Results 1 to 4 of 4

Thread: Hidropizie?

  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    102
    Post (Dis)Likes

    Hidropizie?

    Am un noroc la pesti de mor, deci cred ca acei noi guppy pe care i-am luat au hidropizie...

    1.guppyul red are coada franjurata...
    2. toti guppy fac excremente albe(sau mai bine zis goale)
    3.le dau mancare tetra, nu granule, sunt ca niste foi de mancare...
    4.toti guppy inoata impotriva curemtului(inafara de cory si puii de gup)
    5. solzi mi se par zbarliti(la red si black au fiecare o zona unde lipsesc solzi)
    6.green snakeul inainte sa moara nu mai inota normal(cu burta-n sus, pe o parte...)
    7.nu tin aripioarele stranse

    Este vorba de acvariul din semnatura, temp. 26-27, am facut tratament cu costapur si ectopur...Am incercat sa disec pestele mort,l-am taiat in jumatate din greseala si nu a iesit nici un lichid

    Stiti cumva ce boala este?
    Acvariul I 70l: filtru fanfilter 2 , incalzitor aquael 100 W , pietris bob de orez + pietris de rau
    Decoruri: buturuga, bolovan
    Pesti: 2 cory albino,3 cory normal,1 caras(vechiul)
    Plante:Ceratophyllum demersum, Egeria densa, Eleocharis parvula,Vallisneria spiralis
    Acvariu 10 l(temporar):1 guppy si pui

  2. #2
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes

    Re: Hidropizie?

    [quote="White_wolf"]Am un noroc la pesti de mor, deci cred ca acei noi guppy pe care i-am luat au hidropizie...

    fa tratament de scurta durata cu ampicilina praf(se gaseste la famacie doza de praf in sticlute)
    continutul unei sticlute il dizolvi in 300 ml apa apoi lasi pestii in acea apa 4-5 min, odata dimineata si odata seara timp de 3 zile
    mie personal mi-a dat rezultate bune pe cativa beta si un guram
    bafta

  3. #3
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    1,281
    Post (Dis)Likes
    Pai cred ca ai pus diagnosticul corect. Cat despre sansele de supravietuire...depinde de noroc. Mai bine zis, sanse reduse.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    102
    Post (Dis)Likes
    S-au cam dus masculii , mai am femela si puii, care nu par a fi bolnavi...Deci eu zic k o sa ii pun in acvariul de 10 l, iar in cel de 70 am sa aduc vechiul meu caras, fiindca la colega mea nu o duce deloc bine(oricat de mult le-as explica, ei tot vor spala filtrul odata la 2 zile cu apa cu clor.....Si deabia acum mi-au spus ca fac asta .....)

    edit:. o sa ma duc sambata sa iau tratament pt boala asta, pt orice eventualitate.....
    Acvariul I 70l: filtru fanfilter 2 , incalzitor aquael 100 W , pietris bob de orez + pietris de rau
    Decoruri: buturuga, bolovan
    Pesti: 2 cory albino,3 cory normal,1 caras(vechiul)
    Plante:Ceratophyllum demersum, Egeria densa, Eleocharis parvula,Vallisneria spiralis
    Acvariu 10 l(temporar):1 guppy si pui

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •