Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 80

Thread: Filtrul eric 4

  1. #21
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    incearca intii sa intelegi ce am scris aici.

    Mizeria aia ce revine saracuta in IAZ daca nu o scoti azi o scoti miine din iaz (PRIN FILTRU).e peste capacitatea ta de intelegere?nu zboara cum crezi tu ci se lasa pe fund.daca te opui cu mintea ta vei face gramezi de mizerie in filtru si vei bloca sistemul.
    pai cum poti sa scoti maine mizeria din filtru cand ea de fapt se decanteaza pe fundul iazului

    pai ori se decanteaza pe fundul iazului ori se decanteaza in filtru

  2. #22
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    Stefan sieve nu face filtrare biologica.e un filtru mecanic care ajuta filtrarea biologica doar in proportie de 20 %.
    Restul e amoniac eliminat de pesti prin osmoregulatie si urina.
    Imi cer scuze poate nu m-am facut eu inteles, poate am formulat gresit:

    ...sieve este un filtru mecanic care, daca ar aduna cea mai mare parte a mizeriei, lasand apa curata(fara impuritati) sa fie curatata biologic, ar eficientiza intr-adevar aceasta cutiuta.
    Din cate vad, toti colegii sunt nemultumiti de acest echipament din cauza mizeriei care circula printre bureti(prin filtru), fara a se decanta(in mare parte cum e normal), apoi revine in iaz unde polueaza in continuare apa...

  3. #23
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    stai linistit ca ai fost perfect inteles
    si pe langa faptul ca se decanteaza in iaz, ZILNIC pestii eliminina mizerie, care saracuta tot pe fundul iazului se va decanta.
    si a doua zi, si a treia zi, pana o sa dea mizeria pe afara , ca oricum are sanse mai mari decat in filtru.

    si guru mai trebuia sa dea ca accesoriu si o lopata

  4. #24
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Sau o vidanja

  5. #25
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by goodmans View Post
    Eu am experimentat chestia cu multicameralul bine oxigenat dar nu am facut decat sa dispara mizeria decantata pe fund si din materialul filtrant,

    Poate ne explica colegul godman cum de a disparut mizeria din bureti .
    Faptul ca nu mai era mizerie pe bureti este datorat bacteriilor care ii curatau.Acesta este si scopul de fapt.
    Ce volum avea filtrul,ce aerare,ce flow avea pompa,era pump feed>?

    Quote Originally Posted by catalinbgs View Post
    stai linistit ca ai fost perfect inteles
    si pe langa faptul ca se decanteaza in iaz, ZILNIC pestii eliminina mizerie, care saracuta tot pe fundul iazului se va decanta.
    si a doua zi, si a treia zi, pana o sa dea mizeria pe afara , ca oricum are sanse mai mari decat in filtru.

    si guru mai trebuia sa dea ca accesoriu si o lopata
    el are buretii albi dupa un an.cu lopata era la tine in multicameralul facut dupa ureche.
    el goleste saracutu 500 de litri pe zi din filtru.la bead stiu ca la luna trebuie .
    Last edited by syso; 23-01-2013 at 12:41.

  6. #26
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    Ideea nu e sa retinem mizeria la prima trecere ca vom bloca tot instant daca bagam un filtru intr-un iaz murdar.
    pai daca nu o oprim la prima trecere cand va fi oare oprita, ca debitul, directia si toate cele vor fi identice.
    de craciun sau de paste?

    L.E. alooo, discopolul lui guru, nu mai edita atat ca deja ai frigiderul plin.

    uite o mare vorba spusa de un om simplu:

    CE BINE AR FI DACA AR PUTEA SA DISPARA MIZERIA DIN FILTRU CUM DISPAR POSTARILE LUI GURU

  7. #27
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    Poate ne explica colegul godman cum de a disparut mizeria din bureti .
    Faptul ca nu mai era mizerie pe bureti este datorat bacteriilor care ii curatau.Acesta este si scopul de fapt.
    Ce volum avea filtrul,ce aerare,ce flow avea pompa,era pump feed>?
    Pai cum mi-am dat seama ca nu mai lucra filtrul eficient?

    Fiind DIY il cunosc foarte bine,ca doar eu l-am facut ce draq.
    Initial functiona corect dar am citit pe net ca e foarte important ca bateriile sa fie bine oxigenate asa ca am luat cele 2 pompe de oxigen (de acvaristica este adevarat) Tetra APS 150 si 300 si am introdus pietrele de aer intre peretii despartitori ai filtrului.
    Filtrul: camera 1 cu perii,camera 2 cu burete si camera 3 cu siporax (mult siporax)
    Cand nu aeram filtrul,daca deschideam robinetii de evacuare de la camere,curgea mizerie din filtru (mizerie decantata) si gaseam mizerie in perii si bureti.Asta necesita o curatare la 2 saptamani si evacuari scurte de 2 min la camere odata la 3-4 zile.

    Dupa ce am bagat oxigen in filtru din camerele de sedimentare nu mai iesea nimic murdar,periile si buretii nu mai aveau atata mizerie dupa doua saptamani,dar nu pentru ca bacteriile ar fi mancat la greu ci pentru ca toata mizeria era impinsa in siporax pe care il colmata si era greu de curatat.
    Apa nu mai era limpede,toti cei care au vazut filmulete de la mine,pot observa o apa destul de limpede care se mentine asa in tot sezonul.

    Atunci am inteles ca nu ala e principiul de functionare pt multicameral.Am scos oxigenarea si apa a revenit la limpezimea de odinioara.
    Cel putin la modelul conceput de mine,apa trebuie sa aiba debit 6000-8000l/h si trebuie sa treaca lin prin filtru.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  8. #28
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by goodmans View Post
    Pai cum mi-am dat seama ca nu mai lucra filtrul eficient?

    Fiind DIY il cunosc foarte bine,ca doar eu l-am facut ce draq.
    Initial functiona corect dar am citit pe net ca e foarte important ca bateriile sa fie bine oxigenate asa ca am luat cele 2 pompe de oxigen (de acvaristica este adevarat) Tetra APS 150 si 300 si am introdus pietrele de aer intre peretii despartitori ai filtrului.
    Filtrul: camera 1 cu perii,camera 2 cu burete si camera 3 cu siporax (mult siporax)
    Cand nu aeram filtrul,daca deschideam robinetii de evacuare de la camere,curgea mizerie din filtru (mizerie decantata) si gaseam mizerie in perii si bureti.Asta necesita o curatare la 2 saptamani si evacuari scurte de 2 min la camere odata la 3-4 zile.

    Dupa ce am bagat oxigen in filtru din camerele de sedimentare nu mai iesea nimic murdar,periile si buretii nu mai aveau atata mizerie dupa doua saptamani,dar nu pentru ca bacteriile ar fi mancat la greu ci pentru ca toata mizeria era impinsa in siporax pe care il colmata si era greu de curatat.
    Apa nu mai era limpede,toti cei care au vazut filmulete de la mine,pot observa o apa destul de limpede care se mentine asa in tot sezonul.

    Atunci am inteles ca nu ala e principiul de functionare pt multicameral.Am scos oxigenarea si apa a revenit la limpezimea de odinioara.
    Cel putin la modelul conceput de mine,apa trebuie sa aiba debit 6000-8000l/h si trebuie sa treaca lin prin filtru.

    1.Deci tu ai folosit acest filtru pentru filtrare mecanica sau biologica?
    2.faptul ca buretii erau mai curati inseamna ca erau bacterii pe ei.
    3.siporaxul oricum se colmateaza in infinitele treceri ale apei prin filtru indiferent de ce prefiltru(drumprofi) ,aerara,fara aerare folosesti.
    4.incearca la un flow de 1500 de litri orientativ acest home made si sa imi spui dupa.
    5.este infinit mai mic acest filtru decit nevoile iazului tau.
    6.La 8000 de litri pe ora la un volum estimat al filtrului de 150 litri apa trecea prin el la 1,2 minute fiind mult prea mare acest flow pentru a face fata sedimentarea.
    poti calcula si volumul filtrarii biologice daca este adecvat flowului tau in functie de suprafata buretilor.
    7.La filtrul meu la un flow de 45000 de litri apa trece o data la 5,4 minute prin tot filtrul de 4000 de litri.
    8.Poti tine cont de aceste amanunte esentiale daca vrei.
    9.Au trecut prin filtru in cele 2 saptamini 2.688.000 litri ,orice filtru ai avea pe lumea asta nu va retine absolut totul .
    10 .ai masurat in cele doua situatii nitritii la intrare si la iesire din filtru?

  9. #29
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    8000l are pompa daca trage din galeata.
    la 2m adancime si 8m lungime pana la intrarea in filtru are alt debit,potrivit pt filtrul ala de 160l
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  10. #30
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Dupa cum se poate observa domnul Syso a deviat discutia de la filtrul Eric la
    filtrul lui Goodmans
    Ne raspunzi si noua stimabile la intrebarile puse mai sus de colegi cu privire la
    filtrul Eric? Sau mai bine explica-ne cum e cu mizeria recirculata intre filtru si bazin
    de nenumarate ori.

    O zi buna,
    Dragos

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •