Page 45 of 46 FirstFirst ... 3543444546 LastLast
Results 441 to 450 of 456

Thread: Unul din iazurile mele.

High member
    Post (Dis)Likes
    mda.
    dupa 0 luna jumate inca ne intrebam daca ne trebuie teste de apa.
    bneinteles ca ce spuneam atunci nu prea conta in situatia in care pestii haleau la greu zi si noapte pumni intregi de mincare la o bere pe malul iazului.
    pina atunci nu trebuia facut nimic nu ne trebuia filtrare, aveam 30-40 de koi in iaz care haleau.

16 mai 22:49

Maina imi aduce cineva test pt ph ,nitriti.amoniac

Toate trebuie sa aiba valoarea 0?

e ideal

0,2 maxim

Si nitratii sunt daunatori pestilor?

normal

Pfaaaaaaa m-am apucat de crescut pesti fara sa stiu nimic despre filtrare...

cind ii pui in cap atunci sa vezi cum inveti

Sper sa nu ii pun ca nu am interes ca sunt super ok pestii(inca erau dupa 46 de zile)

tre sa ai grija cu apa tot timpu

Daca schimb zilnic 10 la suta din ea e suficient?

nu e neaparat

doar sa monitorizezi parametrii

daca sunt buni nu trebuie sa schimbi

la data filmarii unul din colegi ii avea in rai

pesti de eprubeta.

astazi

tot astazi .
    si tot in eprubeta e filmat.

eprubetele nu cred ca au simtit vreodata amoniacul in boticul lor in ultimii 3 ani.e vina mea ca nu i-am crescut in mediu toxic, plin de boli puturos si mizerabil.

si imi pare rau ca nu prea pot sa iau astfel de masuri sa fiu pe placul unor baieti.

l.e.1

si cu asta incerc sa pun capat evolutiei mele de 3 ani pe acest forum care din pacate s-a dovedit un esec total , atragindu-mi numai dusmani fara sa vreau altceva decot sa educ putin poporu doritor de frumos si de civilizatie.
    se pare ca am vorbit degeaba pe aci precum si personal cu unele persoane incercind sa fiu cit ma folositor si sa incerc sa le invat cam cum sta treaba.

imi cer scuze fata de colegii care s-au simtit jigniti , nu asta era intentia , m-am luptat degeaba cu mentalitatile , nu prea am avut nimic de cistigat.

va doresc succes in continuare in acest minunat domeniu si fiecare cu cit il duce capu si pricepe de acum incolo.

ROG UN ADMIN DACA POATE INCHIDE ACEST TOPIC . MULTUNESC .
    CE A FOST DE SPUS S-A SPUS.
    Last edited by syso; 06-06-2014 at 18:22.

High member catalinbgs's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Syso, ca sa poti educa pe altii, in primul rand trebuie sa fii tu educat, dar sa ai si capacitatea de a educa...
    In alta ordine de idei, daca erai un bun manager, faceai niste sondaje la sutele de clienti inventati, faceai o medie a parametrilor apei, si incercai sa-ti cresti pestii in conditii cat mai apropiate de cele ale clientilor care formeaza target-ul tau.
    Pentru ca datorita acelor clienti poti sa te dezvolti mai departe.
    Nu poti sa vinzi Lamborghini acolo unde sunt drumuri de pamant cu gropi, sleauri sau cum le mai zice.
    Dar daca le oferi niste 4x4, se schimba treaba
    Dar daca ma gandesc ca toate afacerile tale au dat faliment,pentru tine e normal ceea ce faci...

User banat
    Post (Dis)Likes
    Eu in locul tau as continua cu retragerea in glorie si as baga vreo 15 kg de stiuca in bazine. )))

Base member stefannicolae1978's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by paraschivrazvan View Post
    Eu in locul tau as continua cu retragerea in glorie si as baga vreo 15 kg de stiuca in bazine. )))

Razvanele!!!

Decat sa faci urari de bine pe forum mai bine gandeste-te la un sistem de filtrare!!!

Niciun nebun pasionat de koi frumosi nu o sa-i creasca intentionat la limita supravietuirii!!!...din contra....investeste in curul lor bani grei pentru a le oferi cat mai bune conditii!
    De altfel asta e si secretul: apa de calitate!!! Toti hobbystii isi doresc asta!..nu conteaza daca vorbim de iazuri sau de acvarii!

Ce ti s-a intamplat tie si nu numai, este foarte dureros dar nu mi se pare corect sa acuzati un om ca isi creste pestii in bune conditii.

Cu stima,

Stefan

5. Likes aLLLx liked this post
    Post (Dis)Likes
    Stefanele!!!

stiu ca e foarte dureros sa-ti vezi gurul luat la rost de catre clientii sai, dar citeste semnatura colegului @nimeni!!!

si ar trebui sa ai capacitatea de a face diferenta intre un nebun pasionat de koi cum zici tu, si un vanzator de koi!!!
    pasionatul intradevar face tot ce poate pentru a oferi conditii cat mai bune pestilor, dar nu umple netul cu anunturi de vanzare

pentru ca nu-si permite oricine sa schimbe sute de mii de litri de apa si sa plateasca doar 70ron pe luna!!!
    daca guru asta al tau era doar un pasionat, isi crestea pestii cum vroia, se bucura de ei, si atat.

Quote Originally Posted by syso View Post
    E ok catalin. te inteleg perfect . culmea e ca nu prea am cum sa-mi aleg clientii ci ei ma aleg pe mine. voi tine seama de sfatul bun .
    mai o chestie care probabil o sa te surprida. din sutele de clienti cred ca nici unu nu tine pestii in conditii bune si ce sa vezi la unii nu le crapa pestii.

pai daca nici unul din sutele astea de clienti ai lui nu tine pestii in conditii bune/ideale si totusi nu mor, e clar ca se poate si altfel, nu neaparat la extrema
    si nu mai fabulati tu si guru cu "limita supravietuirii", noroi de 1m, rahat, congelator, otrava, medii pline de boli etc, pentru ca cunosc foarte multi pasionati (intradevar nu sute), care au plante in iaz, si ceva noroi, nu au sisteme performante de filtrare, nu au parametrii pe zero, dar care au pesti sanatosi, frumosi, si se bucura de ei de cativa ani.

deci nu mai compara hobystii cu vanzatorii, pentru ca au viziuni si scopuri diferite.

si cum iti explici ca la Razvanel, cum zici tu, care nu are parametrii apei pe zero, din mai multi pesti cumparati de la syso au murit doar cei crescuti de syso in eprubeta, iar cei pe care syso I-a cumparat din alta parte si revandut, nu au absolut nimic? ca sa nu mai zic ca are si alti pesti care nu au nimic!

sa fie oare vorba de sistemul imunitar???

acum ti se aprind niste beculete referitor la problema ta de acum un an?
    care a fost sursa acestui peste care a inceput sa inoate haotic?
    ti se pare logica parerea mea de atunci?

Quote Originally Posted by catalinbgs View Post
    Atata timp cat intr-un bazin sunt mai multi pesti care traiesc in aceleasi conditii si NUMAI UNUL se imbolnaveste,
    este foarte clar ca acel peste are un sistem imunitar foarte scazut, iar acest lucru poate fi o urmare a consangvinitatii.
    acelasi lucru se intampla si in cazul altor specii de animale unde se foloseste reproducerea prin consangvinitate,
    adica imunitatea naturala a produsilor obtinuti scade foarte mult.
    Oricare ar fi fost cauza imbolnavirii, ar fi trebuit sa afecteze intreg efectivul si nu un singur exemplar.

http://forum.acvarist.ro/showthread....086-Koi-bolnav

Post (Dis)Likes
    @Catalin!

Nu ma intereseaza ce face syso sau ce face oricine altcineva pe acest forum!

Sunt de acord ca un sistem imunitar scazut produce sensibilitate la anumite boli, etc(mai ales in aceasta perioada) dar nu e cazul sa discutam asa ceva in cazul asta!
    Cunosc poate, mult mai bine ca tine activitatea lui Razvan in ale iazurilor si din cauza asta mi-am permis sa si scriu cateva randuri!...si nu cred ca e suparare din partea nimanui daca imi prezint pozitia fata de acest caz)
    De altfel, acum aproximativ o luna, odata cu Razvan am luat si eu un koi marisor....care nu are nici pe naiba!...din contra alearga disperat dupa ,,farfuria'' mea de kohaku ...chiar au si depus!!!
    Ce pot sa mai spun!!! ....Astept sa crape si al meu ca sa fiu convins ca aveti dreptate!!

High member
    Post (Dis)Likes

Last edited by syso; 06-06-2014 at 20:13.

Post (Dis)Likes
    perfect de accord ca Razvan nu are conditiile ideale in iaz.

dar de ce au murit toti koi crescuti de syso, iar cei pe care syso I-a cumparat din alta parte si I-a vandut tot lui Razvan nu au nimic?
    mai ales ca au avut parte de acelasi tratament, conditii etc...
    de ce nu au murit toti koi din iaz?
    ca sa nu mai zic de colegul Sever, unde s-a intamplat aceeasi treaba, au murit toti koii de la syso, mai ales ca aratau perfect.
    acolo de ce nu au murit si ceilalti koi mai "vechi" odata cu acestia de la syso?

pentru ca eu nu am intalnit pana acum o boala care sa omoare koi preferential
    daca era vreo intoxicatie/otravire mureau toti din iaz si gata...

cat despre pestele tau, esti ferm convins ca a fost tinut cu cei de vanzare, sau a fost tinut separat cu lotul de reproductie a lui syso, lot care a primit tratament preferential?
    sa-ti mai dau un indiciu???
    de ce crezi ca acest koi pe care l-ai cumparat acum este decolorat?

Post (Dis)Likes
    @Catalin,

Ultimul lucru care il am de facut este sa ma contrazic cu tine pe forum despre cine e de vina pentru moartea suspecta a pestilor colegilor nostrii!

Este un subiect extrem de sensibil, se putea intampla oricui(atat vanzator cat si cumparator) iar o parere incorecta, neavizata, venita din partea oricaruia dintre noi poate genera grave prejudicii unor persoane indiferent de felul lor de a fi!...

Cred ca pentru rezolvarea acestui mister un raspuns medical avizat ar fi fost mai mult decat suficient...era simplu!..In fine...mai bine sa ne certam virtual decat sa facem ceva concret, sa aflam ce se intampla ...,,sa luam de gat pe cineva''daca e cazul!...

Pentru mine subiectul e inchis!....sa faca fiecare cum crede ca e mai bine!

In privinta pestelui meu pot sustine cu argumente ca a fost in bazinul de vanzare pana in momentul in care l-am rezervat.Apoi a fost mutat cu reproducatorii in ideea de a nu-l solicita si altcineva. Cel mult doua saptamani mai tarziu mi-a fost trimis.

In privinta culorii nu vreau sa ma pronunt momentan. Pot spune doar ca schimbarea de mediu si hrana ii prieste! Intr-adevar era decolorat dar nu in sensul la care banuiesc ca te gandesti tu.
    Pestele il urmaresc de ceva timp(de cand a fost adus din lac) si ma bucur ca am reusit sa-l achizitionez! La ce koi gasim in Romania la vanzare, consider ca am facut o achizitie buna calitate/pret!

Cu stima,

Stefan
    Last edited by stefannicolae1978; 06-06-2014 at 20:29.

User banat
    Post (Dis)Likes
    Guruuuuu vrem raspunsuri nu filmulete...Imi pare rau ca am ajuns aici, pestii chiar erau frumosi dar niste pesti morti...nu sunt buni decat la Antipa.

Page 45 of 46 FirstFirst ... 3543444546 LastLast