Results 1 to 7 of 7

Thread: Platydoras costatus

  1. #1
    Junior Member carabina05's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    BoTosani
    Posts
    50
    Post (Dis)Likes

    Platydoras costatus

    Salutare! are cineva acest peste: platydoras costatus? cum sunt ca pesti? pasnici - teritoriali? cu ce alti pesti as mai putea sa-i combin?

    imi plac foarte mult am citit despre ei pe net, dar as vrea si parerea unui posesor, pt ca as vrea sa-mi achizitionez si eu o pereche.

  2. #2
    High member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    577
    Post (Dis)Likes
    salut ,nu am acest peste dar la primul search pe youtube am gasit asta: http://www.youtube.com/watch?v=k8MyJmp1_1I
    ajunge la 30 cm lungime acest peste , o pereche are nevoie de destul spatiu la maturitate, esti pregatit sa il primesti ? observ ca tu ai 112 litri brut , net cred ca vreo 95 . deci nu esti pregatit sa il primesti . nu stiu ce sa zic , nu te baza ca o sa iti faci un acvariu si mai mare , pestele va creste , poate o sa ti se schimbe gusturile , si nu il vei mai dori , atunci ce vei face ? ca de vandut nu vei reusi , nici de donat , si ca sa il eutanasiezi ar fi pacat.
    sa zicem ca il pastrezi , ajunge mare , o sa iti manance ceilalti pesti mai mici (incetu cu incetul) si o sa ramai cu el/ei numai .
    exista corryadoras cu modele asemanatoare dar care raman mici , si poti sa pui mai multi in acvariu
    mai asteapta si parerea altor colegi ,dar cred ca o sa aibe pareri asemanatoare
    o seara buna ! ovidiu.
    Illegitimi non carborundum.

  3. #3
    Junior Member carabina05's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    BoTosani
    Posts
    50
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ovidiu.cursaru View Post
    salut ,nu am acest peste dar la primul search pe youtube am gasit asta: http://www.youtube.com/watch?v=k8MyJmp1_1I
    ajunge la 30 cm lungime acest peste , o pereche are nevoie de destul spatiu la maturitate, esti pregatit sa il primesti ? observ ca tu ai 112 litri brut , net cred ca vreo 95 . deci nu esti pregatit sa il primesti . nu stiu ce sa zic , nu te baza ca o sa iti faci un acvariu si mai mare , pestele va creste , poate o sa ti se schimbe gusturile , si nu il vei mai dori , atunci ce vei face ? ca de vandut nu vei reusi , nici de donat , si ca sa il eutanasiezi ar fi pacat.
    sa zicem ca il pastrezi , ajunge mare , o sa iti manance ceilalti pesti mai mici (incetu cu incetul) si o sa ramai cu el/ei numai .
    exista corryadoras cu modele asemanatoare dar care raman mici , si poti sa pui mai multi in acvariu
    mai asteapta si parerea altor colegi ,dar cred ca o sa aibe pareri asemanatoare
    o seara buna ! ovidiu.
    multumesc ovidiu de raspuns! am vazut si eu filmuletul ala care l-ai postat, si sincer sa fiu nu cred ca o sa creasca asa mare, dar daca o sa ajunga la mine in acvariu asa de mare promit ca ii fac un acvariu pe masura lui

  4. #4
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Nu am vazut niciodata mai mari de 12-14 in captivitate, si 14 o singura data. E rezistent, haios, are ochi de alien, si chitaie- de fapt scartaie- cand il scoti din apa. Mananca orice cu mare pohta si nu se imbolnaveste niciodata. Daca ai macar 100l poti pune 3, si e mai firesc- misuna in grupuri, stau ascunsi tot gramada, nu e un solitar.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  5. #5
    Junior Member carabina05's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    BoTosani
    Posts
    50
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Tatanka View Post
    Nu am vazut niciodata mai mari de 12-14 in captivitate, si 14 o singura data. E rezistent, haios, are ochi de alien, si chitaie- de fapt scartaie- cand il scoti din apa. Mananca orice cu mare pohta si nu se imbolnaveste niciodata. Daca ai macar 100l poti pune 3, si e mai firesc- misuna in grupuri, stau ascunsi tot gramada, nu e un solitar.
    multumesc de raspuns! le-ai facut o caracterizare super cred ca o sa-mi achizitionez si eu.

  6. #6
    Junior Member admbada1006's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Arad, Romania
    Posts
    41
    Post (Dis)Likes
    salut!
    Ce sunt acele suspensii din apa? Din filmulet....
    Si eu vreau in acvariu asa ceva, dar la mine.... apa e cristal...
    Ce sunt si cum se pot obtine? :-)
    Multumesc.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    satu mare
    Posts
    37
    Post (Dis)Likes
    eu am citeva zeci sau sute tot timpul. nu am avut nici odata problema cu iei. stau mai mult ascunsi pe linga buretele de la filtru. cresc destul de repede ii aduc cind au cca 5 cm dar nu cresc mai mari de 8 cm. cel putin la mine nu. i-am amestecat cu alti pesti de nenumerate rinduri. , sun tpasnici nu au nici o treaba cu alti pesti.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •