Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Compatibilitate creveti

  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Onesti
    Posts
    274
    Post (Dis)Likes

    Compatibilitate creveti

    Salut, am un acvariu plantat de 100 litri populat cu 1 beta , 4 rasbora si 5 cory, in care vreau sa mai adaug o herghelie de creveti , intre 50 si 100 cat permite . Intrebarea este daca acesti pesti se impaca cu crevetii ( mai putin beta care poate iesi din acvariu in caz de necompatibilitate)

  2. #2
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Rasboras, va mai vana dinc and in cand puii de creveti, cory sunt pasnici.
    beta e terorist - ii va hali ori de cate ori are ocazia.

  3. #3
    Very high member Neonul's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti- Crangasi
    Posts
    1,385
    Post (Dis)Likes
    Daca e plantat suficient de bine rasbora nu se vor atinge de ei.

  4. #4
    Junior Member furnica ucigasa's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Iasi
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    Vei avea probleme mari cu Betta
    In rest totul este ok.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Onesti
    Posts
    274
    Post (Dis)Likes
    Multumesc de lamuriri, acvariul este plantat bine, deci in concluzie trebuie mutata beta

  6. #6
    Junior Member monoceros's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    84
    Post (Dis)Likes
    Ieri am achizitionat un SAE (Crossocheilus siamensis) tinerel (4 cm lungime) si aseara dupa stingere l-am pus in bazin. De dimineata am fost surprins sa il vad foarte sfios plimbandu-se prin acvariu si ciupind un crevete (RCS mascul adult), am crezut ca a fost doar o intamplare, insa dupa numai cateva minute SAE a ciupit de membre de 4 ori consecutiv un crevete, deasemenea adult. In conditiile in care algele abunda (BBA, GTA, cladophora, etc.) m-a socat cand l-am vazut ca se da la creveti, nu mai spun ca am si o ceata de pui RCS de numai 2mm... nici nu stiu la ce sa ma mai astept din partea lui... pe forum nu am gasit nici o specificare legata de compatibilitatea SAE cu creveti... asa ca va rog sa imi spuneti daca ati avut asemenea experiente si daca intr-adevar e un comportament normal pentru SAE.

    PS: Mentionez ca este un SAE autentic (am mai avut SAE si ii deosebesc usor de cei falsi).
    Last edited by monoceros; 08-03-2013 at 13:28.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Onesti
    Posts
    274
    Post (Dis)Likes
    Cand sunt mici 4 cm SAE mananca ceva alge, dar pe masura ce cresc mananaca orice altceva numai alge nu . La mine ( si nu numai ) mancau si inima de vita. SAE adulti nu merita tinuti in acvariu. Deci in situatia in care eu i-am vazut mancand inima de vita inclin sa cred ca herghelia ta de creveti sun un festiv bogat si neasteptat pentru el. Scoate-l din acvariu repejor.

  8. #8
    Very high member Neonul's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti- Crangasi
    Posts
    1,385
    Post (Dis)Likes
    Eu am observat ca daca le dai de mancare nu se mai ating de alge...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Onesti
    Posts
    274
    Post (Dis)Likes
    La ce cantitate de creveti are monoceros in acvariu eu cred ca algele vor fi ultimul gand al acelui SAE in privinta dietei alimentare

  10. #10
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by BruMareL View Post
    Cand sunt mici 4 cm SAE mananca ceva alge, dar pe masura ce cresc mananaca orice altceva numai alge nu . La mine ( si nu numai ) mancau si inima de vita. SAE adulti nu merita tinuti in acvariu. Deci in situatia in care eu i-am vazut mancand inima de vita inclin sa cred ca herghelia ta de creveti sun un festiv bogat si neasteptat pentru el. Scoate-l din acvariu repejor.
    am un SAE (adult) si cativa Otto. nu le-am dat niciodata de mancare si sunt tot timpul cu burtile pline. o data pe luna le pun o bucatica de dovlecel fiert timp de 12 ore. concluzia o tragi singur

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •