Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 24

Thread: Iluminare cu leduri

  1. #11
    Member mitica68's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Resita - Caras -Severin
    Posts
    165
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Prietene Banzai de la Fukushima, ................. Probabil ca un 50% rosii, 30% albastre, 10% verzi si 10% alb
    cald e posibil sa fie o combinatie castigatoare
    , dar nu pot sa bag mana in foc penru ca nu am
    testat cominatia asta.

    O zi buna,
    Dragos
    Nu cred ca este combinatia "castigatoare".
    Eventual ceva de genul: 50% alb 30% albastre, 15% rosii si 5% verde (culoarea verde este doar pt ochi)
    Last edited by mitica68; 27-03-2013 at 13:04.
    Mergi inainte cu bucurie, aduna-ti toate puterile pentru a alege binele din tot ce vei avea de infruntat in viata.

  2. #12
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Esti sigur ca aia e combinatia castigatoare? Daca ai exprimentat poate ne
    impartasesti si noua rezultatul experientelor. Daca nu, nu cred ca putem
    spune care este combinatia castigatoare. Ledurile rosii au un aport mai
    mare pentru fotosinteza, ledurile albe practic emit lumina cu mai multe lungimi
    de unda.

    Ai mai jos un articol ca sa aprofundezi putin problema luminii si a ledurilor,
    si discutii pe marginea acestei probleme:

    http://www.aquaticplantcentral.com/f...osythesis.html

    O zi buna,
    Dragos

  3. #13
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Ori nu stie nimeni cu ce se mananca treaba asta, ori il doare la bascheti..
    Te-ai prins "bre".... chiar ma doare )
    Revenind la "Banzai".... se pare ca a revenit Evil.... si are chef de caterinca.
    Stimate Banzai... daca tot esti tare in tastatura.... am sa iti arat si eu sute de watti dar... MII de GRADE KELVIN..... sau Lumeni....
    intrebarea este: la ce ti-ar folosi?
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  4. #14
    Member mitica68's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Resita - Caras -Severin
    Posts
    165
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Esti sigur ca aia e combinatia castigatoare? Daca ai exprimentat poate ne
    impartasesti si noua rezultatul experientelor. Daca nu, nu cred ca putem
    spune care este combinatia castigatoare. Ledurile rosii au un aport mai
    mare pentru fotosinteza, ledurile albe practic emit lumina cu mai multe lungimi
    de unda.

    Ai mai jos un articol ca sa aprofundezi putin problema luminii si a ledurilor,
    si discutii pe marginea acestei probleme:

    http://www.aquaticplantcentral.com/f...osythesis.html

    O zi buna,
    Dragos
    Scuze, am gresit albastrele sunt dupa albe, rosu procent mai mic. Nu am spus ca este o combinatie castigatoare, dar cred ca este viabila.
    Ca si minus, cred ca este costul destul de ridicat.
    Pe mine la un acvariu de 140 l, ma ajunge undeva la 130 euro, fara manopera si carcasa lampii. Momentan nu detin "timp financiar" O sa rezolv cumva de un FSN si o fac. Avantajele sunt URIASE, curent putin fata de neon, durata mare de viata, nu trebuie scimbate ca si neoanele la 1 an. Per ansamblu ste o "afacere" ce se amortizeaza in timp. Se renteaza iluminarea cu led.
    Last edited by mitica68; 27-03-2013 at 13:19.
    Mergi inainte cu bucurie, aduna-ti toate puterile pentru a alege binele din tot ce vei avea de infruntat in viata.

  5. #15
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Pai, dupa capul meu prost, daca pui prea mult albastru favorizezi aparitia algelor..

  6. #16
    Member mitica68's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Resita - Caras -Severin
    Posts
    165
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Pai, dupa capul meu prost, daca pui prea mult albastru favorizezi aparitia algelor..
    Nu exagera Asta spun si eu, nu cunosc procentul de albastru, dar pui mai multe si le stingi procentual pana gasesti combinatia perfecta
    Mergi inainte cu bucurie, aduna-ti toate puterile pentru a alege binele din tot ce vei avea de infruntat in viata.

  7. #17
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Asa e nea Mitica, na, am zis si eu cum am crezut ca e bine

  8. #18
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Nenea Mitica se pare ca nu ai citit articolul pe care ti l-am recomandat. Daca il
    citeai ai fi aflat ca plantele folosesc mai multa lumina rosie decat albastra, clorofila
    in procesul de fotosinteza absoarbe mai multa lumina rosie decat albastra. In
    plus de asta lumina albastra este benefica si pentru plante dar si pentru alge,
    motiv pentru care este bine de evitat folosirea in cantitate mare. Lumina alba
    contine si lumina rosie si lumina albastra dar trebuie sa vezi exact spectrul ca
    sa sti despre ce e vorba in propozitie. Raman la parerea ca e mai bine sa folosesti
    mai multa lumina rosie, mai putina albastra, si mai putina alba. Iar pentru ca
    plantele sa apara in culoarea pe care o vedem noi iti trebuie lumina verde.

    Inca un argument in plus la ceea ce spun eu, lampile pentru recif (acvarii marine)
    au mult albastru si mai putin alb, de ce nu sint folosite la plantate? Pentru ca nu
    au efectul scontat.

    O zi buna,
    Dragos

  9. #19
    Member mitica68's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Resita - Caras -Severin
    Posts
    165
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Nenea Mitica se pare ca nu ai citit articolul pe care ti l-am recomandat. Daca il
    citeai ai fi aflat ca plantele folosesc mai multa lumina rosie decat albastra, clorofila
    in procesul de fotosinteza absoarbe mai multa lumina rosie decat albastra. In
    plus de asta lumina albastra este benefica si pentru plante dar si pentru alge,
    motiv pentru care este bine de evitat folosirea in cantitate mare. Lumina alba
    contine si lumina rosie si lumina albastra dar trebuie sa vezi exact spectrul ca
    sa sti despre ce e vorba in propozitie. Raman la parerea ca e mai bine sa folosesti
    mai multa lumina rosie, mai putina albastra, si mai putina alba. Iar pentru ca
    plantele sa apara in culoarea pe care o vedem noi iti trebuie lumina verde.

    Inca un argument in plus la ceea ce spun eu, lampile pentru recif (acvarii marine)
    au mult albastru si mai putin alb, de ce nu sint folosite la plantate? Pentru ca nu
    au efectul scontat.

    O zi buna,
    Dragos
    kirucd dragule, lumina albastra este pentru indesirea plantelor, lumina rosie pentru cresterea pe "inaltime"
    Lumina alba este esentiala, stiu, contine mai multe culori, etc, etc. Dar in procesul de fotosinteza al plantelor este obligatorie lumina alba. Multumesc pt sursa este stufoasa rau de tot plus in engleza )
    Am citit surse din RO, care majoritatea afirmau ca trebuie lumina alba, albastara si rosie. Desigur aceste leduri trebuie sa aiba un spectru aparte fiecare.
    Deci , cred ca sunt documentat binisor in ceea ce privesc ledurile.
    Mergi inainte cu bucurie, aduna-ti toate puterile pentru a alege binele din tot ce vei avea de infruntat in viata.

  10. #20
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Sa ne anunti si pe noi care sint rezultatele cu ledurile in combinatia propusa de tine,
    indiferent cand se va intampla asta.

    O zi buna,
    Dragos

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •