Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 48

Thread: Proiect Acvariu ~ 450L

  1. #21
    Junior Member XVanish's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Baia Mare
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Hmm... cred ca e cazul de o documentare mai serioasa... ca altfel ma invart in jurul cozii + vorba ta andy: alti bani, alta distractie, ceea ce nu-mi suna prea bine.

    Nocturna clar nu vreau, tocmai de aceea am optat pentru capac. Faza cu vizibilitatea din pat m-a pus pe ganduri... cred ca trebuie sa o iau invers, sa ma documentez mai bine, sa ma decid exact ce echipamente o sa cumpar (pompa, lumini etc) si doar apoi sa proiectez acvariul... altfel voi tot modifica pe ele pana mi-a veni acru.
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!
    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  2. #22
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by XVanish View Post
    Hmm... cred ca e cazul de o documentare mai serioasa... ... altfel voi tot modifica pe ele pana mi-a veni acru.
    Bingo! Ai ajuns singur la concluzia corecta!

    Inca un lucru: i-a si analizeaza sfatul lui Dragos... referitor la "colturi" Si eu sunt de aceeasi parere cu el... : ar trebui sa il faci din 4 laturi.
    Motive: mai multe laturi... mai multe lipituri... mai multe riscuri ca una din ele sa cedeze (asta ca sa te sperii suficient)
    - trebuie taiata sticla in unghi... altfel iese urata lipitura si... nu stiu cat de mult vei reusi asta sau.... cu ce costuri. Asta deja ti-a spus Dragos...
    - stand in pat (din schita ta) nu stiu cat ai sa vezi din acvariu prin laterala de 10 - 20 latime.... dar stiu clar ca iti v-a fi obstructionata deverea de..... 2 dungi verticale de silicon negru
    - Un pic de atentie si poti "ocoli" lejer acvariul.... la un moment dat v-a intra in rflex sa ai alt "traseu" prin camera. Plus ca nu stiu ce risc ar fi sa "nu vada" cineva sau... "sa mute din loc" un acvariu de 500kg.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #23
    Junior Member XVanish's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Baia Mare
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    E drept ce spui, e mai riscant cu colturile taiate, stiu ca trebuiesc taiate in unghi, asa le-am si proiectat. Fazele cu patul ma cam dau peste cap... nu am luat in calcul aspectul "pat" si vad ca-mi da planurile peste cap. Pun mana pe ruleta si refac calculele sa vad exact cat de tare va incurcala usa si cat mi se permite sa ma intind... problema e ca nu il vreau nici prea ingust, initial l-as fi vrut de 60cm latine insa am ajuns la 55cm si colturi taiate din cauze usii de la camera... mai calculez o data sa vad ce iese... poate pana la urma o sa-l fac cu 4 laturi.
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!
    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  4. #24
    High member Zippy's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    817
    Post (Dis)Likes
    Eu zic ca acvariul e bine cum ai zis, problema e patul
    Uite rezolvarea:
    Beds-suspended-and-solutions-for-small-spaces2-587x691.jpg
    Last edited by Zippy; 24-02-2013 at 23:48. Reason: grea limba romana

  5. #25
    Junior Member XVanish's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Baia Mare
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Hehehehe, asta da treaba! Radem glumim dar tot trebuie sa fac un compromis :( N-am avut timp zilele astea dar maine o sa ma ocup de treaba asta, sa ma documentez si de iluminat si va spun ce decizie iau.

    /LE: Bun, dupa sfaturile voastre am facut niste calcule si am simulat acvariul in camera (cu masuta si alte bagarii) ca sa vad cat ar ocupa si ce dimensiuni imi sunt permise ca sa nu ingreunez accesul in camera si am ajuns la concluzia urmatoare:

    Sticla: 12mm ultraclara (sper sa gasesc pe la noi la pret acceptabil) si fund dublu de 10mm
    Dimensiuni:
    - interior: 1400mm x 550mm x 550mm (L x l x H)
    - respectiv exterior: 1424mm x 574mm x 570mm (L x l x H)
    Fara colturi taiate. Intarituri nu stiu daca mai e cazul sa folosesc avand in vedere ca il fac din sticla de 12mm, voi ce ziceti?
    Last edited by XVanish; 24-02-2013 at 22:21.
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!
    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  6. #26
    Junior Member XVanish's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Baia Mare
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Cam asa arata acvariul, cu overflow bean animal extern.

    Admisia de apa o sa o fac tot prin partea dreapta dar din capac, probabil cu un spraybar pe toata latura din dreapta, deci nu mai am nevoie de gaura in sticla din spate a acvariului.
    Ovefloxbox-ul, din sticla de 10mm, are dimensiunile: 520mm x 250mm x 120mm (L x l x H); am calculat in mare pentru tevi de 32mm cu T-uri si coturi tot de 32mm, cred ca e suficient de mare. O sa vad exact dupa ce trec pe la Dedeman si montez tevile ca sa pot calcula exact cat ocupa toate.

    persp_1.jpg
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!
    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  7. #27
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    "Sfaturi":
    - sticla ultraclara.... doar fata si cel mult o laterala (ai sa afli mai tarziu de ce: cand o sa primesti oferte de pret)
    - evita dimensiuni Atipice! Daca te razgandesti sau vrei unul mai mare... nu o sa ti-l cumpere... NICI EU
    - EVITA DIMENSIUNI ATIPICE: vezi ca ma repet...da? O sa ai probleme la constructia iluminarii. De ex acum la dimensiunile astea... iti trebuie cate 2 neoane T5 de 39W (deci drosere, neoane etc) in loc sa pui un singur neon de 80W care are 145cm... parca. Plus.... constructia unui lucru, indiferent care... in afara cotelor "Standard"... atrage automat o crestere de minim 25% a pretului (asta e o "lege" in comert)


    App de overfow... am vazut o chestie care te scuteste de costurile gauririi sticlei... cu o simpla latura mai scurta ca inaltime. Dar aici... astept parerea lui Dragos despre adaptarea la AnimalBean a acestei "chestii" http://www.fish-street.com/overflow_box_1

    - Nu te-am intrebat pana acum... dar e cazul sa te intreb: ai un buget? In ce suma vrei sa te incadrezi? Cat esti dispus sa "te intinzi"???
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  8. #28
    Junior Member XVanish's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Baia Mare
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Sticla: hmm... inteleg ce zici, clar va fi diferenta de pret insa nu as vrea sa se vada vreo diferenta intre laterale si fata... posibil ca cea din spate sa nu fie ultraclara, ar merge fara probleme, insa fata si ambele laterale le vreau ultraclare... sper sa gasesc pe la noi la pret acceptabil.

    Iluminare: daca merg pe neoane atunci o sa folosesc de 120cm, asta ca sa am vreo 15-20 cm umbra intr-o parte. Nu ma intreba de ce, tine de scaping si o sa aflati cand ma decid la forma finala cu background-ul si tot tacamul.

    Buget: fara limite, dar in timp. Altfel spus... nu am zeci de milioane sa bag din prima in el dar in timp sper sa reusesc sa-l dotez cu tot ce trebuie. Tocmai de aceea am spus de la inceput ca nu ma grabesc si ca majoritatea vor fi DIY-uri. Acum le gandesc cu ajutorul vostru iar incet le fac, pe masura ce am bani sa avansez.

    O sa ma uit sa vad cum sunt acele oveflow-uri, desi cred ca banuiesc de care zici.

    Merci!
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!
    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  9. #29
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    @Nmeni daca te uiti in desenul pe care l-a facut vezi ca are cutia externa, ca si la mine, si nu
    gaureste sticla acvariului, ci gaureste fundul de la overflow. Nu stiu cat de bun e overflowboxul
    de pe fish street dar pot sa iti spun cu siguranta ca transporta mai putina apa decat cel pe care
    vrea sa il faca colegul nostru (dupa bean animal).

    Dimensiunile nu sint corecte, e bine sa ai o adancime mai mare a cutiei, eu as merge pe
    520x120x200 mm (Lxlxh) si cu decupatura in sticla spate a acvariului de 500x60 mm.

    Si eu cred ca lungimea acvariului de 140 cm e atipica, mai bine il faci de 150 si folosesti
    tuburi de 80W.

    O seara placuta,
    Dragos

  10. #30
    Junior Member XVanish's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Baia Mare
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Vai, am gresit eu, scuze! Dimensiunile overflowbox-ului sunt acestea: 520mm x 120mm x 250mm (L x l x H). Inversasem latimea cu inaltimea Deci e suficient da?

    150cm lungime e prea mult, daca il fac de 150 atunci sunt cam in pragul usii, imi ramane doar 20 cm de la usa, ceea ce e putin.

    /LE:
    @Nimeni: stiu tipul ala de overflow, e inchis, se face condens in el si are o singura iesire care imi spune ca nu e chiar asa de silentios si vorba lui Dragos, nu imi ofera tirajul care il ofera bean-ul.
    @Dragos: am decupat sticla pentru overflow la dimensiunile 460 x 50mm, in ideea in care vreau ca nivelul apei in display sa fie mai mica cu 4cm fata de limita. Nu e ok?
    Last edited by XVanish; 25-02-2013 at 01:19.
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!
    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •