Page 41 of 46 FirstFirst ... 313940414243 ... LastLast
Results 401 to 410 of 456

Thread: Unul din iazurile mele.

I'm Nobody
    Post (Dis)Likes
    Dupa cum vezi Bilti, o singura intrebare am pus... DAR NU PRIMESC RASPUNS! Intrebare pusa "celui care nu ascunde nimic si zice totul verde-n fata!".

De invatat ceva din topicul acesta oricum nu ai, ptr ca in topicul acesta sunt intradevar "postari kilometrice".... despre bazinele altora! Si in afara de asta.... totul se raporteaza la bazine de crescatori, cu sute de mii de tone.

De ce este utila "cearta"??? Pai este Bilti: daca tu anul trecut sa zicem... te apucai sa construiesti un bazin ca a lui Syso.... folosind informatiile din topicul acesta, topic personal.... si folosind acelasi sistem de filtrare etc.... FARA SA STII RATA DE SCHIMB DE APA SI HRANIRE.... aveai marea surpriza ca dupa 1 an sa vezi ca ai ingropat banii aiurea si tot stresul tau cu "de ce nu merge iazul?".... sa il intelegi abia acum, cand dupa 1 an.... afli ca la modelul tau de iaz... ai "scapat din vedere" un element important: tu nu poti face ca iazul lui Syso... deoarece el alimenteaza apa proaspata non-stop (LUCRU PE CARE TU ANUL TRECUT NU IL STIAI) si lucru care tie nu iti este posibil! Deci... ai ingropat banii aiurea, doar fiindca nu ai avut o informatie? Da.

Lui Syso.... ii reamintesc 1 singura intrebare la care il rog sa imi raspunda. Ieri era obosit... azi poate este la gratar ca si mine.... dar am sa ii reamintesc intrebarea pana o sa aiba decenta sa imi raspunda!
    O reamintesc.... deoarece Syso are prostul obicei de a "evita" intrebarile care nu ii convin si se face ca "nu le vede":

Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Deci: alimentarea bazinului indoor e cu apa de fantana sau alimentezi de la retea? Nu stiu daca ai mai spus asta, retin ca la un moment dat te intreba cineva de apa de foraj parca.

Raspunde-mi la intrebarea asta.... In felul acesta evit postari kilometrice din care nu se intelege nimic. Si iti raspund si de ce te-am intrebat lucrul acesta....
    Multumesc
    Astept un raspuns daca se poate, in felul asta poate avem un dialog civilizat. Multumesc
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

High member
    Post (Dis)Likes
    Alimentarea bazinelor se face cu apa EVIAN. am O CONDUCTA DIRECT PRIN LACUL LEMAN SI E CONECTATA LA SURSA DE APA DE LA Evian.Sper sa nu mai continuam nici o discutie deoarece mai Nimeni nu ma intereseaza absolut deloc parerea ta.
    multumesc anticipat.

Dupa cum vezi Bilti, o singura intrebare am pus... DAR NU PRIMESC RASPUNS! Intrebare pusa "celui care nu ascunde nimic si zice totul verde-n fata!".
    Apropos de ultimul citat.... Syso!.

Deci: alimentarea bazinului indoor e cu apa de fantana sau alimentezi de la retea?

Raspunde-mi la intrebarea asta, apoi o sa continui.
    Multumesc
    Quote Originally Posted by syso View Post
    eu lunar folosesc 200mc de apa doar de la retea.nu prea mi-am facut astfel de griji,nitrati 0 all the time .
    http://forum.acvarist.ro/showthread....TEA#post455560

Quote Originally Posted by kirucd View Post
    200 mc de la retea lunar inseamna 6,66 mc pe zi
    http://forum.acvarist.ro/showthread....TEA#post520940

Originally Posted by Nimeni
    ... unii mai fac si schimburi sau alimentare direct de la retea.... (mi-am facut lectiile syso? sau iar sunt prin balarii )
    http://forum.acvarist.ro/showthread....ighlight=RETEA

Syso... "esti cu capul!"...
    Rog pe aceasta cale pe bilti sau alt admin daca are timp sa curete pe viitor toate aberatiile domnului nimeni postate in viitor pe acest thread.

poate asta fiind cum am spus postata in viitor poate fi stearsa de admini .Sau poate se pot lua masuri in privinta acestui individ
    Esti un nesimtit Syso..
    Last edited by syso; 01-05-2014 at 17:22.

3. Dislikes kirucd, catalinbgs, dan.pavelescu disliked this post
    I'm Nobody
    Post (Dis)Likes
    Alimentarea bazinelor se face cu apa EVIAN. am O CONDUCTA DIRECT PRIN LACUL LEMAN SI E CONECTATA LA SURSA DE APA DE LA Evian.Sper sa nu mai continuam nici o discutie deoarece mai Nimeni nu ma intereseaza absolut deloc parerea ta.
    multumesc anticipat.

Rog pe aceasta cale pe bilti sau alt admin daca are timp sa curete pe viitor toate aberatiile domnului nimeni postate in viitor pe acest thread.
    Esti un nesimtit Syso... deoarece NU doresti sa raspunzi la o intrebare simpla, ba din contra: doresti sa se STEARGA toate "dovezile" mascaradei tale.

Pe de alta parte.... tin sa iti reamintesc si tie... si lui Bilti... "prima regula" impusa de Laurentiu Craciunas: Atat TIMP CAT POSTARILE NU SUNT JIGNITOARE SI LIMBAJUL NU ESTE VULGAR.... NU SE STERGE NIMIC!

Stimate Syso: nu vad din partea mea nici o injuratura sau limbaj trivial.... ci doar intrebari simple puse din prisma unui cititor al forumului care iti citeste "adevarurile"...

O zi buna si m-am lamurit cu tine: atat timp cat nu iti convine adevarul... nu ai cum sa il spui!

Iti reamintesc "propriile aberatii" care acum le infirmi:

Draga radu nu trebuie sa feliciti acest client comun pentru sclipitoarea sa intuitie pentru ca el a fost informat asupra acestor aspecte chiar de mine.
    Nu cred ca a fost vrun client caruia sa nu ii arat cum fac eu golirile si schimburile de apa.
    La mine e la liber frate. Nu umblu cu sopirle si nu ascund nimic nimanui.
    Daca nu umblai cu "soparle"... raspundeai la o intrebare simpla: Nu ptr mine,.... ci ptr toti cei care te citesc!
    Last edited by Nimeni; 01-05-2014 at 16:16.

5. Likes kirucd liked this post
    Dislikes syso, ovidiualn disliked this post
    Administrator bilti's Avatar
    Post (Dis)Likes
    pe mine va rog sa nu ma bagati in bucla voastra. am spus clar ca o sa-mi fac pondul dupa capul meu. sunt destul de inteligent ca sa-mi dau seama ce e bine si ce e rau. pondul e tot un acvariu, mai ales in cazul meu pentru ca nu o sa bag crapi.

ovidiu a primit avertisment. accept cuvinte usoare folosite de syso si de nimeni dar sa faci pe altul idiot nu e prea ok din adapostul anonimatului. daca esti hotarat ii spui unuia in fata nu pe forum. stau si ma gandesc ca poate fiecare ziceti cam acelasi lucru dar vreti ca "varianta" voastra sa fie mai tare. din pacate nimeni nu o sa verifice.

7. Likes nicu.nicusor1975, dandumitru liked this post
    High member
    Post (Dis)Likes
    Refacerea fostului meu iaz peisagistic care din pacate cum va povesteam a fost un esec total.

De aceasta data se va face profesional.
    Last edited by syso; 03-05-2014 at 17:26.

9. Likes tudiromi, Nimeni liked this post
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ovidiualn View Post
    Pai numai cei cu pond ar trebui sa fie in sectiunea asta, ce ar fi sa ma dau destept pe marin, pe beta, pe broscute de Florida !?!? Ce bine e sa dai cu presupusul...am vazut "unu' " la unul si le stiu pe toate ! Nu-l cunosc pe syso, dar sigur nu vreau sa-l cunosc pe nimeni, cu toate ca e moldovan ca si mine...
    Ce are a face filtrarea biologica sau mecanica sau chimica cu a avea sau nu un pond?
    Principiile filtrarii sint aceleasi, indiferent daca ai un pond de 1000 de tone sau un acvariu
    de 100 de litri.

Daca tu nu esti in stare sa gandesti, lasa-i pe altii sa o faca, si cum am mai spus, nu mai
    citii postarile noastre. In rest e un spatiu public in care se poate exprima oricine.

Faptele raman fapte si ceea ce s-a scris ramane: syso foloseste schimb de apa permanent,
    lucru pe care nu l-a mentionat decat acum. Acest lucru influenteaza filtrarea biologica, si
    te las pe tine si pe altii sa descoperiti cum.

In ceea ce priveste felul in care syso ni se adreseaza, ajungem iar la situatia prin care am
    mai trecut cu ceva timp in urma: el este un mincinos, pentru ca informarea prin omisiune
    e tot minciuna, si pina una alta Catalin i-a demonstrat ca ideea mea cu sieve-ul este
    viabilasi functionala, pe cand el nu mi-a demonstrat nimic. Daca aveti nevoie de idei bune
    puteti sa folositi aceasta idee pentru ca functioneaza. Iar balariile pe care le scrie syso
    n-aveti decat sa le cititi in continuare, eu m-am convins ca nu are nicio valoare, nu stie
    decat copy/paste, asta este contribuatia lui la aceasta comunitate.

O seara placuta,
    Dragos

LE probabil ca si eu sint un idiotel de duminica, nu ovidiualn?
    Last edited by kirucd; 06-05-2014 at 00:38.

I'm Nobody
    Post (Dis)Likes
    Iar ne-am intersectat Dragos )

Sustin si public ceea ce i-am spus in privat lui Syso... referitor la ultima lui postare (40 :
    apreciez "modul" in care isi gestioneaza ACUM topicul si prezentarea care a facut-o in postarea respectiva: in felul asta prezinta si el ceva personal si poate altii invata sau se inspira din ceea ce face.

Cat despre restul.... "ma abtin" sau nu.
    Referitor la intrebarile mele si "logica", va las pe voi sa mai ganditi.... pentru ca mie INCA imi este un lucru neclar, dar nu e treaba mea sa imi toc creerii cu afacerile altora.
    Afirmatia cu "esti cu capul".... era spusa la figurat, asa i-as spune oricarui prieten pe care il i-a valul si abereaza, deci nu vad nimic ofensator in asta, cel putin in opinia mea.

Dar la faza cu "nesimtit"... pe langa asta as putea adauga si: Esti un "mincinos sau hot"! De ce? Simplu:
    Pai iar logica asta ma omoara si nu imi da pace, nu ma lasa sa dorm....
    Dat fiind ca l-am intrebat pe Syso de unde alimenteaza si el IMI CONFIRMA ca alimenteaza de la retea.... iar "nu e bine", ceva nu se pupa! Si uite asa "iar incep sa gandesc"....

Ce nu se leaga? Va las pe voi sa analizati daca Syso minte IAR in legatura cu schimburile de apa sau "este descurcaret"...

Pretul apei in Timisoara:

http://www.aquatim.ro/tarife-si-servicii-41.html

200metri cubi lunar inseamna....?????

Il rog public pe Syso sa ne ataseze/prezinte o factura de apa din lunile anterioare.... daca tot "nu umbla cu soparle" si consuma 200mc lunar....
    Altfel... iar se naste intrebarea: sfatul lui Syso e bun sau nu?

Ps: Syso... te rog sa nu imi arati factura de 70,90 ron (sic)... ca pe aia o stiu Ti-am mai zis eu Syso, uneori nu-i bine sa te pui cu "idiotii": au mintea odihnita si gandesc mai bine.

12. Dislikes ovidiualn disliked this post
    High member catalinbgs's Avatar
    Post (Dis)Likes
    ce sa mai zic radule.sunt bolnavi rau frate.toti sunt pe moarte acu le cinta soboru la cap sunt uriti, au ficatii praf, sunt spalaciti, nu sunt japonezi, sunt ceva ingrozitor de speriat.norocu ca mai sunt clienti carora le plac si asa cum sunt ei ieftinuti si uritei.
    noroc ca a adus prietenul asta al meu 10 cisterne cu apa de la robinet ca altfel ii lua dracu pe astia saracii

.
    syso se pare ca ai avut "gura aurita" cum s-ar spune.
    pestii vanduti de tine au murit.
    acum intrebarea mea este: care crezi tu ca a fost cauza mortalitatii pestilor vanduti de tine?
    ca dupa spusele tale, se indeplineau toate conditiile , tevi, schimb de apa, etc?

Junior Member SeverTattoo's Avatar
    Post (Dis)Likes
    de infart......la concluzia asta am ajuns ,ca ai mei restu de 30 inca se tin bine de 2 ani...sunt "imuni" si imprastie ei boli

Aquarium expert kirucd's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Sa fie oare din cauza celor doua rate care apar in al doilea filmulet?!

Page 41 of 46 FirstFirst ... 313940414243 ... LastLast