Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 80

Thread: Filtrul eric 4

  1. #1
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes

    Filtrul eric 4

    Voi incerca sa fac o prezentare si a acestui filtru, pentru ca a fost exemplificat de foarte multe ori aici pe forum, si vad ca persoana care-l recomanda se face ca ploua.



    Acest filtru este un filtru gravitational, are 2m x 0.5m x 0.5m





    este echipat cu 14 perii pentru filtrare mecanica si 72 bucati de material filtrant de 500 x 380 x 19mm







    materialul filtrant este asezat longitudinal, pentru a permite trecerea cat mai usoara a apei.
    volumul filtrului 500 litri
    volumul maxim recomandat al iazului este de 32.000 litri
    debitul maxim al pompei este de 10.000l/h


    pret filtru fara tva si transport (fara capac) 1575 lire sterline sau 1870 euro
    pret capac 90 lire sterline sau 107 euro


    pricipiul de functionare a fost numit de catre producator "endless river", si presupune eliminarea barierelor de orice fel din calea apei, astfel incat mizeria care nu se decanteaza de prima oara va fi trasa de pompa, reintrodusa in iaz si tot asa se repeta pana cand se va decanta.
    pentru eficientizarea materialului filtrant au fost montate aeratoare chiar intre randurile de material filtrant.
    aceste aeratoare creeaza turbulente puternice, astfel apa intra in contact cu o suprafata cat mai mare a materialului filtrant.



    pe site-ul de vanzare producatorul recomanda spalarea zilnica


    pe site-ul personal insa recomanda pe timpul verii spalarea de doua sau de trei ori pe zi, in functie de numarul de pesti si cantitatea de mancare.

    Whilst in warm temperatures with high stocking and feeding rates a discharge may need to be carried out twice or three times a day.

    spalarea se realizeaza prin blocarea accesului apei de la sifon si golirea completa a filtrului.




    si inca un lucru mi-a atras atentia in mod special:

    Finally and once again – ERIC filters are the very best Koi pond filtration systems that money can buy.
    (parerea producatorului).

    in mod normal ar trebui sa cumpar acest filtru, sa-l probez si apoi sa trag o concluzie daca e mai bun decat toate celelalte filtre.

    pentru ca pe site-ul producatorului este o rubrica mare care se numeste "ITEMS TO AVOID", adica lucruri de evitat, in care sunt trecute toate celelalte sisteme de filtrare "concurente"

    dar nu voi face acest lucru pentru ca

    -nu specifica nicaieri numarul optim de pesti
    -nu specifica nici macar orientativ o cantitate maxima de mancare
    -nu specifica pe ce criteriu recomanda volumul maxim de apa (exact ca celelalte "cutiute" magice.)
    -nu cred ca cele 14 perii pot face o buna filtrare mecanica chiar si la volumul recomandat de 30.000l
    -nu cred ca mizeria se poate decanta in filtru pentru ca sectiunea este de doar 50 x 50 cm, aerarea este foarte puternica, iar viteza apei in filtru este mult mai mare decat in iaz.
    -sau ce m-ar face sa cred ca mizeria care a trecut prin filtru si nu s-a decantat prima oara, o va face la a doua tura sau la a treia, (endless river )mai ales ca este si sfaramitata de rotorul pompei?
    -sau cat de "magica" sa fie aceasta cutiuta de 500 litri, cand un filtru multicameral care foloseste cam acelasi pricipiu de decantare si cam aceleasi materiale trebuie sa fie de 20 de ori mai mare la acelasi volum de apa recomandat, fara sa mai spun de numar de pesti sau cantitate de mancare???

    si cu siguranta intrebarile logice sunt foarte multe dar sunt ferm convins ca nu voi afla niciodata vreun raspuns concret si logic, pentru ca n-au reusit sa obtina un astfel de raspuns nici macar hobistii de pe un alt forum strain, si s-au chinuit sa afle ceva concret timp de .....458 de postari !!!

    pentru ca atunci cand trebuia sa raspunda ceva, chiar producatorul acestui filtru, sau "guru" cum i se mai zice, nu facea decat sa schimbe vorba si sa se laude cu fel de fel, ca el este "taticul" tuturor, dar nimic concret ca si raspuns.

    iata si postarea unui forumist, satul de devierile lui "guru", in anul 2009!!!

    "yes, yes, yes OK ok. I. I. I. ME. ME, Me.. We get all that --- you are old, been around a long time and know everyone in Japan and most of us have learned from you. OK? Now can we get back to the filter?
    Against your own paranoia,....."

    si totul a durat asa cum v-am spus, nu mai putin de ... 458 de postari!!!

    postarea 451 a unui alt forumist, forumist cu o foarte mare experienta in domeniul koilor, ca multi altii dealtfel.

    "450 posts with yet unanswered questions -- from page 1.
    First, this horse was skinned alive. Then it was beaten to death. Now we've got an endoscope up its butt looking for God knows what.
    Enough already. "

    sau alt raspuns al unui hobist, atunci cand "guru" ii caracteriza pe ceilalti ( recunoasteti procedeul? )

    "Please refrain from making any statements which imply I am something which you know I am not. Please ?
    Please also refrain from making unfounded accusations about my character. Please ?"

    iar cea mai tare faza mi s-a parut cea in care "guru" se lauda cu tot felul de inventii proprii printre care si celebrul vortex, iar un alt forumist i-a dat peste nas concret , ca principiul vortex a fost descoperit si nu INVENTAT de egipteni, acum vreo 5000 de ani



    si toate astea, plus multe altele, le puteti gasi aici, daca considerati ca mai este necesar:(postul 455 mi se pare foarte clar si explicit despre avantaje si dezavantaje)

    http://www.koi-bito.com/forum/main-f...ncrete-46.html


    adica forumistii l-au tavalit pe producatorul filtrului minune, de i-au zburat fulgii.

    si asta s-a intamplat pe cel putin 4 forumuri, gasite pana acum (deocamdata, ca inca mai cautam si altele)


    si vazand "guru" ca nu prea-i merge pe nici un forum, a inceput sa denigreze toate celelalte sisteme de filtrare pe propriul site, gen "ITEMS TO AVOID"
    (cunoasteti scenariul? )

    sigur ca parerile sunt si vor fi impartite, pentru ca sunt si oameni care au cumparat astfel de filtre.
    este decizia fiecaruia.

    chiar sunt curios daca noi putem sa doboram recordul de 458 de postari, mai ales ca-l avem pe discipolul lui guru chiar aici intre noi

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Eu unul il cred pe cuvant. Dar sa citim ce spune dansul despre acest filtru(22.11.2011 orele 7.43PM).

    There is not a single drop of water entering the filter that can make its way to the pump and then to the pond without touching hundreds of surfaces along the way.
    It's the only filter that can be checked to be absolutely clean by lifting out the internals and replacing them in seconds.
    If it is installed and maintained as to my recommendations I do honestly believe that no hikui and shimi will ever be produced.
    The EricMat media is now four times more efficient than top grade Japanese filter mat.
    I do not tell fibs - I have said it's the best in the world and I stand by this statement.
    I designed and invented the bottom drain - Eric is the best thing that's ever come along since then!

    Am intels doar atat ca EricMat e de 4 ori mai bun decat Japan Mat-ul japonez! El sustine ca asta de pe piata e chinezesc si poate (zic eu) este de 5 ori mai slab ca al lui. De-aici rezulta ca daca n-avem posibilitatea sa-l cumparam pe-al lui trebuie sa ne facem unul cu ce avem aici dar de 5 ori mai mare ca al lui . Gresesc cu ceva? In cazul nostru 2m x 5= 10 m. Aviz amatorilor.


    P.S. Rog posesorii de filtre Eric ( daca sunt) sa ne puna un filmulet in care sa ne convinga de cum se face drenarea in maxim 10 secunde!
    Last edited by dum; 23-01-2013 at 11:10.

  3. #3
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dum View Post
    Am intels doar atat ca EricMat e de 4 ori mai bun decat Japan Mat-ul japonez! El sustine ca asta de pe piata e chinezesc si poate (zic eu) este de 5 ori mai slab ca al lui. De-aici rezulta ca daca n-avem posibilitatea sa-l cumparam pe-al lui trebuie sa ne facem unul cu ce avem aici dar de 5 ori mai mare ca al lui . Gresesc cu ceva? In cazul nostru 2m x 5= 10 m. Aviz amatorilor.


    P.S. Rog posesorii de filtre Eric ( daca sunt) sa ne puna un filmulet in care sa ne convinga de cum se face drenarea in maxim 10 secunde!
    adica daca vrem sa facum filtrul asta diy si sa fie la fel de eficient biologic (teoretic) daca bagam japanese mat trebuie sa avem dimensiunea filtrului de 10m x 0,5m x 0,5m?

  4. #4
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by catalinbgs View Post



    1.materialul filtrant este asezat longitudinal, pentru a permite trecerea cat mai usoara a apei.




    2.pricipiul de functionare a fost numit de catre producator "endless river", si presupune eliminarea barierelor de orice fel din calea apei, astfel incat mizeria care nu se decanteaza de prima oara va fi trasa de pompa, reintrodusa in iaz si tot asa se repeta pana cand se va decanta.


    3. pentru eficientizarea materialului filtrant au fost montate aeratoare chiar intre randurile de material filtrant.
    aceste aeratoare creeaza turbulente puternice, astfel apa intra in contact cu o suprafata cat mai mare a materialului filtrant.


    4.pe site-ul de vanzare producatorul recomanda spalarea zilnica


    5.pe site-ul personal insa recomanda pe timpul verii spalarea de doua sau de trei ori pe zi, in functie de numarul de pesti si cantitatea de mancare.


    spalarea se realizeaza prin blocarea accesului apei de la sifon si golirea completa a filtrului.




    6.in mod normal ar trebui sa cumpar acest filtru, sa-l probez si apoi sa trag o concluzie daca e mai bun decat toate celelalte filtre.



    si cu siguranta intrebarile logice sunt foarte multe dar sunt ferm convins ca nu voi afla niciodata vreun raspuns concret si logic,


    1.ai inteles macar ceva?

    2.Lasi mizeria saracuta sa mearga inapoi in iaz daca nu o descompun bacteriile ca altfel spala baietii tai la bureti de dau bir cu fugitii.Nu o bagi in bureti ca la tine de nu se mai vede nimic in filtru de mizerie ce e.Cind golesti filtrul iese ce se decanteaza in o zi sau x la cite speli tu beadul.Restul e in iaz sedimentata pe fund daca nu speli filtrul des.DACA SPELI DES SCOTI SI MIZERIA AIA.E "INVERS CA LA BEAD FILTER"

    3.Ai inteles de ce spala baietii la bureti de se fofileaza?
    ca nu ai aer deloc in ei.
    E UNIVERSALA TREABA LA MULTICAMERALE.AER.



    4 SI 5.OMUL NU E MINCINOS.ASA SPALA SI JAPONEZII DACA DAU PAPA.ASA SI LA BEAD SI LA ORICE FILTRARE.

    6.NU TREBUIE SA CUMPERI NIMIC CA AI BEAD FILTER DEJA SI VINE APA "DEJA FILTRATA LA BAKI"

    E GREU DE INTELES PRINCIPIUL?

    PT DUM .PENTRU A MARI UN VOLUM EXISTA TREI COORDONATE X Y Z.
    Last edited by syso; 23-01-2013 at 11:31.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by catalinbgs View Post
    adica daca vrem sa facum filtrul asta diy si sa fie la fel de eficient biologic (teoretic) daca bagam japanese mat trebuie sa avem dimensiunea filtrului de 10m x 0,5m x 0,5m?
    Asa cred , asa am inteles eu din ce spune el. Poate sunt unii care au acest filtru sau altii care au inceput chiar productia lui si pot sa ne arate filmulete. Ne-ar fi de mare ajutor.

  6. #6
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Eu am experimentat chestia cu multicameralul bine oxigenat dar nu am facut decat sa dispara mizeria decantata pe fund si din materialul filtrant,adica nu mai muncea deloc filtrul mizeria ajungand in iaz.

    La cata agitatie vad in ericul ala....ma intreb ce si unde se mai decanteaza?
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  7. #7
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by goodmans View Post
    eu am experimentat chestia cu multicameralul bine oxigenat dar nu am facut decat sa dispara mizeria decantata pe fund si din materialul filtrant,
    deci buretii erau curati?

  8. #8
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    1.ai inteles macar ceva?

    2.Lasi mizeria saracuta sa mearga inapoi in iaz daca nu o descompun bacteriile ca altfel spala baietii tai la bureti de dau bir cu fugitii.Nu o bagi in bureti ca la tine de nu se mai vede nimic in filtru de mizerie ce e.Cind golesti filtrul iese ce se decanteaza in o zi sau x la cite speli tu beadul.Restul e in iaz sedimentata pe fund daca nu speli filtrul des.DACA SPELI DES SCOTI SI MIZERIA AIA.E "INVERS CA LA BEAD FILTER"

    3.Ai inteles de ce spala baietii la bureti de se fofileaza?
    ca nu ai aer deloc in ei.
    E UNIVERSALA TREABA LA MULTICAMERALE.AER.



    4 SI 5.OMUL NU E MINCINOS.ASA SPALA SI JAPONEZII DACA DAU PAPA.ASA SI LA BEAD SI LA ORICE FILTRARE.

    6.NU TREBUIE SA CUMPERI NIMIC CA AI BEAD FILTER DEJA SI VINE APA "DEJA FILTRATA LA BAKI"

    E GREU DE INTELES PRINCIPIUL?

    PT DUM .PENTRU A MARI UN VOLUM EXISTA TREI COORDONATE X Y Z.
    hai ca a inceput numaratoarea inversa

    pai care este scopul unui filtru, nu acela de a FILTRA apa?
    cam cum arata apa aia care e plina de impuritatile care se intorc mereu in iaz?
    saracuta aia de mizerie nu se va decanta niciodata in cutiuta magica, chiar daca speli de x ori pe zi!!!

    chiar tu spuneai la iazul lui Goodmans ca :

    NIMENI NU SPALA O FILTRARE EFICIENTA.
    NIMENI NU SPALA O FILTRARE EFICIENTA.
    NIMENI NU SPALA O FILTRARE EFICIENTA.
    NIMENI NU SPALA O FILTRARE EFICIENTA.
    NIMENI NU SPALA O FILTRARE EFICIENTA.

    pai cat de eficient mai este daca trebuie golit de atatea ori cum zice guru?

  9. #9
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Faci diferenta intre golire si spalare macar?
    Incredibil.

  10. #10
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    Faci diferenta intre golire si spalare macar?
    Incredibil.
    pai ia vezi , ce am scris
    si am editat ca sa nu mai stergi

    [QUOTE=catalinbgs;461980]spalarea se realizeaza prin blocarea accesului apei de la sifon si golirea completa a filtrului.

    QUOTE]

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •