Results 1 to 6 of 6

Thread: Ferma de koi in Israel

  1. #1
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes

    Ferma de koi in Israel

    Am sa incerc sa fac o prezentare rapida a unei ferme de koi din Israel pe care am vizitat-o in anul 2011.
    Aceasta ferma este situata la baza unor munti,langa un rau, si foloseste numai apa proaspata din panza freatica a muntilor, apa care este captata cu ajutorul unor tevi si care vine gravitational, astfel costurile sunt aproape zero.
    Preaplinul de la aceasta ferma este apoi directionat in rau, iar FILTRAREA IN ACEASTA FERMA ESTE INEXISTENTA.





    koii folositi pentru reproducere sunt de cea mai buna calitate si sunt majoritatea sunt importati din Japonia
    metoda de inmultire a koilor in aceasta ferma este cea artificiala, pestii fiind injectati cu hipofiza si apoi mulsi.
    astfel procentul de fertilitate al icrelor este foarte mare, depasind 90%.
    aceste icre sunt tinute in niste conuri de plastic si amestecate incontinuu, iar larvele sunt tinute in bazine sterile, cu aport de apa proaspata continuu si oxigenare. (fara filtrare)





















    apoi puietul este mutat in podurile de afara, intai in unele de dimensiuni mai reduse, cu folie epdm, apoi pe masura ce cresc sunt selectionati si mutati pe bazine de pamant, din ce in ce mai mari.
    aceste bazine sunt alimentate cu apa proaspata si oxigenate puternic, fara nici un fel de filtrare.
    rezultatele obtinute si ritmul de crestere sunt impresionante.

    cel mai important rol in dezvoltarea corporala a pestilor il are aportul permanent de apa proaspata.
    din cauza instinctului de conservare, atunci cand sunt aglomerati pestii elimina niste feromoni care inhiba dezvoltarea celorlalti colocuitori.
    aportul de apa proaspata insa dilueaza foarte mult acesti feromoni, astfel incat pestii se dezvolta intr-un ritm fantastic, comparativ cu alti pesti tinuti intr-un sistem inchis cu recirculare si filtrare, dar fara aport de apa proaspata, chiar si cu aceeasi cantitate de mancare.
    pentru ca filtrele nu pot elimina acei feromoni, asa cum o face aportul de apa proaspata.




















    in aceasta poza se poate observa teava pe care vine continuu apa proaspata, si aparate folosite pentru oxigenare





    iar aici, acea cladire inalta este de fapt un imens hranitor automat







    inainte de vanzare, koii sunt adusi iarasi in bazinele acoperite, sunt carantinati, sortati pe varietati, marimi sau calitati, in functie de cerintele clientilor










































  2. #2
    Member VALIAZ's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    152
    Post (Dis)Likes
    Chiar imi doream sa vad pe forum prezenrarea unei ferme adevarate de crapi Koi. Mi se pare util si interesant mai ales pentru cei care vor sa vada provenienta unor pesti care ajung si la noi. Inteleg ca sunt si in Romania " incercari timide " de crescatorii de koi care sunt departe de coditiile pe care le putem vedea in aceasta prezentare.
    Felicitari Catalin.

  3. #3
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Interesant subiect,

    Ma intreb ce temperaturi are apa in acea zona?/ la noi intr-o zona de munte captarea apei este prielnica numai pt cresterea pastravului, restul speciilor fiind doar de decor.

    Anul trecut am vazut la Ferma Nucet, bazine de pamant alimentate prin tevi de un parau/rau. Se pare ca sistemul functiona perfect pt pestele autohton si nu numai. Oamenii de acolo, au acum un proiect de crestere a unei specii de sturioni, proiect care din cate am inteles le-a salvat ferma de faliment.

    Cred ca un investitor pasionat ar putea gasi surse prielnice si la noi. Cred ca, cu multa munca/marketing bine pus la punct, s-ar dezvolta o piata de desfacere pentru Europa, cu sanse reale de supravietuire.

  4. #4
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Un investitor pasionat "cu capul pe umeri" ramane la stadiul de pasiune (hoby).
    Chiar si cei de la Ferma Nucet care au reprodus foarte multi koi, nu au reusit sa vanda in Europa.
    Clientela in acest domeniu este foarte limitata, fiindca majoritatea populatiei traieste la bloc.
    Din cei care traiesc la curte, nu toti isi permit sa-si construiasca si sa intretina un iaz.
    Din cei care isi permit, sunt foarte putini carora le si place acest hoby.
    Iar din cei care stau la curte, isi permit si au acest hoby, sunt deja destui care au koi in iazuri.
    Iar la ora actuala, oferta de koi este cu mult mai mare decat cererea, pentru ca un koi traieste
    destul de mult, si ar trebui aruncati pentru a face loc unor noi achizitii, ceea ce nu se prea intampla.
    In plus, crescatorii de afara, lideri in domeniu, produc anual insumat milioane de koi.
    Asa ca un investitor pasionat nu prea mai are nici o sansa sa supravietuiasca din aceasta afacere,
    pentru ca piata este ocupata deja de japonezi, urmati de israelieni, chinezi, si mai sunt si ungurii
    care produc koi in cantitati industriale, ca deja au populat baltile de pescuit sportiv cu acest peste.

  5. #5
    Junior Member tudiromi's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Baia-Mare,Romania
    Posts
    56
    Post (Dis)Likes
    Eu chiar am aceasta posibilitate, de a baga apa non-stop de la niste izvoare care nu seaca oricat ar fi de cald afara.Chiar am incercat asta o perioada,timp in care pestii erau ok,apa cristal,filtrele mergeau dar erau curate,pana cand citind tot asa pe forum se spunea ca nu e bine ce fac si s-ar putea sa am probleme cu pestii si ca o schimbare de apa mai mult de 20% pe zi nu e bine,...asa ca am renuntat si acum doar improspatez iazul de vreo 2 ori pe saptamana.Apa e super ok,chiar o folosim la baut toata familia,...acum cu aceasta postare cred ca am sa revin la aceasta metoda,ce ziceti?

  6. #6
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by tudiromi View Post
    Eu chiar am aceasta posibilitate, de a baga apa non-stop de la niste izvoare care nu seaca oricat ar fi de cald afara.Chiar am incercat asta o perioada,timp in care pestii erau ok,apa cristal,filtrele mergeau dar erau curate,pana cand citind tot asa pe forum se spunea ca nu e bine ce fac si s-ar putea sa am probleme cu pestii si ca o schimbare de apa mai mult de 20% pe zi nu e bine,...asa ca am renuntat si acum doar improspatez iazul de vreo 2 ori pe saptamana.Apa e super ok,chiar o folosim la baut toata familia,...acum cu aceasta postare cred ca am sa revin la aceasta metoda,ce ziceti?
    Scuze Catalin pt OF TOPIC, dar vreau sa-i raspund colegului.

    Daca iazul ar avea dimensiuni mai mari pentru ca apa rece provenita din izvor sa poata fi diluata si adusa la o temperatura mai buna, nu cred ca ar fi probleme(poate cu parazitii). Cel mult un aerator sa trebuiasca!!....
    Nu bat campii cu prosti, va spun din experienta proprie. Din pacate izvoarele cu pricina nu sunt in curtea casei, sunt la gradina undeva la cateva sute de metri de casa unde am si profitat pe urma lor si am excavat un iaz de aproximativ 1000 mp. In afara de 11 koi(cei care am considerat ca nu merita crescuti acasa), pt care am facut un tarc , in restul iazului am crescut (fara sa exagerez) peste 300 kg de crap(atat am lasat in toamna, dupa navodire plus ce a scapat), sanger si cteno fara a avea nici macar un aerator. Sincer sa fiu cred ca am contrazis toate parerile si sfaturile celor care mi-au spus ca e supra-suprapopulat!!!ca nu cresc pestii!!...Pestii au crescut (in regim intensiv) la-/+ 3 kg in trei ani de zile, au fost hraniti constant, inclusiv cu iarba(la greu).Pe caldurile insuportabile din verile trecute nu am avut nici macar 1 peste mort! Iarna in zona izvoarelor apa nu ingheata. Atasez si o poza plus un filmulet iar daca considerati ca e interesant pt cineva sa afle si alte detalii voi deschide un alt thread.
    Poza: Fotografie1455.jpg sau http://youtu.be/PVQLsuq60e0

    Cu stima

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •