Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 37

Thread: Alga verde albastruie

  1. #11
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    dupa cetermini tratamentul ar trebui sa pui carbuni (pt acvaristica) in filtru pt a absorbi substantele chimice

  2. #12
    Very high member Humbert's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, Piata 1 Mai
    Posts
    1,175
    Post (Dis)Likes
    e mai simplu sa schimbe apa

  3. #13
    Member paulica v's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    DEJ
    Posts
    214
    Post (Dis)Likes
    Aseara , la 2 zile de la inceperea tratamentului ,care se pare ca a functionat (nu mai vad nici urma de alga prin acvariu) am facut si primul schimb de apa cam de 35%. Da,pare mai simplu cu schimbul de apa,insa as putea sa fac o improvizatie sa trec apa prin carbune activ,daca ziceti voi ca e recomandat. Insa filtrele nu le deschid sa pun carbune in ele. As putea sa fac o improvizatie si sa trec apa care vine din filtru printr-un recipient cu carbune activ inainte sa ajunga in acvariu.

  4. #14
    Very high member Humbert's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, Piata 1 Mai
    Posts
    1,175
    Post (Dis)Likes
    oricum trebuie sa schimbi apa, in primul rand ca sa elimini alga moarta din sistem; cu aceasta ocazie elimini si eritromicina din sistem (nu ca ar fi o problema daca ramana eritromicina acolo)

    deci eu unul nu m-as complica cu carbune, dar evident faci cum crezi de cuviinta

  5. #15
    Member paulica v's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    DEJ
    Posts
    214
    Post (Dis)Likes
    Schimb de apa in cantitate mai mare o sa fac oricum in urmatoarea perioada. M-i se pare cel mai usor. Sa vedem ce se intampla pe parcurs.
    Oricum,va multumesc tuturor pt ajutor si pt sfaturi.

  6. #16
    Member Locko's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Suceava
    Posts
    290
    Post (Dis)Likes
    Se pare ca m-am pricopsit si eu cu cyanobacteria.
    Spuneti-mi va rog daca pe perioada tratamentului cu eritomocina se continua aditia de CO2 sau se sting luminile?

  7. #17
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Locko View Post
    Se pare ca m-am pricopsit si eu cu cyanobacteria.
    Spuneti-mi va rog daca pe perioada tratamentului cu eritomocina se continua aditia de CO2 sau se sting luminile?
    Eu nu am redus si nu am oprit nimic, doar am adaugat eritomicina !
    Nu am folosit nici carbune activ dupa aceea, am facut schimburi de apa mai mari ca de obiceid, 50 % fata de 30%.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  8. #18
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Cand se foloseste eritromicina, sau apa oxigenata ca sa combatam alegele (BGA cu prima si BBA cu a doua) schimburile de apa nu le facem pentru ca tratamentul decicleaza si strict pentru partea mecanica de inlaturare a algei moarte.
    De aia foarte multi au impresia ca aceste tratamente decicleaza, pentru ca nu inlatura resturile moarte si nitritii cresc foarte mult, filtrarea fiind insuficienta.

    Humbert a punctat de mai multe ori acest lucru, deci ideea in sine este sa sifonati foarte, foarte bine. Cu alte cuvinte unul care face un singur schimb de apa, dar "trage" toate resturile nu o sa aibe nici o problema, fata de altul care face 10 schimburi de apa dar nu sifoneaza resturile.

    Carbunele activ, zeolitul, sau alte produse asemanatoare sunt total degeaba in cazul de fata. Din contra unii au probleme tocmai pentru ca inlocuiesc o parte din mediile de filtrare, deja colonizate, cu filtrare chimica, astfel scade fiiltrarea biologica si apar problemele.
    Medium Filter de la Easy Life este un produs foarte ultil de folosit, dupa ce ati facut tratament si ati sifonat bine, pentru ca o sa combata resturile ramase, la care noi nu am avut acces sa le inlaturam.

    Un alt mod de a scapa de cyanobacterii este sa creati curenti puternici de apa in acvariu. (si cel mai probabil sa facilitati aparitia BBA-ului , dar scapati de BGA )

  9. Likes dandumitru liked this post
  10. #19
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by avl View Post
    Un alt mod de a scapa de cyanobacterii este sa creati curenti puternici de apa in acvariu. (si cel mai probabil sa facilitati aparitia BBA-ului , dar scapati de BGA )
    Eu personal am 13X pe ora flow in acvariu, si nu am nici urma de BBA, probabil pentru ca am bagat ADA Bacter Ball in filtre. BGA a disparut la mine cind am inceput sa cresc NO3, adica sa hranesc pestii mai des.
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  11. #20
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bobiciupe View Post
    Eu personal am 13X pe ora flow in acvariu, si nu am nici urma de BBA, probabil pentru ca am bagat ADA Bacter Ball in filtre. BGA a disparut la mine cind am inceput sa cresc NO3, adica sa hranesc pestii mai des.

    Principalul motiv al aparitiei BBA-ului il reprezinta variatiile de PH. Intr-adevar apare in special in zonele unde fluxul de apa este mai rapid, dar eu in afirmatia mea m-am referit strict la faptul ca marind brusc curentii de apa, cresti ph-ul si sunt foarte mari sanse sa apara bba-ul.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •