Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 20

Thread: Hrana crapilor koi

  1. #1
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes

    Hrana crapilor koi

    Deschid acest topic unde cine doreste poate sa spuna cu ce fel de mancare isi hraneste koii, in functie de anotimp, dimensiunile koilor, si cel mai important, in functie de buget.
    Majoritatea prietenilor mei folosesc primavara si toamna o hrana pe baza de germeni de grau, iar in timpul verii cand temperatura apei este mai ridicata, folosesc o hrana cu un continut mai ridicat de proteina.
    Hrana este adusa din Olanda, dar mai sunt si cazuri cand in lipsa de altceva se mai da si mancare de la Hornbach, sau porumb la cutie Bonduele.

  2. #2
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Ai mei primesc JBL pond sticks 4in1 la galetuse din alea de 5L sau in sezonul rece JBL pond energil,singurul motiv ar fi ca asta se scufunda si e pe baza de germeni de grau, iar in sezonul rece pestii nu se mai ridica la suprafata.
    Am incercat si o varianta de OceanFree premium pellets,cumparata de la un magazin online din constanta.Am dat 150ron pe o punga de 5Kg.Nu am timp sa fac studii complexe sa vad daca au crescut pestii mai bine sau culorile au devenit mai intense....
    Pentru mine e doar mancare sa nu moara pestii de foame si le dau de 2-3 ori pe zi in sezonul cald si odata pe zi in sezonul mai rece,cate 6-7 maini de adult la o masa.
    Nu stiu cat inseamna in grame.

    Ca supliment cand sint cuminti primesc resturi de nada/momeala din trusa mea de pescar,pelete haldorado pentru amur,boilies-uri,pelete cu arome de fructe si chiar sweet corn conserva pe care e mare bataie.

    Si sa nu uit categoria BIO: viermi si rame,viermii cand raman de la pescuit iar pentru rame am niste dale mari asezate pe pamant de gradina.De fiecare data cand le ridic e plin de rame.Se bat si pe astea.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Imi amintesc ca acum un an sau doi vazusem si eu aceasta hrana chinezeasca ca avea o garantie de cativa ani in conditiile in care furajul de crap produs in Europa are o valabilitate de maxim 6 luni. Singurul raspuns pe care mi l-a dat un producator la aceasta intrebare este ca antioxidantii din furajul facut in Europa sunt naturali si ca furajele moca ca astea din China sunt cu proteina nemetabolizabila. Am vazut la cineva koi crescuti doar cu paine de cand s-au nascut si aveau peste 50 cm si nu erau ca balonul.
    Eu anul acesta pe langa furaj normal le-am dat hrana olandeza pe care au mancat-o ok dar si hrana facuta special pt koi intr-o fabricuta din Germania a unui dealer de koi japonezi. Pot sa spun ca aceasta ultima hrana au mancat-o cam in scarba si numai peste 20 grade C. La temperaturi de sub 20 grade nu puneau botul la ea.
    Apropo de proteinele folosite la furajul de crap citisem ca proteinele din soia neprajite sunt asimilate doar in proportie de 25% iar cele din soia prajita in proportie de 50%. Din acest motiv sunt curios cat la % din proteina din hrana japoneza este de origine animala si cat vegetala.
    Last edited by dum; 18-02-2013 at 08:11.

  4. #4
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Soia netratata termic contine niste substante antinutritive. Acestea se inactiveaza doar prin tratament termic (prajire, coacere, extrudare).
    Orice producator de furaje ar trebui sa stie lucrul acesta oricat de slab ar fi el. Soia extrudata poate avea o digestibilitate a proteinelor de pana la 90%...deci un furaj de calitate trebuie sa aiba in componenta sa extrudat de soia + restul componentelor.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Am analizat azi hrana japoneza FD Food care la ora actuala este considerata cea mai buna dar si cea mai scumpa de pe piata, pretul unui sac de 15 kg ajungand pana la 260 Euro( afara).
    Baby Food are proteina 46% si granulatie maxima de 1,57 mm
    Hi Growth -35 % proteina cu grasimi minim 4%
    Color Up -42%proteina si 2%grasimi
    Continutul proteic al acestui furaj de crap este la fel cu cel de pe la noi , diferenta fiind facuta de nivelul grasimilor ( cea japoneza pt koi are grasimi de pana la 4% ) si de cel al ingredientelor.
    Ingredientele fac diferenta !!!

  6. #6
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    FD FOOD pentru culoare costa 84 euro/3kg deci ar iesi cam 420 euro/15kg

  7. #7
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    Colegii, vorbiti SF-uri.
    Foarte putini crescatori isi permit sa dea atatia bani pe hrana de pesti. Cred ca ii putem numara pe degete.
    Din experienta ultimilor ani, la noi (in Arad) se foloseste cel mai mult hrana aia ordinara din Ungaria, pufuletii aia plutitori, la 10 lei punga de 5 litri (nu stiu daca are mai mult de 600 -800 g).
    Vorbesc strict de oamenii de rand care au si ei un iaz cu cativa pesti in curte, nu de crescatorii profi..
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  8. #8
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Se gasesc furaje pentru piscicultura de la companii serioase cu procent proteina la alegere intre 35 - 60% cu maxim 1,5 - 2 euro/kg.
    Nu vad de ce nu ar merge si la crapi Koi...zic si eu ca alternativa.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Majoritatea dam furaje normale ca nu avem cui da hrana scumpa dar unii se plang ba ca pestii sunt prea grasi, ba ca pierd din culoare si in acest caz exista si varianta scumpa. Sunt persoane ce nu apar pe forumuri care chiar folosesc hrana scumpa pentru a mentine coloritul crapilor. Unii din noi doresc koi de calitate japoneza dar cu investitii minime.Cred ca e destul de greu. Am aratat ca una din diferentele intre furajul normal si cel specializat de koi produs de japonezi ar fi grasimile. Japonezii produc hrana cu 4% grasimi iar furajul normal contine in jur de 10% si aceasta diferenta se vede.
    Incet incet si la noi se vor schimba lucrurile cand fiecare din noi avem posibilitatea de a face diferenta.
    Last edited by dum; 19-02-2013 at 09:55.

  10. #10
    Member VALIAZ's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    152
    Post (Dis)Likes
    Mancarea pe care o dau la pestii mei este adusa din Olanda
    Pe perioada de iarna, iazul fiind incalzit la 14 - 15 grade, ii hranesc cu :

    KUSURI MULTI SEASON

    (Multiseasonincludes Research proven Kusuri Klay, Krill, Shrimp, Kelp, garlic, Fishmeal,Yeasts
    &immune system enhancers. Kusuri-Multiseason is free of substitute proteins& any bovine / poultry,
    meat& bone products and is suitable for use at all feeding water temperaturesdown to 10°C (50f).
    Basic analysis: CrudeProtein: 38%, oil: 8,5%, fibre: 2%, ash: 9%, moisture: 8%.
    15kilo medium pellet (4-5mm) - 166,00 E )



    Si
    KUSURI SINKING PELLETS (scufundabila)
    Ingredients: Soyabean, Fish meal, Wheat, Fish oil, Maize gluten, Yeast extracts, CalciumCarbonate, Dicalcium Phosphate, Salt,
    CalciumPhosphate, Betaine, Sodium Propionate, Vitamin A, Vitamin D, Vitamin E,Phosphorus, Copper, Selenium, permitted
    Antioxidants.
    Basic Analysis:Protein: 30%, Oil: 10%, Ash: 15%, Fibre: 6%, Moisture: 7%.
    5 kilosinking pellets (3 - 4 mm) - 46,55E


    Iar pe timp de vara :

    KUSURI PREMIUM
    (Ingredients: Fishmeal, Shrimp meal, Antarctic Krill meal, Soya bean meal, Wheat germ, Kelp,Propolis, Spirulina, Kusuri klay,
    Garlic,Brewers yeast, Fish oil, vitamins and minerals.
    Quality analysis: CrudeProtein: 37%, Oil: 6%, Ash: 10,7% Moisture: 8%.
    15kilo medium pellets (4 - 5 mm)-103,00E )


    Si
    KUSURI SILKWORM PUPAE(viermi de matase)
    Directions: Use asan extra dietary supplement or as an occasional food treat. Feed above 15ºC
    (60ºF).
    Analysis: Protein:46%, Lysine: 2%, Fibre: 3,5%, Ash: 10%, Fat: 18%.
    5 kilo - 61,40 E


    Eu sunt multumit de aceasta mancare, asa ca o sa continui cu ea.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •