Page 36 of 46 FirstFirst ... 263435363738 ... LastLast
Results 351 to 360 of 456

Thread: Unul din iazurile mele.

  1. #351
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    ia vezi radu care este diferenta intre apa ta si a mea.
    eu am ph 7,2 non stop
    Ti-am aratat anul trecut cu testerul electronic ca mi-a scazut ph-ul la 7,8. Ai uitat?
    Acum 5 minute.
    Last edited by dum; 24-04-2014 at 20:38.

  2. #352
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    cit ai in bazinul de beton?

  3. #353
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Tot 7.8 , n-am diferente si nici n-am avut.

  4. #354
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    si a scazut in iaz sau la sursa?

  5. #355
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    La sursa am acum 7,3. Il aveam 8-8.2

  6. #356
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    200 mc de la retea lunar inseamna 6,66 mc pe zi la un iaz de 16+4 mc. Pai schimbul
    asta de apa permanent cred ca face mai mult decat celebrul tau multicameral

    Nu esti decat un mic ipocrit domnu' syso, ne-ai futut la melodie cu performanta multicameralului
    care e cel mai tare sistem de filtrare iar toate celelalte sint de cacat, dar e prima data cand
    recunosti ca de fapt apa de la robinet curge non stop. Oare o avea vreun efect ca faci schimb
    permanent de apa asupra filtrarii? Oare multicameralul tau e chiar atat de performant pe cat
    ne-ai dat de inteles?

    E prima data cand ne spui ca robinetul e deschis non stop, faptul ca nu ai spus-o pina acum e
    omisiune, si tot mincinos te numesti, minciuna prin omisiune.

    Chiar ma gandeam ca ti-ai schimbat naravul si ai inteles ceva din lectia tehnica pe care ti-am
    dat-o cu sievu-ul, dar se pare ca esti un ipocrit incurabil.

    Sa fii sanatos, si tu si pestii tai. Si spor la vanzarea de pesti si sisteme de filtrare multicamerale,
    nu uita sa le spui clientilor ca trebuie sa traga si o teava de la retea.

    O seara buna,
    Dragos
    Last edited by kirucd; 25-04-2014 at 07:58. Reason: semn de intrebare uitat

  7. Likes catalinbgs, Nimeni liked this post
    Dislikes ovidiualn disliked this post
  8. #357
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Ultima mea postare din acest topic... te las sanatos ca m-am lamurit cu tine! Referitor la ce ai scris aici:

    Quote Originally Posted by syso View Post
    mai este si maestru emerit din trio grigoriu care se face ca nu stie desi chiar el era cel ce constata acest aspect de care muschetarii se fac ca nu au mai auzit.

    Originally Posted by Nimeni
    ... unii mai fac si schimburi sau alimentare direct de la retea.... (mi-am facut lectiile syso? sau iar sunt prin balarii )

    ce sa zic ce noutate si cite secrete obscure am ascuns

    http://forum.acvarist.ro/showthread....api-koi/page21
    ... am de adaugat 2-3 aspecte:

    1- La afirmatia mea din topicul respectiv, facuta la postarea 66... NU AI CONFIRMAT SAU INFIRMAT NIMIC! Eu unul.... am spus ca UNII FOLOSESC, nu am spus ca tu.
    2- Interesant este faptul ca... dupa atata timp, TU INCA TII MINTE CE AM SPUS! Si stii de ce? Ca un om logic ce sunt... stiu ca oamenilor le ramane imprimat pe retina FIX CEEA CE II DERANJEAZA... sau ce le este "frica sa nu se afle" ca sa ma exprim plastic. Tie ti-a ramas in minte datorita faptului ca "uite domle.... asta si-a dat seama ce fac, FARA SA SPUN NIMIC! D`asta ai retinut pasajul respectiv!
    3- In momentul in care tu spui CA SCHIMBI/FOLOSESTI 200mc DE APA LUNAR.... iti aduc 5mii de oameni si iti demonstrez ca nimeni (nici chiar eu) nu inteleg ca tu defapt ALIMENTEZI CONTINUU un anumit bazin.
    Prin "schimb lunar" fiecare om face calculul: 200mc la 20mc cat are bazinul.... inseamna ca schimba apa in 30 de zile de 10 ori. Prin extrapolare.... poti face un calcul gen: Schimb de 50% zilnic sau la 2 zile sau.... etc.
    4- Daca ai fi spus "ALIMENTEZ bazinul cu 200mc lunar..." eu consider ca la fiecare se aprindea un beculetz... si chestia nu trecea "neobservata" sau poate chiar era retinuta!
    5- De la afirmatia ta din postul 67... este logica si motivata afirmatia lui Kiruc pe care ai amintit-o... deoarece nu reiese de nicaieri ca tu schimbi continuu....

    6- Da, sunt contrariat! Si am de ce: E LA MINTEA COCOSULUI... ca in momentul in care alimentezi continuu, nu te mai intereseaza daca ai o filtrare precara sau sistemul tau de filtrare nu da randament!!!! Poti sa nu ai filtrare deloc din moment ce curge robinetul vesnic!
    7- Pe final... iti multumesc ca ai reamintit de acel topic inchis (chiar ma mir cum de poti da "Quote" din el la momentul acesta ... doar daca nu ai o copie salvata) ocazie cu care ti-am recitit destule perle... "guru al filtrarii ce esti".... iar datorita fapului ca TE PRICEPI la filtrare... iti urez mult succes in scoaterea TDS-ului din apa prin ALIMENTAREA CONTINUA (scuze, ptr cunoscatori: TSS)

    Hai PA... ca si asa topicul asta se incarca greu, datorita linkurilor si pozelor megalomane postate in el....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  9. Likes catalinbgs liked this post
  10. #358
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Kirucd inca nu te-ai facut destul de ris in fata unei tari intregi?ma rog .iar ne faci tu calcule si deductii fara sa ai habar despre ce e vorba in propozitie?de unde mama masii ai dedus tu in mintea aia a ta ca bag 200 mc doar iniazul albastru?asa vrei tu sa iasa calculele sau suferi de ceva?

  11. #359
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Cel care se face de ras esti tu, nu eu. Pina acum eu am demontrat tot ce am sustinut,
    tu doar "omiti" cate o informatie importanta. Sigur, acum, dupa ce ai scapat porumbelu'
    o sa ne spui ca de fapt tu schimbi non stop doar cate 100 de litri la un bazin de 20 mc

    Sincer nici nu ma intereseaza. Sint absolut convins ca prin robinetul ala deschis non
    stop curge suficienta apa incat sa iti completeze mega filtrarea pe care o ai

    Oricum de azi inainte orice postare a ta o voi trata asa cum meriti, cu suspiciune, pentru
    ca minciuna prin omisiune e tot minciuna. Un adevar spus pe jumatate e distorsionat, nu
    reflecta realitatea si tot minciuna se numeste.

    Apa limpede iti doresc, de la retea bineinteles.

  12. Likes catalinbgs liked this post
  13. #360
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    Kirucd inca nu te-ai facut destul de ris in fata unei tari intregi?ma rog .iar ne faci tu calcule si deductii fara sa ai habar despre ce e vorba in propozitie?
    de unde mama masii ai dedus tu in mintea aia a ta ca bag 200 mc doar (Sic... nu? Limba romana) in iazul albastru? asa vrei tu sa iasa calculele sau suferi de ceva?
    Pai de unde a dedus? Din declaratiile tale! Nu tu spuneai ca "iti dau citat"??? Ai pus citat: "Folosesc 200mc apa curenta..." Acum o dai la intors si spui ca "stai sa vezi ca nu pun numai acolo..." Pai unde mai pui? NU ZICEAI TU CA PE CAMP CRESC PUII CU BROASTELE IMPREUNA?

    Si intradevar, Dragos a gresit: nu sunt 6mc pe zi... sunt doar 4mc... asta inseamna ca schimbi 25% zilnic! Intradevar.... matematica e grea.... cand esti "invaluit" de mii de cifre ARUNCATE AIUREA LA DERUTA!

    Hai sa fac "analiza si predicatul" afirmatiilor TALE:

    Quote Originally Posted by syso View Post
    Daca tot ne ostenim sa descoperim acum meseria asta iti propun draga kirucd un citat din mine exact de pe acest forum care iti va demonstra inca odata ca nu am omis mai nimic , inca odata dovedindu-se ca e foarte grea meseria asta.
    Daca erai atent si sunt convins ca ai fost, iti dadeai seama ca
    - la o golire de filtru pe timpul verii se schimba circa 25% din volumul apei. Si cum explicam ca pe timp de vara, in conditiile in care hranesti la greu, facind tot la 2 zile aceasta operatiune puteai deduce si singurel ca schimbi toata apa tot la 8 zile maestre.
    - Completarile de circa 1 tona pe zi , maxim 2 sunt si ele inca vreo 5-10% schimburi zilnice.
    Deci comform spuselor proprii.... tu schimbi 4 tone la 2 zile si cate 2 zilnic.....
    "Matematica simpla" are cateva cai rapide: ori impart 4 tone la 2 (zile si vad ca rezulta o medie de 2 tone/zi..... LA CARE SE ADAUGA "COMPLETAREA EVAPORARII" DE INCA 2 TONE.... deci? 2mc + 2mc = 4mc ZILNIC!

    Acum da.... inclin sa dau dreptate lui Dragos cand spunea ca schimband 25% zilnic... te doare cam prin partile dorsale de filtrare!

    Daca nu ai inteles matematica.... ne apucam de inmultit "golirile declarate" cu 15... apoi inmultim cu 30 "completarile zilnice.... si vedem la ce SUMA ajungem....
    Inclin sa iti dau "dreptate": nu sunt 200Mc lunar in cel albastru.... sunt DOAR 160metri cubi! ))))

    Sa nu uit... FAPTUL CA FACI SCHIMB CONTINUU... L-AI DECLARAT SINGUR:

    Quote Originally Posted by dum View Post
    EU nu ti-a acuzat pestii ca-s bolnavi. Nu deraia de la subiect. Daca-i tii cu apa proaspata non stop e posibil ca unele persoane sa aibe probleme cu pestii lor atunci cand ii baga la ei unde clar ca nu au apa proaspata. Nu doresc sa intru in amanunte.
    Iti repet, un client comun mi-a zis clar: Dl Radu, Cosmin baga apa proaspata non stop.
    Maine il sun sa-l felicit ca a avut dreptate si nu vazuse robinetul.
    Ce conteaza cata mancare le dai daca bagi non stop apa proaspata.
    Atat Cosmin!


    Quote Originally Posted by syso View Post
    Draga radu nu trebuie sa feliciti acest client comun pentru sclipitoarea sa intuitie pentru ca el a fost informat asupra acestor aspecte chiar de mine.
    Nu cred ca a fost vrun client caruia sa nu ii arat cum fac eu golirile si schimburile de apa.La mine e la liber frate. Nu umblu cu sopirle si nu ascund nimic nimanui.
    Nu.... tu doar "omiti".... Parca ai fi femeie Syso! Numai femeile NU MINT... DAR "UITA" A DREACULUI.... ASA DE MULTE CHESTII.... SI MAI ALES: PE ALEA IMPORTANTE!
    Asa si tu!

    Hai pa,..... ca iar zici ca "complotez" sau poate ma pune Kirucd sa scriu Sa stii: m-a sunat la 6 dimineata... sa ma anunte ce ineptii debitezi!

    O zi buna tuturor...

    L.E: ) Dragos... "tu nu ai somn?" Iar mi-ai luat-o inainte...
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  14. Likes kirucd, catalinbgs liked this post
Page 36 of 46 FirstFirst ... 263435363738 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •