Page 43 of 46 FirstFirst ... 334142434445 ... LastLast
Results 421 to 430 of 456

Thread: Unul din iazurile mele.

  1. #421
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Syso, aeromonasul cu care tot bati campii nu omoara un koi in cateva zile.
    poate dura peste o luna ca un koi sa moara din cauza aeromonasului.
    la colegul @sever tattoo koii vanduti de tine au murit in cateva zile , si culmea ceilalti n-au absolut nimic.
    si nu au murit 2,3, au murit toti 14
    uite si o poza, poate vezi tu vreun semn care sa indice o posibila cauza a mortii, ca eu sincer nu vad...
    si de ce ai lui nu au nimic?



  2. #422
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    pai exact o luna a durat catalin.plus minus 2-3 zile.
    ai lui cum nu mor mai catalin.pai ti-am aratat in film unul de-al lui care plutea pe sus in momentul in care am bagat cei 14 koi.saracul a si murit a 2-a sau a 3-a zi dupa ce am ajuns eu acolo.


    si dupa au inceput sa crape numai mari?





    aia mici s-au oprit din crapat?




    man miau murit 4=5 din 30




    la iesire din iarna




    care erau slabiti fungi




    in rest is toti ok mananca tot






    pai cristi asta mi-a zis ca au murit vreo 4 de cind am fost la tine




    ala de era pe sus si mai vreo 3




    da




    dar erau afectati demult



    daca nici asa nu vrei catalin sa intelegi ceva imi pare rau.


    de mult nu ma mai las prostit si le mai si filmez pestii sanatosi tun fara scama cind ii dau ca vezi se ajunge la tiganii si chiar nu ai ce spune.
    catalin nu vreau sa ma scuz absolut deloc cu asta dar sa stii ca nu e usoara meseria asta .
    pai cum dracu au omorit conchistadorii toata america de sud?cu boli catalin cu boli la care europenii erau imuni.
    bineinteles ca nimeni nu recunoaste ca ii mor pestii ca a avut probleme de-a lungul timpului ca a avut infectii in iaz si tot tacimul.
    mai e o problema.
    in acel iaz apa are 8 grade catalin.e un iaz mare de 200 de tone in care se baga apa non stop direct dintr-un piriu de munte.
    pai frate la 8 grade koii sunt in hibernare cum bine stii.
    daca vii tu curatel de la 14-15 grade cu imunitatea abia refacuta dupa iarna si te bag iar in hibernare si mai si dai de 1 metru de rahat pe fundul iazului, pesti muribunzi si pesti crescuti in apa de munte , semipastav , cam cum crezi tu ca reactioneaza koii tai din japonia tinuti peste iarna cu incalzitoare la 12-14 grade?





    exact in situatia asta am fost si eu acum 5 ani cind tot ce se vede in poza am crapat in 3 - 4 saptamini.
    la fel spuneam si eu ca ala ce mi-a vindut koii e vinovat ca i-am luat bolnavi, etc.
    asta dupa ce pestii erau bine mersi mincau au si depus , etc.
    in capul meu puteau trai in orice conditii.
    era o mizerie acolo sub pietris sora cu moartea si asta dupa numai o iarna ca toamna anterioara curatasem luna si bec.

    vorba ta cam asta era nivelul si acum 5 ani si asta a ramas si in 2014.
    Last edited by syso; 05-06-2014 at 20:07.

  3. #423
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    exact in situatia asta am fost si eu acum 5 ani cind tot ce se vede in poza am crapat in 3 - 4 saptamini.
    la fel spuneam si eu ca ala ce mi-a vindut koii e vinovat ca i-am luat bolnavi, etc.
    nu cumva a fost aceeasi sursa, din Ungaria?
    ca daca nu ma insel, tu tot din Ungaria ai cumparat icrele.

    l.e
    syso, ca un koi sa moara de aeromonas, chiar si dupa o luna, trebuie sa aiba ditamai gauroaiele in el.

  4. #424
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    nu are legatura catalin oricit ai vrea sa iasa ceva.
    aia de acum 5 ani erau adusi din japonia dupa cum spunea cel ce i-a vandut dar mai mult ca sigur erau din israel.

    la punctul 2 ma lasi masca.
    de svc ai auzit?aia e tot la apa rece.
    e greu cu astea mai ales din presupuneri.

  5. #425
    Junior Member SeverTattoo's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    deci sa incerc sa explic la toata lumea am iazul de 3 ani ,pana anul trecut nu am avut sifoane cu care sa trag mizeria de la fund mal cum spune syso ,am avut de 3 ani pesti in iaz anul trecut am facut sistemul cu sifoane care trage foarte bine pana vine apa curata fundul lacului il vad,am o cascada care baga zilnic apa proaspata 24 din 24 deci cam 25 la suta din apa din iaz se schimba zilnic ,la iesirea din iarna mi-au murit 4-5 pesti pui de aproximativ 10 cm dara gauri etc la 2 am vazut fungi pe eripioare probabil s-au lovit iesiti dinj iarna erau sensibili imunitar de inteles, deci de 3 ani 30 de pesti sunt acolo i noate mananca,cand am bagat cei 14 pesti a durat 2 saptamani pana sau dus toti in rai a inceput dupa cam 5 zile si zilnic cate unu,pestii morti curati fara pete fara gauri fara nimic am poza la fiecare,de ce koii mei 30 traiesc nu au gauri nu mor de frig apropo apa are 15 -18 grade,si restul s-au dus in rai.aici in nord unde traiesc eu danemarca am intrebat crescatorii de ce mi-au murit raspunsul pesti tinuti in steril sensibili mai ales daca au si iernat in interior si vanzatorul ar fi trebuit sa stie.atasez si o poza cu peste decedat daca vedeti vreo urma suspecta pe el sau e perfect curat...Iazul are 200 tone si curatat dupa montarea sifoanelor.
    Attached Images Attached Images

  6. #426
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by SeverTattoo View Post
    deci de 3 ani 30 de pesti sunt acolo i noate mananca,











    un lucru l-am observat la mine acum 2 ani ave0am pesti care stateau numa la cascada si dupa aia deobicei dadeau coltula ai tai am vazut la fel toti inghesuiti sub cascada dupa s-au dus























    ai idee de ce fac asta inainte sa se duca drac?

    mereu care sau dus aveau fungi

    ai auvt viremie in iaz





    asta s-a intimplat 100%




    ai tai si-au creat anticorpi la virus in timp. cind au venit ai mei curati ca lacrima s-au infectat cu virusul si i-a pus in cap.




    Clinical signs of infection with SVCv are often non-specific. Affected fish may appear lethargic, exhibit decreased respiration rate, and loss of equilibrium. Moribund fish have been reported to lie on their sides, often on the bottom of the tank, and when startled swim up but then return to the bottom. Fish are also reported to congregate where there is slow water flow and near pond banks (Fijan 1999).




    exact asa s-au manifestat




    Fish that survive an outbreak of SVCv may develop immunity to the virus. However, they can shed virus and thus serve as a source of virus to unexposed fish. Fish exposed to virus should be considered to be carriers. The length of time carrier fish can shed virus is unknown

    Clinical symptoms of viral infection include external hemorrhaging, pale gills, and ascites.[3] In some cases, mortality can occur without any apparent clinical signs of the disease.[4]



    pana a facut criti sarea atunci




    apoi care au fost afectati tare sau dus




    restu nimic

    ai vazut pestii cum sunt




    ce pot sa iti zic?




    ma tot gindesc




    ala mic ce plutea cind a crapaty avea semne?




    cind am fost eu la tine




    da




    fungi

    dar cand trag cu filtrele apa are moros de mucegai ce vine de la fund



    ma gandesc ca inca e mult jeg si fara un fund betonat nu am cum sa il trag

    e bomba biologica pe fund acolo




    nu e alta varianta decat facut iazu ca piscina toti peretii si fundu betonat sa naibe unde sa se mai bage jeg


    ala si inca unu kic dupa iesirea din iarna




    nai mai auzit sa crape un peste mic in 200 de pesti primavara?
    ba




    cristi ala a zis ca 8 au crapat




    si ca aveau ochii umflati


    sever sa inteleg ca acum o luna erau 200 de pesti mici si acum mai sunt 30 care de fapt sunt acolo de 3 ani ?

    Quote Originally Posted by SeverTattoo View Post
    ,la iesirea din iarna mi-au murit 4-5 pesti pui de aproximativ 10 cm dara gauri etc la 2 am vazut fungi pe eripioare probabil s-au lovit iesiti dinj iarna erau sensibili imunitar de inteles
    sa inteleg ca astia 4-5 au murit la iesirea din iarna si alti 4-5 imediat dupa ce am bagat pestii mari?
    parca asa mi-ai spus ca ala mic si inca vreo 3 erau afectati de mult si au murit ulterior introducerii noilor pesti.
    Last edited by syso; 05-06-2014 at 23:42.

  7. #427
    Junior Member SeverTattoo's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    syso alegi parti din conversatii noi si vechi care iti dau bine doar tie...ok pun si eu atunci una doua sa se inteleaga mai bine:

    • da









    • 09/05/2014 19:36


      Sever Tatuajecum sa iti trimit videoul sa i vezi



      ai mei toti rapizi nau nici pe drac



      aia mari toti plante care pe unde in dunga



      si aia mari ai mei



      ce iam avut tot ok










    • 09/05/2014 19:37


      Crapi Koimai sever



      vrei sa spui sau te gindesti cumva ca au fost pestii bolnavi?










    • 09/05/2014 19:39


      Sever Tatuajenu spun nimic



      dar sa te uiti si tu



      sa vezi



      aia is sageata toti misca umbla



      se vede apa lacrima



      pana pe fund










    • 09/05/2014 19:41


      Crapi Koite rog sa imi spui daca macar gindesti ca ar fi putut fi bolnavi










    • 09/05/2014 19:41


      Sever Tatuajezi-mi cum sa trimit videoul sa iti faci o idee ce e acolo










    • 09/05/2014 19:42


      Crapi Koieu mi-am facut o idee de mult



      pune pe fb pe privat doar pentru mine







  8. #428
    Junior Member SeverTattoo's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes

  9. #429
    Junior Member SeverTattoo's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    • Sever Tatuajeam dat sa vedem daca merge



      merge









    • 09/05/2014 20:02


      Sever Tatuajeiti merge?










    • 09/05/2014 20:03


      Crapi Koida










    • 09/05/2014 20:03


      Sever Tatuajel-ai vazut?










    • 09/05/2014 20:05


      Crapi Koie jale










    • 09/05/2014 20:05


      Sever Tatuajevezi?










    • 09/05/2014 20:05


      Crapi Koiai sters?










    • 09/05/2014 20:06


      Sever Tatuajeda sa nu apara aiurea pe undeva










    • 09/05/2014 20:06


      Crapi Koinu pot sa cred



      asa ceva nu am mai patit niciodata










    • 09/05/2014 20:06


      Sever Tatuajesi din ce aveam eu mare de anu trecut



      ai vazut fug rachete cand te apropii



      aia mici la fel



      astia noi



      direct toti coma



      apa sa curatit bine



      se vede limpede










    • 09/05/2014 20:08


      Crapi Koiti-am zis ca nu am patit asa ceva vreodata

      Cred ca ajung si cu asa ceva nu am patit niciodata e culmea ca oamenii dupa balamucu asta pe forum intre si imi spun in privat ca au avut aceeasi problema,si au primit aceleasi explicatii copy paste....so lasam dracu asa eu am terminat cu circu aici ca nare sens nu ajuta la nimic....acum







  10. #430
    Junior Member SeverTattoo's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    discutia cu pestii ce iam avut bolnavi e adevarata dar nu o face sa para de acum a fost acum doi ani cand nu aveam balta curatata nu aveam sifoane nu aveam apa care o am acum adica nu aveam mai nimic eram la inceput cu un metru de mal un metru de apa nu dupa ce am dat cu capu si am refacut tot . cum ti-am spus aduc acum cand vin din danemarca un peste de 40-50 cm crescut in pond afara si il pozez filmez cand il bag in lac ,daca pestele ala nu moare in 2 saptamani sau o luna atunci o sa revenim la subiect pana atunci nu mai spun nimic.
    Last edited by SeverTattoo; 06-06-2014 at 00:16.

  11. Likes kirucd, Nimeni liked this post
Page 43 of 46 FirstFirst ... 334142434445 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •