Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 80

Thread: Filtrul eric 4

  1. #11
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Care era intrebarea?
    1.daca scot japonezii aia camioane de bureti si ii spala ca tine la 2 saptamini ?
    2.daca spala momotaro zeci de tone de bacteria house cu furtunul?

    3.Sau daca aia golesc sedimentele zilnic?cite or fi in ziua aia.

    4 .SAU DACA E INEFICIENTA FILTRAREA SE UMPLE DE MIZERIE SI SE SPALA DES?

  2. #12
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    Care era intrebarea?
    1.daca scot japonezii aia camioane de bureti si ii spala ca tine la 2 saptamini ?
    2.daca spala momotaro zeci de tone de bacteria house cu furtunul?

    3.Sau daca aia golesc sedimentele zilnic?cite or fi in ziua aia.

    4 .SAU DACA E INEFICIENTA FILTRAREA SE UMPLE DE MIZERIE SI SE SPALA DES?

    nu era niciuna din astea

    astea sunt doar inventiile tale care au scopul de a devia atentia cititorilor
    exact cum facea guru pe acel site

  3. #13
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    Care era intrebarea?
    1.daca scot japonezii aia camioane de bureti si ii spala ca tine la 2 saptamini ?
    2.daca spala momotaro zeci de tone de bacteria house cu furtunul?

    3.Sau daca aia golesc sedimentele zilnic?cite or fi in ziua aia.

    4 .SAU DACA E INEFICIENTA FILTRAREA SE UMPLE DE MIZERIE SI SE SPALA DES?
    ALOOOOOOOOOO! Liniste`n grajd ca "dau cu furca".... asa zicea bunicul cand era vacarm la el in curte...

    si asa iti zic si eu Sysso: CE ROST AU INTREBARILE DE SUS DIN MOMENT CE ... AICI SE DISCUTA STRICT DESPRE ERIC4???
    Daca tu nu ai fost in stare sa faci un topic in care sa se discute "sistemul tau"... l-a facut altul... dar macar in topicul cu "sistemul tau" discuta naibii la subiect si nu mai DIVAGA IAR!

    Asta... ca sa nu mai spun de faptul ca... la ora asta trebuia sa fii la munca... care iti este platita din "banii nostri".... iar tu stai si o arzi pe forumuri in timpul programului..... Macar daca o faci si o trecem cu vederea (ca niste contribuabili ce suntem) fa-te util macar aici... si ramai pe subiect si in cadrul discutiei!
    Last edited by Nimeni; 23-01-2013 at 11:26.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  4. #14
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    1.ai inteles macar ceva?

    2.lasi mizeria saracuta sa mearga inapoi in iaz daca nu o descompun bacteriile ca altfel spala baietii tai la bureti de dau bir cu fugitii.nu o bagi in bureti ca la tine de nu se mai vede nimic in filtru de mizerie ce e.cind golesti filtrul iese ce se decanteaza in o zi sau x la cite speli tu beadul.restul e in iaz sedimentata pe fund daca nu speli filtrul des.daca speli des scoti si mizeria aia.e "invers ca la bead filter"

    .

    incearca intii sa intelegi ce am scris aici.

    Mizeria aia ce revine saracuta in IAZ daca nu o scoti azi o scoti miine din iaz (PRIN FILTRU).e peste capacitatea ta de intelegere?nu zboara cum crezi tu ci se lasa pe fund.daca te opui cu mintea ta vei face gramezi de mizerie in filtru si vei bloca sistemul.

  5. #15
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by goodmans View Post
    Eu am experimentat chestia cu multicameralul bine oxigenat dar nu am facut decat sa dispara mizeria decantata pe fund si din materialul filtrant,adica nu mai muncea deloc filtrul mizeria ajungand in iaz.

    La cata agitatie vad in ericul ala....ma intreb ce si unde se mai decanteaza?
    exact asta am patit si eu si sincer nu-mi place absolut deloc sa vad un iaz plin de impuritati

  6. #16
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Cred ca,, magnificul'' Eric a uitat sa mentioneze ca trebuie montat si un sieve inaintea jucariei. Poate asa era mai credibil...biologic vorbind

    Nu sunt expert in iazuri, din cauza asta stau pe tusa si ma minunez, dar nici nu pot sa accept ca o cutiuta cu o prefiltarare de doi bani face super minuni invatand mizeria sa faca ture de bazin.

  7. #17
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by stefannicolae1978 View Post
    Cred ca,, magnificul'' Eric a uitat sa mentioneze ca trebuie montat si un sieve inaintea jucariei. Poate asa era mai credibil...biologic vorbind
    Stefan sieve nu face filtrare biologica.e un filtru mecanic care ajuta filtrarea biologica doar in proportie de 20 %.
    Restul e amoniac eliminat de pesti prin osmoregulatie si urina.

    La tine in filtru cind il speli este mizerie jos?
    este si pe bureti?

    hai sa iti spun ce se intimpla la mine in multicameral.
    cu mega aerare.
    buretii sunt perfect curati.
    jos la baza unde am sifoanele se depune mizerie la greu in zona buretilor.
    cea mai mare parte se opreste la intrare in perii sau pe jos ,apoi spre finalul filtrului e tot mai putina pe jos.
    daca golesc zilnic(ceea ce nu e cazul) doar o parte din filtru sifoanele vor vacuuma zona aferenta fiecaruia ,astfel elimin ce este sedimentat jos.Circuitul asta dureaza la nesfirsit astfel golind regulat elimini diverse cantitati.
    Aerul are niste proprietati bizare.el va pune la sol ce este greu ,poate ai vazut in iaz linga pietrele de aerare o multime de mizerie blocata acolo in jurul lor.e foarte greu sa deplasezi acea mizerie de linga pietre cu o circulatie lenta a apei,ea raminind acolo daca aerarea e puternica.

    POATE AI OBSERVAT IN FILTRE CIND SE SPALA CA LA BAZA ESTE CEA MAI MARE CANTITATE DE MIZERIE,CHIAR DACA PUI UNELE POMPE MARI .
    LA UN MULTICAMERAL IMAGINEAZA-TI CITA MIZERIE SE VA SEDIMENTA LA ACELASI FLOW CA AL FILTRULUI TAU (10000 L IN CAZUL ERIC)

    Ideea nu e sa retinem mizeria la prima trecere ca vom bloca tot instant daca bagam un filtru intr-un iaz murdar.
    Ideea e sa corelam biomasa de pe bureti cu ritmul de trecere al apei prin filtru astfel incit aceste bacterii sa descompuna in ritmul lor aceasta mizerie.Aerul ajuta imprastiind uniform volumul de apa pe bureti astfel incit aceste bacterii sa aibe uniform cu ce se hrani.Daca nu facem acest lucru vor trai numai cele pe unde va trece apa dupa ce se colmateaza buretii.restul vor fi moarte .Poti observa acest lucru si pe buretii din filtrul tau in fazele de dupa spalare.Daca vei urmari vei vedea cum se murdaresc mai repede in unele zone si mai incet in centru.Acesta e semnalul ca Zonele mai murdare nu au bacterii deoarece acestea nu au hrana.Apa strapunge buretii si isi va forma calea cea mai scurta,astfel aceasta coloana invizibila va hrani bacteriile pina la un moment dat cind acestea nu mai fac fata la atita hrana.
    Urmeaza spalatul traditional in aceasta faza.

    ACESTE PRINCIPII SUNT IN TOATE FILTRARILE MULTICAMERALE INDIFERENT DE VOLUMUL FILTRULUI.
    Last edited by syso; 23-01-2013 at 12:16.

  8. #18
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    Stefan sieve nu face filtrare biologica.e un filtru mecanic care ajuta filtrarea biologica doar in proportie de 20 %.
    Restul e amoniac eliminat de pesti prin osmoregulatie si urina.
    tot e ceva chiar si asa, fata de cele 14 perii din ERIC
    poate o fi la moda mizeria care face ture prin bazin, si nu stim noi (hobystii)

  9. #19
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    Stefan sieve nu face filtrare biologica.e un filtru mecanic care ajuta filtrarea biologica doar in proportie de 20 %.
    Restul e amoniac eliminat de pesti prin osmoregulatie si urina.
    Esti FENOMENAL domnule..... pe cuvant!


    Pai tocmai asta a spus si colegul Stefan! Logic vorbind... si daca ai putea intelege ceea ce citesti.... si mai ales daca nu ai fi atat de fixat cu "lada ta de mortar".

    Pai eu... ca un ageamiu ce sunt.... citind randurile scrise de Stefan am inteles urmatoarele: ca filtrul Eric4 sa mearga... ar trebui sa aiba montata in fata un sieve... care sa faca prefiltrarea.... sau filtrarea mecanica de care ziceai.... si astfel.... la cutia Eric4 ar ramane de facut doar partea de filtrare biologica atat de mult laudata... cu suprafata mare de bacterii si circuit super de apa pe toata suprafata! Asta a zis... asta am inteles... se pare ca cel ce nu intelege IAR ESTI TOT TU!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  10. #20
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by stefannicolae1978 View Post
    Cred ca,, magnificul'' Eric a uitat sa mentioneze ca trebuie montat si un sieve inaintea jucariei. .


    N-are nici un Sieve, doar baiatul lui vinde asa ceva printre Nexus si BiuCube dar nicidecum Eric 4.
    Intreaga lume asteapta un raspuns de la el,14 perii sunt mai tari decat un Sieve?
    Un singur lucru recunoaste ca Bakkie Shower cu Bacteria House e f bun, restul mediilor de filtrare la B.S. pentru el nu exista.

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •