Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 36

Thread: Crestere pH apa statuta

  1. #21
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    1- Bidoanele in care depozitezi apa.... la cat timp le dezinfectezi? Si daca o faci... cum?
    2- Referitor la ce ziceai tu cu instabilitatea Kh sub 5...... Stabilitatea "perfecta" a Ph-lui se obtine abia la un Kh de valoarea 4! Cand ai un Kh stabil de 4.... abia atunci poti sa incepi sa te joci si sa experimentezi cu Ph-ul...
    Turba nu este o solutie optima ptr scaderea Ph-lui: nu cunosti prea multi factori: cantitatea dizolvata in X timp, aportul adus asupra unei cantitati de Y apa.... scaderea concentratiei de turba in Z timp.... si lista continua! Plus ca.... la turba iti trebuie un debit constant intr-o masa de apa..... pe o perioada exacta de timp..... Nu poti pune turba efectiv intr-un filtru si sa te astepti sa aiba acelasi efect si maine.... si peste 2 saptamani... timp in care ai facut 10 schimburi de apa si ai inlocuit/diluat masa initiala de N ori.
    De aceea.... cei care "se joaca" cu turba..... o fac intr-un bazin separat.... la o cantitate exacta.... care o supravegheaza constant in timp.... si din care adauga portii precise in masa apei.... Si asta dupa destule teste facute inainte. Spor in continuare.... ai mai multe sanse sa iti scada Ph-ul de la retea in bazin.... decat sa astepti minuni de la turba...
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  2. #22
    Junior Member ValeriuS's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Bucuresti, Rahova
    Posts
    75
    Post (Dis)Likes
    Recunosc Nimeni ca nu prea dezinfectez bidoanele. Nu m-am gandit ca dupa stocare indelungata si repetata a apei potabile in bidoane, din care cele mai multe sunt de 5l vandute cu apa plata, pot aparea modificari fizico-chimice ale apei. As putea suspecta formarea unor colonii de bacterii, sau altfel de incarcatura biologica. Desigur ca si aceasta poate conduce in final la modificari ale parametrilor fizico-chimici ai apei. Probabil!
    Intru pe un taram in care de asemenea nu am expertiza. Experienta forumistica, buna practica acvaristica ce recomanda referitor la dezinfectarea recipientilor?

    Legat de turba, am scris anterior pe undeva ca nu o am in filtru. E pusa intr-un saculet special de la JBL in bazin. Cineva m-a sfatuit sa nu o pun in filtru ca sa nu scad incontrolabil pH. Oricum o sa o scot pana la noi idei mai clare pentru mine legate de subiect.

    Merci Nimeni pentru ipoteza cu dezinfectatul bidoanelor. Asta sa fie cauza modificarilor de kH si pH?
    Oare modificarea in sensul scaderii concentratiei de CO2 dizolvat in apa statuta nu duce la scaderea kH si implicit pH?

    Cu stima!

  3. #23
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ValeriuS View Post
    Recunosc Nimeni ca nu prea dezinfectez bidoanele. Nu m-am gandit ca dupa stocare indelungata si repetata a apei potabile in bidoane, din care cele mai multe sunt de 5l vandute cu apa plata, pot aparea modificari fizico-chimice ale apei. As putea suspecta formarea unor colonii de bacterii, sau altfel de incarcatura biologica. Desigur ca si aceasta poate conduce in final la modificari ale parametrilor fizico-chimici ai apei. Probabil!
    Intru pe un taram in care de asemenea nu am expertiza. Experienta forumistica, buna practica acvaristica ce recomanda referitor la dezinfectarea recipientilor?

    Legat de turba, am scris anterior pe undeva ca nu o am in filtru. E pusa intr-un saculet special de la JBL in bazin. Cineva m-a sfatuit sa nu o pun in filtru ca sa nu scad incontrolabil pH. Oricum o sa o scot pana la noi idei mai clare pentru mine legate de subiect.

    Merci Nimeni pentru ipoteza cu dezinfectatul bidoanelor. Asta sa fie cauza modificarilor de kH si pH?
    Oare modificarea in sensul scaderii concentratiei de CO2 dizolvat in apa statuta nu duce la scaderea kH si implicit pH?Cu stima!
    Bingo! Nu o lua ca o certitudine dar.... este o ipoteza plauzibila.... si foarte logica, de aceea accentuam: STATUTA....
    Apa statuta poate genera o colonie de bacterii sau alta "incarcatura biologica" cum bine spui..... mai ales ca apa este doar rasturnata in acvariu si recipientul umplut iar... Si acea colonie incepe "sa lucreze" pe parcursul celor 6 zile cat sta apa. Sa nu uitam ce "fauna" se dezvoltya in unele bati facute vara dupa ploaie.... si asta asa: din senin. De ce cazul tau ar fi diferit?

    Cine te-a sfatuit cu turba separat... bine a facut. Tocmai din motivul care ti-l spusesem mai devreme.

    Dupa cum vad... "practica acvaristica" dezbatuta intr-un subiect paralel.... face colegii sa rada cand aud de "dezinfectare".... Asta tine de fiecare, dar am citit destule exemple doar aici pe forum de cazuri in care unii colegi si-au nenorocit acvarii intregi doar prin simplul fapt ca au "plimbat" minciogul de la un bazin la altul... scuturandul de apa in prealabil....

    Pe "afara" la cei anormali... unde nu merge cu "merge si asa".... e incetatenita ideea de a folosi 2 furtune ptr schimb. Iar eu personal... am prins obiceiul renilor mei: e mai usor sa previn decat sa repar.... asa ca dupa fiecare folosinta a furtunelor....le las sa treaca apa clocotita (75-80 grade) cat vine la retea.... 5-10 minute. Doar ptr "linistea mea". Sau dupa orice folosinta a minciogului....il clatesc la fel cu apa fierbinte. Asta doar ptr miros.... ptr ca in afara de asta: fiecare bazin are plasa si buretele lui - o investitie minima comparativ cu costul unuia sau mai multor pesti sau..... comparativ cu zile intregi de UV si blacklight total....

    Dar cum spuneam: fiecare e liber sa faca cum doreste.... Eu fac cum cred eu ca e mai bine ptr mine, comform semnaturii

    Ps: dat fiind bidoanele de apa plata de 5L cu gura mica nu stiu cat de eficienta este declorinarea.... Iar concentratia de CO2 care crezi ca o ai tu in apa.... este insignifianta pentru a putea schimba in vre-un fel raportul de Ph: asta este si un motiv in plus ptr care se dizolva sub orice forma CO2 in apa: el nu vine pe conducta de retea! Altfel.... prin schimburi zilnice de apa.... ne-am asigura toti aportul de CO2 necesar plantelor de exemplu....

    Mai ai de studiat/citit.... dar important este ca: esti deschis la a afla mai multe.... Spor
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  4. #24
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ValeriuS View Post
    Merci Nimeni pentru ipoteza cu dezinfectatul bidoanelor. Asta sa fie cauza modificarilor de kH si pH?
    Oare modificarea in sensul scaderii concentratiei de CO2 dizolvat in apa statuta nu duce la scaderea kH si implicit pH?
    Scaderea concentratiei de CO2 din apa nu duce la scaderea KH, duce la cresterea pH-ului.
    Dupa cum se vede, apa statuta are la tine un pH mare, si cu siguranta putin CO2 dizolvat,
    iar cand o bagi in acvariu, datorita miscarii apei si schimbului de gaze concentratia de CO2
    dizolvat in apa creste. Totusi nu creste semnificativ incat sa iti duca pH la valorile pe care le
    vrei tu. Poate parea paradoxal, dar o apa care se misca usor, face schimb de gaze intr-o anumita
    masura, si oxigen si CO2. Daca apa este agitata puternic atunci se accentueaza oxigenarea
    apei si se elimina CO2 din apa.

    In ceea ce priveste modificarea de KH, de la 4 la 5 diferenta nu e semnificativa, as zice ca esti
    in zona de toleranta a testului.

    O seara placuta,
    Dragos

  5. #25
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    @Nimeni: ideea cu trecerea apei fierbinti prin furtun este foarte buna, o voi aplica si eu. te rog sa o evidentiezi si in thread-ul legat de modalitati de schimb apa, daca nu ai facut-o deja. multumesc

  6. #26
    Junior Member ValeriuS's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Bucuresti, Rahova
    Posts
    75
    Post (Dis)Likes

    Update teste apa statuta

    Quote Originally Posted by ValeriuS View Post
    Noutati privind testele apei depozitate in bidoane. Am masurat pH, kH si gH cu teste la picatura JBL la 3 probe de apa:
    1. apa stocata in bidon plastic timp de 6 zile, temperatura camerei:
    -pH = 7.5-8;
    -kH = 5;
    -gH = 8.
    2. apa stocata in bidon plastic timp de 1 zi, temperatura camerei:
    -pH = 7.5-8 (insesizabila diferenta de culoare fata de proba 1);
    -kH = 4;
    -gH = 7.
    3. apa recoltata de la robinet lasata in pahar curat timp de aprox 30min ca sa ajunga la temp camerei:
    -pH = 7-7.5 !!!
    -kH = 4;
    -gH = 7.

    Am sesizat ferm diferenta de culoare referitor la test pH mai ales intre proba 1 si proba 3.
    Am facut si poze, sper sa se distinga diferenta de nuanta.
    Attachment 23045 Attachment 23046 In dreapta am apa recoltata de la robinet, in stanga fiind apa statuta 6 zile.
    Mai jos teste de pH la proba 1 si proba 2-diferenta de nuanta insesizabila, pH peste 7.5 spre 8.
    Attachment 23047 In dreapta e apa tinuta una zi.
    Interesanta este si diferenta de kH.
    Mai riguros ar fi fost sa testez apa inainte sa ajunga sa se invecheasca in bidon timp de 6 zile, stiu.
    Aveti ceva comentarii?

    In alta ordine de idei in bazine renunt sa mai experimentez scaderea pH cu turba, mai studiez teorie deocamdata. Pentru butelie CO2 si controller nu ma sustine buzunarul, deocamdata.
    O sa fac schimburile de apa direct de la robinet si o sa folosesc Aquasafe, in felul asta bag apa cu pH-ul de 7-7.3 cum e la teava.


    Multumesc pentru interes.
    Seara buna!
    Dupa aproape 4 zile am testat apa depozitata intr-un bidon de 5 l in data de 13 febr ale carei valori au fost masurate inainte (a se vedea mai sus proba 3).
    Am obtinut:
    - pH = 7.6-8 !!!! (fata de 7-7.5)
    - kH = 5 ! (fata de 4)
    - gH = 9 !! (fata de 7).

    Fara sa aiba relevanta fata de testele de mai sus ci doar ca sa ma conving de acuratete, comparativ cu culorile aratate de testele JBL, am masurat si apa de la retea de astazi si am obtinut:
    -pH = 7.2-7.4;
    -kH = 4;
    -gH = 8.

    Ca sa trag cu adevarat concluzii ar fi trebuit sa am un instrument mai precis de testare a pH, testele astea "la picatura" nu imi dau senzatia ca pot fi sigur de valori.
    Voi mai repeta testele peste 3 zile adica dupa 7 zile de la recoltarea apei (proba 3).

    Schimbul de apa deja il fac combinand apa statuta cu apa de la retea. Inca nu m-am hotarat ca e safe sa pun direct de la robinet cei 25% pe care-i schimb saptamanal.

    Cu stima.

  7. #27
    Junior Member ValeriuS's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Bucuresti, Rahova
    Posts
    75
    Post (Dis)Likes
    Astazi se implinesc cele 7 zile de cand am stocat apa in bidonul de 5l - proba nr.3 si am repetat testele:
    - pH = 7.5-8;
    - kH = 5;
    - gH = 8.

    Constat ca valorile seamana izbitor cu cele masurate in postul meu nr.20 din 12 febr. la apa stocata 6 zile (acea proba nr.1) si destul de apropiate - in limita de eroare - cu valorile masurate la proba 3 dupa 4 zile. Seamana de asemenea si cu valorile apei din bazinul de 180l.
    Ce concluzie sa trag?
    Pare evident ca pH-ul creste la apa mai veche de 3-4 zile, cresc putin si kH si gH.
    Explicatii...inca mai caut.

    In ceea ce ma priveste voi face schimbul cu apa stocata nu mai mult de 1-2 zile si tratata cu conditioneri gen Aquasafe.

    O seara buna.

  8. #28
    Base member charlie_fd's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti, S2
    Posts
    493
    Post (Dis)Likes
    cat de mult praf se depune in apa cat sta la "declorinat" ? Cresterea gh si kh sugereaza aditie de saruri inclusiv carbonati. In functie de ce anume se gaseshte in acel praf s-ar putea explica eventual si cresterea ph-ului. Este singura ipoteza care-mi vine in minte...

  9. #29
    Junior Member ValeriuS's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Bucuresti, Rahova
    Posts
    75
    Post (Dis)Likes
    Nu stiu ce sa comentez legat de praful care s-ar depune in apa pusa la statut Charlie.

    Mai degraba m-as gandi ca acel bidon cu apa ar semana cu un acvariu proaspat setat la care incepe ciclarea. Adica acea acea incarcatura biologica din bidon nu ar semana cu formarea bacteriilor nitrificatoare (sau denitrificatoare ar zice altii)? La bazinele proaspat setate nu creste pentru o perioada ph-ul?
    Daca luam la citit articole despre ciclul azotului am gasi similitudini?
    Cu diferenta ca in acvarii avem filtre in care se formeaza colonii de bacterii tinute in viata de materii organice si de oxigen. Oprim filtrele, se cam duc bacteriile.
    In bidon ce avem? Ca filtru care sa oxigeneze apa nu avem, asa cum nu avem nici materii organice ..prea multe.

    Pareri?

  10. #30
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Constanta
    Posts
    129
    Post (Dis)Likes
    Pana la urma reuseste cineva sa explice de ce creste ph-ul in apa statuta?
    Fara linkuri externe in semnatura.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •