Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 32

Thread: PRIMUL MEU ACVARIU- clar am nevoie de sfaturi

  1. #1
    Junior Member SPV13R's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes

    PRIMUL MEU ACVARIU- clar am nevoie de sfaturi

    Salutare,

    vreau sa imi fac si eu un acvariu si chiar daca nu am nici un fel de experienta in acvaristica vreau sa incep cu unul marin de 650 litri, dimensiunile fiind de Lxlxh 250/45/50(60) cm, dar la h pot jongla
    vreau ca in acvariu sa am si corali si pesti.
    stiu ca toata lumea o sa spuna ca am innebunit, sa incep cu unul mai mic etc dar asta e proiectul meu si sper sa pot trece peste greutati si sa invat pe parcurs. Oricum nu am banii sa il fac pe tot odata dar vreau sa incep si incet incet sa iau tot ce imi trebuie, nu vreau sa fac rabat la bani dar nu cred ca ii am pe toti odata
    ce stiu-
    1. Latimea este prea mica, dar din pacate sunt limitat de spatiu, nu cred ca mai pot pune ceva cm,o sa vad
    2. Acvariul va fi pus in living asa ca imi trebuie aparatura silentioasa
    3. Pentru aparatura dispun de un spatiu sub acvariu, cu aceeasi L si l dar inaltimea preferabil de 30 cm,
    si de un alt spatiu cu latime de 30 cm, h 80 cm si lungime maxima 2oo. Totusi as prefera daca este posibil sa pun aparatura sub acvariu si sa izolez fonic spatiul respectiv, asta in cazul in care nu fac refugiu sau acesta nu imi va ocupa tot locul


    ce vreau sa stiu
    1. Ce inseamna un bazin refugiu, cat este de util, care este rolul lui si daca este absolut necesar
    2. Ce aparatura am nevoie, unde se monteaza, ce dimensiuni au fiecare ca sa pot face planul acvariului, sa proiiectez spatiile necesare. Ma intereseaza aparatura buna/foarte buna si sunt dispus sa platesc pentru calitate.
    in cazul in care ma puteti indruma spre anumite modele cred ca pot gasi apoi dimensiuni si schite de montare

    este destul de urgent sa fac acvariul ( sticla) si sa definitivez proiectul si spatiile necesare aparatelor pentru ca acel loc va tine loc si de mana curenta si cum incep musafirii sa vina sigur unu mai insetat o sa o ia pe scurtatura.

    in speranta ca voi gasi suport si binevoitori care sa ma indrume, va multumesc anticipat.

  2. #2
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Scuza-ma ca sint indiscret, cati bani vrei/poti sa investesti in acest bazin?
    Si a doua intrebare, ai zis ceva de o mana curenta, unde va fi pozitionat acvariul si de ce spatiu
    dispui? O schita, cel putin de mana, ar fi utila.

    O seara placuta,
    Dragos

    P.S. Ai mult de citit

  3. #3
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by SPV13R View Post
    Salutare,

    vreau sa imi fac si eu un acvariu si chiar daca nu am nici un fel de experienta in acvaristica vreau sa incep cu unul marin de 650 litri, dimensiunile fiind de Lxlxh 250/45/50(60) cm, dar la h pot jongla (NU PREA POTI JONGLA CU INALTIMEA: AICI INTERVINE DIFERENTA DE GROSIME STICLA SI UNA DIN DIFERENTELE MAJORE DE BANI DOAR PTR ACVARIU)
    vreau ca in acvariu sa am si corali si pesti.(SI CORALI SI PESTI.... INSEAMNA LATIME... CEEA CE NU AI)
    stiu ca toata lumea o sa spuna ca am innebunit, sa incep cu unul mai mic etc dar asta e proiectul meu si sper sa pot trece peste greutati si sa invat pe parcurs. Oricum nu am banii sa il fac pe tot odata dar vreau sa incep si incet incet sa iau tot ce imi trebuie, nu vreau sa fac rabat la bani dar nu cred ca ii am pe toti odata (DEJA TE REPETI IN CHESTIUNEA BANILOR)
    ce stiu-
    1. Latimea este prea mica, dar din pacate sunt limitat de spatiu, nu cred ca mai pot pune ceva cm,o sa vad
    2. Acvariul va fi pus in living asa ca imi trebuie aparatura silentioasa
    3. Pentru aparatura dispun de un spatiu sub acvariu, cu aceeasi L si ldar inaltimea preferabil de 30 cm, (DE CE? IMPREUNA CU ACVARIUL VEI AVEA UN h DE MAXIM 1M.... NU E CIUDAT?)
    si de un alt spatiu cu latime de 30 cm, h 80 cm si lungime maxima 2oo. Totusi as prefera daca este posibil sa pun aparatura sub acvariu si sa izolez fonic spatiul respectiv, asta in cazul in care nu fac refugiu sau acesta nu imi va ocupa tot locul


    ce vreau sa stiu
    1. Ce inseamna un bazin refugiu, (GOOGLE UNDE ESTI? ) cat este de util, care este rolul lui si daca este absolut necesar
    2. Ce aparatura am nevoie, unde se monteaza, ce dimensiuni au fiecare ca sa pot face planul acvariului, sa proiiectez spatiile necesare. Ma intereseaza aparatura buna/foarte buna si sunt dispus sa platesc pentru calitate.(ITI REAMINTESC FAPTUL CA TE-AI REPETAT INTR-O AFIRMATIE SUS) in cazul in care ma puteti indruma spre anumite modele cred ca pot gasi apoi dimensiuni si schite de montare

    este destul de urgent sa fac acvariul ( sticla) si sa definitivez proiectul si spatiile necesare aparatelor pentru ca acel loc va tine loc si de mana curenta si cum incep musafirii sa vina(TE INSORI?) sigur unu mai insetat o sa o ia pe scurtatura.(SA IMI ARATI MUSAFIRUL INSETAT CARE "MUTA" 1 TONA DE ACVARIU SAU... NU VEDE 1 METRU DE STICLA AFLATA IN FATA SA)

    in speranta ca voi gasi suport si binevoitori care sa ma indrume, va multumesc anticipat.
    Deci..... prima parte ingrosata cu rosu.... se bate cap in cap cu a2a parte ingrosata cu albastru!
    Am incercat sa iti si raspund punctual in paranteze.... scrisul mare nu este ptr a iti atrage atentia ci doar ptr a diferentia scrisul tau de al meu... ok?
    Initial..... ar trebui sa stii ca "un marin".... se face mai mult lat decat inalt.... asta ar fi una.
    Doi: costurile de intretinere a unui marin de 650L sunt destul de piperate.... asta dupa faza de constructie.
    Trei: costurile popularii acvariului sunt de asemenea mari.... doar piatra vie e la 15€ kg din cate imi aduc aminte. nu spun de pesti, corali, anemone etc... care oricum sunt de import si vin "in €"
    Patru: ar trebui sa dai un ochi pe jurnalul deschis de colegul Kirucd tot la sectiunea aceasta... sa iti faci o idee asupra "timpului necesar" etapelor de parcurs si.... mai copii denumirea unui echipament folosit si dai un search pe google sa vezi pretul. Dar cel mai ieftin acesezi direct http://www.sewatec.de/ si vezi cam cat esti "dispus sa platesti ptr calitate" si mai ales IN CAT TIMP? ptr ca unele echipamente vin comandate deodata..... nu pe rand! Scuze: trebuiesc folosite deodata.... le poti comanda in timp... dar asta inseamna ca trebuie sa stai cu ochii pe acvariul gol sa nu il crape musafirii... ptr ca atunci cand e gol si nefolosit...... sunt sanse sa se sparga, plin niciodata!
    Ca incheiere: la un marin... iti trebuie lumina.... la 250cm.... iti "recomand" o lampa minima necesara : http://www.sewatec.de/ghl/ghl-mitras/ asta... ca sa nu te pun sa cauti un Giesemman care este ...pot sa te citez? "aparatura buna/foarte buna" vrei foarte buna? uite link: http://www.sewatec.de/giesemann-ligh...t-1800-mm.html ne pare rau... dar mai lunga de 180cm nu este... asa ca ar fi bine sa iei 2... de 120cm- calculul il faci tu, da?
    Uite... ceva "SUPERCALITATE"... ARE SI MOONLIGHT SI PROGRAMARE PE LAMPA... ETC. SI E LA 120 CM: CU 2 TE DESCURCI SIGUR: http://www.sewatec.de/giesemann-ligh...5-1200-mm.html
    si cateva preturi de echipament "necesar":
    pompa valuri: http://www.sewatec.de/store-search-r...+stream+2+6105
    un controler: http://www.sewatec.de/store-search-r...ontroller+7096
    transformator, adaptor: http://www.sewatec.de/store-search-r...4V+DC+6105.240
    un skimer: http://www.sewatec.de/deltec-skimmer...-external.html asta ca sa nu te pun sa cauti vreun OCTOPUS..... ptr sump.


    Si acum.... ca doresti sfaturi:
    1- citeste topicul acesta cap-coada : http://forum.acvarist.ro/showthread....25x68x70/page5
    2- Incearca sa intelegi BINE fraza : "Ok, prima data cand m-am gandit serios la un acvariu marin a fost anul trecut in noiembrie, cand am si inceput sa ma documentez. Si am pierdut cateva luni cu documentarea chiar si acum citesc in fiecare zi cate ceva despre reefuri "
    3- Nu lua mott-a-mott descrierea dotarea sau echiparea bazinului respectiv.... se poate face si in alte moduri... mult mai ieftine... (deh- tu voiai calitate best) ... un exemplu: http://forum.acvarist.ro/showthread....domarin/page15
    sau... http://forum.acvarist.ro/showthread....00-litri/page3 si "continuarea bolii" ... : http://forum.acvarist.ro/showthread....00-litri/page8
    Last edited by Nimeni; 09-01-2013 at 06:11.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  4. #4
    Junior Member SPV13R's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Ok, multumesc pt sfaturi, o sa citesc tot ce e sugerat si revin, insa pana atunci vreau sa lamuresc cate ceva.
    In primul rand tre sa fac acvariul ca sa il incastrez in mobilier si sa termin mana curenta, deocamdata fara echipamente doar sticla, insa as vrea sa stiu unde pun si aparatura ca sa vad ce spatiu imi ramane si ce fac cu el. Insetatii vin pt ca vreau sa pun acvariu in casa/ mansarda mea de vacanta care va fi gata zilele astea si este destinata bunei dispozitii, si nu as vrea sa cada vreunul pe scara in lipsa mainii curente, deci a acvariului gol momentan.
    apoi sa incep sa achizitionez aparatura si cand o sa fie gata toata sa ma apuc de corali, pesti etc.
    mi as dori ca acvariul sa fie gata pana in noiembrie, iar la repetitia cu banii ... Toata lumea ma intreaba cat vreau sa investesc si de aia sunt stresat, pot ajunge si la 5000 euro dar nu trebuie sa ii cheltuiesc neaparat, vreau un acvariu decent de care sa ma bucur dupa fiecare campanie in agricultura unde vezi numai praf. Nu am toti banii gramada pentru ca veniturile mele nu sunt costante nici ca valoare si nici ca perioada, dar o sa ma descurc.
    Sunt incepator, nu stiu de ce am nevoie asa ca nu stiu nici cati bani imi trebuie.
    imi poate spune cineva?
    Oricum o sa vedem impreuna.

  5. #5
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Revin cu rugamintea din postul anterior: poti sa ne postezi o schita de mana cu spatiul unde va veni
    pozitionat acvariul? O vedere de sus si una laterala daca se poate.

    Multumesc, o seara placuta,
    Dragos

  6. #6
    Junior Member SPV13R's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Multumesc de interes
    acolo unde este casetofonul este un spatiu care ar fi destinat la altceva dar daca e nevoie il pot folosi pt acvariu.
    Acvariul vreau sa il pun cu un capat in stalpul dublu iar cu celalalt unde se termina scara, astfel se va vedea o parte cand urci iar din living cealalta latura. Nu am o minima sau maxima pe inaltime dar as prefera sa nu ma duc mai sus de 1-1,1 m, asa ca imi ramane un spatiu destul de mare sub acvariu pe care as prefera sa il folosesc.
    Attached Images Attached Images

  7. #7
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Ok, am inteles aproximativ. Si am cateva comentarii:

    1. Un acvariu de 2,5 metri lungime nu il faci ca sa il schimbi ulterior, si din acest punct de
    vedere o latime de minim 60 cm e necesara. Altfel o sa iasa naspa, crede-ma pe cuvant.
    Eu iti propun sa il faci 250x60x60 cm, volum brut 900 litri.

    2. Inaltimea totala, acvariu plus sump (inclusiv stand) nu poate fi mai mica de 1,4 metri,
    fara lumina care poti sa o pui suspendata. Si iti explic de ce: la un asemenea acvariu ai
    nevoie de un skimmer performant suficient de mare, sau de doua mai mici. In oricare dintre
    variante spatiul util de care ai nevoie sub acvariu este de minim 70 cm.

    3. Nu ai nevoie de spatiul unde este casetofonul, iti ajunge ceea ce este sub acvariu.

    4. Ce latime are stalpul dublu din lemn?

    5. Ca si pozitie va fi un acvariu deosebit, il vei vedea din 3 parti, e adevarat ca de pe scara
    mai putin.

    6. In privinta echipamentelor ramane de discutat, probabil ca cei 5.000 de euro nu vor fi suficienti
    dar nici mult mai mult nu iti vor trebui. La momentul oportun pot sa iti dau ceva sfaturi in
    privinta echipamentelor si a designului sumpului.

    De unde esti? (nu ti-ai trecut locatia la profil)

    O seara placuta,
    Dragos

  8. #8
    Junior Member SPV13R's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    1.Am tot masurat, e prea mult 60 cm latime, dar o sa vad, macar 50 il pot face
    2. Aici nu imi convine, nu se incadreaza in linia livingului. In acest caz prefer, daca este posibil, sa pun skimmerul fie in spatiul cu casetofonul, fie sa il cobor sub plafon in incaperea de la parter suspendat fie sa il pun la perete, vis a vis de acvariu fata de scara, in plus lumina nu vreau sa fie suspendata ci sa fac un capac de lemn pe care sa montez luminile si ventilatoarele pentru racire. Pana la urma din multe puncte de vedere mi ar conveni sa pun instalatiile la perete, distanta este de 1,5 m fata de acvariu. Exista inconveniente? Skimmerul trebuie pus neaparat sub acvariu?
    4 stalpul are 30 cm
    Mansarda cu acvariul este in Calimanesti, lucrez in ialomita, dar trec des prin bucuresti.

  9. #9
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Eu zic sa pui mana sa te documentezi putin, dupa cate vad nu sti ce este un skimmer.
    Exista si skimmere externe, dar sint mai scumpe.
    La care perete vrei sa pui echipamentele? Singurul inconvenient este ca trebuie sa circule apa
    intre display si sump/echipamente.
    Eu zic mai intai sa citesti putin despre ceea ce inseamna un acvariu marin apoi te intorci
    si pui intrebarile corecte. Altfel nu ne intelegem pentru ca nu sti despre vorbim. Nu spun
    ca nu se poate ce vrei tu dar nu am cum sa iti gasesc eu solutiile fara sa stiu ce vrei sa faci
    si care este spatiul disponibil.

    O seara placuta,
    Dragos
    Last edited by kirucd; 10-01-2013 at 12:32.

  10. #10
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    In afara de ce ti-a spus Dragos.... omiti un lucru important: STRUCTURA!!!! Acvariul ok.... v-a avea intre 650-900L apa.... asta se traduce in kilograme.... la care adaugi inca 100kg minim sticla.... inca 50-100 kg piatra vie si nisip si..... greutatea sumpului care v-a sta dedesubt. Asta ar mai fi cam 300kg....
    Intrebare: tine plafonul si toata structura aia atata greutate?

    Eu zic sa te gandesti BINE! Si sa intrebi constructorul.... care nu cred ca "prea" exista.... sau nu poate sa iti dea un raspuns clar sau o garantie asupra rezistentei. De ce spun asta? Fiind mansarda majoritatea apeleaza la "solutia": stalpi de lemn placati cu OSB si vata minerala.... Cel putin asa imi reiese din poza: ca mansarda este lucrata numai cu lemn.

    Tine "aproape" de Dragos si ascula sfaturile care le da deoarece stie multe si despre marine... si despre instalatii.... si despre locuri bune de achizitii avantajoase.

    Cu suma... esti la limita. Ma bucur ca totusi esti ok cu timpul (planuita finalizarea ptr la anu in noiembrie) Pana atunci ai timp sa te documentezi destul si sa iti faci idee despre ce implica acvariul si sa pui intrebari pertinente: pentru ca sunt 2 aspecte:
    - nimeni nu poate sa iti dea totul "mura-n-gura" ... fara sa te documentezi si tu... sau macar sa ai habar de ce se petrece acolo in acvariul TAU.
    - nimeni nu poate lua decizii in privinta acvariului TAU si... PE BANII TAI. Si chiar daca ar fi asa....:
    - nimeni nu se incumeta sa iti faca un acvariu de 5-6000€ si sa te salute din mers. Ar fi posibil si asta: exista firme specializate care vin... ti-l monteaza--- iti pune echipamentele in functiune si.... ITI TAIE FACTURA urandu-ti O ZI BUNA! apoi....ai sa ramai SINGUR, ce faci atunci?
    Asistenta si consilierea in orice domeniu COSTA. Si costa al naibii de scump.

    Ca o paranteza: daca tot ai drum prin Bucuresti.... mergi la REEF.RO si cere o oferta de pret per total cu echipament inclus, acvariu facut-montat etc eventual si cu vietati si..... abia atunci o sa te TREZESTI... cel putin pe jumatate!
    Mai e un aspect: fiind la "casa de vacanta"... in majoritatea timpului... CINE VA AVEA GRIJA DE ACVARIU??? Daca ai impresia ca acvariul e un TV care il aprinzi cand ai chef.... te inseli amarnic si e pacat de banii tai. App... un acvariu de apa dulce ai?

    Succes!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •