Page 1 of 36 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 360

Thread: Wild Roots [27L]

  1. #1
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    Wild Roots [27L]

    De ceva luni bune, am pe langa Tranquility si doua cuburi de 27 L (30x30x30), pe care le-am facut special pentru creveti.
    Unul din ele o sa vi-l prezint acum, l-am numit Wild Roots datorita aspectului salbatic pe care l-am vrut de la inceput implementat.
    Acvariul merge de 8 luni fara CO2 si fertilizare, doar un schimb de apa la saptamana de 50%, cu aspirare a pietrisului.
    __________________________________________________ __________________________________________________ ___________
    Detalii acvariu :

    -Dimensiuni : 30x30x30
    -Litri : 27 litri (brut) , 20 litri (net)

    -Filtrare : Boyu Hang On 2025

    -Iluminare : 1xOsram 965 (18w), 1xOsram fluora (18w)

    -Pietris/substrat nutritiv : JBL Manado

    -Hardscape : cioata vita de vie, cateva pietre

    -Fauna : Sakura shrimp, Otocinclus affinis, Anetome helena, Melanoides tuberculata

    -Flora : Java moss, B. heudelotii, Tiger Lotus, Crypto Wendtii Green si Brown, Fissidens fotanus, M. pteropus mini, Pistia, Limnobium
    __________________________________________________ __________________________________________________ ____________

    Aspectul nu s-a schimbat cine stie ce, dar sa vi-l prezint in prima luna :

    Vedere frontala

    O parte din locatari

    1928x1048

    va urma...

  2. #2
    High member blu's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Pitesti
    Posts
    824
    Post (Dis)Likes
    Salbatic, frumos, dar, lotusul ala nu ar fi frumos sa`si duca o frunza-doua pana la luciul apei ?
    Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!

  3. #3
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Otocinclus affinis

    1286x752

    Mihai, asa arata Lotusul cand l-am mutat din Tranquility, era un pui mai bine zis. S-a acomodat ramanand cu frunzele mult mai mici si mult mai palide. Mai bine zis este mult mai firav.
    O sa-i las totusi cateva frunze pana la suprafata, o sa le fac loc in weekend pentru ca suprafata este aproape plina cu Pistia si cu Limnobium.
    In poza de mai sus se vede ca pusesem si cateva fire de Glossostigma, sa vad de curiozitate daca se poate creste in "conditii vitrege", dar nu au mers.

  4. #4
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Fain Alex dar in loc de oto as fi bagat niste gastromizon. Sunt asiatici, mai harnici si mai interesanti decat oto. Sunt ca niste cameleoni si-si schimba culoarea in functie de peisajul in care se afla.

  5. #5
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Melanoides tuberculata


    1284x435

    rick, ii stiu, sunt frumosi foc, are un prieten.
    Din pacate sunt cam scumpicei, daca o sa prind un pret mai bun vreau sa iau mai multi, sa pun si in Tranquility.

  6. #6
    High member blu's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Pitesti
    Posts
    824
    Post (Dis)Likes
    gastromizon - am vazut in Pitesti la Zoo Mania in Auchan. Am dat si telefon chiar acum la omul meu de acolo: au vreo 15 buc la 20 ron pe bucata. Otto au la 8 ron vreo 8 buc.
    Asta daca te gandesti sa bagi o fuga
    Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!

  7. #7
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Mihai, multam de info.
    In Craiova am gasit si eu la Zoomania, la 24 sau 25 lei/buc.

    Doua sau trei tot o sa iau, pentru nano macar.

  8. #8
    High member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Timisoara
    Posts
    561
    Post (Dis)Likes
    Fain, dar ... 36 (2x18 w) la 20 de litri de apa, fara CO2 si fara fertilizare? Si desigur, fara alge . De putut e clar ca se poate, tocmai avem exemplul in fata. Intrebarea e, daca tota ai vrut acvariu low-tech, de ce ai apelat la asa de multa lumina? Iar cei 2x18w ce sunt: becuri economice? Ca neoanele T8 de 18w au parca 60cm. Sau stau cuburile unul langa altul si le-ai facut un sistem de iluminare comun cu 2x18w?

  9. #9
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by enzone View Post
    Iar cei 2x18w ce sunt: becuri economice? Ca neoanele T8 de 18w au parca 60cm. Sau stau cuburile unul langa altul si le-ai facut un sistem de iluminare comun cu 2x18w?
    Fiind 2 cuburi de 30x30x30.... cred ca a folosit solutia expusa de tine
    Iar in felul asta.... raman cam 18W la 20L... nu? Fiecare tub da jumatate din lumina pe fiecare bazin...
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  10. #10
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Ansamblul original arata in felul urmator, acum acvariul nr. 2 este in stand by, trebuie sa-l refac (idei noi)

    Otocinclus in prim plan


    enzone, exact cum a spus si Nimeni, este vorba de o lampa comuna. Mi-a fost la indemana sa o fac si asa, decat sa cumpar lampi separate.
    Referitor la alge, nu e acvariu fara alge, asta e ideea pe care merg eu, asa ca au si ele locul in setup si de treaba asta beneficiaza crevetii.

  11. Likes ovidiu.cursaru liked this post
Page 1 of 36 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •