Page 42 of 46 FirstFirst ... 324041424344 ... LastLast
Results 411 to 420 of 456

Thread: Unul din iazurile mele.

High member
    Post (Dis)Likes
    If you had your pond tested for Aeromonas and Pseudomonas, you would get back from the lab a C.F.U. count telling you how much pathogenic bacteria was in your pond. Imagine this number as a RED LINErepresenting the pathogenic bacteria level in the pond posing a threat to the fish. As mentioned earlier, fish have a defense mechanism against pathogens. Each fish has its own individual tolerance level to theRED LINE based on the condition of its slime coat and the strength of its immune system. Now take a number of C.F.U.ās that represents the highest level of pathogenic bacteria that an individual fish can be exposed to without getting sick. Imagine this number as a BLUE LINE. To have a totally healthy pond with no sick fish, each individual koi would have a BLUE LINE higher than the RED LINE of the pond. For example, if an individual koi had a BLUE LINE of 25,000 C.F.U.ās (the highest level of pathogenic bacteria he could withstand without exhibiting symptoms) and the pondās RED LINE was 18,000 C.F.U.ās, the fish would remain healthy and safe. On the other hand, if this individual koiās BLUE LINE was 15,000 C.F.U.ās, it would be sick because it could not tolerate the 18,000 C.F.U.ās in the pond.

Let me give you a classic example of how this relationship works. This example may also help some koi dealers and hobbyists the next time a dealer is blamed for selling a Īsickā fish. A hobbyist weāll call ćJohnä has had his pond for some time and for the past three years all his fish have been healthy with no infections or problems. John decides it is time to finally go out and buy that Īspecialā show quality koi he has always wanted. He visits his friendly koi dealer, looks around and sees nothing but healthy, beautiful fish. He feels confident in spending the money for the koi he has always wanted. He buys it, takes it home, and quarantines it for three weeks. Lets say he even treats it for parasites and flukes during the quarantine period. At last, he puts it in his pond and it gets sick with ulcers and fin rot. How many times have you heard John say it was the dealerās fault. Johnās collection has been healthy for the past three years. His pond is not the problem, just look at his healthy fish.

Lets take a look at what could have happened:
    Johnās pond had a RED LINE of 40,000 C.F.U.ās. All his fish were healthy. They had BLUE LINESof lets say, 45,000 C.F.U.ās.
    Now, lets look at the dealerās pond. He works hard to keep his ponds clean and healthy. When tested, that show tank had a RED LINE of 10,000 C.F.U.ās. The fish John bought had a BLUE LINE of 20,000 C.F.U.ās. It was healthy in that show tank when it was sold. But what happens when that fish with a BLUE LINE of 20,000 C.F.U.ās is put in a pond with a RED LINE of 40,000 C.F.U.ās? It gets sick because it cannot tolerate that level of bacteria.
    Obviously, this scenario does not pertain to sick fish being bought and sold. But it is easy to see what can happen with the red line and blue line when moving fish from one pond to another without knowing what theRED LINE value is in each of the two ponds. Even if you did know the pathogenic bacteria levels in the two ponds, it how do you determine the BLUE LINE of the fish being moved. What can you do?

http://my.core.com/~klee365/lab4.html

Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Sa fie oare din cauza celor doua rate care apar in al doilea filmulet?!
    poate se vede chiar linga rate un peste umblind pe sus muribund , decedat de altfel a 2 sau a 3-a zi de cind au fost introdusi pestii.
    sau poate din cauza metrului de mil si mizerie acumulate in cei 2 ani pe fundul iazului , mil ingrozitor de urit mirositor, sau poate din cauza celor 5 sticle de acetona introduse in iaz ca si tratament preventiv, sau poate din cauza ca in luna mai apa are 8 grade si este o temperatura mica si pentru pastrav, sau poate etc.

una din victime cu circa 2 saptamini inainte superbolnav si muribund.

se pare ca mi-am pierdut vremea degeaba 2 ani incercind sa explic cum se tin acesti pesti, ce conditii le trebuiesc, ce filtre ce apa si tot tacimul.
    Last edited by syso; 05-06-2014 at 10:08.

High member catalinbgs's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Syso, in loc sa pozezi in victima, mai bine cauti solutii pentru rezolvarea problemelor aparute intre tine (vanzator) si colegii nostrii pagubiti (clientii tai)
    copy paste de pe net cu posibile scenarii nu este o rezolvare.
    acum cateva zile m-a sunat un coleg de munca pe care sincer nu-l cunosc,(din "barlogul nostru" cum te laudai cu ceva timp in urma la cunostinte comune) care a cumparat pesti de la tine, si care are exact aceeasi problema: mor doar pestii de la tine
    cu parere de rau n-am putut sa-l ajut, pentru ca habar n-am de ce mor doar pestii de la tine, el avand si alti koi in acelasi iaz, mai ales ca nu au semne externe vizibile.
    (mai ales ca pentru mine capitolul koi s-a incheiat de ceva vreme)

asa ca sfatul meu pentru tine syso, este sa te aliniezi la cerintele/necesitatile clientilor tai, si sa gasesti solutii pentru problemele aparute (colegii nostrii ti-au dat bani si nu putini, mai ales in ziua de azi)
    asta daca vrei sa continui cu afacerea cu koi.
    daca nu, arde-i in continuare si sa le fie invatatura de minte (no offence)

Aquarium expert kirucd's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Deci cand e sa iti protejezi businessul poti sa raspunzi domnu' syso. Nu cunosc
    exemplul dat de Catalin, dar am inteles ca exista o filtrare corespunzatoare in acel
    pond, poate ne dai tu mai multe detalii cu malul de pe fund si filtrarea si poate ne si
    explici, lasand la o parte prima parte in engleza a postarii tale, cum de anumiti pesti
    pot trai in unele conditii si altii nu. Chiar sint curios.

O zi buna,
    Dragos

High member
    Post (Dis)Likes
    coleg bgs
    Ca poate e si asta problema apa f curata la tn si knd au dat la mine de amoniac......

Nu m am gandit nicio secunda ca mi i ai dat bolnavi

Doar intrebam daca nu ai si pesti tinuti in conditii mai vitrege

crescator

unde dracu sa am pesti tinuti in amoniac ce sunt lovit in cap sa ii otravesc singur?

intrebare crescator
    pestii care iti mureau inainte sa ii bagi pe cei de la mine aratau asa?

raspuns coleg bgs

Exact asta am vazut pe unii dar nu am luat o inseama

intrebare crescator

asa erau aia crapatii ai tai care ziceai ca ii maninca ceilalti?

Exact

Pe branhii asa era ala de ieri

poate gaseste colegul nostru explicatii .

pentru colegul nostru catalin ii voi explica si situatia .
    pestii stau de 2 luni in iazul colegului sau, mincau de rupeau zi si noapte niciunul nu statea izolat de grup, etc.

asta e unul din ei cu 1 zi inainte sa plece la razboi

https://www.facebook.com/photo.php?v=515724658539001&set=vb.100003044140407 &type=2&theater

Last edited by syso; 05-06-2014 at 12:32.

Post (Dis)Likes
    Syso, ti-am spus si iti repet:
    Gaseste solutii, pentru ca se imbolnavesc si mor doar koii vanduti de tine!!!
    Probabil faptul ca ii tii in mediu steril si cu apa proaspata le-a scazut sistemul imunitar.
    Eu personal nu cunosc nici un hobyst care sa tina koii in mediu steril indoor.
    Toti pe care-i cunosc ii tin afara, cu alge, frunze, broaste etc.
    Si culmea koii lor nu se imbolnavesc, doar cei de la tine tinuti pe steril!!!

High member
    Post (Dis)Likes
    tu chiar nu stii sa citesti.
    pestii crapati inainte de ai baga pe astia noi(adica omului ii crapa tot timpul pestii)erau de la tine catalin.la acelasi om.si culmea crapau cu gauri in ei exact cum mentiona colegul tau .tot ca o noutate au inceput sa crape dupa ce omu a mai facut niste achizitii noi de pe la hornbach si de pe la un al coleg.
    si mai o treaba unu din decedati saracul e crescut pe cimp in balta catalin ca doar stii bine ca nu cresc pestii in casa.si este adus cu vreo 20 de zile inainte sa plece la razboi dupa 3 ani neintrerupti de stat in noroi pe cimp exact cum spui tu cu "alge, frunze, broaste etc"

sau poate astea nu ti le-a spus colegul , si imi cer scuze daca nu stii toate detaliile.

Post (Dis)Likes
    Haha, esti maxim syso!!! Iar ai inceput cu minciunile de politician !
    Jura-te ca un politician ca a luat pesti de la mine
    Sau ia vezi, ma cunoaste, m-a vazut vreodata in viata lui?
    Cum naiba sa ia koi de la mine daca nici nu ma cunoaste, si nici eu nu ma ocup de multa vreme?
    Ia mai inventeaza tu un scenariu, ca prea ne plictiseam
    Incredibil cum incerci sa te fofilezi, aruncand cu noroi

High member
    Post (Dis)Likes
    generic vorbind daca in echipa il includ si pe un coleg vinzator pot spune ca a luat de la tine.sau poate am ramas in urma cu datele despre asociatii tai si atunci imi cer scuze nu a luat de la tine ci de la fostul(Sau actualul) asociat al tau.
    oricum nu asta e problema. problema e ca omu are 0 filtrare.
    abia l-am convins sa ia un sac de bile dealea de argila sa faca un simulacru de filtrare.

a fost avertizat de catre un alt coleg non stop ca va omori pestii inca de cind i-a luat in conditiile in care vrea sa tina acesti koi relativ marisori.
    nu mai are rost sa intru in detalii poate daca esti curios soliciti toate informatiile despre cum tin oamenii acesti pesti, ce mortaciuni au avut in iazuri, etc si abia apoi tragi concluziile.
    Last edited by syso; 05-06-2014 at 13:25.

Post (Dis)Likes
    Pai syso, am un prieten crescator de amstaff care tocmai a refuzat sa vanda un pui fiindca clientul nu putea sa asigure conditiile de trai impuse de crescator, si a refuzat banii. Concluziile le tragi singur...
    Cat despre asociat, asociati etc, asa cum am mai spus, este doar noroi...
    Sau poate trebuie sa-ti reamintesc ca pt mine asta nu este o afacere, ci doar nebunie, hoby? Care imi mananca foarte multi bani???
    Credeam ca ai mai avansat si tu macar un centimetru, dar m-am inselat!

High member
    Post (Dis)Likes
    E ok catalin. te inteleg perfect . culmea e ca nu prea am cum sa-mi aleg clientii ci ei ma aleg pe mine. voi tine seama de sfatul bun .
    mai o chestie care probabil o sa te surprida. din sutele de clienti cred ca nici unu nu tine pestii in conditii bune si ce sa vezi la unii nu le crapa pestii.
    asta ca o constatare la cele spuse de tine apropos de mediul steril.si toti acesti pasionati nu au saracii indoor iaz .
    poate daca vrei sa fii constructiv ii explici colegului tau (sau poate ii faci) cum sta treaba cu filtrarea, cu un iaz facut in 3 zile dupa care bagi zeci de pesti si dai de mincare la greu.poate asa invata si oamenii exact ce cint eu pe forum de vreo 3 ani fara sa asculte nimeni.

l.e.

hai sa vezi si cum a evoluat distractia

cam asa au stat saracii vreo saptamina pina si-a facut colegu iazul.

asta prin 1-2 aprilie cind noaptea erau 3 grade si ziua 25-28.

gata iazul

se poate vedea si filtarea facuta la mii de insistente.
    asta dupa circa o luna ca pina atunci nu era necesar sa ai asa ceva.
    precum si cum se incepe ciclarea unui iaz nou cu mincare la greu.

mai vin intariri.

urmeaza selectia gioarlele care nu sunt pline de gauri , aripioare rupte ,etc ramin, restul se arunca ca doar acum avem koi frumusei.

urmeaza marea revelatie :trebuie sa testam putin parametrii apei si cum se da gratis la apa carpatica test procuram unu sa vedem cit avem nitratii.
    deruta mare , sunt cam mari si incepem schimburile de apa dindu-ne seama ca nu e ceva in regula cu apa.
    luam si un test de amoniac si nitriti si facem testul dupa ce am tot schimbat apa de ceva timp. rumoare.sunt mari ambii.
    incep sa stea pestii mai retrasi , nu prea mai maninca cum ne placea noua la orice ora avem chef si ce sa facem?ne punem cu tratamente pe ei ca asa ne-a zis noua un nene.

bagam albastru de metil, sare, solutii de conditionare a apei, tot ce ne sfatuiesc baietii de pe la petshopuri doar doar .
    asta fara sa stim exact cita apa avem acolo.estimaM undeva intre 8 si 10 tone ca doar lxLXH=V

SUNAM UN PRIETEN CARE NE EXPLICA FOARTE CUNOSCATOR CA DE FAPT PESTII NU SUNT DESTUL DE REZISTENTI CA NU SUNT CRESCUTI IN ACID DE BATERIE CA ALEA ALEA.
    pRIMU PESTE STA IN CAP.

il luam de afara de la 13-14 grade apa si il bagam in acvariu de 100 de litrri la 25 de grade .
    direct mort.
    refuzam sa ne luam o piscina cu 89 ron sa ne facem un mic bazin de carantina provizoriu de exact 2,5 tone bine aerat in care sa tratam pestii cu un antibacterian puternic.
    bagam la ureche iar in iaz alte solutii.
    si dupa sunam pe majestatea sa si ii explicam cum mor.

ACESTI PESTI NU TRAIESC IN RAHAT,IN CONGELATOR, OTRAVA, IN MEDII PLINE DE BOLI ,STRESATI , NU SUPORTA SOCURI TERMICE INTERMINABILE, ETC.
    Last edited by syso; 05-06-2014 at 19:32.

Page 42 of 46 FirstFirst ... 324041424344 ... LastLast