Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 82

Thread: SIEVE si BEADFILTER

  1. #21
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    5. IN FUNCTIE DE CIT DE PERFECTA VREI SA AI APA.(IN NICIUN CAZ LA "O SAPTAMINA "CA LA BEAD FILTER ALTI COLEGI DE AFARA LE CURATA DE 2 ORI PE ZI))
    ESTE RECOMANDAT SA CURETI ZILNIC VARA DAR ASTA DEPINDE DE CANTITATEA DE MINCARE .
    UN ASTFEL DE FILTRU ARE UN VOLUM DE CIRCA 600 DE LITRI LA UN IAZ DE 30 T ASTFEL 0.21% of the total water being processed is discharged to waste!
    CRED CA VARA MERITA 2 MINUTE PE ZI O SCURTA BAITA SI PESTISORII(ATIT ARE O CADA DE BAIE NORMALA).http://www.youtube.com/watch?v=JY7YQWhxeZU

    X.? nU ARE GRATARE.E LIBER TOT IN EL .DOAR DAI DRUMUL LA APA IN FOSA DE UDAT GRADINA SI DE ACOLO UZI FLORILE SI CIRESII DIN CURTE.E SUPER MEGA ORGANIC .
    Last edited by syso; 20-01-2013 at 10:36.

  2. #22
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    X.? nU ARE GRATARE.E LIBER TOT IN EL .DOAR DAI DRUMUL LA APA IN FOSA DE UDAT GRADINA SI DE ACOLO UZI FLORILE SI CIRESII DIN CURTE.E SUPER MEGA ORGANIC .
    Pai daca tot e GOL / liber.... de ce nu folosim cada de plastic in care ne imbaia bunica? Sau GOL/LIBER la tine inseamna ASTA:



    La un calcul simplu... comform imaginii... inseamna 6 x 11 = 66 de bureti sau japanese mat cum ai ziceti voi... DE CURATAT! Asta se curata in 2 minute? De asta te tot rog.... sa explici tot sistemul si tot procesul de folosinta CAP/COADA!

    Asa mai vede si omul de rand interesat.... ce trebuie sa faca.... cat il ajunge investitia... daca se merita efortul suplimentar si etc.... Deh, poate nu toti au "oameni cu ziua" angajati... care sa stea cu furtunul pe bureti zilnic....

    Eu de exemplu... decat sa pied 2 ore sa dau cu furtunul... ma urc in masina si beau o cafea cu X, Y, si imi ies 10.000€ la o semnatura de contract... sau poate 2 ore mi le petrec cu familia in tihna sambata-duminica... ca restul saptamanii lipsesc de acasa fiind la munca.... si poate in timpul asta ma bucur si eu in tihna IMPREUNA CU EI (FAMILIA) de iazul si pestii mei, in loc sa frec la bureti iar familia sa stea sa ma priveasca....
    Poate e mai important timpul ptr unii..... iar ptr mine este! Prefer sa fac o investitie rentabila ca timp... decat "sa imi musc de sub fund"......

    Ps: daca tot ai zis de intretinere... spunele colegilor care citesc.... SI CAT COSTA UN ERIC FILTER.... ca sa nu mai caut pasajele in care Dragos iti atragea atentia asupra pretului!!!! (macar el nu le sterge)
    Ps2: te citez: "(IN NICIUN CAZ LA "O SAPTAMINA "CA LA BEAD FILTER ALTI COLEGI DE AFARA LE CURATA DE 2 ORI PE ZI))"
    Deci... sa inteleg ca eu... cu superfiltrul tau... ajung "sclavul iazului"... nu? Scuza-ma... dar nu mai inteleg: e mai rentabil sa faci intretinere odata la saptamana sau.... ZILNIC????
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #23
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes

    Smile

    [QUOTE=syso;461321]5. IN FUNCTIE DE CIT DE PERFECTA VREI SA AI APA.(IN NICIUN CAZ LA "O SAPTAMINA "CA LA BEAD FILTER ALTI COLEGI DE AFARA LE CURATA DE 2 ORI PE ZI))
    [/COLOR][/URL]

    Care sunt colegii tai de afara care curata BF-urile de doua ori pe zi?
    Parca ziceai ca inchizi totul de pe acvarist?
    Cosmine ai acasa ( ai avut pana saptamana trecuta) un multicameral cu dispunerea buretilor asa cum o au majoritatea. Ti s-a intamplat vreodata sa ai atata mizerie in filtrul tau asa cum arata nenea Eric in poza urmatoare?


    Stii bine ca am avut un asemenea filtru multicameral englezesc pana anul trecut, dar niciodata nu am avut asa ceva in el. Si daca nu crezi pt. ca pe al meu l-am vandut ca mi-am refacut total balta te duc sa vezi un multicameral de 1,5 tone apa si sa ne uitam daca are atata mizerie cat ne prezinta colegul tau Wedy.Asa ceva se intampla daca nu cureti filtrul cu anii.
    Last edited by dum; 20-01-2013 at 12:00.

  4. #24
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Syso, esti complet pe langa subiect. Ar trebui sterse toate postarile off topic incepand cu #12.
    Si ar trebui deschis un topic separat cu Eric Filtration
    Apel la administratori

  5. #25
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Pai daca tot e GOL / liber.... de ce nu folosim cada de plastic in care ne imbaia bunica? Sau GOL/LIBER la tine inseamna ASTA:



    La un calcul simplu... comform imaginii... inseamna 6 x 11 = 66 de bureti sau japanese mat cum ai ziceti voi... DE CURATAT! Asta se curata in 2 minute? De asta te tot rog.... sa explici tot sistemul si tot procesul de folosinta CAP/COADA!


    Eu de exemplu... decat sa pied 2 ore sa dau cu furtunul...
    Ps: daca tot ai zis de intretinere... spunele colegilor care citesc.... SI CAT COSTA UN ERIC FILTER.... ca sa nu mai caut pasajele in care Dragos iti atragea atentia asupra pretului!!!! (macar el nu le sterge)



    Ps2: te citez: "(IN NICIUN CAZ LA "O SAPTAMINA "CA LA BEAD FILTER ALTI COLEGI DE AFARA LE CURATA DE 2 ORI PE ZI))"
    Deci... sa inteleg ca eu... cu superfiltrul tau... ajung "sclavul iazului"... nu? Scuza-ma... dar nu mai inteleg: e mai rentabil sa faci intretinere odata la saptamana sau.... ZILNIC????
    1.Poti opta intre cada si butoi.
    2.Nu cureti tu buretii ca de aia i-a facut albi omu sa vezi cum arata dupa 1 an.Ii curata bacteriile in fiecare secunda.Tu doar elimini sedimentele de jos(kkt-ul)
    3.Pierzi exact 2 minute sa golesti apa din filtru.http://www.youtube.com/watch?v=JY7YQWhxeZU

    4.

    Bubble-washed bead filters perform better with frequent backwashing. Backwash frequencies of two to four times daily are used to carry heavy commercial loadings. Backwashing the filter once or twice a week is all that is required for most koi ponds. In the cooler winter months, backwashing frequency can be reduced to as little as once every two weeks.
    5. e valabil si la multicameral aceeasi poveste(poti sa nu il cureti un an si nu se va bloca saracul) doar ca acolo tragi de o teava si o pui la loc.Nu bagi la manete si stai sa iasa mizeria(daca iese toata)




    pt dum.

    6.La al meu nu .ala cu aerare(SI CU BURETII PUSI CUM II ARE TOATA LUMEA).Dar eu descarc la 2 zile mizeria din el(pentru ca pot usor).In schimb la cutiuta e jale ce e pe fund.
    Chiar recent Am taiat buretii exact precum altii(mai putin ce-i drept) ,deoarece am fost convins de eficienta.Asta dupa ce am incercat sa inteleg bine fenomenele,si dupa ce am vazut niste colegi (de afara) ca dupa un an de explicatii au inteles si au facut aceste rearanjari.Efectele au fost surprinzatoare.Au transformat un filtru de kkt in unul avion(acelasi filtru ca incinta)







    Acest (ce urmeaza)coleg a ales eric



    "Sometime this summer on the last day of operation for my old pond I made this video. I was hoping to use it on the GreatWave website to illustrate how difficult it was to maintain my old filter system in contrast to how easy it is to maintain the new ERIC filters. Well, I suppose it does illustrate that point, but the presentation is a bit amateurish, to say the least."

    Asta spun colegii de pe forumurile de afarahttp://www.youtube.com/watch?v=0MdL9aGYHBk&feature=player_embedded

    Asta e iazul deservit de filtrarea anterioara pe principiul sistemelor presurizate.
    http://www.youtube.com/watch?feature...&v=qZy2N9Tz_9o


    Asta e la noi in Romanica



    Poate e la subiect sa vedem ce spun unii peafara si unii deaci.AIA SARACII CHIAR AU MASURAT FLOWUL SI SI-AU PUS PROBLEME NEDINDU-SI SEAMA ASA OCHIOMETRIC.


























    Si asta a facut saracul coleg http://www.youtube.com/watch?v=53y-U...layer_embedded


    Si cum omu gindea economic a ales sa ude gradina cu ce arunca http://www.youtube.com/watch?v=n5GJb...ayer_embedded#!

    DACA esti curios iti pot da pe privat zeci de astfel de oameni cu iazuri normale si pesti normali.



    L.E.1 Pentru omul care compara cirnatii cu apa.

    Poate vezi ici un om real ca toti colegii nostrii cu ceva minte la cap ce rezultate verificate de el are
    dupa 20 de zile de mers vei vedea cum arata inaunttru ,pe bureti si pe perii.
    http://www.youtube.com/watch?v=53y-U...layer_embedded


    Omu saracu avea tot inainte bead ,prefiltre facute de el (nu tragea direct ca la club piranha cun ne explica colegii ca trebuie sa facem)

    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    DE LA ASTIA?
    Pai mai Sysso.... te mananca cu fulgi cu tot nea ERIC al tau..... ala de vinde cu 20 mii de sterline ladoiul...... Ai inteles ideea?

    Principiul e gatis.

    Ladoiul costa cit un bead filter similar doar ca saracu nu ii trebuie sieve inainte,milioane de tevi,savanti sa le instaleze,etc,etc..Poate poti sa iti faci timp 2 min pe zi sa golesti saracul ladoi(poate ai ceva flori ce trebuie udate).Si la o luna sa mai speli inauntru saracutul fara sa te umpli de prea mare noroi si sa devii"sclavul sistemului".Asta cind poti lasa berea si cirnatii deoparte.


    Ce ti-am prezentat sunt fapte reale nu vorbe.Colegul saracu avea tot ce trebuie ,turbovortex,bead filter ,etc etc,dupa cum poti vedea mai sus.Si a ales ladoiul dupa 7 ani de chin.
    Last edited by syso; 20-01-2013 at 14:26.

  6. #26
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Ia uitati-va ce scrie unul din colegii lui de pe forum : This particular unit was thoroughly backwashed twice a day, which also resulted in a huge loss of pond water every day.

    Immediately after one of these backwashes, the top was removed and this is what was found.


    Daca ne uitam la prima poza observam ca sistemul prezentat de el n-are nici macar Blower , ce sa mai vorbim de Sieve. Daca il credem cu adevarat pe nenea Wedy din imaginile cu BF atunci mi se pare normal sa credem ca si imaginea cu mizeria din multicameral e adevarata. Nu?

    Cosmin : Bubble-washed bead filters perform better with frequent backwashing. Backwash frequencies of two to four times daily are used to carry heavy commercial loadings. Backwashing the filter once or twice a week is all that is required for most koi ponds. In the cooler winter months, backwashing frequency can be reduced to as little as once every two week.
    Asta ai luat-o dintr-un tratat de specialitate sau din ce zice unul de pe net, ca studiile de laborator cu masuratori exacte spun altceva?
    Last edited by dum; 20-01-2013 at 11:43.

  7. #27
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    2.Nu cureti tu buretii ca de aia A: i-a facut albi omu sa vezi cum arata dupa 1 an. B: Ii curata bacteriile in fiecare secunda.Tu doar elimini sedimentele de jos(kkt-ul)
    A: Omu i-a facut albi.... tu cum o sa ai faci? Si ce densitate au?
    B: Bacteriile ? Pai eu stiam ca bacteriile sunt niste chestii mici care se ocupa de curatarea chimica: amoniac alte alea.... Bacteriile din cate stiu... nu curata kkt-ul.... Iar ala... se depune pe bureti slava domnului.... acolo nu prea cred eu ca e timp de decantare... deoarece tot Eric recomanda sa nu se micsoreze flow-ul... din contra: sa fie superior.


    Quote Originally Posted by syso View Post
    3.Pierzi exact 2 minute sa golesti apa din filtru.http://www.youtube.com/watch?v=JY7YQWhxeZU
    2 minute si 26 secunde la Eric4

    Quote Originally Posted by syso View Post
    4.Bubble-washed bead filters perform better with frequent backwashing. Backwash frequencies of two to four times daily are used to carry heavy commercial loadings. Backwashing the filter once or twice a week is all that is required for most koi ponds. In the cooler winter months, backwashing frequency can be reduced to as little as once every two weeks.
    Ce inseamna bre... "bubble-washed" si "backwash" ... ca aici m-ai cam "pierdut": ori sunt... ori esti! Sa vedem.....


    Quote Originally Posted by syso View Post
    5. e valabil si la multicameral aceeasi poveste(poti sa nu il cureti un an si nu se va bloca saracul) doar ca acolo tragi de o teava si o pui la loc. Nu bagi la manete si stai sa iasa mizeria(daca iese toata)
    Chestia subliniata.... nu are legatura cu multicameralul.... ca multicameralul nu are "manete".... asa ca: Folosesc o replica de-a nevestimii cand da de unul... asa ca tine:

    "Mah.... unde te-am gasit pe tine mah? Cine naiba te-a adus in calea mea?" inchei citatul, deci Sysso: referitor la manete si... "DACA IESE TOATA".... tu ori ai diploma pentru "perle"...ori trebuie sa iti dam una! Tu principiul sferei il stii???? Pai daca avem o sfera acolo... si dam "la manete" sa iasa kkt-ul afara..... unde se aseaza tot rahatul ala? Pe fundul sferei sau.... pe toata suprafata ta dreapta de la "lada Eric"????
    Ai ceaun acasa? I-a pune o bucata de "slana"... vezi: sta cumva pe peretii ceaunului? Ai si ceapa?.... atunci: MANCA SI TACI!

    L.E. Si ca sa inchei cu chestia asta.... si ca sa imi ramai dator cu o bere.... te intreb un lucru: Tu.... bani de avocati ai?

    Hai sa iti explic si de ce: din 2 motive:

    1. o productie... trebuie facuta cu acte in regula si cu... ACORDAREA GARANTIEI! Garantie care... intra in incidenta si atunci cand produsul nu aduce rezultatele scontate/promise! Nu neaparat ca iti crapa cada si o inlocuiesti.
    2. Tu stii ce inseamna brevet? Si ce riscuri atrage? Sa iti povestesc:
    Unul din renii mei de aici... a crezut el ca a inventat apa calda... asa ca tine. Dar el saracul chiar credea ca a inventat-o... dupa multe testari si etc.... Si se gandea sa isi puna in productie principiul gandit de el ptr un sump... deoarece era usor de realizat si cu investitii minime. La care.... un alt coleg l-a intrebat sec: dar tu.... inainte sa te apuci de productie... AI CERUT VOIE DE LA ASTIA? http://www.google.com/patents?id=HbY...page&q&f=false
    Pai mai Sysso.... te mananca cu fulgi cu tot nea ERIC al tau..... ala de vinde cu 20 mii de sterline ladoiul...... Ai inteles ideea?
    Last edited by Nimeni; 20-01-2013 at 12:12.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  8. #28
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Cosmineeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!

    Confunzi s__a cu prefectura omule. Explica oamenilor care sunt Bubblewash filters !!! Please !!!

    Stii cum se spala un BubblewashFilter si un BF? Iti arat eu ca nu stiai pana acum( la Bubblewash).



    Oricum ii multumesc lui Cosmin ca m-a pus la treaba.... Daca pana acum informatiile le luam de pe diverse forumuri si din ce scriu producatorii despre produsele lor de cca o saptamana informatiile le iau direct de le sursa adica din ''Lucrari stiintifice'' care contin sute de pagini !

    Si iata o alta informatie de retinut :


    Last edited by dum; 20-01-2013 at 13:28.

  9. #29
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Epocala faza!... Ma gandeam eu: cum de nu mai posteaza Sysso? I-a mancat oare pisica limba? Sau koii tastatura?.... Hmmmm zic eu.... i-a sa vad daca e online... SI CE VAD?

    Sysso: e pe metereze!!!! Face ce stie mai bine:


    Mai omule.... ar trebui sa stii ca cititorii se uita "inainte".... nu revin mereu asupra a ceea ce au citit deja!

    Ps: rog moteratorii sa respecte rugamintea lui catalin... si sa dea cu matura.... dupa cum se vede a inceput si acest topic sa fie varza. De acum inainte promit sa nu il mai interpelez, intreb pe domnul Sysso nimic... pentru a nu mai da nastere acestor gen de situatii!
    Multumesc anticipat..... de la postul 12 incolo... e varza topicul!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  10. #30
    High member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    773
    Post (Dis)Likes
    Cat o mai tineti asa? Eu incerc sa mai citesc una alta sa imi fac o idee generala (poate candva o sa am si un pond) dar pe aici nu am inteles mai nimic, posibil sa fiu eu prea depasit (vad informatia pusa in umbra atacurilor la persoana). Ma surprinde ca aveti o placere deosebita sa va tocati marunt, o placere ce depaseste limita conversatiei cu pareri opuse. Colegul tot editeaza ce scrie (iar nu inteleg de ce, ca tot el le scrie) si voi il spionati si desconspirati intr-un mare fel. Aveti timp si va place!? atunci ignorati postul meu. Numai bine
    Totul a inceput cu un gupp mic.Respect the gupp

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •