar este un element care creaza un echilibru perfect in bazine intre cantitatea de CO 2 si cea de O ( oxigen ) mentinand in acelasi timp un Ph constant variabil intre doua valori minime.
    In acest hobby ca si in altele, parerile sunt impartite, fata de anumite device-uri, utile sau mai putin utiltle, dar totusi ele nu sunt considerate o prostie, ci un ajutor care vine in sprijinul hobby-stului pentru al face sa inteleaga cum se desfasoara lucrurile in natura. Cand ai ajuns la o maturitate in domeniu si ai inteles cum stau lucrurile poate ca poti renunta la aceste device-uri pentru ca stii cum poti sa procedezi si sa intervii in anumite situatii. Deci unele sunt lucruri pentru incepatori, altele pentru avansati, voi considerativa avansatati, dar totusi nimeni nu stie ce este exact in bucataria voastra ci doar ceea ce vreti voi sa spuneti.
    Lasati oameni sa aleaga !
    Nu influentati cu parerile voastre in raport cu experienta,pe cei care incep timid in acest hobby decat daca sunteti in stare sa le raspundeti constant si periodic la intrebarile privind necunoscutele lor. Si tineti cont de un aspect foarte important ''' marea majoritate nu experienta in chimie, biologie si fizica !

    Nu sar in capul nimanui si nu neg utilitatea sau inutilitatea device-urilor, dar hai sa ne vedem fiecare de treaba lui sa aratam de ce suntem in stare fiecare in parte, iar daca suntem intrebati de anumite lucruri sa putem veni cu argumente plauzibile si nu cu pareri bazate pe experienta noastra. Sunt oameni care nu inteleg nimic din ce inseamna parametri apei, si voi vreti sa inteleaga de ce nu are nevoie de un PH Control-er !.... ?

    Dragi maestri, eu va pun o intrebare !

    La o valoare a dGh 0 grade si Kh 0 grade ce valoare ar putea sa aiba Ph-ul ?
    SIncer, nu te cred. Eu de cind am renuntat la ph controler, n-am mai avut BBA. Acum, fiecare face cum crede de cuviinta. Cunosc celebra dezbatere a lipsei resurselor financiare printre acvaristi, ca daca as avea eu atitia bani, sa vezi ce acvariu de AGA as face. EU cred ca mai importanti decit banii in aceasta problema este informatia corecta. Adica daca as avea buget si ar trebui sa aleg intre o galeata de Matrix sau de Amazonia SOil si un ph controler ce as alege? Raspunsul din partea mea cred ca e evident.

    PAi de ce sa nu-i influentez pe incepatori? Un incepator crede ca buretele e cel mai bun material filtrant, ca asa a avut bunicu-so in acvariu acum 50 de ani. Eu cred ca tocmai asta e rolul forumului, feisbucului sau oricarui mod de informare: raspindirea informatiilor, ca sunt bune sau nu asta depinde de incepator sa treaca prin filtrul gandirii proprii si sa ia o decizie in consecinta. Daca vine colegul avl si-i spune ca ADA Bacter ball te scapa de diaree, poate un incepator il crede desi stimabilul nostru coleg nu ne-a aratat inca rezultatele tratamentului. CIt despre cunostintele de chimie, biologie sau fizica, in liceu nici eu nu eram olimpic, dar daca m-a interesat m-am documentat.

    Pai cum sa nu ma bazez pe experienta personala cind am o parere? Pe ce altceva ar trebui sa ma bazez? Pe vise? Pe presupuneri?

    N-are nevoie de un ph controler pentru ca e o chestie nociva, nicidecum ajutatoare. Cu ajutorul controlerului masori ph intr-un singur punct din acvariu, daca n-ai curenti de apa ce rost are sa sti ca ai ph atit in acel punct? Pe linga asta citirea va fi tot timpul influentata de cimpul magnetic al instalatiei electrice, care se
    presupune ca e aprinsa cind ai tu nevoie de co2. Deci... sa sti ca aceasta chestie mi-au zis-o mai multi, unul dintre ei fiind Tom Barr...parca am multa incredere in parerea lui decit in a colegului avl...fara suparare
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  10. Likes GabrielM liked this post
  11. #37
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bobiciupe View Post
    SIncer, nu te cred. Eu de cind am renuntat la ph controler, n-am mai avut BBA. Acum, fiecare face cum crede de cuviinta. Cunosc celebra dezbatere a lipsei resurselor financiare printre acvaristi, ca daca as avea eu atitia bani, sa vezi ce acvariu de AGA as face. EU cred ca mai importanti decit banii in aceasta problema este informatia corecta. Adica daca as avea buget si ar trebui sa aleg intre o galeata de Matrix sau de Amazonia SOil si un ph controler ce as alege? Raspunsul din partea mea cred ca e evident.

    PAi de ce sa nu-i influentez pe incepatori? Un incepator crede ca buretele e cel mai bun material filtrant, ca asa a avut bunicu-so in acvariu acum 50 de ani. Eu cred ca tocmai asta e rolul forumului, feisbucului sau oricarui mod de informare: raspindirea informatiilor, ca sunt bune sau nu asta depinde de incepator sa treaca prin filtrul gandirii proprii si sa ia o decizie in consecinta. Daca vine colegul avl si-i spune ca ADA Bacter ball te scapa de diaree, poate un incepator il crede desi stimabilul nostru coleg nu ne-a aratat inca rezultatele tratamentului. CIt despre cunostintele de chimie, biologie sau fizica, in liceu nici eu nu eram olimpic, dar daca m-a interesat m-am documentat.

    Pai cum sa nu ma bazez pe experienta personala cind am o parere? Pe ce altceva ar trebui sa ma bazez? Pe vise? Pe presupuneri?

    N-are nevoie de un ph controler pentru ca e o chestie nociva, nicidecum ajutatoare. Cu ajutorul controlerului masori ph intr-un singur punct din acvariu, daca n-ai curenti de apa ce rost are sa sti ca ai ph atit in acel punct? Pe linga asta citirea va fi tot timpul influentata de cimpul magnetic al instalatiei electrice, care se
    presupune ca e aprinsa cind ai tu nevoie de co2. Deci... sa sti ca aceasta chestie mi-au zis-o mai multi, unul dintre ei fiind Tom Barr...parca am multa incredere in parerea lui decit in a colegului avl...fara suparare
    Nici eu nu te cred .
    Eu nu am avut niciodata BBA, cu sau fara PH Control-ler.
    Ciano bacteria am avut de doua ori, si sincer sa fiu nu ma scapat nici eritromicina,nici aditia suplimentara de NO3, nici apa oxigenata.
    Curenti de apa la mine sunt asemanatori cu cei dintr-un rau repede,tinand cont de cele trei out-uri ale canistrelor externe ( Tetra ex 700, JBL e 1500, Eheim profesioal 3 electronic 2078 ) plus patru powerhead-uri de 600 l/h care deservesc filtrul de fund .
    Experienta ta ( a noastra ) personala si parerile tale ( ale noastre )sunt perfect valabile si justificate numai pentru cei care au bazine perfect identice cu cel pe care il detii tu ( noi ), inclusiv aceiasi sursa de apa. Daca exista o singura diferenta intre ce detii tu si persoana sfatuita, parerea ta ( a noastra ) sta sub semnul intrebari. Generalitatile pot fi asemanatoare dar caracteristicile sunt cele importante in depasirea unei etape sau trecerea peste momente neplacute.

    Campul magnetic al instalatiei electrice este din pacate de domeniul trecutului, cei care au lampi de generatie mai noua ( cu droser electronic, sau sursa electronica ) nu se mai confrunta cu asa ceva.

    Tom Barr , a spus ca un Ph Contol-er este nociv,, sau ca este influentat de "" magnetismul "" instalatiei electrice ? Daca el a spus ceva la modul asta inseamna ca nu a fost Tom Barr.
    Sau a spus parerea lui, ca nu este necesar in anumite conditii sa detii un Ph Contol-er ?

    Vorbind la modul general toti ne pricepem, dar cu adevarat priceputi sunt doar cativa care din pacate nu activeaza pe aici si nici prin alta parte.
    Last edited by dandumitru; 13-11-2016 at 22:41.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  12. Likes roshadow, bobiciupe liked this post
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •