Results 1 to 8 of 8

Thread: Hasemania vs Rasbora

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    32
    Post (Dis)Likes

    Hasemania vs Rasbora

    Am o o problema.....am un acvariu de 60 L in care sunt 10 hasemania si 6 rasbora, ambele specii aprox aceleasi dimensiuni.

    Peste tot unde ma uit scrie ca aceste 2 specii sunt compatibile dar la mine in acvariu e alta poveste....toti Hasemania fugaresc Rasbora in continuu si acum am observat ca 2 dintre ei nu mai au codite.....i-am bagat intr-o maternitate pt guppy.

    Imi poate explica si mie cineva de ce au comportamentul asta si ce trebuie sa fac sa evit probleme asemanatoare.

    Multumesc, o zi faina

  2. #2
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    pune o poza cu acvariul, te rog, ca sa evitam intrebari suplimentare.

  3. #3
    High member Zippy's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    817
    Post (Dis)Likes
    Salut, am avut si eu 10-11 hasemania intr-un acvariu plantat de 70 l. Din cate am observat sunt pesti ceva mai agresivi decat restul tetrelor. La mine coabitau cu platy si ancistrusi pe care nu indrazneau sa-i sacaie, asa ca se bateau intre ei. Cand au inceput sa apara victime ca urmare a ranilor provocate, am renuntat de tot la hasemania. Am ajuns la concluzia ca nu le ajungea spatiul din acvariul meu (oricum era suprapopulat) chiar daca teoretic aveau destule plante ca sa nu apara agresivitatea.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    32
    Post (Dis)Likes
    imi cer scuze pt calitate dar nu imi gasesc aparatul.....

    ps. acvariul e mult mai mare decat pare in poze2013-02-13 14.24.46.jpg2013-02-20 17.34.50.jpg

  5. #5
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Eu am 12 hasemania in bazin la un loc cu vro 30 de neoni si citiva guppy , inafara de hirjonelile obisnuite pt teritoriu intre masculi nu am vazut semne de agresivitate fata de alte specii, diferenta e litrajul , la mine fiind 250l net

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    32
    Post (Dis)Likes
    adevarat....dar daca ii bag in acvariul mare (840L) la ce pesti am acolo.....slabe sanse sa aiba o viata lunga )DSC_0249.jpg

  7. #7
    High member Zippy's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    817
    Post (Dis)Likes
    Fain acvariul mare
    Ai putea sa mai plantezi acvariul mic cu ceva plante de fundal, poate mai reduci din agresivitate (la mine nu a mers, dar cine stie poate la tine da). Raman totusi la ideea (confirmata de mihai) ca au nevoie de spatiu mult mai mare ca sa nu fie agresivi.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    32
    Post (Dis)Likes
    Multumesc.
    Acvariul mare e acum in renovare, trebe sa ma scap de pestii care is mai "rapitori", (am foarte multi sanitari si acum au crescut)
    M-am gandit sa scap de toti pestii din acvariul mare inafara de scalari si apoi replantez, rearanjez acvariul, populez cu vreo 20-25 cory panda,30-40 neoni, cativa rasbora si hasemania astia 10.
    Din pacate in Cluj nu prea sunt oameni care vor pesti mai maricei......

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •