Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Problema Balast?!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes

    Problema Balast?!

    Salutare,
    Am o mica problema ori cu balastu, ori cu legarea firelor la ba;ast ( desi ma indoiesc, am refacut si refacut toata ziua instalatiia);
    Deci, problema sta in felu urmator: leg turburile ( amandoua de 24W, functionale) la balast ( Philips E II 2x22-42), bag in priza incearca sa aprinda un neon, il stinge si apoi il aprinde pe al2lea .

    A mai patit cineva asta?

    Multumesc anticipat,
    Adrian.

  2. #2
    Member paulica v's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    DEJ
    Posts
    214
    Post (Dis)Likes
    Adriane, balastul are schema de legare pe el. Sigur balastul e pt neoane mai T5? Si din ce am mai citit pe aici nu cred ca se aprinde numai un neon daca ai legate 2 neoane la balast pt.2. Normal ori se aprind amandoua ori niciunul.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Da, e ptr T5 balastul, altefl nu se aprindeau deloc .
    Aia imi e si mie nedumerirea, se aprinde un tub, nu e problema de la tuburi. nu inteleg care e treaba cu balastul . 'Instalatia' e facuta si rasfacuta dupa schema de pe droser , dar nimic.

    Asta e balastul : http://www.ecat.lighting.philips.ro/...3700630866_eu/
    Last edited by freak110; 02-02-2013 at 19:38.

  4. #4
    High member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    547
    Post (Dis)Likes
    Ia posteaza o foto cu legaturile facute de tine @paulica eu suspectez legaturile defectuase ori contact imperfect iar in ultima instanta neon ars. cat te-a costat acest balast el cumva aprinde o gama variata de neoane cuprinse intre 2x 22 si 42 w? (HF-Performer 2 22-42 PL-T/C/L/TL5C EII 220-240)
    @freak110 - sa iti atasez o foto cu un neon t5 aprins cu un balast t8 sa te conving ?


    Le: Eu am mai patit sa se aprinda unul cand unul era ars dar ars in asa fel incat sa treaca curent prin el si unu era stins iar altu aprins incearca sa le schimbi intre ele neoanele sau si mai bine ala de nu se aprinde cu altu si vei elucida misterul...
    Last edited by Tibiscus; 02-02-2013 at 22:05.

  5. #5
    Member paulica v's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    DEJ
    Posts
    214
    Post (Dis)Likes
    Vezi poate ai vreun fir intrerupt

  6. #6
    Member paulica v's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    DEJ
    Posts
    214
    Post (Dis)Likes
    Ai mai folosit balastul pana acum. Acum pe mine ma mira dc se aprinde numai unul. Pt ca nu e normal.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Brasov
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Maine de dim la prima ora o sa postez si o poza cu legaturile.
    @ tibiscus: Balastul e ptr T5, cumparat de nou de la magazin de specialitate din Brasov ( pretul nu cred ca are vreo legatura cu problema, dar a fost 80 de lei).Te cred pe cuvant, nu trebuie sa postezi nici o poza. Nu este nici un neon ars, le-am probat pe amandoua si functioneaza ( separat, schimbate intre ele)
    @ PaulicaV: Asta imi este si mie nedumerirea. De ce se aprinde daor un singur neon cand balastul este 2x ?!

    Este foarte posibil sa fi facut legaturile stramb, dar am stat o zi intreaga si le-am tot refacut dupa schema de pe balast si aici imi da cu rest.
    Sper sa elucidez misterul maine, pana atunci

    O noapte linistita,
    Adrian.

  8. #8
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Balastul "busit din fabrica"???

    Am auzit o teorie cu niste condensatori prin el care lasa curentul sa treaca dar nu aprinde neonul.
    In principiu.... daca ai putea verifica schema ta de legaturi cu alt balast... vezi exact si atunci il returnezi Spor
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  9. #9
    Member paulica v's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    DEJ
    Posts
    214
    Post (Dis)Likes
    Zi Adriane ce ai rezolvat?????????

  10. #10
    Member paulica v's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    DEJ
    Posts
    214
    Post (Dis)Likes
    Daca nu rezolvi problema spune-mi ce lungime ai la acvariu,si poate te ajut eu cu ceva

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •