Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 51

Thread: Sistemul de filtrare multicameral

  1. #11
    Junior Member dacikus's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    Sa stii ca pentru tine intradevar e mai usor de indurat decit pentru pestii tai.
    Eu caut o solutie corecta, cat mai apropiata de solutia optima adoptata de profesionisti, care evident e spre avantajul pestilor si nu al meu, in limita bugetului de care dispun. Iti dai seama cam ce sacrificiu (material) am facut pt a combate ineficienta filtrului cu tot felul de solutii lichide aflate pe piata in sticle frumos colorate... Am colectie de cutiute goale si frumos colorate!

    Daca era doar o distractie de moment, ii pierdeam din primul an inca de cand ii aveam in acvariu. Am gresit o data din nestiinta, a doua oara vreau sa incep sa fac ceea ce trebuie.

  2. #12
    Junior Member dacikus's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Am o idee la ce te-ai putea referii cu acele tevi, dar pentru a evita o confuzie ar fi binevenit un mic desen...

    Sper sa nu fiu inteles gresit, drept gica-contra. Eu sunt dispus sa pun un sifon, dar momentan, daca exista alta solutie apropiata ca eficienta, as inclina sa o adopt, daca nu, nu. Iazul va trebui reconstruit oricum cap-coada ca dimensiune si filtrare, insa nu este posibil anul acesta.

  3. #13
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Si eu am fost in situatia sa fac iazul fara sifon. In ultima clipa am luat si aceasta componenta si nu am facuit rau....
    Chiar daca am decat o camera de decantare si una pt pompe sa stii ca rezultatele sunt vizibile. Cea mai mare parte a mizeriei ramane depusa in prima camera.
    Daca vrei sa schimbi ceva in bine eu iti recomand montarea sifonului. Costa maxim 200 ron si nu e greu de montat..

  4. #14
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    @ Dacikus: prezentand "problema" ta.... mi-a venit o solutie provizorie de moment.... si Catalin o poate dezbate daca e buna sau ea:

    Folosind acelasi principiu prezentat de Catalin: 1-2-3-4..... poti incerca suplinirea sifonului de pardoseala cu..... o teava care sa plece din camera 1 pana in mijlocul iazului.... inlocuind virtual sifonul prin care se extrage mizeria. Iar pompa o lasi tot in camera finala de unde faci returul in iaz Nu stiu daca ai inteles ideea... revin cu o schita mai tarziu ca acum m-a facut varza "expertul" in comunicari si mase!
    merge fara probleme.

    o alta varianta pe care eu personal am folosit-o si merge foarte bine este urmatoarea;




    doar catrebuie avut grija cum amorsam teava.
    eu am scufundat-o complet in apa pana s-a umplut , apoi am pus doua capace la capete dar fara sa ridic teava de sub apa, dupa care am asezat teava pe pozitie si am scos capacele. iar filtrul trebuie de asemenea sa fie umplut cu apa ca altfel se goleste teava inapoi in iaz

  5. #15
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by syso View Post
    cel mai important motiv ar fi faptul ca nu te poti folosi de circulatia gravitationala a apei (acelasi nivel al apei cu cel din iaz).Este aproape imposibil sa faci corelarea dintre debitul cu care impingi si cel cu care iese apa din sistem daca acesta este la acelasi nivel cu iazul.La intrare vei avea un debit(viteza cu care baga pompa),pe cind la iesire fiind la acelasi nivel cu iazul si impingind un bloc masiv de apa vei avea alta viteza de evacuare.De aici si alta sectiune.
    Vei fi obligat din aceste motive sa ai pozitionata iesirea din filtru la un nivel superior nivelului apei din iaz pentru ca apa sa poata fi evacuata gravitational.Sau sa folosesti 2 pompe cu exact acelasi debit una la intrare si una la iesire(iesirea fiind inchisa ,adica nu ai alta evacuare decit pompa).Daca nu vor fi corelate perfect apa va umple (sau goli)filtrul si de aici iti dai singur seama.
    Asta il transforma deja in alt sistem PUMP-FEED

    Asta ar fi o explicatie sumara.

    Mai exista nenumeroase motive pentru care nu poti face asta dar asta ar fi un impediment major.

    poate lecturezi cu atentie alt thread sa vezi cum se deplaseaza apa in bloc in aceste sisteme.
    Faci o mare confuzie nenea Syso, de unde se vede ca nu stapanesti termenii.
    Spui ca "la intrare vei avea un debit (viteza cu care baga pompa)" dupa care spui ca "la iesire ...
    vei avea alta viteza de evacuare". Draga Syso, ori vorbim despre viteze ori despre debite.

    Intrebare: ai habar cum se comporta un bloc de apa? Si ce se intampla daca dintr-un colt al
    blocului scoti apa? Apa are o proprietate interesanta, presiunea intr-un punct este aceeasi
    in toate directiile.

    In cazul de fata debitul este dat de pompa de recirculare. Nu trebuie folosite doua pompe.
    Dar trebuie dimensionata pompa de recirculare in functie de volumul total al pondului si al
    filtrului si in functie de sectiunea care exista intre filtru si pond.

    Daca taceai nenea Syso, filozof ramaneai.

    Problemele pe care nu le rezolva folosirea unei pompe in pond sint:
    - necesitatea de a curata pompa destul de des
    - detritusul si mizeriile nu sint trimise catre filtru ca in cazul folosirii unui sifon

    O zi buna,
    Dragos

  6. #16
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post

    Intrebare: ai habar cum se comporta un bloc de apa? Si ce se intampla daca dintr-un colt al
    blocului scoti apa? Apa are o proprietate interesanta, presiunea intr-un punct este aceeasi
    in toate directiile.
    Ca la carnati..... ) am zis eu
    Scuze Dragos de off-topic... dar nu m-am putut abtine.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  7. #17
    Junior Member dacikus's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by catalinbgs View Post
    merge fara probleme.

    o alta varianta pe care eu personal am folosit-o si merge foarte bine este urmatoarea;




    doar catrebuie avut grija cum amorsam teava.
    eu am scufundat-o complet in apa pana s-a umplut , apoi am pus doua capace la capete dar fara sa ridic teava de sub apa, dupa care am asezat teava pe pozitie si am scos capacele. iar filtrul trebuie de asemenea sa fie umplut cu apa ca altfel se goleste teava inapoi in iaz
    Catalin, in punctul A ai folosit un sifon conectat cu "susul in jos" la acea teava sau un segment de teava "de drenaj" cum a prezntat "Nimeni" in poza de mai jos?

    In schita ta imi pare a fi un sifon pus-invers si vreau sa fiu sigur ca am inteles schema corect. Ma gandesc ca nu prea merge pusa o teava tip "drenaj" (oricat de mult mi-as dori ) prea lunga, caci "sorbul" va fi limitat la cativa cm in partea cea mai apropiata de segmentul neperforat.

  8. #18
    Base member aLLLx's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Imi permit sa fac o modificare la schema prezentata de @catalinbgs: scxnw9.jpg Piesa portocalie este un "T" la care cuplezi un robinet cu un furtun in iesirea din mijloc a T-ului. Cu filtrul plin cu apa, deschizi robinetul si tragi aerul din coloana (chiar si cu gura) pana apa ajunge in furtun, dupa care inchizi robinetul. Astfel amorsezi coloana dintre iaz si filtru fara a mai fi nevoie de jongleriile cu teava plina cu apa. Impreuna cu robinetul se poate monta si o supapa de sens care sa nu permita intrarea aerului din exterior inapoi in circuit, nu poti trage tot aerul din coloana dintro singura aspitratie indiferent ce plamani ai avea.
    Last edited by aLLLx; 17-01-2013 at 16:33.

  9. #19
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Nu stiu cum intentionezi sa pozitionezi filtrul prezentat de Catalin dar... eu imi imaginam ca teava sa vina oarecum "strapunsa" prin peretele camerei 1... cam pe unde e litera B in ultimul desen prezentat. Asa, vei avea ceva curenti care sa duca mizeria... mai ales daca pui returul din 4 in capatul celalalt al iazului.
    Dar daca vrei sa folosesti varianta cu... inaltatul peste nivelul apei... e greu tare de realizat chestia cu teava perforata. (vezi ca am pus o poza in urma)
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  10. #20
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Ca la carnati..... ) am zis eu

    Exact asa va si merge .

    Principiul lui bernoulli din clasa a 5-a spune asa sxv=constant unde s este sectiunea si v este viteza

    ca atare inteligentii mei interlocutori(nimeni si kirucd) la sfirsitul filtrului de 15 metri in care se va afla apa la acelasi nivel cu cea din iaz viteza va fi mult mai mica decit curentul de la intrare,si ca atare trebuie o gauroaie data intre filtrul prezentat de catalin si iaz ca apa sa se evacueze din sistem inapoi in iaz(FARA SA SE VERSE AFARA DIN FILTRU).sau poate tragem o teava de la pompa direct la iesirea din filtru si evacuam tot din iaz direct in iaz suntind filtrul(E GLUMA CA VAD CA NU SE PRINDE LUMEA USOR).

    omul intreba cum sa impinga apa in sistemul prezentat de catalin CU POMPA AFLATA IN IAZ .

    catalin le-a raspuns foarte corect.asta ar fi varianta (e greu sa mentii amorsat bypasul).dar apa este trasa de ACEASTA DATA
    (multicameral gravitational).

    sau cele 2 explicate de mine.

    ori urci iesirea din filtru peste nivelul apei(pump-feed),
    ori fac treaba cu 2 pompe ceea ce e de kkt maxim(?????).

    ar mai fi si varianta 3 cu gauroaia in care transformam filtrul in iaz(mai micut ca vin pestii in el)
    Last edited by syso; 17-01-2013 at 16:48.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •