Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 32

Thread: PRIMUL MEU ACVARIU- clar am nevoie de sfaturi

  1. #11
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    din cate vad structura etajului este de lemn si ar fi bine sa verifici daca poate suporta o greutate asa de mare podeaua,

  2. #12
    Junior Member SPV13R's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Ma bucur ca sunteti atenti, sper ca pana la sfarsit sa nu va dezamagesc.
    intr adevar o parte a structurii este de lemn pentru ca asta a fost situatia dar tot din lemn as fi facut o din considerente de gust. Oricum amplasamentul acvariului l am discutat cu constructoru ( culmea ca exista ) care este un bun prieten de al meu si acolo este o grinda de beton, este adevarat ca doar de 40 cm latime, care poate suporta fara nici o problema freutatea, deci asta e rezolvata.
    in al doilea rand chiar daca pentru mine e mansarda de vacanta, totusi logodnica mea va sta mai tot timpul pe aici iar la parter stau alti prieteni asa ca nu se pune problema sa nu fie cineva prezent mai tot timpul, totusi prefer sa automatizez un pic acvariul si sa le dau cat mai putin de lucru.
    in rest ma documentez si o sa mai intreb cand va interveni cate ceva ( a fost o scapate am scris skimmer in loc de sump, dar daca toate informatiile sunt noi si vin gramada se mai intampla).
    o sa revin cu o schita de mana cu acvariul si amplasamentul anexelor dupa capul meu sa imi spune ti daca este viabil.

    multumesc mult.

  3. #13
    High member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti Colentina( Colentina - Berceni )
    Posts
    993
    Post (Dis)Likes
    Sincer vorbind cred ca fara 8000 Euro nu ai cum sa scapi la cantitatea asta ... Pe urma nu cred ca era vorba sa fie cineva acasa sa supravegheze acvariu.. ideea era ca daca podeaua nu iti va rezista ( atentie se mai si uda pe jos cand faci curat ) , renovarea si pierderea va costa ceva ...

    Bafta

  4. #14
    Junior Member SPV13R's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Era vorba si de intretiner, apropou de tv .

  5. #15
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by SPV13R View Post
    Era vorba si de intretiner, apropou de tv .
    Bravo. Sa inteleg ca ... esti pe aceeasi lungime de unda: ai inteles ideea, asa cum ti-am inteles si eu raspunsul.

    Revenind la explicatiile date: e ok daca e grinda beton. Iar faza cu "daca exista" era la modul: multi isi fac casa de vacanta prin cunostinte... cunostinte de la care nu pot cere o garantie a lucrarii "in caz de.... doamne fereste". Spor si asteptam vesti despre "planuri si idei".....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  6. #16
    Junior Member SPV13R's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Revin dupa mult timp
    am mai invatat cate ceva si va multumesc pentru sfaturi - asa ca mi am cumparat un acvariu marin sh din Anglia.
    saptamana viitoare il astept acasa si sper sa pun cat mai curand ceva pestisori in el.
    nu stiu exact de ce aparatura dispune, teoretic e complet si sper sa nu am surprize si contrazice cam tot ce mi s a spus despre acvariile marine - este inalt (74 cm), este ingust (34 cm ), si nu are refugiu sub bazin.
    mai multe cand ajunge daca nu se sparge pe drum.

  7. #17
    Junior Member SPV13R's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Aaaa, are 170 cm lungime si un pic peste 300 litri, a fost functional si este din acril nu din sticla si cineva a platit o mica avere pentru el in urma cu 1 an.
    toate echipamentele sunt puse in lateralul bazinului.

  8. #18
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    La 34cm latime.... nici nu avea unde sa le puna in alta parte. Destul de mica latimea ptr un marin dar.... o sa realizezi singur chestia asta
    Spor si... asteptam noutati!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  9. #19
    Junior Member SPV13R's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Pai o sa vedem, poate ca vom avea o imaginatie ok si cu idei bune sa scoatem ceva deosebit. Acvariul a fost realizat cu bespoke din Anglia si are un design deosebit, fiind chiar ce imi doream la inceput
    acvariul asta este esenta la tot ce mi s a spus pe forum - asa nu, nu se poate, nu e bine etc dar a mai fost un nebun care a platit sa faca ce imi doresc eu. Ii multumesc nevestisii ca a mai facut un puradel si nu mai are loc in casa )
    inca nu stiu ce echipamente are acvariul ( luni ajunge masina in tara) dar stiu ca este din acril si are mici zgarieturi pe interior ce trebuiesc reparate inainte de umplere. stie cineva cu ce solutie se repara?

    Ps nu stiu cum sa postez poze, pana una alta pun poza acvariului functional la avatar, cu mentiunea ca pestii, coralii si nisipul nu au ajuns la mine
    Last edited by SPV13R; 27-11-2014 at 19:28.

  10. #20
    Junior Member SPV13R's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Poze cu saratelu meu, de pe net.
    maine ajunge...
    Attached Images Attached Images

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •