Results 1 to 4 of 4

Thread: Salutari din Bacau, ma numesc Bogdan Cristea

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Bacau
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes

    Salutari din Bacau, ma numesc Bogdan Cristea

    Am urmarit cu interes discutiile acestui forum de ceva timp, in ideea de a reveni la mica mea pasiune. Dupa cateva luni de studiu, si ceva bani cheltuiti, sunt fericitul posesor a doua mici acvarii. Ca idee, un acvariu mic (75LX35lX45h - 110l) si o proaspata achizitie mai micuta (50LX30lX35h - 48l).

    Va dau in continuare cateva detalii despre fiecare din ele:

    1. cel de 110l :
    substrat = Sera + nisip granulatie medie (2-5mm "cred")
    plantele nu sunt "hightech", de ex. :Hydrocotyle tripartita, Ranunculus papulentus, Hydrocotyle umbrelata, Althernanthera reineky var mini, hemianthus M, limnophyla sensiflora, H difformis, Aponogeton Crispus, Ceratopteris talichtroides, Ludwigia repens Rubin, stiu ca e ... plantat destul de "intens" (de fapt e o mica jungla din lipsa acuta de timp in ultima perioada)
    filtrare = un filtru intern de 700l/h (cam mult dupa parerea mea) + pompa aer cu un filtru burete
    lumina = 4X18W T8 (60cm) Osram 640 (stiu ... ieftin/ciudat, insa plantelor vad ca le place)
    CO2 = Bomba CO2 cu numarator bule (homemade, nu e bomba "de firma" de la JBL) + multe solutii de reactoare nu prea eficiente (momentan sunt la filtru tigara), va trebui sa fac un mic efort pt un JBL Tornado
    pestisori = 4 Coridoras Aeneus, 8 Danio Rerio (4 rosii si 4 albastre),6 Barbus Conchonius si 6 Paracheirodon innesi (i-am pus la final pentru ca sunt destinati acvariului de 48l)

    2. cel de 48l:
    substrat = Sera + nisip granulatie mica (1-2mm "cred")
    plantele = sunt preluate din acavariul anterior, cu mici exceptii
    filtrare = pompa aer cu filtru burete (dublu)
    lumina = 1X30w bec economic Philips cu lumina calda (nu gasesc exact cati k, banui 4500)
    CO2 = nu
    pestisori = neonii de sus, INSA, acest acvariu il vreau pentru shrimp (desigur ma gandesc la Red Cherry Shrimp)

    Astept parerile voastre referitoare la compatibilitate (Neoni & RCS), stiu ce spun altii (am citit forumuri), importanta ar fi parerea unui acvarist bacaoan care are deja combinatia asta si eventual, ar fi interesant daca intr-un astfel de acvariu sunt sau nu necesari Coridoras Aeneus.

    Asa cum banuiti, tocmai cu achizitia RCS am probleme, ca sa nu mai spun de moss.

    Inchei, pentru ca banui ca am plictisit deja pe multi dintre voi, insa cu rugamintea de a fi contactat de cine doreste sa vanda (nu cer de pomana) niste RCS (nu vreau multi, doar cat sa incep - stiu ca sunt destul de prolifici) si Java Moss (sau chiar ceva asemanator Christmas, Flame, Weeping), inca odata subliniez CU BANI.

    Stima tuturor, ape limpezi
    BGD

  2. #2
    High member albinik's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BACAU Bc.
    Posts
    599
    Post (Dis)Likes
    Bun venit!In comunitatea bacauana exista destul de multi posesori de RCS si moss-uri, si mai mult ca sigur achizitionarea acestora nu e o problema!Ti-am trimis contacte pe privat!
    DACA NU NOI ATUNCI CINE!?

  3. #3
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Bine ai venit pe forum
    Moss o sa iti dau eu ceva , tocmai am primit de la colegu iulian o cantitate substantiala posibil sa ajung in bc simbata sau duminica , inca nu stiu precis
    La creveti trebuie sa ai grija ,mare la filtre , puii ajung usor in buretele rar de la un filtru intern , ideal at fi sa il inbraci intr-un ciorap de dama sa nu taga puii , in ce priveste compatibilitatea poti sta fara grija neonii nu au treaba cu ei

  4. #4
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Bine ai venit printre noi!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •