Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 34

Thread: Profi drum si bakki shower

  1. #1
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes

    Profi drum si bakki shower

    Unul dintre cele mai utilizate sisteme de filtrare in pondurile de hobbisti si nu numai este sistemul bakki shower.


    .SISTEMUL BAKKI SHOWER

    Acest sistem utilizeaza circulatia apei verticala.Astfel imita caderile de apa ale unor cascade interpunind in cursul apei materialul filtrant.

    Iazul indoor al unuia din cei mai respectati oameni din acest busines.








    O parte din filtrare respectiv prefiltrarea mecanica PROFIDRUM FILTER








    acest sistem de filtrare mecanica este urmat de o filtrare biologica ce utilizeaza un material filtrant de foarte buna calitate(bacteria house momotaro)



    Aceste sisteme utilizeaza pompe de presiune de foarte mare putere, in unele cazuri apa fiind rotita de 4 ori pe ora prin tot sistemul.La viteze de circulatie mai mici de 1 data la ora nu are aceeasi eficienta.

    Cam ce recomanda multi colegi de pe forumuri straine ar fi rotirea intregului volum de apa al iazului la fiecare 15 minute prin sistem.

    Este un sistem excelent doar ca implica costuri de rulare foarte mari.



    In cele ce urmeaza pentru cei interesati de o filtrare adevarata voi posta un link spre o intreaga serie de filmulete facute de un hobbist cu adevarat pasionat de koi ,din pacate nu e de pe la noi.

    Saracul a incercat cam tot ce este pe piata avind in vedere ca are pesti de sute de mii de euro in iazul sau si isi doreste ce e mai bun pentru sanatatea lor.

    Merita urmarita aceasta serie cu mare atentie,ea reflectind cam ce e mai bun in lumea asta in domeniul koi.
    Saracul Kevin e un calvar pentru el sa treaca la acest sistem dupa 4 ani de utilizare a sistemului bead filter.
    Se va vedea filtrarea aferenta unui iaz de 26000 galoane(circa 100000 litri).

    http://vimeo.com/55592986

    Bineinteles aceste filme plicttisitoare sunt pentru cei care chiar sunt interesati de koi.
    Last edited by syso; 16-02-2013 at 00:09.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    De ce nu mentionezi ca dupa 4 ani de utilizare a sistemului cu beadfiltere el nu folosea o prefiltrare mecanica adecvata ( sieve sau drumfilter) si aceasta informatie ai luat-o de pe forumul lui Guru ?

  3. #3
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Inventatorul acestui tip de filtrare Momotaro unul dintre cei mai recunoscuti crescatori de koi din lume,cu rezultate spectaculoase foloseste aproape integral in ferma sa acest sistem de filtrare.


    La cele mai noi koi house acesta nu foloseste deloc prefiltrare mecanica,el tragind apa direct dintr-o camera mica de sedimentare conectata la sifoanele de pardoseala.

    In cazul unor koi house mai vechi prefiltrarea mecanica cit si o filtrare biologica este facuta de acele filtre multicamerale umplute cu "kilometrii patrati" de burete japonez.
    Am invatat ceva nou de pe acest forum respectiv cit de inutile sunt ele in cazul fermei Sakai care integral foloseste acest sistem de filtrare multicameral dar ce sa vezi el nu are efect deoarece filtrarea este inlocuita de apa proaspata introdusa in hectarele de bazine indoor)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))).

    Acest sistem este utilizat in diverse moduri de catre hobisti din lumea larga.
    Un exemplu de utilizare fara prefiltrare mecanica(drum filter,etc) ar fi acesta de mai jos.


    Se poate observa foarte clar cum apa este trasa direct dintr-o mica camera de sedimentare legata direct la sifoanele de pardoseala din iaz.
    Rezultatele sunt spectaculosase .
    Este un sistem simplu de confectionat eficient ,relativ ieftin ,la indemina oricarui detinator de crapi koi.
    De mentionat faptul ca se poate amplasa direct in iazul construit deja fara prea mari batai de cap si complicatii.
    Sistemul este functional cu diferite medii de filtrare ,chiar si cu pietre daca nu avem altceva la indemina.

    Cam asa arata filtrarea fermei Momotaro la inceputuri

    Se poate observa simplitatea sistemului ,acesta fiind compus din niste lazi umplute cu material filtrant ,alimentate cu apa de o pompa aflata in iaz.
    Este de preferat un astfel de sistem deschis la vedere puternic aerat milioanelor de cutiute existente la ora actuala pe piata.


    In aceasta imagine copiata de pe net deoarece pe la noi nu prea exista asa ceva se poate observa amplasarea acestor filtre direct in iaz fara prea multe minuni ale tehnicii actuale .
    Nu exista prefiltrare,apa fiind direct pompata pe bakki din iaz.
    Mentenanta acestor sisteme este 0 ele recirculind la infinit apa fara "spalatul traditional ".

    O varianta Romaneasca ieftina si buna


    Quote Originally Posted by dum View Post
    De ce nu mentionezi ca dupa 4 ani de utilizare a sistemului cu beadfiltere el nu folosea o prefiltrare mecanica adecvata
    Trebuie si asa ceva ?Parca un coleg ne arata ca functioneaza tragind direct din iaz apa doar cu o pompa http://www.youtube.com/watch?v=RIymqtG0I0Y http://www.youtube.com/watch?v=nOPpYdyvNzU.Nu mai stiu ce sa cred.Sunt confuz .Deci ii trebuie sieve ? Megafiltrarea mecanica ce o avea acel hobyst din anglia ce a costat si ea ceva mii de euro nu mai este la moda?
    Last edited by syso; 16-02-2013 at 11:46.

  4. #4
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dum View Post
    De ce nu mentionezi ca dupa 4 ani de utilizare a sistemului cu beadfiltere el nu folosea o prefiltrare mecanica adecvata ( sieve sau drumfilter) si aceasta informatie ai luat-o de pe forumul lui Guru ?
    Lasati-l sa-si etaleze parerile personale in voie , iar cine va fi interesat sa le citeasca si va considera ca sunt utile o va face , cine nu... va ocoli informatia . Ca iar o sa ajungeti la "can-can" cu regi ai pondului si alte minuni si crede-ma ca suntem satuli de acest gen de discutii despre nu stiu ce guru sau despre nu stiu ce filtre . Cu toate ca nu ma pricep cred ca fiecare poate decide ce anume sa foloseasca in baltile lor , bead-uri , bureti pusi in cutie pe cant , tobe si alte minuni de filtrare . Spun asta pentru ca o mare parte din utilizatorii de asa ceva gauresc butoaie si baga in ele perlon , dar cand e de scandal nu ezita sa sara .

  5. #5
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Dan. View Post
    Lasati-l sa-si etaleze parerile personale in voie , iar cine va fi interesat sa le citeasca si va considera ca sunt utile o va face , cine nu... va ocoli informatia . Ca iar o sa ajungeti la "can-can" cu regi ai pondului si alte minuni si crede-ma ca suntem satuli de acest gen de discutii despre nu stiu ce guru sau despre nu stiu ce filtre . Cu toate ca nu ma pricep cred ca fiecare poate decide ce anume sa foloseasca in baltile lor , bead-uri , bureti pusi in cutie pe cant , tobe si alte minuni de filtrare . Spun asta pentru ca o mare parte din utilizatorii de asa ceva gauresc butoaie si baga in ele perlon , dar cand e de scandal nu ezita sa sara .
    Pai de lasat il lasa lumea, problema este ca omiterea din prezentare a unor informatii in mod
    deliberat tot minciuna se numeste. Si e normal sa il corecteze cineva si sa ii arate ca minte.
    Altfel incepe sa creada ca intr-adevar el este Gurul pondurilor in Romania

    Dupa cum vezi nici macar nu a raspuns la ceea ce i-a spus Dum, a ocolit raspunsul. E ceea ce
    politicienii versati fac deobicei, arunca praf ca sa devieze discutia in alta parte si sa evite
    raspunsul. Pentru ca raspunsul e foarte simplu, daca s-ar fi folosit un sistem de prefiltrare
    mecanica gen sieve sau drum atunci si filtrul bead si-ar fi facut treaba cum trebuie.

    O zi buna,
    Dragos

  6. #6
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Demontand /montand idei , topicurile devin "nimicuri" la sectiunea iaz . Fiecare o sustine pe a lui si nu se ajunge la un numitor comun niciodata ( exemple avem in celelalte thread-uri ) .
    Singura solutie este ca fiecare sa vorbeasca in topicul lui , cu cineva sau singur dupa caz . Spun asta deoarece initiatorii acestor topicuri se pot "cantari" la ochi datorita imaginilor, exemplelor, vietatilor cu care se joaca etc. iar cei interesati pot sa aleaga cu cine vor sa stea de vorba .
    Pana si noi ceilalti de la rubricile cu acvarii , de exemplu agream marci de filtre diferite .
    O sectiune linistita va doresc !

  7. #7
    Senior Member catalos's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,798
    Post (Dis)Likes
    peste toate polemicile si divergentele existente, eu unul, desi nu detin si nu voi detine niciodata asa ceva (iubesc admir si ma mandresc de frumusetea unui asemenea proiect, sunt fascinat complet si raman adeseori mut de uimire cand vad asa ceva la oricine, insa nu e de mine) doresc sa multumesc pentru asemenea articole deopotriva initiatorului/celui ce a postat, cat si "originalului", indiferent pe orice forum ar activa el.
    Toata stima.
    cătălos

  8. #8
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Ma bucur ca ti-a placut aventura lui Kevin.
    In continuare as dori sa va prezint un alt link tot cu acelasi personaj in vizita la alti baieti valabili din anglia.
    Si acestia utilizeaza acest sistem unul din ei fiind chiar distribuitor pe anglia.

    acest filmulet este dupa complicata aventura cu schimbatul sistemului de filtrare.

    http://vimeo.com/57954355

    Merita urmarit pentru a vedea si noi cam cum se pun problemele in filtrarea de koi.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Dat fiind faptul ca pe acest forum nu sunt prea multi care sa priceapa ceva in tainele filtrarii iazurilor informatiile prezentate trebuie sa fie oferite corect nu partinitor asa cum face syso referitor la filtrarea cu BF-uri. Toate aceste filmulete sunt prezentate pe forumul lui Guru( Waddy) celebrul inventator al sistemului ERIC care loveste in toate sistemele de filtrare existente cu exceptia filtrarii lui Momotaro. Cosmine asa cum ti-am mai spus am imresia ca nu faci altceva decat sa cauti non stop postari impotriva acestui tip de filtrare.
    Revenind la filmuletul englezului, intr-adevar omul schimba sistemul lui de filtrare mecanica (cu vortexuri) cu unul performant adica cu un Drumfilter. Buba la iazul lui era filtrarea mecanica. Am avut si eu vortex si stiu cum functioneaza prea bine. Vortexurile ca sa functioneze foarte bine trebuie sa fie mari in diametru si pompele sa fie cu debit mic ca mizeria sa aibe timp sa se sedimenteze.Imi este foarte clar ca acele BF-uri se colmatau de la vortex. N-am avut rabdare sa ma uit la tot filmuletul dar nu vad ce model de BF foloseau ca oricum nu-s cele de care vorbim noi.
    Last edited by dum; 17-02-2013 at 17:00.

  10. #10
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dum View Post
    Dat fiind faptul ca pe acest forum nu sunt prea multi care sa priceapa ceva in tainele filtrarii iazurilor informatiile prezentate trebuie sa fie oferite corect nu partinitor asa cum face syso referitor la filtrarea cu BF-uri. Toate aceste filmulete sunt prezentate pe forumul lui Guru( Waddy) celebrul inventator al sistemului ERIC care loveste in toate sistemele de filtrare existente cu exceptia filtrarii lui Momotaro. Cosmine asa cum ti-am mai spus am imresia ca nu faci altceva decat sa cauti non stop postari impotriva acestui tip de filtrare.
    Revenind la filmuletul englezului, intr-adevar omul schimba sistemul lui de filtrare mecanica (cu vortexuri) cu unul performant adica cu un Drumfilter. Buba la iazul lui era filtrarea mecanica.
    IN acest thread este vorba de sistemul bakki shower .
    Faptul ca am prezentat un filmulet cu niste domni ce reprezinta acest hobi in anglia care opteaza pentru acest sistem nu vad de ce trezeste atitea polemici.
    Sunt zeci de astfel de exemple care schimba filtrarile dupa citiva ani si doresc ceva mai performant.
    Daca asa mare buba era filtrarea mecanica cu vortex cred ca Kevin isi permitea si el sa o schimbe pe drum cum de fapt a si facut si sa lase beadurile .
    Dar saracul le-a aruncat la gunoi trecind pe bakki.
    Poate daca colegii interesati au rabdare sa urmareasca seria de filmulete vor vedea si alte iazuri care se pregatesc la trecera pe drum si bakki .
    Acesti pasionati explica fara prea mari pasiuni de ce trec de la filtrarea pe bead la filtrarea pe baki ,doar sa putem urmari si intelege ce spun ei.
    Ei sunt adversari inversunati ai sistemului ERIC, fiind in polemici interminabile cu mult blamatul guru.Acest guru saracul nu are cum sa blameze filtrarea lui MOMOTARO deoarece este una din cele 2 folosite in lume cu rezultate maxime in domeniul koilor.BAKKI SHOWER SI MULTICAMERAL CU JAPAN MATS.

    Quote Originally Posted by dum View Post

    Ne-avand ce face m-am pus sa urmaresc Partea 6 din filmuletele prezentate de tine si te-as ruga Cosmine sa traduci ce se discuta intre minutul 49'20 si 50'10. Spune sincer ai scapat acest mic amanunt sau ai omis sa ni-l spui si noua? http://vimeo.com/52996063
    Stii ce se discuta?Despre flow o data pe oara nu o data la 6 ore prin bead.
    Oamenii acestia nu pun un bead la 100000 de litri dupa cum incercam sa spun anterior.
    Kevin avea un iaz de 100000 de litri pe care il rula cu 6 sau 7 pompe,3 beaduri mari ,etc,etc si tot nu a fost multumit deoarece i s-au imbolnavit pestii lui de sute de mii de euro.
    Daca vei urmarii cu interes vei vedea ca la bazinul de carantina are tot sieve si bead si ii cere lui mike de la yume koi sa il schimbe si acolo cu drum si baki.


    Inca un episod educativ http://vimeo.com/57365562
    Poate ne uitam la cit de serios se pune problema si nu mai avem partipriuri.

    Cam asta e filtrare serioasa dar saracul trece si el pe Drum bakki si lasa si beaduri in viitor.
    Nu prea seamana cu ce vad pe la noi dar ma rog fiecare pond e unic.


    http://forum.acvarist.ro/showthread....a-de-gramatica!
    Last edited by Tudor.M; 17-02-2013 at 18:40. Reason: vei urmari cu un singur i este corect.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •