Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 51

Thread: Sistemul de filtrare multicameral

  1. #21
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dacikus View Post
    Catalin, in punctul A ai folosit un sifon conectat cu "susul in jos" la acea teava sau un segment de teava "de drenaj" cum a prezntat "Nimeni" in poza de mai jos?

    In schita ta imi pare a fi un sifon pus-invers si vreau sa fiu sigur ca am inteles schema corect. Ma gandesc ca nu prea merge pusa o teava tip "drenaj" (oricat de mult mi-as dori ) prea lunga, caci "sorbul" va fi limitat la cativa cm in partea cea mai apropiata de segmentul neperforat.
    exact, am folosit un fel de sifon invers, la care am folosit un capac de sifon normal, pe care l-am decupat si am lipit teava prin topire.
    ideea e ca trebuie sa-i montezi distantiere 2-3cm si vei avea o absorbtie foarte buna de jur-imprejurul sifonului.
    cu tevile de drenaj merge, dar nu vei avea aceeasi suprafata de absorbtie, iar decupajele din tevi se infunda imediat mai ales cu frunze (probat de asemenea )

    si merge la fel de bine si varianta lui @nimeni, dar trebuie sa perforezi folia si sa montezi o flansa de 110mm (am si d'asta daca ai nevoie)






  2. #22
    Base member aLLLx's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    @syso trebuie sa te contrazic, daca sectiunea prin care curge apa inapoi in iaz este dubla fata de sectiunea prin care intra apa in filtru, sistemul va functiona fara nici o problema. Asta ochiometric fara nici un calcul.

  3. #23
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    cit e de lat si de adinc si de inalt filtrul?si cit de lung?pentru care ai facut calculul?la ce inaltime fata de nivelul apei dai gaura?

    Pt catalin.

    Ce se intimpla daca ai bloca filtrul tau secundar ,cel cu bureti japonezi la capat,ai da 4 gauri (110)care sa comunine cu iazul tau (gravitational, adica sub nivelul apei din intreg sistemul)in ultima camera a filtrului(blocata) si ai lasa sistemul sa mearga cu cele doua pompe cu "90000" litri pe ora>?
    nu vreau sa mai zic ca daca dai gaurile la 2 m adincime(nu e cazul tau ca nu ai in filtru 2m h) apa impinsa trebuie sa faca fata presiunii exercitate de intreaga coloana a apei din iaz(asta la iesire) .

    Inca o intrebare .Daca tot perforeaza colegul folia de ce sa puna flansa si sa faca filtrarea apei de sus ?
    Nu este corect sa monteze sifonul si sa faca filtrarea apei de unde trebuie,adica de pe fund?
    Cum poti sfatui un om sa faca asa ceva?
    Last edited by syso; 17-01-2013 at 17:18.

  4. #24
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Ideea cu sifon invers e buna, dar pentru a fi eficient cam ce putere minima trebuie sa aiba pompa?

  5. #25
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    depinde de volumul iazului, eu am tras in felul asta pe teava de 110mm cu pompa de 20.000 fara probleme, doar ca filtrul era chiar langa bazin (piscina de 20.000litri albastra de la Hornbach, cu cadru de teava metalica). cu cat filtrul e mai departe si teava de transfer e mai lunga, cu atat o sa creasca diferenta de nivel dintre bazin si filtru.
    debit minim habar nu am ca nu am incercat si nu pot sa ma exprim.

  6. #26
    Base member aLLLx's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    cit e de lat si de adinc si de inalt filtrul?si cit de lung?pentru care ai facut calculul?la ce inaltime fata de nivelul apei dai gaura?
    Daca apa din iaz este la acelasi nivel cu cea din filtru nu conteaza dimensiunile filtrului si nici inaltimea la care este gura de evacuare. Conteaza doar cantitatea de apa care intra in filtru si cea care iese din filtru la un moment dat. Nu cred ca exista pompe care sa poata baga apa printr-o anumita sectiune care sa nu poata fi eliminata gravitatonal printr-o sectiune dubla.

  7. #27
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Lasa-l aLLLx... sa aiba si el momentul lui de glorie ....

    @ Sysso... 2 intrebari "stimabile":

    1: unde ai vazut scris tu in TOATA PREZENTAREA lui Catalin CIFRA 15??? si mai ales METRI???? cine vorbeste aici de lungimea de 15 metri lungime filtrare???? Era vorba doar de "un principiu"! Continui sa cred ca tu ai ramas fixat cu multicamralul tau de 15 metri si nu vezi altceva in fata ochilor. Sau... imi permit sa te intreb: cutiile care le vei construi... au cumva 15 metri lungime si de aceea faceai referire la lungimea respectiva?

    2: Pomposul tau principiu... e cam batut la fund de "carnatii mei" ... pentru ca la carnati: masa sau cantitatea care o introduci pe un plan drept este aceeasi indiferent prin ce sectiune intra sau iese!
    Problema sectiunii "amintita" de tine a fost sesizata de mine inca de la inceput si l-am atentionat pe coleg ca AI TREBUIE O POMPA PUTERNICA incat sa impinga toata apa (masa, volum... nu debit, da? ) apa care..... v-a intalni rezistenta datorita gratarelor sau materialelor folosite la filtrare!

    deci.... astept urmatoarea tura: O zi buna!

    Ps: observi ca nu ma mai obosesc sa te citez? ptr ca oricum editezi/reeditezi....
    Ps2: noroc ca ti-am insuflat ideea de "COLOANA APA" ai mai facut un post in plus... dar dupa cum vezi... gasca se inmulteste: a mai aparut unul care sa te contrazica.... in modul cel mai logic posibil. Ce inseamna logic? Urmeaza sa afli.... dar nu de pe net se afla asta....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  8. #28
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Am intrebat in ideea ca al nostru coleg @dacikus trebuie sa stie si acest aspect in cazul in care pompa existenta nu se incadreaza in aceasta categorie

  9. #29
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Lasa-l aLLLx... sa aiba si el momentul lui de glorie ....

    @ Sysso... 2 intrebari "stimabile":

    1: unde ai vazut scris tu in TOATA PREZENTAREA lui Catalin CIFRA 15??? si mai ales METRI???? cine vorbeste aici de lungimea de 15 metri lungime filtrare????
    stai ca-ti raspund eu de unde i-a ramas cu 15 metri, dar lasa-ma putin sa caut ca au trecut cativa ani de atunci, de cand ma urmarea "din umbra".
    sincer nu credeam ca eu pot avea asa influenta asupra cuiva, incat sa tina minte ce-am scris pe forumuri de afara acum cativa ani.
    pacat ca n-a retinut ce trebuie

    gata, am gasit
    asta este schita iazului meu, si are lungimea totala de 15m.
    au fost postate de mine pe forumul malaezian acum cativa ani, inainte sa ma apuc de modificarea iazului meu initial.

    si toate presupunerile false facute de politician, ca venind din partea lui, au fost de fapt niste atentionari initiale din partea forumistilor malaezieni, dar care si-au dat imediat seama ca de fapt sistemul e foarte ok dupa ce au inteles ca multicameralul cu camerele 1-4 este la nivel cu iazul, iar extensia de la 5 la 9 este mai sus decat iazul, astfel ca apa o sa vina inapoi in iaz prin cadere libera din camera 9.
    chiar si treaba cu pump feed de la 5-9 e super ok in acest caz, pentru ca apa pompata e deja curata, si apa va circula exact la fel cu acceasi viteza, traseu si debit ca si cum ar fi trasa teoretic din capatul opus.

    singura problema teoretica ar fi fost doar in camera 5 unde s-ar fi creat turbulente si nu s-ar fi decantat mizeria, dar cum apa vine deja curata si nu e mizerie, iar camera 5 e oricum sub bakki si fara material filtrant...

    si toate astea pot fi vazute mai bine in filmuletul meu de pe youtube, daca urmariti mai cu atentie.

    dar politicianul n-avea de unde sa stie toate detaliile astea, ca aici pe forum nu le-am postat pana acum iar in malaezia multe discutii au fost purtate si pe privat

    daca urmariti sagetile cu siguranta veti intelege fara probleme



    Last edited by catalinbgs; 17-01-2013 at 17:59.

  10. #30
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Lasa-l aLLLx... sa aiba si el momentul lui de glorie ....

    @ Sysso... 2 intrebari "stimabile":

    1: unde ai vazut scris tu in TOATA PREZENTAREA lui Catalin CIFRA 15??? si mai ales METRI???? cine vorbeste aici de lungimea de 15 metri lungime filtrare???? Era vorba doar de "un principiu"! Continui sa cred ca tu ai ramas fixat cu multicamralul tau de 15 metri si nu vezi altceva in fata ochilor. Sau... imi permit sa te intreb: cutiile care le vei construi... au cumva 15 metri lungime si de aceea faceai referire la lungimea respectiva?

    2: Pomposul tau principiu... e cam batut la fund de "carnatii mei" ... pentru ca la carnati: masa sau cantitatea care o introduci pe un plan drept este aceeasi indiferent prin ce sectiune intra sau iese!
    Problema sectiunii "amintita" de tine a fost sesizata de mine inca de la inceput si l-am atentionat pe coleg ca AI TREBUIE O POMPA PUTERNICA incat sa impinga toata apa (masa, volum... nu debit, da? ) apa care..... v-a intalni rezistenta datorita gratarelor sau materialelor folosite la filtrare!

    ..
    Vad ca ti-am supraestimat foarte mult inteligenta.

    Nu ii trebuie nimic .Nu merge frate si basta.Intelegi ?De aia sunt 2 sisteme diferite.1)pump-feed
    2)gravitational ca la toata lumea normala la cap.
    "FRATELE MEU" VEI SCOATE TOATA APA AFARA DIN FILTRU FARA SA MAI O READUCI IN IAz.
    e peste puterea ta de intelegere?


    pt.catalin

    Catalin koi.my.Vezi fratele meu ca stii.
    Macar din respect pentru propriul thread raspune la asta .


    Ce se intimpla daca ai bloca filtrul tau secundar ,cel cu bureti japonezi la capat,ai da 4 gauri (110)care sa comunine cu iazul tau (gravitational, adica sub nivelul apei din intreg sistemul)in ultima camera a filtrului(blocata) si ai lasa sistemul sa mearga cu cele doua pompe cu "90000" litri pe ora>?

    nu stii sau vrei sa lasi colegul sa bata cimpii in favoarea ta?

    "polliticianul" stie chiar mai mult decit "chiar crezi "ca stie

    IN final ai 2 sisteme 1 multicameral si unul pump feed.(plus restul incorporate gen bakki trickle ,etc).
    Cam ce aport aduce fiecare in filtrarea ta ?Ca sa ne dam si noi seama de care principiu e mai bun
    .

    Last edited by syso; 17-01-2013 at 18:21.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •