Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 36

Thread: Crestere pH apa statuta

  1. #1
    Junior Member ValeriuS's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Bucuresti, Rahova
    Posts
    75
    Post (Dis)Likes

    Crestere pH apa statuta

    Dupa mai multe incercari de a-mi explica singur de ce nu scade pH-ul in bazinele mele, ramanand cu incapatanare in jurul valorii de 7.6 acum ceva vreme constat un lucru total inexplicabil pentru un incepator ca mine in ale chimiei apei si acvaristicii.
    Sa o iau de la inceput. Detin un acvariu de 180l (brut) destul de dens plantat - descris oarecum la "Introducere"- in care inca populez cu ciclide pitice. Pe langa o ceata de corydorasi si alta de neoni rosii am o pereche de Apistogramma agassizii si peste vreo 2 saptamani mut din acvariul de carantina o pereche de Laetacara curviceps. Mai am in plan o pereche de apistogramme. Bazinul s-a ciclat cam in 3 luni apreciez eu fara varfuri de amoniac sau nitriti, nitratii acum fiind cam la valoarea 10-12, masurata cu teste dedicate JBL. Celelalte valori ale apei sunt:
    - ph = 7.6 - 8;
    - po4 <0.2;
    - kh = 6;
    - gh=8;
    - nh3/nh4=0;
    - no2=2;
    - no3=10;
    Substratul este fertil-JBL aquabasis plus si inert din Hornbach granulatie 2-4mm. Mai am in bazin o radacina red moor cumparata din petshop, de vreo 3 saptamani 2 frunze de catappa si un saculet de aprox 200g granule de turba.
    Cu toate astea nu scade pH sub valoarea de 7.6 indicata de JBL (6-7.6). Cam acelasi rezultat obtin si cu test JBL pH(3-10). Am crezut ca este de vina ciclarea neincheiata dar si in alte acvarii am cam aceleasi valori.
    Fac schimb de apa saptamanal cam 25%. Aici ajung la misterul pe care incerc sa il inteleg. La retea am pH 7, tin apa la declorinat de tregula o saptamana si.. masor apoi pH-ul din bidoane si constat ca am 7.6 sau chiar peste !!!
    Am masurat chiar dupa 3 zile si am obtinut valoarea asta crescuta! Am crezut ca e o intamplare dar repetand testele dupa alte zile am avut aceleasi rezultate: pH-ul creste in cateva zile de la 7 la peste 7.6. Masor cu cele doua tipuri de teste JBl pe care le am (cel cu valori 3-10 si cu cel 6-7.6).
    Nu adaug nimic in apa, nici produse gen AquaSafe.
    Care poate sa fie explicatia?

    Am o rezolvare, anume sa nu mai tin decat 24 de ore apa la statut, probabil asta o sa fac ca sa ajung cu pH la valori mai apropiate de cerintele pestilor mei. Dar tot as vrea sa inteleg ce se intampla, ce anume gresesc.

    Toate bune!

  2. #2
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    Verifica si duritatea dupa o saptamana de declorinare. S-ar putea ca o parte din apa sa se evapore, iar cea ramasa sa devina mai dura. Asta ar putea fi o explicatie simpla. Cu siguranta apa evaporata are duritate 0.
    Daca ai incercat tu personal, poti da sfaturi. Daca nu....

  3. #3
    High member tudosie eugen's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti Eroii Revolutiei
    Posts
    797
    Post (Dis)Likes
    cred ca e o greseala cu "no2=2" .... ai vrut sa scrii 0.2 ?
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION - RKA 110

  4. #4
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    nu poti sa scazi ph daca nu introduci CO2 gazos.

  5. #5
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    Lupule, aici cred ca te-ai pripit. Turba scade pH-ul, acizii humici la fel si lista ar putea continua.
    Daca ai incercat tu personal, poti da sfaturi. Daca nu....

  6. #6
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Claudiu Truta View Post
    Lupule, aici cred ca te-ai pripit. Turba scade pH-ul, acizii humici la fel si lista ar putea continua.
    am vazut acvariu cu turba, arata ca o ciorba. vorbim de solutii aplicabile, nu cred ca sunt multi acvaristi care apeleaza la turba si acizi humici

  7. #7
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Turba este o solutie aplicata de cei care au discusi si au nevoie sa scada pH-ul.
    Este o solutie aplicabila si aplicata. Unde ai vazut acvariu cu turba care arata ca o
    ciorba, si ce inseamna ca arata ca o ciorba?

    O zi buna,
    Dragos

  8. #8
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    apa era plina de impuritati, probabil solutia folosita (niste batoane de turba) nu era de cea mai buna calitate.

  9. #9
    Junior Member ValeriuS's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Bucuresti, Rahova
    Posts
    75
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by tudosie eugen View Post
    cred ca e o greseala cu "no2=2" .... ai vrut sa scrii 0.2 ?
    Cu siguranta este o greseala cum bine ai remarcat Eugen, NO2 nu este nici 2, nici 0.2 este chiar Zero, adica nu-l detecteaza testul meu JBL. Ar fi trebuit sa citesc postul inainte sa-l trimit. Merci Eugen.

  10. #10
    Junior Member ValeriuS's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Bucuresti, Rahova
    Posts
    75
    Post (Dis)Likes
    Problema ridicata de mine nu se refera la scaderea pH-ului in bazin. Pentru asta se folosesc diverse metode, nu le comentez.
    Ce nu inteleg este cresterea pH-ului in apa stocata in butoaie de plastic descoperite in vederea declorinarii. PH creste de la o valoare aprox 7 asa cum imi furnizeaza ApaNova la o valoare de aprox 7.6 spre 8 dupa 5 - 7 zile inainte de schimbul de apa.

    Multumesc pentru interes.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •