Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: piranha sau pacu?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    lUPENI
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes

    piranha sau pacu?

    Salut.Am un lucru care nici cum nu sunt sigur,acuma cateva zile am cumparat 2 pesti care mi s-a spus la petshop ca is piranha insa dupa cateva cautari pe google am descoperit ca ar putea fi defapt pacu.Unu din pesti mia(mi-a) murit si lam(l-am) luat sa ma uit mai bine,mentionez ca are dinti ascutiti adica vreo 2 din mijloc dar tot nu is convins asa ca va las pe voi.Sper sa lamuresc pana la urma lucrul acesta sa pot cumpara mai multi ca tin un acvariu gol.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Tudor.M; 23-01-2013 at 15:24. Reason: invata sa scrii, tinere!

  2. #2
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Ai tii tot in acvariul de 130 Litri?

    Nu pot sa imi dau cu parerea despre pestele tau pentru ca nu stiu ce este. In schimb stiu cum arata un Piranha.... Atasez niste poze facute personal:







    Succes in cautari... Ape limpezi
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    lUPENI
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes
    acuma acesta sta intr-un acvariu de vreo 50 de litri dar am unu de 400 de litri pe care il tin gol si vreau sal umplu de piranha si sa stiu sigur daca chiar is piranha sa nu ii cumpar degeaba.Ca la petshop au garantat ca is piranha dar nu cred ca am incercat sa ii dau de mancare carne,nimic,un alt peste nici atat,tubifex nu vrea.Daca chiar era piranha ma gandesc ca o fi mic dar un neon tot il manca ca de 2 zile nu vrea nimic

  4. #4
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Prima poza ti-am pus-o cu un scop : Piranha sau Pacu de or fi..... stau MINIM 6-8 bucati..... asa ca eu zic ca in cel de 400L sa pui un card frumos de scalari sau o gasca de africani!

    De ce?
    - Pacu de ar fi... sunt vegetarieni... deci: ciu-ciu plante + trebuie un volum mare de apa
    - Piranha de ar fi... sunt carnivori.... deci: ciu-ciu alti pesti sau acvarii "frumoase". Carnea in acvariu nu inseamna decat nitrati mari si batai de cap. Nu mai zic de volumul de apa: ca sa tii pirania iti trebuie un acvariu de minim 2 metri si un minim de 700L apa.
    Imagineaza-ti niste Oscari comparativ si ai sa intelegi despre ce vorbesc.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    cluj napoca
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes
    am avut si eu red belly piranha acum ceva ani 6 bucati si leam adus la maturitate dupa care i-am donat din lipsa de spatiu catedrei de piscicultura si acvacultura a universitatii la care studiez, dupa parerea mea acesta este pacu desi mi-e cam greu sa am hotorasc pentru ca atunci cand sunt mici sunt foarte asemanatori, dar dupa conformatie capului seamana mai mult cu pacu, faptul ca nu mananca se poate datora si factorului de stres,se vede si dupa faptul ca acesta este decolorat si ca este singur si ca nu se afla intr-un grup.sper sa nu ma insel dar daca se intampla imi cer scuze, nu vreau sa dezinformez dar cazuri sunt destule in care in pet shopuri se vad pacu sub numele de piranha.

  6. #6
    Base member dino66's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Constanta / Navodari
    Posts
    412
    Post (Dis)Likes
    Vad ca nu mai sunt alte topicuri proaspete in care sa se vorbeasca de piranha sau pacu, asa ca sper sa nu deranjeze pe initiatorul topicului daca continuam discutia despre speciile astea.
    Intr-adevar, in pozele postate de Adryan nu se deosebeste cam ce ar fi, s-ar putea observa indeaproape configuratia dintilor, care este foarte diferita intre cele 2 specii.
    Dar de ce te`ar deranja neaparat daca ti`ai luat 8 "piranha" ca cel din poza, iar peste 2-3 luni sa afli ca sunt pacu, si asa o sa detii un acvariu cu pacu, iar ei se adapteaza foarte bine la noile conditii de trai si de alimentatie.

    Este vre-un detinator pe forum de black pacu?
    Un comportament sau niste compatibilitati din experiente proprii m-ar interesa, si daca in captivitate chiar continua sa creasca pana la dimensiuni destul de exagerate. Nu de alta dar vreau sa achiztionez un exemplar si are cam 20-25 de cm deja, nu stiu cum se va comporta intr-un "comunitar". Pe forumurile externe, am vazut ca stau cu Oscarii, dar mai departe.. ?
    620L (℮ 550L) - 1M Oscar, 1M J.Dempsey, 1M N.Tetracanthus, 1M Convict, 1M A.Citrinellus

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    constanta
    Posts
    24
    Post (Dis)Likes

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    alba iulia (madrid-spania)
    Posts
    11
    Post (Dis)Likes
    salut Adryan

    en am avut 2 ani piranhas , sunt frumosi dar au nevoie de multi litri de apa si filtre puternice.....este un peste timid daca nu il menti in grup minim 7

    [IMG] [/IMG]

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes
    eu am 4 natereri(2 masculi 2 femele) intr-un acvariu de 180 de litri si de vreo 3 luni au inceput sa depuna(chiar daca teoretic le-ar trebui vreo 500 de litri minim)

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Campulung Moldovenesc
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    Acvariu cu red belied piranha
    Attached Images Attached Images

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •