Page 34 of 46 FirstFirst ... 24323334353644 ... LastLast
Results 331 to 340 of 456

Thread: Unul din iazurile mele.

  1. #331
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Cosmine eu nu mai inteleg nimic. Anul trecut ziceai ca tu schimbi apa mai rar,lui tudiromi ii spui ca schimbi 2 tone pe zi,mie imi raspunzi ca de doi ani schimbi ca si japonezii adica curge apa proaspata non stop.
    Intrebarea mea este: daca unui client pe care l-ai convins ca cea mai ok filtrare este multicameralul ca asa fac si japonezii, ii mai spui ca ei schimba apa non stop?

  2. #332
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    pai cum rar radu.iti ziceam ca la 2 zile vara golesc filtrul de 4 tone.asta e rar?am scris si public asta in timp ce imi luam oprobiul public .unii spalau filtrele la 2 saptamini in plina canicula si cu 2 kg de haleala pe zi.ma rog era alt sistem de filtrare "mult mai eficient".chiar imi spuneai ca eu schimb foarte multa apa. probabil ce nu ai vazut in capatul filtrului era chiar un robinet micut unde curge apa non stop
    eu nu imi mint clientii radu si nu mint in general.chiar urasc mincinosii.
    e treaba acelui client sa SE INFORMEZE SI SA TRAGA SINGUR CONCLUZIILE DACA DORESTE SA AIBA IAZ CU KOI CURAT SI FARA PROBLEME.Har domnului exista acum informatie incit sa scrii 3 carti doar aici pe forum.inainte stiau oamenii doar de sapi o groapa si pui o folie.acum au de unde se inspira.


    inca o chestie.daca nu vrei nu trebuie radu sa schimbi apa cu nici un sistem de filtrare.lasi ciorba acolo cu anii daca e scump sa schimbi .nu te obliga nimeni sa schimbi sau sa speli ceva.poti sa nu dai mincare la pesti deloc,sa ii tii in dunga si ai iaz .fiecare face cum vrea si cum poate in definitiv.
    Last edited by syso; 23-04-2014 at 21:20.

  3. #333
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Una este sa schimbi din apa care e normal si alta e sa bagi apa non stop.N-am vazut si nici n-ai spus vreodata acest lucru, cu toate ca banuiam ca schimbi apa zilnic.Nu te acuza nimeni ca schimbi apa, stii ca si eu bag apa 45 minute noaptea.Problema este ca daca spui lucrul asta la un om care vrea sa-si faca un iaz. Dle tre sa schimbi apa non stop ca japonezii !!!

    Nu minti clientii doar omiti acest amanunt, aici sunt 100% convins ca asa este!
    Last edited by dum; 23-04-2014 at 22:31.

  4. #334
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Radu. Ti-am mai spus ca nu prea ma mai doare capu sa explic la om ce si cum dupa ce am vazut cum este tratat acest hobbi.Daca clasica intrebare este "se maninca" ce sens crezi ca are sa imi bat capu sa explic omului ce si cum.Eu normal ca recomand sa schimbe apa .Nu pot sa ma compar eu cu un client ce are 10 pesti din moment ce eu reusesc sa tin fara probleme120-130 de koi marisori intr-un bazin.La mine e inevitabil ca trebuie sa bag apa proaspata daca vreau sa mai si creasca.
    In schimb daca vreau sa ii mentin cu hranire modica nu trebuie sa bag apa ci doar sa spal filtrarea regulat.Depinde doar de ce vrei sa faci.Nu ma poti condamna ca nu spun adevarul oamenilor.Chiar pot sa zic ca sunt printre putinii care au spus intotdeauna lucrurilor pe nume.
    Adevarul l-am spus intotdeauna fara ezitare. vrei koi calumea,mari,frumosi,sanatosi,etc, fa frate filtrare calumea si iaz pe masura.
    vREI PESTI COLORATI BAGA NENE PIINE IN EI CUM CHIAR TU SPUNEAI, LASA CIORBA LA SOARE SI PLINA DE PLANTE SI CIND CRAPA IEI ALTII.
    ASTA E ADEVARUL.

  5. #335
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Noi vorbeam de apa care iti curge non stop care pentru mine in acest moment e noutate, dar si pentru multi de-aici. Acum am inteles (multe), adica cine cumpara pesti de la tine sa-i bage in apa proaspata, ca altfel pot avea probleme. Un singur client comun mi-a zis si anul trecut si anul asta ca tu bagi apa proaspata non stop si nu l-am crezut.
    Intrebarea mea acum este daca bagi apa de la robinet sau din foraj?

  6. Likes Nimeni liked this post
  7. #336
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    radu. inca odata iti repet.la pestii mei personali fratele meu bag apa de la robinet non stop.adica adaug circa 1 tona pe zi la cele 20 de tone existente.exact ca japonezii radu.
    cei de vinzare saracii vin de pe cimp frate din mocirla unde creste crapul. stau ei acolo sub gheata printre broaste,serpi, alte ligioane caliti si rascaliti .unii saracii dupa 2 ani vin si ei acasa la apa proaspata stau ei o luna si ceva la carantina, tot tacimu si apoi pleaca saracii la clienti.nu sint deaia de solar radu sunt autohtoni invatati la noi frate cu mizeria,frigu, rime,viermi si toate cele.ce drac de probleme sa aiba pestii radu daca nu ii baga in apa de la robinet.inainte aveau saracii ficatii praf, erau spalaciti, erau vai de mama lor, nu erau japonezi,etc.acum sunt prea simandicosi?
    uite frate unde cresc simandicosii la balta in noroi fara apa ca japonezii radu.
    cei drept cind ii aduc cu sutele sau miile acasa le mai dau si lor din cind in cind apita proaspata ca altfel ii crap pe toti daca nu am grija de ei

    uite radu simandicosii la virsta 3 luni in apa de la robinet. .
    poti vedea si singur cite superfiltrari si ce sensibili sunt.
    uite la 1 an saracutii dupa o iarna cu gheata de 30 de cm peste capusoarele lor.

    is ai naibii de sensibili saracii si bolnaviori rau de tot):.
    Last edited by syso; 23-04-2014 at 23:24.

  8. #337
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Si la cei de vanzare bagi apa non stop ca-i sparta folia de peste un an. Ultima oara furtunul baga la greu. Gresesc?

    Tu non stop sustii BeadFiltrele nu functioneaza, nu duc atata mancare cat bagi tu. Daca schimbi apa non stop ca si tine de ce n-ar functiona?
    Last edited by dum; 23-04-2014 at 23:32.

  9. #338
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    ce sa mai zic radule.sunt bolnavi rau frate.toti sunt pe moarte acu le cinta soboru la cap sunt uriti, au ficatii praf, sunt spalaciti, nu sunt japonezi, sunt ceva ingrozitor de speriat.norocu ca mai sunt clienti carora le plac si asa cum sunt ei ieftinuti si uritei.
    noroc ca a adus prietenul asta al meu 10 cisterne cu apa de la robinet ca altfel ii lua dracu pe astia saracii






    aici iar baga omu cu hidrantu apa de la retea ca altfel crapa saracutii uritei:(





    stau saracii de 2 ani aci fara probleme numa cu apa de ploaie

    Quote Originally Posted by dum View Post

    Tu non stop sustii BeadFiltrele nu functioneaza, nu duc atata mancare cat bagi tu. Daca schimbi apa non stop ca si tine de ce n-ar functiona?
    functioneaza radu daca le speli frate si daca stii cit poti da mincare.niciodata nu am sustinut ca nu functioneaza.am spus doar ca eu unu nu sunt retard sa cred vrajeala cu spalatu la 2 saptamini si 2 kg de mincare pe zi radu.
    atit radu .
    Last edited by syso; 24-04-2014 at 00:02.

  10. #339
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Una e sa schimbi regulat apa si sa sustii ca filtrarea pe care o ai e beton si numai pe aia
    o recomanzi, si alta e sa bagi apa non stop si sa sustii in continuare ca filtrarea pe care o
    ai e cea mai tare si numai pe asta o recomanzi, dar sa nu spui ca bagi apa non stop. Asta
    se numeste minciuna prin omisiune.

    Cine vrea poate sa caute in forum, ca acum nu mai poti schimba posturile, e prima oara cand
    spui ca bagi apa non stop. Si parca te-a intrebat cineva asta si te-ai facut ca ploua.

    Nu vreau sa contest utilitatea si fiabilitatea unui multicameral bine proiectat si bine executat,
    dar exista si alte filtrari la fel de performante pe care tu le-ai respins din start, sa nu uitam
    sieve-ul si implementarea la un multicameral.

    Rusinica domnu' syso.

  11. Likes Nimeni liked this post
  12. #340
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    EU nu ti-a acuzat pestii ca-s bolnavi. Nu deraia de la subiect. Daca-i tii cu apa proaspata non stop e posibil ca unele persoane sa aibe probleme cu pestii lor atunci cand ii baga la ei unde clar ca nu au apa proaspata. Nu doresc sa intru in amanunte. Iti repet, un client comun mi-a zis clar: Dl Radu, Cosmin baga apa proaspata non stop.Maine il sun sa-l felicit ca a avut dreptate si nu vazuse robinetul.
    Ce conteaza cata mancare le dai daca bagi non stop apa proaspata.
    Atat Cosmin!

  13. Likes Nimeni, kirucd liked this post
Page 34 of 46 FirstFirst ... 24323334353644 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •