Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 45 of 45

Thread: Mor pestisorii :(

  1. #41
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Germania
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    Tratamentul de Ich (gris) a fost facut cu PunKtol Ultra de la JBL.Am inteles ca de la tratamentu asta nu se decicleaza.Pestele cel cu pricina l-am scos separat si am pus numa sare in apa.Pestele traieste si vad ca nu a mai inaintat boala chiar a devenit mai voios.Oricum am sa-l las separat macar vreo 2 saptamani.Si cum bolu e mai mic am sa-i schimb apa la 2 zile si tot cu apa cu sare.Eu pesti i hranesc odata pe zi iar cand schimb apa din acvariu in ziua aia nu i hranesc.Pestele asta e a-2-a oara cand i-mi da batai de cap cu codita lui.Ma gandesc dupa ce-l mai tin asa vreo 2 saptamani sa-i cumpar picaturi sau ceva de genu asta am auzit ca este pentru a intari sistemu imunitar.

  2. #42
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Da, posibil sa nu decicleze, fiindca nu e antibacterian- "grisul" e provocat de un protozoar. E doar problema lui imunitara atunci, si e o idee buna sa ii oferi un tratament revitalizant- poti incepe imediat.
    Cu sarea e cu dus si intors... Dupa ce isi mai revine, fa schimburile partiale cu apa dulce, pana cand se readapteaza la apa dulce a bazinului. Poti avea iluzia ca boala s-a dus, dar odata cu revenirea la apa dulce din bazin, bietul peste va deveni din nou "magnet" pentru infectii. De aceea, unii producatori/engrosisti (mai ales de vivipari, aici e trucul) seriosi specifica daca pestii din oferta lor au fost crescuti cu sare sau fara, fiindca trecerea brusca in apa fara sare ii cam dezechilibreaza. In crescatorie (aglomeratie) se practica adaosul de sare.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  3. #43
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Germania
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    Am sa vad ce fac cu el.Momentan traieste e ok.Dar ela mai avut problema cu codita lui.E singurul cu problema asta.Am sa vad sa ma duc de unde l-am cumparat e numa de animale reptile,pesti.am sa-l intreb si pe cel de acolo sa vad ce as putea sa fac sa nu mai am problema asta cu el.Si atunci am zis ca ia trecut problema binenteles aveam sare in bazinul mare ca era tratamentu de gris,era si temperatura ridicata la 29,5 grade plus punktolu.Cred ca aia ia facut cat de cat bine iar dupa tratament la o saptamana iara a inceput codita lui

  4. #44
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Bucuresti,Grozavesti
    Posts
    54
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by LupuMoralist View Post
    ce vad eu acolo in poze, o pompa de aer? scoate pompa, daca nu vrei sa scoti plantele facute salata peste cateva zile...filtrul este subdimensionat. ori mai pui un filtru intern, ori iti iei un filtru extern mai mic, tip canistra (Eheim, de exemplu).
    Am adaugat inca un filtru intern mai mare + cel vechi, un capac acvariu cu 2xT8(15W) :un osram 865 + un osram fluora, am scos pompa de aer, se vede o imbunatatire majora la plante, apa este curata, pestii se simt mult mai bine.Intre timp am mai adaugat ceva plantute: hygrophila polysperma, ludwiga, egeria..si ceva pestisori, momentan am in acvariu:2xmolly 1 mascul si o femela care au facut pui deja, guppy 3M,6f(maturi +ceva pui mai maricei si mai micuti), 2xternetzi nu stiu sa ii deosebesc,se alearga cam des,nu stiu daca sunt 2 masculi si se bat sau daca incearca sa se imperecheze.Daca mi-ati putea da un sfat in aceasta privinta v-as fi recunoscator; 4xcory albino(nici aici nu stiu care cum sunt mascul/femela)...3 pomaceea maturi care de vreo 2-3 saptamani au facut oua si pui, foarte multi pui(aproximativ 80) si inca nu au iesit din toti coconii.
    Ma gandeam sa scap de vivipari ca se inmultesc prea mult, ce imi recomandati ?
    cateva poze cu acvariul:20130503_183726d.jpg capt001.jpgsnipp.jpg
    Last edited by Paprik; 13-06-2013 at 12:08.

  5. #45
    High member adiscantee's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    vaslui
    Posts
    747
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Paprik View Post
    Am adaugat inca un filtru intern mai mare + cel vechi, un capac acvariu cu 2xT8(15W) :un osram 865 + un osram fluora, am scos pompa de aer, se vede o imbunatatire majora la plante, apa este curata, pestii se simt mult mai bine.Intre timp am mai adaugat ceva plantute: hygrophila polysperma, ludwiga, egeria..si ceva pestisori, momentan am in acvariu:2xmolly 1 mascul si o femela care au facut pui deja, guppy 3M,6f(maturi +ceva pui mai maricei si mai micuti), 2xternetzi nu stiu sa ii deosebesc,se alearga cam des,nu stiu daca sunt 2 masculi si se bat sau daca incearca sa se imperecheze.Daca mi-ati putea da un sfat in aceasta privinta v-as fi recunoscator; 4xcory albino(nici aici nu stiu care cum sunt mascul/femela)...3 pomaceea maturi care de vreo 2-3 saptamani au facut oua si pui, foarte multi pui(aproximativ 80) si inca nu au iesit din toti coconii.
    Ma gandeam sa scap de vivipari ca se inmultesc prea mult, ce imi recomandati ?
    cateva poze cu acvariul:20130503_183726d.jpg capt001.jpgsnipp.jpg
    scapa de vivipari si iati o pereche de ciclide americane pitice (ramirezi sau apistograme) arata super intron acvariu plantat


Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •