Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 82

Thread: SIEVE si BEADFILTER

  1. #11
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Pentru a fi eficiente mediile de filtrare, debitul apei se recomanda in functie de caracteristicile
    fiecarui mediu in parte. Ceea ce va fi ok din punct de vedere debit pentru mediile din bakky cu
    siguranta va fi diferit pentru japanese matt sau pentru beaduri.

    Diferenta intre beaduri si japanese matt este ca ultimul ofera aceeasi suprafata de filtrare la
    un volum mult mai mare, automat si debitul ar trebui sa fie mai mare.

    Pe de alta parte vorbim de medii diferite, cele din bakky sint biologice pe cand beadurile si
    japanese matt sint mai putin ceea ce se numeste mediu biologic, chiar daca fac nitrificare.
    Asta in primul rand pentru ca mediile biologice 100% sint mult mai poroase decat orice fel
    de plastic. In concluzie fiecare mediu are o anumita recomandare in ceea ce priveste debitul
    apei. Spre exemplu, la mediile de filtrare 100% biologice, viteza ideala a apei trebuie sa fie
    undeva intre 5 si 10 cm pe secunda pentru o filtrare optima.

    Dar asa cum ai intuit corect, pentru beaduri ai nevoie de un debit mai mic decat pentru
    japanese matt.

    Acestea sint motive pentru care proiectarea unui sistem de filtrare combinat, care
    foloseste diferite medii de filtrare, nu este chiar atat de simplu.

    Si o intrebare pentru tine Catalin: la pondul tau poti regla debitul prin bakky (sa il scazi)
    dar fara sa influentezi debitul pentru restul filtrarii?

    O zi buna,
    Dragos

  2. #12
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    sigur ca se poate, exact ca in poza 2:










    doar ca nu prea e indicat, deoarece daca scad debitul pe bakki materialul filtrant incepe sa se colmateze si nu e ok, iar pe alta parte am nevoie de cat mai multa apa pe bakki, pentru ca bakki imi creste fantastic de mult nivelul oxigenului din apa, oxigen care imi asigura o buna functionare a bacteriilor din filtrul suplimentaraflat in continuarea bakki-ului.

  3. #13
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by catalinbgs View Post
    iar incurci sula cu prefectura,

    tinand cont ca japanesematt-ul are o gramada de spatii goale, de unde stii tu ca nu vor fi cantitati de apa care vor trece exact prin acele locuri goale, de fiecare data cand apa trece prin filtru? (tine de probabilitate, .
    Acesta ar fi un raspuns fara sa mai scriu kilometri.

    Aici nu e tot apa?

    Quote Originally Posted by catalinbgs View Post
    iar raspunsul la care noi am ajuns e urmatorul:

    la beadfilter, iar spatiul liber dintre bilute este foarte foarte mic.
    Ti-a raspuns colegul kirucd
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Pentru a fi eficiente mediile de filtrare, debitul apei se recomanda in functie de caracteristicile
    fiecarui mediu in parte.
    Diferenta intre beaduri si japanese matt este ca ultimul ofera aceeasi suprafata de filtrare la
    un volum mult mai mare, automat si debitul ar trebui sa fie mai mare.

    In concluzie fiecare mediu are o anumita recomandare in ceea ce priveste debitul
    apei. Spre exemplu, la mediile de filtrare 100% biologice, viteza ideala a apei trebuie sa fie
    undeva intre 5 si 10 cm pe secunda pentru o filtrare optima.

    Ideea e ce procent din fiecare mediu este utilizat si cum putem face sa utilizam la maxim suprafetele desfasurate.(initial toate sunt utilizate la maxim)
    Last edited by syso; 19-01-2013 at 18:37.

  4. #14
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Ok, dar filtrul bakky este singurul care poate sa iti asigure si Denitrificare. Numai ca pentru
    asta trebuie sa ii scazi debitul. Si separat sigur ca trebuie rezolvata problema oxigenarii apei
    pentru filtrarea suplimentara, dar cred ca se poate rezolva cu aerare puternica la intrarea in
    filtrarea suplimentara.
    Ceea ce discut eu aici este la nivel teoretic, dar din punctul meu de vedere denitrificarea este
    una din componentele filtrarii care nu este asigurata in general. Teoretic pentru ca nu am
    experienta cu pondurile.
    Nu cunosc exact tipul de material filtrant pe care il ai in bakky, pentru ca si asta este important.
    Anumite tipuri de material filtrant pot sa faca si denitrificare in cazul unui debit scazut. Si sa ma
    explic: acelasi mediu de filtrare face nitrificare la suprafata, si la un debit suficient de scazut face
    denitrificare in interior, pentru ca la un debit suficient de mic oxigenul este consumat in procesul
    de nitrificare iar in interior apare denitrificare in absenta oxigenului. Este greu de obtinut si nu am
    o reteta sigura, mai ales ca nu cunosc materialele filtrante pe care le ai in bakky, dar prin experimente
    se poate gasi solutia optima.
    Probabil ca si la ora asta este posibil sa ai o oarecare denitrificare in interiorul materialelor filtrante,
    dar este greu de spus.

    Daca vrei sa faci un experiment la vara, putem gasi o varianta sa faci un asemenea experiment fara
    sa influentezi ceea ce ai si functioneaza acum.

    O zi buna,
    Dragos

    LE de curiozitate ce valoare au nitratii inainte sa faci un schimb de apa (daca faci
    schimb de apa, nu completare)?

  5. #15
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    la bakki folosesc materialul recomandat de momotaro
    pentru denitrificare am deja trickle tower chiar langa bakki
    are 2m inaltime, e plin cu material filtrant , un debit foarte scazut, si face super treaba (am observat ca au explodat algele filamentoase cand am oprit cateva zile din greseala apa de la trickle)



    dar putem dezbate toate astea aici, la locul faptei
    http://forum.acvarist.ro/showthread....ificare-majora

  6. #16
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by catalinbgs View Post
    oxigen care imi asigura o buna functionare a bacteriilor din filtrul suplimentaraflat in continuarea bakki-ului.
    Incearca asta ca nu mori.Poti lasa orgoliul deoparte si incerca acest mod de a iti reorganiza pump-fedul.(strict aerarea)












    acum ai asta "pump fed"



    si ai rabdare sa se colonizeze buretii nu te grabi iar sa imi spui ca ai incercat.
    Last edited by syso; 19-01-2013 at 20:04.

  7. #17
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    cred ca ar fi bine ca un administrator sa stearga ultimele 5 posturi, incepand cu #12, pentru ca nu prea isi au rostul aici, si am directionat deja discutia acolo unde trebuie
    (cel putin ultimul "sfat" din postul 16 e maxim)

  8. #18
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    Incearca asta ca nu mori.Poti lasa orgoliul deoparte si incerca acest mod de a iti reorganiza pump-fedul.(strict aerarea)

    1- total de acord cu Catalin in ce a spus in postul 17....
    2- Tie Sysso iti spun.... si iti spun pentru ultima oara... pentru ca vad ca esti online.... : MARKETINGUL TAU ESTE PROST ORGANIZAT! Reconsidera ideea de baza si... nu mai incerca implementarea lui, ok?
    Nu ma fa sa deschid gura.... (drept exemplificare ti-am lasat doar o poza CA SA INTELEGI CA STIU DESPRE CE VORBESC SI..... CE STIU!) Ok?

    Inceteaza cu aberatiile pana cand: testezi personal.... sau vii cu descrierea personala a unui sistem cap coada!
    Fa asta intai.... pentru ca iti promit eu faptul ca... colegii te vor "lasa in pace": deschide un topic nou.. intituleaza-l SISTEMUL DE FILTRARE A LUI SYSSO si.... scrie acolo cand ai timp, prezentand tot ce ai pe suflet! Cand termini.... ne anunti ca ai terminat si.... abia atunci o sa intervenim cu intrebari si cereri de explicatii.... dar pana atunci.... inceteaza sa mai postezi in afara subiectului!
    I-a incearca si tu asta.... ca nu mori!
    O zi buna!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  9. #19
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    1- total de acord cu Catalin in ce a spus in postul 17....
    2- Tie Sysso iti spun.... si iti spun pentru ultima oara... pentru ca vad ca esti online.... : MARKETINGUL TAU ESTE PROST ORGANIZAT! Reconsidera ideea de baza si... nu mai incerca implementarea lui, ok?
    Nu ma fa sa deschid gura.... (drept exemplificare ti-am lasat doar o poza CA SA INTELEGI CA STIU DESPRE CE VORBESC SI..... CE STIU!) Ok?

    Inceteaza cu aberatiile pana cand: testezi personal.... sau vii cu descrierea personala a unui sistem cap coada!
    Fa asta intai.... pentru ca iti promit eu faptul ca... colegii te vor "lasa in pace":... inceteaza sa mai postezi in afara subiectului!
    I-a incearca si tu asta.... ca nu mori!
    O zi buna!
    1".Daca nu vrei sa ti se raspunda nu mai pune intrebari publice.
    1.Nu vind nici un fel de filtru.Explic cit de simplu se poate face si asta deranjeaza probabil sau deschide ochii oamenilor.Astfel saracii incep sa isi puna intrebari ceea ce nu e bine pt Marketingul altcuiva(oricine le poate construi foarte usor).
    2.Deschide-ti mintea si apoi gura.
    3.Am 18000 de litri pe ora(jumate din ce are colegul ca aerare) in 4 tone filtru .
    4.Am facut-o demult .
    5.Acesta este un sistem cap coada foarte simplu si totodata inexplicabil de greu de inteles.
    Last edited by syso; 20-01-2013 at 11:22.

  10. #20
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    5. Deci asta este sistemul simplu si complet... da? ERIC se numeste, da? Atunci.... te intreb: De cate ori trebuie spalate gratarele acestui FILTRU?

    Ps: ref. la 1- "nu inca"....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •