Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 32

Thread: PRIMUL MEU ACVARIU- clar am nevoie de sfaturi

  1. #21
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    De "curiozitate"... cat ai dat pe el?

    Ps: "nebuni".... care au idei si "apoi vad ca nu e bine".... sunt destui! Iar atunci, ce fac? Pai nu fac decat sa "inventeze motive" ptr niste entuziasti... mai entuziasti decat erau ei cu ceva vreme in urma
    Nu vreau sa te descurajez dar.... o sa vezi ce iti spun si alti colegi. In mare imi dadusem seama despre ce este vorba in privinta formei. Problema se pune la "retusare": nu prea ai cum sa lucrezi-slefuiesti pe acryl... dar o sa te lamureasca "Kirucd" daca ajunge sa citeasca topicul....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  2. #22
    Junior Member SPV13R's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Am dat 900 euroi, teoretic nu e nici jumatate din pretul lampii, dar astept sa vad ca sa fiu sigur.
    Poate ca omul chiar avea nevoie de spatiu, sau poate si a dat seama ca nu a fost ok, cine stie.
    In rest, stiu ca nu e cea mai ok dimensiune dar sper sa fac un habitat ok pt niste pestisori.
    mie personal imi place mult acvariul si se integreaza perfect in camera si sper sa fac ceva frumos cu el. Si pe viitor trec si la treburi serioase, dar cred ca pentru inceput nu e rau nici asa.
    si daca iese naspa, macar am o lampa buna ( o sa aflu in vreo 4 ore ).

  3. #23
    Junior Member SPV13R's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Daca proiectul esueaza, macar o fi ok bazinul pt un acvariu de apa dulce?
    nici nu vreau sa ma gandesc.
    acum chiar ca nu mai dorm.)

  4. #24
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by SPV13R View Post
    .....teoretic nu e nici jumatate din pretul lampii, dar astept sa vad ca sa fiu sigur..
    Teoretic....

    Nu vreau sa fiu "GicaContra"... dar in general (acum) sunt cu picioarele pe pamant... si de aceea comentariile mele pot parea acide - rautacioase - negative.... Am fost si eu odata unul care "visa malai maruntel"... dar cu timpul am ajuns sa vad cam totul cat se poate de limpede si sa analizez la rece...

    Ziceai de lampa: din cate pare.... este o Arcadia... ceva combinat MH cu neoane... si nu are cum sa fie LA VREMEA ASTA si MAI ALES SH.... 1800€...
    Daca acvariul are 300L,.... lampa poate fi maxim 2x150W MH sau HQI si 4 neoane de... maxim 100-120cm...

    Iar dupa 2 minute de cautari... iti dau si un pret NOU: 680€ http://www.aquascape-boutique.fr/ARC...IGHTING-SYSTEM ....

    Daca "ma chinui putin" o gasesc si sub 500€, apoi: avand in vedere ca este SH...pretul "se duce" sub jumatate!
    Exceptand asta..... trebuie sa ai in vedere CONSUMABILELE: nu stii exact cate ore a fost folosita si nici nu te poti baza pe ce zice X-Y... iar un bec costa? Sa vedem: 65€ la reducere http://www.zooplus.de/shop/aquaristi...tmittel/195725

    Zilele trecute ma intreba un ren de al meu... care voia sa schimbe un Giesemman HQI cu o lampa cu neon normal... daca "e buna" lampa asta: 700€ http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...6&t=temartic_e

    Pai sa nu il bat? Imediat i-am dat un link "ajutator": lampa dimabila, in aceeasi configuratie de neoane, in care am toata baza si.... la un pret decent: ATI http://www.aquafair.de/product_info....oducts_id/2826

    Inutil sa spun cum cresc coralii cu lampa asta DIMABILA... impreuna cu neoane tot ATI... Asta este alternativa cea mai buna daca nu ai inca bani disponibili ptr LED... (parerea mea)
    Deci: lampa TA... care tu crezi ca e 1800€... in realitate e "cam 400".... si toata lumea fuge la propriu de HQI ptr ca "le-a cam trecut vremea".... motivul este: consum mare, caldura multa, risc de arsuri....

    Daca tot ramai pe premisa ca "ai o lampa buna"... te anunt ca nici la plantat nu prea merge, chit ca schimbi becurile.... citeste topicurile colegilor care au schimbat sau renuntat la MetalHalide...

    Acvariul.... intradevar: este interesant, numai ca zgarieturile.... nu prea te ajuta daca sunt in campul vizual. Si mie imi placea forma curbata.... pana mi-am luat un acvariu AIM Back to Nature (nu chinezarie Boyu sau Resun) si am inceput sa imi "privesc" pestii in el Nu stiam cum sa scap de acvariu mai repede... plus ca pestii faceau ca toti dracii cand ajungeau sa ma priveasca prin acea "curba"...
    Dar o sa te lamuresti singur de toate aspectele astea


    La 35cm latime (inca nu stii daca e dimensiunea externa... deci ar insemna un 30-33 intern) trebuie sa lasi cate 3-5cm de fiecare parte a geamurilor liber (ptr mentenanta si curenti apa) iar in final vei ajunge cu o suprafata utila ptr construit un schelet de.... 20-25cm!

    Nu pot decat sa iti urez Spor si Succes in proiect! Era bine daca in pauza asta de cativa ani... mai citeai cate ceva

    L.E: acum am vazut si asta:

    Quote Originally Posted by SPV13R View Post
    Daca proiectul esueaza, macar o fi ok bazinul pt un acvariu de apa dulce?
    nici nu vreau sa ma gandesc. acum chiar ca nu mai dorm.)
    Nu vazusem intrebarea dar... ti-am cam raspuns in ultimul post, in care ma refeream la latime....

    Acuma.... nu glumesc: "E bun".... doar sa tii niste discusi in el si ceva plante artificiale... sau cu niste Altumi inauntru....
    Last edited by Nimeni; 30-11-2014 at 00:10.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #25
    Junior Member SPV13R's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Acu e in curtea mea si mai vedem.
    am citit, nu e luat in necunostinta de cauza, este alegerea mea.
    La restu ma uit de dimineata.

  6. #26
    Junior Member SPV13R's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Lampa este o arcadia, cu 6 neoane t5 de 1450 mm, 4 albe si 2 albastre. Si 5 placi ca cele din imagine atasata. Pe fiecare placa are un bec cu lupa? Pe care scrie ledx, celelalte 11 sunt diferite si nu scrie nimic.
    tipul a spus ca noua la vremea ei a dat 1800, cat e acum habar nu am, dar o sa o caut si eu.
    evident ca acum sunt alegeri mai bune de facut, asta este un sh si e la pachet
    Attached Images Attached Images
    Last edited by SPV13R; 30-11-2014 at 10:43.

  7. Likes Nimeni liked this post
  8. #27
    Junior Member SPV13R's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Deci lampa are 4 neoane albe 14000k, de 1450 mm, 80 w, cod arcadia fmw80t5
    2 neoane marine blue t5, cod fmb80t5
    Si un LED BAR, cu 5 unitati a cate 12 leduri a cate 3 w fiecare, deci 5x12x3= 180 w. Pe site nici nu apare cu 5 placi ci numai cu 4...
    lampa este programabila si cu telecomanda )
    pun un link la led bar http://www.arcadia-aquatic.com/led-bar/

    deja incep sa ma simt mai bine, practic este penultimul model de la arcadia si inclin sa cred ca tipul chiar a dat 1800 lire pe ea acum 1 an.

    Astept sa vina prietenii sa urc acvariul sa vad ce surprize mai am inauntru.

    ps a dat omu inclusiv carti si ce mai avea de acvaristica, nu cred ca il mai intereseaza subiectul, poate a fost cinstit, cine stie?

  9. Likes Nimeni liked this post
  10. #28
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Am citit si eu, si sincer ma bucur ca macar pana aici esti multumit. Cu toate ca deja ma gandeam cu parere de rau la ( o teapa ) ceva care nu va satisface dorintele tale.
    Este adevarat ca dimensiunile acvariului, aici fiind vorba numai de latime, nu confera multiple posibilitati de aquscape, dar daca acvariul are in componenta hardwar-ul necesar functionari la pretentii minime, tot este o treaba bunuta la aceste costuri, mai ales pentru un inceput incurajator.
    Nu sunt un cunoscator al acvaristici marine, dar sincer imi parea rau sa platesti pentru niste acareturi perimate sau chiar nefolositoare proiectului tau.

    O Duminica plina de surprize placute iti doresc !
    Dan
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  11. #29
    Junior Member SPV13R's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Multumesc de incurajari , am nevoie si de asta.
    Am pus acvariul pe pozitie cat de cat, ii fac maine un soclu sa il mai inalt.
    pana atunci trebuie sa spal componentele care sunt tunze si acvariul. Cu ce anume il spal?

    incep sa ma gandesc si la un aquascape.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by SPV13R; 30-11-2014 at 15:27.

  12. Likes dandumitru liked this post
  13. #30
    Junior Member SPV13R's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Accesoriile se spala cu apa sau cu detergent? Si de care?

  14. Dislikes Nimeni disliked this post
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •