Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 30

Thread: ecosistema naturala

Junior Member
    Post (Dis)Likes

ecosistema naturala

buna! sunt nou in acavaristica si am niste ideii la care as dori niste sfaturi

vreau sa sap un iaz/pond in jur de 0.7 hectar si adancime de 2-3 m
    alimentarea cu apa se va face din izvor...izvorul are potential chiar si in seceta de 2 luni din izvor scotam in jur de 3000 de litri la ora...sincer nu stiu de ce am dat acolo ca are debit asa de mare...
    deci ideea in mare este sa fac excavare; amenajez; plantez( de aici vin problemele ca nu ma pricep) si dupa aceea incerc popularea cu "pesti exotici" crap koi, caras auriu, guppy(am citit ca se aclimatizaeaza) etc...
    intrebare este ca ar fi posibil crearea unor ecosisteme naturale fara filtre si sistem de oxigenare doar plante si pesti?

mentionez ca este o idee si astept pareri sau sfaturi

multumesc

Base member stefannicolae1978's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Izvorul este la suprafata solului? sau la o anumita adancime?

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    este la o adincime de 1.5-2 m...am sapat o fantana si la adancimea respectiva am dat de nisip si de piatra si din stratul acela izvoreste...am facut niste gauri cu burghiul de sol si pe toata suprafata locului este la fel dupa o adancime este nisip si izvoreste apa...asta cand nu a fost ploaie de 2 luni

Post (Dis)Likes
    Te-ai gandit ca vor fi costuri destul de mari pentru excavat, amenajat etc..,,,asta e cel mai important in ziua de astazi..

Daca apa e asa aproape, este bine pt viitorul iaz...In functie de marime acestuia si de modul in care il vei gestiona(pesti, plante,etc) se va forma un ecosistem care va sustine viata...
    Last edited by stefannicolae1978; 01-12-2012 at 21:05.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    de excavat rezolv...din ocupatie am nevoie de un excavator oricum si dupa calculele mele ies mai bine daca imi cumpar una si imi fac cum vreau si cand am timp decat sa inchirez una...amenajarea este un pic mai dificil...nu prea ma pricep...ma gandesc sa pun niste stanci la margine(stau in munti se rezolva ieftin) si niste arbusti mestecan sau salcie pt a evita surparea malurilor...cu palnte inca nu stiu exact...trestie este ) in apropiere mai sunt niste balti care au si palnte in ele dar ma gandesc ca poate cu plante alae bag si boli
    dupa cum am citit ar trebui catva ani sa se stabilizeze iazul si sa am o ecosistema stabila

Post (Dis)Likes
    Vei extrage un munte de pamant de acolo. Gandestete unde il duci!!!Iazul trebuie sapat in trepte, facute gropi mai adanci pt sezonul rece. Malurile trebuiesc diguite pt mai multa siguranta. Plante gasesti dar ai grija sa le faci un tratament inainte sa le bagi in lac. Ai grija cum le gestionezi pt a nu-ti invada tot lacul..

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    pamantul ce scot are deja loc iar nisipul o sa folosesc sa pun pe mal iar restul va merge pe drum am in jur de 500 m de la asfalt pana la locul respectiv...o schita cam cum o sa fie sapatSans titre.jpg
    iar cu plantele ma gandeam si eu sa fac tratemente prima data dar asta mai incolo...

Post (Dis)Likes
    Este un proiect frumos, toti visam sa avem posibilitatea de a realiza asa ceva. E mult de munca, cheltuiala, timp pierdut, dar merita.

Ca sfat nu iti pot spune decat sa nu te grabesti cu plantarea si popularea. Lasa iazul sa se aseze macar cateva luni, amenajeaza malurile, gardul, pomi, etc. Ai grija ce pesti bagi si mai ales ai grija la bolile si parazitii lor.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    multumesc...sper sa reusesc...excavarea iazului cred ca voi incepe in ianuarie plantarea primavara cu cateva pestisori pt proba sa vad daca fac fata iar popularea spre sa reusesc vara sau toamna...ma gandesc la vreo 15-20 koi reproducatori si la carasi auri...poate intre timp mai gasesc si alte specii interesante
    gardul voi face imediet dupa excavare nu vreau ca niste "bine voitori" sa arunce alte specii in iaz iar amenajarea cu stanci si pomii in timpul liber...

Administrator bilti's Avatar
    Post (Dis)Likes
    suna interesant dar cred ca o sa ai nevoie de cateva luni bune ca sa sapi tu 7000mp. practic nu cred ca o sa poti face asa ceva de unul singur. daca-l incepi promit sa fiu cu ochii pe topic.

Page 1 of 3 123 LastLast