Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 52

Thread: Problema cu fertilizantii

  1. #11
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    In 500 de lei aia incadram cateva varfuri de stem si fertilizam cu ce gaseam mai scump pe piata .

  2. #12
    Very high member Neonul's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti- Crangasi
    Posts
    1,385
    Post (Dis)Likes
    500 de lei plante?? Daca le-ai luat din hornbach poate... Dar nu inteleg cum sa dai atatia bani pe plante mai ales ca nu ai un setup stabil.

  3. #13
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Sunt unul dintre vanzatorii de PPS-Pro si Micro.
    De la mine ai reactivii?
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  4. #14
    Member paulica v's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    DEJ
    Posts
    214
    Post (Dis)Likes
    Nu d. Cristi Ionescu. Nu am avut inca ocazia sa fac cumparaturi de la tine. Banii pe plante i-am cheltuit de-a lungul timpului in ultimele luni. Tot cumparam si se duceau dracu orice faceam. Victor Z poate sa confirme ca numai de la el am comandat in ultimele 4-5 luni plante de aproximativ 300 lei. Si au mai fost si altii. Oricum nu asta conteaza. Ideea e sa gasesc cat mai repede proble ma. Ca ceva nu e in regula. In urma cu doua zile am curatat in/out-urile de la cele 2 filtre externe iar dupa doua zile sunt maro. Acum ce ma gandesc eu e ca nu cumva prima portie de trace mix sa fi fost cumva pt un litru desi persoana care mi-a trimis-o avea specificat ca bonusul e pt 500 ml. Pt ca la acvariul meu de 140 l (deci cam 120 l apa) cu 78w de lumina (T5 osram+aquamedic) si Co2 2bule pe secunda sa nu pot crest nici o planta. Fertilizez cu cantitati egale de trace mix si pps pro. Am seringi de 2,5ml dar pun seringa plina deci undeva la 2,7-2,8 ml din fiecare. De azi am inceput sa adaug trace mix din cel din care am facut un litru pt ca a fost trimis la pachet cu pps pro tot un litru dar din care am inceput deja sa folosesc inca de la inceputul acvariului.Sa vedem ce se intampla.

  5. #15
    Member paulica v's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    DEJ
    Posts
    214
    Post (Dis)Likes
    Si pt ca am vazut si mesajul d-lui Hojbota pot sa confirm ca in sticla de 500 ml de trace mix a aparut ceva ce seamana cu mucegaiul.

  6. #16
    Maestru Aquascape sergiu's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    AB/CJ
    Posts
    520
    Post (Dis)Likes
    Substratul folosit, filtrarea, valorile apei (duritate, NO3, PO4)?! In ce consta " nu pot creste" nici o planta? Ce specii ai incercat?
    Dupa parerea mea fertilizanti sunt ultima problema la tine.

    Fara sa critic, insa dupa prima tura de plante cumparate care au murit trebuia sa cumperi ceva teste si sa verifici valorile de baza ale apei.

  7. #17
    Member paulica v's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    DEJ
    Posts
    214
    Post (Dis)Likes
    Nu a zis nimeni ca plantele au murit. Ca s-au umplut de alge e alta treaba. Sa mai repet. La 120 litri 2 filtre externe ,schimb de apa 40 % saptamanal, substrat(nisip gen bob orez pt acvaristica). Plantele nu mor. Cresc si in momentul de fata destul de bine dar orice fac apsr alge si iar alge. Substratul il aspir regulat. Valori ale apei nu pot sa- ti dau ca nu am teste dar nu conteaza ca maine is la magazin dupa ele . Si fac si testele.
    O sa urmaresc sa vad ce se intampla in continuare si va anunt poate mai primesc idei

  8. #18
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Povesteste-ne mai mult... felul si durata iluminarii, despre pesti, de cate ori pe zi ii hranesti si cum.


  9. #19
    Member paulica v's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    DEJ
    Posts
    214
    Post (Dis)Likes
    Ok. Dupa vreo 3 luni de chin cu acvariul am scos tot afara dar asta si pt ca am achizitionat un acvariu mai mare care l-am pus in functiuniune acu vreo 2 luni.
    Acvariul L-105; l-30; h-45
    Filtrare : 2*Tetratec ex 600 (externe)
    Iluminare: 5ore jumate pt moment ,de la 12-17:30 fara pauza 2*39w T5 Osram 865+Aquamedic plant grow
    Co2 - 2 bule pe secunda doar pe timp de zi de la ora 10 la 18
    Schimb de apa: la doua zile cate 15 litri, aspirat substrat, curatare geamuri regulat
    Fertilizare: 2,8 ml trace mix, 2,8ml pps pro ,4ml easy carbo ,zilnic dimineata inainte de aprinderea neoanelor.
    Fauna. 8pesti nu ma stau sa scriu acum ce is fiecare si 8 neritine. Ii hranesc o data pe zi.
    Plante. Pun o poza ca sunt destule:
    Stiu lipseste gazonul si plantele de mijloc dar nu mai bag nici un ban pana nu vad ca pot sa il bag cu folos,asa ca nu ma certati
    Attached Images Attached Images
    Last edited by paulica v; 25-01-2013 at 01:58.

  10. #20
    Base member cucux's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    406
    Post (Dis)Likes
    Parerea mea, ca a mai multor colegi care ti-au raspuns inainte, este sa faci cumva sa investesti in niste teste.
    Pana atunci nu poti sa vezi cauzele.
    Probabil ca in acei 500 de lei investiti incapeau si doua teste de apa.

    Din punctul meu de vedere, tu bagi prea mult fertilizant la cate plante ai.
    Fertilizarea trebuie sa tina cont si de numarul de plante, nu numai de volumul acvariului.

    Vorba cuiva:
    Nu repeta aceeasi greseala. Sunt atatea greseli pe care poti sa le faci.

    Ape limpezi.
    Catalin

    Catalin
    LINUX - Because restart is for adding hardware.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •