Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 37

Thread: Alga verde albastruie

  1. #21
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by avl View Post
    Principalul motiv al aparitiei BBA-ului il reprezinta variatiile de PH. Intr-adevar apare in special in zonele unde fluxul de apa este mai rapid, dar eu in afirmatia mea m-am referit strict la faptul ca marind brusc curentii de apa, cresti ph-ul si sunt foarte mari sanse sa apara bba-ul.
    Total gresit, din punctul meu de vedere. Variatiile de ph sunt intalnite peste tot in natura. Hai sa iti explic cum vad eu logica. In Amazon si in Gange nu sta nimeni cu butelia sa bage co2, ma gindesc. Co2 de acolo provine din putrezirea materiei organice (pesti, plante, lemne, etc). Co2 este consumat de plante cind soarele lumineaza, dar cind nu mai lumineaza el continua sa se acumuleze, deci ph variaza. Co2 este cauza aparitiei BBA, doar ca el o produce atunci cind este prea putin, sau prost distribuit in masa apei.

    PS: baga totusi niste ADA BActer ball in filtre, sa vezi ce se intampla
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  2. #22
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bobiciupe View Post
    Total gresit, din punctul meu de vedere. Variatiile de ph sunt intalnite peste tot in natura. Hai sa iti explic cum vad eu logica. In Amazon si in Gange nu sta nimeni cu butelia sa bage co2, ma gindesc. Co2 de acolo provine din putrezirea materiei organice (pesti, plante, lemne, etc). Co2 este consumat de plante cind soarele lumineaza, dar cind nu mai lumineaza el continua sa se acumuleze, deci ph variaza. Co2 este cauza aparitiei BBA, doar ca el o produce atunci cind este prea putin, sau prost distribuit in masa apei.

    PS: baga totusi niste ADA BActer ball in filtre, sa vezi ce se intampla
    In Amazon, Gange, Olt sau lacul IOR ai un peste la o tona de apa si o planta la 1 km. In afara de asta schimbarile parapetrilor apei se face in timp nu instant. Tu daca bagi doua frunze de catappa intr-un acvariu de 100 de litri poti sa dai tot peste cap. In Mekong trebuie sa cada sute de tone de frunze timp de o luna, sa inceapa alea sa putrezeasca vreo doua luni si schimbarile se fac lent. Tu crezi ca o planta din Amazon poate sa influenteze nivelul CO2-ului prin fotosinteza? Pai batalia se da intre microorganisme anaerobe si producatoare de oxigen. Spre exemplu intre cyanobacterii si protozoare si astea intotdeauna o sa fie in echilibru. Pestii si plantele influenteaza mediul natural, parametrii apei, cam cat influenteaza un crevete un acvariu de 500 de litri.
    Dar chiar nu inteleg ce treaba are natura cu acvariile noastre. Pai, daca tot suntem la cyanobacterii, Gangele si Amazonul sunt pline de BGA. O planta din orice apa naturala e mai plina de alge si bacterii decat putem noi sa reproducem in acvariu vreodata.

    Nu inteleg nici de ce esti ferm convins ca CO2-ul favorizeaza aparitia bba-ului. E vorba strict de variatile bruste de PH, nu numai CO2-ul poate sa faca asta.
    Ada bacter ball de ce sa bag in filtru, ca acvariile mele sunt ciclate? si ca fapt divers nu numai ca am folosit, dar mi se pare ca am si donat o cutie si prodibio mi se pare mai bun.

    LE: eu nu am contestat ce spui tu, dar ti-am zis ca este doar unul din motive pentru care apare bba-ul si comparatia cu natura, care repet e plina de alge si bacterii nu cred ca ne ajuta, pentru ca noi nu putem sa reproducem natura.

  3. #23
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by avl View Post
    In Amazon, Gange, Olt sau lacul IOR ai un peste la o tona de apa si o planta la 1 km. In afara de asta schimbarile parapetrilor apei se face in timp nu instant. Tu daca bagi doua frunze de catappa intr-un acvariu de 100 de litri poti sa dai tot peste cap. In Mekong trebuie sa cada sute de tone de frunze timp de o luna, sa inceapa alea sa putrezeasca vreo doua luni si schimbarile se fac lent. Tu crezi ca o planta din Amazon poate sa influenteze nivelul CO2-ului prin fotosinteza? Pai batalia se da intre microorganisme anaerobe si producatoare de oxigen. Spre exemplu intre cyanobacterii si protozoare si astea intotdeauna o sa fie in echilibru. Pestii si plantele influenteaza mediul natural, parametrii apei, cam cat influenteaza un crevete un acvariu de 500 de litri.
    Dar chiar nu inteleg ce treaba are natura cu acvariile noastre. Pai, daca tot suntem la cyanobacterii, Gangele si Amazonul sunt pline de BGA. O planta din orice apa naturala e mai plina de alge si bacterii decat putem noi sa reproducem in acvariu vreodata.

    Nu inteleg nici de ce esti ferm convins ca CO2-ul favorizeaza aparitia bba-ului. E vorba strict de variatile bruste de PH, nu numai CO2-ul poate sa faca asta.
    Ada bacter ball de ce sa bag in filtru, ca acvariile mele sunt ciclate? si ca fapt divers nu numai ca am folosit, dar mi se pare ca am si donat o cutie si prodibio mi se pare mai bun.

    LE: eu nu am contestat ce spui tu, dar ti-am zis ca este doar unul din motive pentru care apare bba-ul si comparatia cu natura, care repet e plina de alge si bacterii nu cred ca ne ajuta, pentru ca noi nu putem sa reproducem natura.

    Mi-ai dat atitea informatii incit sunt foarte aproape sa cred ca tu chiar sti despre ce vorbesti, ca pina acum am crezut ca vorbeste ion iliescu care nu spune nimic niciodata. Pardon, am uitat ca esti mitic )

    Daca tot ai scris o jumate de roman de balzac, macar puteai si tu sa imi zici de unde provine co2 din apa, semi documentatia ta in biologia de a 6-a nu ne ajuta problemei noastre: pai logic ca fluviu e plin de BBA din moment ce co2 ala e putin, asta iti Ziceam si eu. Sunt ferm convins ca BBA este strins legat de cantitatea de co2 pentru ca am testat-o pe propria piele, acvariu, buzunar. BBA a disparut din acvariul meu in momentul in care eu si citiva prieteni am renuntat la ph controler, care face mult mai mult rau decit bine. Dar degeaba vin si spun asta, ca imi sare tot forumul in cap. Nu e problema, sunt obisnuit.

    Eu pot sa reproduc natura, asta fac de cind m-am apucat de acvaristica, citeodata mai bine, citeodata mai putin bine. Dovada o reprezinta jurnalul meu.

    PS: faza cu bacter ball n-are nici o legatura cu subiectul de fata, evident, mi-am reamintit doar de o discutie pe care am mai avut-o cu tine prin alte parti, in care imi ziceai sa-mi bag in cur bacter ball, ). Nu te-am ascultatat stai linistit, si ma bucur doar ca am reusit sa am ceea ce mi-am dorit impotriva pareri unora care mi-au zis ca n-o sa reusesc. Unul dintre ei ai fost tu.
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  4. #24
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Nu stiam ca ai frustrari neimpartasite.
    Daca nu pui un print cu discutia de care aberezi aici, esti cel mai mare lache si mancator de rahat.

  5. Likes bobiciupe liked this post
  6. #25
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Baieti !

    Numai daca aveti rabdare sa cititi veti intelege cum stau lucrurile !
    Exemplul cu Amazon si Cange nu este potrivit de loc.
    Lucrurile sunt foarte simple in natura, in primul rand exista un echilibru total, apoi tot ce poate influenta Ph-ul nu este cantitatea de CO 2 ci valoarea Kh-ului care este bufer de Ph.

    Amazonul ( sursa Vikipedia )


    Informațiile provenind din surse autorizate despre cantitatea de apă pe care o transportă Amazonul sunt, totuși, destul de diferite. Cu circa 309 ani în urmă, debitul mediu al râului era estimat la 70 000 m3/s: Ulterior, prin efectuarea altor măsurători, cifra s-a ridicat la 120 000 m3/s, iar după calculele Serviciului geologic al Statelor Unite, aceasta ar ajunge la valoarea colosală de 190 000 m3/s după confluența cu râul Xingu, corespunzând unui debit specific de 30,9 l/s·km2. În lucrarea „World water balance and water resources of the Earth”, 1978, debitul mediu împreună cu Tocantins este estimat la 220 000 m3/s. Debitul maxim ar fi de aproximativ 300 000 m3/s, iar cel minim de 70 000 - 80 000 m3/s. Potrivit valorii debitului mediu, Amazonul ar deține 17-19 % din scurgerea medie a râurilor Terrei.
    Corespunzător acestei cantități de apă este și cea de aluviuni, care se apreciază la un miliard de tone pe an. Această cantitate enormă de aluviuni este împrăștiată în Oceanul Atlantic sub forma unui uriaș evantai, în fața gurilor Amazonului, până la circa 300 km în larg. În interiorul bazinului sunt afluenți care aduc ape încărcate cu aluviuni galbene, numiți și brancos și râuri cu ape negre drenate din mlaștini, numite rios negros. Cel mai tipic este afluentul cel mai mare de pe stânga, numit Rio Negro. După confluența acestuia cu Amazonul la Manaus, apele negre curg alături de cele gălbui-roșcate fără să se amestece pe multe zeci de kilometri. În timpul apelor mari, nivelurile fluviului și ale afluenților cresc cu 15 – 20 m, rupând maluri, smulgând arborii și locuințele indienilor, purtându-le încet spre ocean. Datorită pantei mici și a revărsării laterale, deplasarea apelor se face extrem de încet, încât de la Tabatinga la Obidos cei 1 400 km sunt parcurși în două luni, această imensă masă de apă fiind, pe drept cuvânt, numit o adevărată "mare în mers". Un fenomen cu totul deosebit care se produce pe Amazon, numit de localnici pororoca este efectul fluxului marin care pătrunde în sus pe fluviu, provocând valuri puternice ce ajung uneori până la Santarem, la 1 000 km în interior. În estuarul larg de peste 200 km și lung de 350 km pororoca are efecte distrugătoare asupra țărmului, îngreuiază navigația spre ocean și chiar descărcarea apelor. Pororoca, alături de inundații, sunt două fenomene care schimbă continuu configurația malurilor și a tuturor gurilor de vărsare ale afluenților până la Manaus.
    Stratul de sedimente depus in decursul timpului a ajuns la 4000 m adancime, asta inseamna ceva, dar nu foarte mult in raport cu debitul mediu estimat la o valoare de 220 000 m3/s si parametri generali ai apei din bazinul Amazonului care se estimeaza a fi similare cu cele ale apei de ploaie. Este o apă foarte pură cu un conţinut foarte scăzut de substanţe minerale şi organice, o apă moale, a cărei duritate se situează între 0 - 3dGH, datorită solului spălat de Amazon care este format din roci dure, granitice. De exemplu, măsurătorile efectuate au indicat valori ale durităţii de 0-0.27dGH în apele *negre* ale lui Rio Negro, iar duritatea apelor *clare* ale lui Rio Purus este 0.6 dGH, valori apropiate de cele ale apei distilate.
    PH-ul se situează în jurul valorii de 4.5-6.5 iar temperatura este de 28 - 31C, aproape constantă.

    Deci in esenta nu putem vorbi de BBA, GDA sau CSA in asemenea bazine, eu unul nici in garla de la tara nu am remarcat aceste alge, dar in baltile formate dupa ploaie in sleauri si santurile de la marginea drumurilor am vazut din belsug aceste tipuri de alge, in perioada de vara cand sunt temperaturi mari si lumina multa

    Apoi trecem la alta zona unde gasim alge din belsug , Marile Lacuri Africane, Victoria, Tanganyika si Malawi. Intrebarea este de ce aici intalnim majoritatea algelor ?
    Sa fie oare de vina valorile dGh-ului sau ale Ph-ului plus perioada totala de lumina ?
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  7. #26
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Nu stau sa caut ce ai scris tu pe ceva grup de feisbuc acum nu mai stiu cita vreme. Dar ma bucur ca pot ramine mancator de rahat si satisfacut ca am reusit acolo unde tu nu cred ca ai facut-o.
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  8. #27
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bobiciupe View Post
    Nu stau sa caut ce ai scris tu pe ceva grup de feisbuc acum nu mai stiu cita vreme. Dar ma bucur ca pot ramine mancator de rahat si satisfacut ca am reusit acolo unde tu nu cred ca ai facut-o.
    Deci doar te trezesti vorbind, "il" mananci pe aici si versi niste frustrari de Gherla? Bine mah ca ai reusit unde am dat eu chix (nici nu stiam ca-mi propusesem sa pun 4 dragon stone intr-un acvariu, sa il umplu cu parvula si sa ma trezesc vorbind ca exact asa e in natura, sau orice te-ai referi ca mi-am propus eu).
    Hai jet mancator mic de cacat!

  9. #28
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by avl View Post
    Deci doar te trezesti vorbind, "il" mananci pe aici si versi niste frustrari de Gherla? Bine mah ca ai reusit unde am dat eu chix (nici nu stiam ca-mi propusesem sa pun 4 dragon stone intr-un acvariu, sa il umplu cu parvula si sa ma trezesc vorbind ca exact asa e in natura, sau orice te-ai referi ca mi-am propus eu).
    Hai jet mancator mic de cacat!
    Te pupa tata!
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  10. #29
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Mogosoaia
    Posts
    166
    Post (Dis)Likes
    alo...maidanu'! :(

  11. #30
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    Bobi are perfecta dreptate cu bba si legatura lui cu ph-controler. Eu nu am folosit niciodata ph-controler la instalatia co2, chiar daca am avut si l-am vandut. Cu foarte putine exceptii in care au parut cateva mici smocuri de bba pe substrat ( acvariile mele sunt intodeauna masiv plantate si circulatia apei este proasta ), de ani buni nu am mai avut aceasta alga in acvariile mele, chiar daca am fertilizare tripla.
    Fertilizare completa micro PLANT SERUM, macro PLANT SERUM si fier chelat DTPA

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •