Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 38

Thread: Litoral Bulgaria

  1. #1
    Very high member kyoshoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,194
    Post (Dis)Likes

    Litoral Bulgaria

    Pentru ca incerc s-o iau din timp, ca omu' gospodar, am inceput sa scormonesc dupa oferte pentru mers la mare cu copilul (caci eu personal nu ma omor dupa mare). Si pentru ca la noi, la mare, incerc sa nu mai calc prea curand, urmatoarea optiune e Bulgaria. As vrea ceva feed-back-uri depre unde sa merg si unde nu, preferabil din experienta proprie, nu din auzite.
    Ce caut e un hotel de macar 4 stele, child-friendly (in vara juniorul va avea cam 2 ani), aproape de plaja, cu o camera suficient de mare sa pot pune un patut si sa am loc si sa circul dupa aia, aer conditionat, sa accepte sejururi de 5 zile (mai mult nu stiu daca rezist). Restul sunt oarecum optionale (sau nu?).
    Astept pareri.

  2. #2
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Vezi aici : http://www.litoralulromanesc.ro/bulg...FUaN3godZFgAyw
    PS : sa schimbi bani marunti pentru filtrele rutiere care iti vor spune ca ai incalcat "sadkjdhkjdha"
    PS2: Daca detii o masina al carei pret sare de 20.000 e , indicat ar fi sa imprumuti una mai ieftina cu care sa mergi incolo .

  3. #3
    Base member cucux's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    406
    Post (Dis)Likes
    Parerea mea ca foarte multe din astea cu masina de 20000 Eur, cu incalcarea legii, etc sunt fabule sau chiar facute ca si contrareclama de catre cei care au afaceri pe litoralul romanesc.
    De ce zic asta:

    Am fost si eu in Bulgaria de doua ori.
    Prima data am fost acum trei ani de paste.
    Nu ne-am luat vigneta de bulgaria pentru ca era o coada imensa la vama.
    Bineinteles ca am fost oprit de catre politia bulgara.
    Se intampla imediat dupa sensul giratoriu care face stanga spre Balcic si inainte spre Albena, Nisipurile de aur, etc.
    Ne-am legitimat si omul a cerut bineinteles vigneta pe care eu nu o aveam.
    Foarte politicos mi-a spus ca trebuie sa imi cumpar si m-a intors, indrumandu-ma catre Balcic.
    Drept e ca acolo am cautat ceva pana am cumparat.
    Deci asta cu saritul ci procese verbale si amenzi e, dupa mine, o fabula.

    !!! asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne cumparam vigneta si sa nu circulam corect !!!

    La partea cu masina scumpa, iar nu sunt de acord.
    Personal nu am masina de 20000 Eur, dar, cel putin de paste, hotelul era 99.99% plin de romani.
    Nu exagerez. Se vorbea numai romaneste in hotel.
    In jurul hotelului, o gramada de masini scumpe.
    In nici una dintre iesirile mele la bulgari nu am avut/auzit de probleme din astea.

    Iar vreau sa specific ca nu invit pe nimeni sa mearga cu masini scumpe pentru ca nu se poate intampla nimic.
    Personal, eu am asigurare CASCO la masina.
    Ce puteam sa pierd era: timp si eventual niste bani sa ma intorc acasa.

    Si acum mai ontopic:
    Eu am fost la Nisipurile de aur de paste:
    - hotel de 4 stele Iberostar Obzor
    - servicii cum nu am prins nicaieri
    - toata lumea imi zambea
    am vazut pe site-ul amfostacolo.ro ca sunt o gramada de feedback-uri negative ex; erau pete pe covor
    Sincer, eu nu am remarcat sa fi fost, este posibil, dar, daca le vedeam nu mi se strica sejurul.

    Tot in acel an, in septembrie, am fost la hotel Elena, aceeasi statiune.
    Specific ca nu se compara cu Iberostar, dar nici la bani.
    Pentru 4 nopti, servicii allinclusive, hotel de 4 stele, am platit 700 RON pentru doua persoane.
    Judecati si voi daca cu acesti bani ma apropiam macar de cazare in Romanica.

    Sincer, eu nu am decat cuvinte de lauda despre litoralul bulgaresc.

    Numai bine,
    Catalin
    LINUX - Because restart is for adding hardware.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    184
    Post (Dis)Likes
    Salut, iti recomand cu copilul: Obzor Beach din Ozbor, Duni Village/Duni, Byala Beach Resort /Byala - daca urci si cobori 100 de trepte pana la plaja.
    Depinde ce iti doresti ..ce buget etc.
    In Bg este mai sinistru decat in Ro, dar au conditii si servicii mai bune la hoteluri. Nu iti fura nimeni autoturismul (doar sa fii ghinionist) Spaga la politie dai doar daca incalci legea (10 Euro).
    In rest sunt ok mai saraci ca noi, oameni. Normali. Se merita la mare la Bg decat la noi sau la Odessa.
    In acvaristica oamenii merg mai mult pe marine (cel putin la Varna) sunt peste noi.
    Stiu ce spun ca lucrez in turism si doar ce am fost la ei la Bansko.

  5. #5
    User banat
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Bumbesti
    Posts
    30
    Post (Dis)Likes
    Incerc sa-mi scriu si eu parerea despre litoralul bulgaresc cu bune si rele.Anul trecut am fost in Bulgaria la mare, in statiunea Sunny Beach,am fost cazati in hotelul Victoria Palace&Spa,5 stele,cel putin asa scria pe voucerul de vacanta, un mastodont,http://www.plaja.ro/hotel_victoria_p...each_bulgaria/ (a se vedea plaja.ro)am cumparat acea vigneta imediat dupa intrarea in Bulgarica pe la Giurgiu,am platit 2 vignete pentru 14 zile, ca sa mergem linistiti.Am circulat pe cele 2 asa zise autostrazi (eu le-as zice drumuri nationale+++) oricum mai bune ca ale noastre 2, am ''alergat'' cu viteza chiar (150-190) dupa ce am vazut ca se poate asta(colegi de trafic care comunicau prin statii) fara a avea parte de Politia bulgara(am trecut pe langa echipaje in masini Opel Astra dar care nu aveau radar si erau si vizibile.Am intanit pe A1 o singura lucrare care nea deviat(nea coborat de pe autostrada pentru vreo 10-15 km)putin traseul,trecerea de pe A1 pe A2 a fost usoara fara complicatii,pe tot traseul am intalnit indicatoare (chiar daca am folosit experienta altor 2 soferi de pe 2 masini care stiau drumul)am mers pe A2 pana la Varna dupa care am facut dreapta catre Sunny Beach.Asfaltul de pe A1 si A2 a fost bun (comparativ cu cel din Romanica),nu am intalnit blocaje in trafic,asta pana dupa ce am depasit Varna , de aici am mers chiar si cu 30 km/h intr-o coloana uriasa pana in Sunny Beach.O problema am intampinat cu parcarea, era cam mica la un asa mastodont de hotel,si la sugestia unui boy care cara bagajele la intrarea in hotel, am mers cu el la cei ce ridicau masinile parcate neregulamentar, si am platit acolo 60 euro pentru 8 zile,si am stat linistit(linistea mi-au oferit-o ei prin sistemul video din parcare , prin agentii care erau permanent acolo)Hotelul si plaja nota 8 din 10, se putea si mai bine(oricum incomparabil cu ce gasesti la noi) masa 100 din 10. La sugestia si cu ,,bratara aferenta'' la mana am mers in vecinatate unde am intrat la hotelul Evrika Beach, nota 100 din 10, recomand cu caldura pentru ,,obraz subtire'' si pentru cei cu copii 4-12 ani, piscina cu tobogane tip aqua-park, ceva de vis.

  6. #6
    User banat
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Bucuresti, Panduri
    Posts
    159
    Post (Dis)Likes
    Fara sa jignesc pe nimeni: daca ai fost de 2-3 ori in Bulgaria si ai dat de unul normal la cap, care nu a facut vreun abuz, nu inseamna ca restul sunt scormoneli si povesti.

    1. Bulgarii sunt mult mai jepcari ca noi (te fura la schimb valutar, te fura la nota de plata, 90% din politisti te opresc si te obliga sa dai spaga indiferent daca ai gresit sau nu, ai foarte multe sanse sa ti se fure din camera de hotel si multe altele, all inclusive in stil bulgaresc.)

    2. Si mie mi se pare absurd cand auzeam discutii cum le-a spart altora casa. Pana mi-a spart-o si mie, de doua ori (si in Bucuresti si in Cta). Asa este si cu furatul de masini sau din camere. Tu crezi ca aia de tampiti au semne peste tot prin care te anunta ca nu raspund de masinile din parcarile lor?

    3. Serviciile lasa cu mult de dorit: drumuri foarte proaste, personal necalificat, produse de slaba calitate, mancarea buna se gaseste doar in restaurantele mai scumpe si acolo se mai dau chixuri.

    4. Un alt lucru care pe mine m-a scarbit intotdeauna la Bulgari este faptul ca de cand au dat romanii navala au transformat hotelurile frecventate in aceleasi cocini de nesimtiti si manelisti (ras strident si strigate, glume de prost gust, tot felul de melteni care se baga in seama si de cand ajung pana pleaca stiu doar sa bea si manele, manele, manele).

    Eu mergeam destul de des in Bulgaria si inca mai merg cand am timp, uneori doar pana la restaurant cu prietenii (spre exemplu restaurantul in forma de vapor vechi din Varna) si am interactionat cu o multime de oameni stimabili dar si cu aceeasi refuzati la export care abunda pe la noi.

    PS: sunteti satuli de tiganii din Romania? succes cand dati de aia din Bulgaria.

    Parerea mea este sa iti iei frumos copilul si sa te duci in Turcia. Preturi excelente (la hoteluri de 4 stele cum cauti tu) , mai ales daca rezervi din timp, servicii absolute. Dupa parerea mea este singurul litoral unde poti sa te duci un sejur si sa uiti de toate grijile. Chiar daca nu iti place marea asa mult, o sa fii placut surprins de litoralul din Turcia si modul in care trateaza ei clientii. In cadrul complexurilor hoteliere ai parte de o gramada de activitati si concursuri. Si crede-ma daca ceri pe cineva sa aibe grija de copilul tau cat tu faci un masaj spre exemplu pai frate cand vezi cum se poarta aia si atentie acorda o sa vrei sa-l iei acasa dupa.

  7. #7
    Base member cucux's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    406
    Post (Dis)Likes
    @Varol
    nu inteleg de ce esti asa de acid.
    In primul rand te inteb de ce mai mergi in Bulgaria daca esti asa de scarbit?
    In al doilea rand am fost si eu la corabia din Varna si m-a lasat profund impresionat.
    Daca sunt scarbit de tiganimea din Romania, ce ma face sa cred ca acolo ar trebui sa nu fie tigani?

    Intr-adevar personalul este slab calificat, dar, te rog, si la noi e la fel.

    Vreau sa zic ca sunt servicii corecte la banii pe care ii dai.

    Nu facem nici o comparatie cu Turcia ca devenim offtopic. Omul a intrebat de Bulgaria.
    Turcia este intr-adevar altceva.

    Catalin
    LINUX - Because restart is for adding hardware.

  8. #8
    User banat
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Bucuresti, Panduri
    Posts
    159
    Post (Dis)Likes
    Ma duc doar in anumite locuri, cum ar fi corabia care te-a impresionat si pe tine, dar pe langa asta am avut multe neplaceri in tot felul de situatii.

    Pai daca esti scarbit aici si trebuie sa fie si acolo nu vad de ce ar trebui sa sa schimb un lucru care nu-mi face placere cu acelasi lucru in alta parte.

    Da si la noi e la fel, revin la ce am spus mai sus: daca vreau sa plec de la ceva slab calitativ de ce sa ma duc undeva unde am sanse sa ma lovesc de acelasi lucru?

    Unele servicii sunt corecte, altele chiar mai ieftine dar nu toate si nu tot timpul.

    Domnul a afirmat faptul ca vrea sa-si petreaca o vacanta cu copilul in Bulgaria pentru ca a auzit ca este mai bine decat la noi. Daca in Turcia este mult mai bine si se poate si la aceeasi bani ce rau am facut ca am pus si varianta asta in discutie?

  9. #9
    Base member cucux's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    406
    Post (Dis)Likes
    Eu nu am zis ca ai facut rau ca ai bagat in discutie aceasta varianta.
    Ideea e ca omul a intrebat de Bulgaria.

    De exemplu, anul trecut am fost si in Turcia si in statiunea 2 Mai.
    Nu comentez Turcia.
    Vreau sa zic ca am stat la o pensiune in 2 Mai si m-am simtit mult mai bine decat in Bulgaria.
    Oameni super primitori, dar intamplator, cel care are pensiunea a stat 20 de ani in America si probabil a venit cu idei capitaliste.

    Deci se poate si la noi.

    Catalin
    LINUX - Because restart is for adding hardware.

  10. #10
    User banat
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Bucuresti, Panduri
    Posts
    159
    Post (Dis)Likes
    Sincer? Eu am postat si sunt atat de acid pentru ca ma oftic cand vad oameni prezentabili (cel putin prin exprimare) ca opteaza sa se duca in Bulgaria unde ai sanse foarte mari sa te simti prost, sa fi servit execrabil sau chiar sa ti se fure ceva, cand ai atatea alte alternative la aceeasi bani.

    Domnul a spus ca nu mai vrea in Romania, mie Bulgaria mi se pare un litoral romanesc, cu cateva hoteluri facute de nemti si italieni care au spalat niste bani si cu numele localitatilor in chirilica; doar mi-am exprimat parerea.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •