Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 103

Thread: Tree of changes - 390 l

I'm Nobody
    Post (Dis)Likes
    "Gazduire imagini www.plici.ro"

Frumoase pozele.... acum putem vedea intradevar bazinul in splendoarea lui.

O singura intrebare am: nu ai cumva un bazin mai mic de 60-80L gol.... in care sa tii discusii aia macar 5-6 luni acolo? (pacat de ei...)
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Base member andrei_dum's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Nu am.M-am gandit si eu la asta dar ca de obicei nu ma pot abtine cand vad discusi si i-am bagat in acvariul mare. Ar fi trebuit sa fac ca tine pentru a se dezvolta si ei iar acvariul mare sa prinda si mai mult contur ca are doar o luna si o saptamana.

I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Andrei, pe site-ul unde ai incarcat imaginile ai mai multe optiuni.
    Ca sa se vada frumos, iti recomand sa alegi varianta "BBCode (Forums)" din categoria "Thumbnail + viewer link"
    Tu ai ales varianta "BBCode (Forums)" din categoria "Show directly this image"

Se vor vedea mult mai bine

I'm Nobody
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by andrei_dum View Post
    Ar fi trebuit sa fac ca tine pentru a se dezvolta si ei iar acvariul mare sa prinda si mai mult contur ca are doar o luna si o saptamana.
    Asta ar fi cred cea mai buna decizie atat pentru tine cat si pentru pesti : la 6 pui kk-ciosi... cati ai acolo... nu prevad un viitor prea bun la valorile apei: vor jongla mereu si mereu v-a trebui sa faci schimburi etc. Plus ca vei pierde controlul fertilizarii.... Co2-lui etc.(ma refer la schimburi de apa dese: schimbi des- elimini fertilizare din masa apei, schimbi rar- elimini din cresterea puilor)
    Mixtura sau hrana v-a aduce si ea un aport la asta.... nu mai zic de temperatura apei: ori vei da peste cap plantele obisnuindu-le la 29-30 cat cresc puii... ori vei da puii peste cap in favoarea plantelor.
    Solutia de compromis este sa mergi in paralel cu ambele : puii si plantatul. Pentru caci rezultatul din combinatia cazului de fata v-a fi:
    - ori ai un plantat frumos cu discusi urati...
    - ori ai discusi frumosi intr-un plantat urat... (teoretic vorbind... ptr ca "frumosi crescuti in plantat"... nu prea exista)
    Fa loc la un acvariu mic dedesubt... ca ai loc destul slava domnului Pune un termometru si un filtru si..... ai sa vezi ce gazon o sa iti iasa in acvariu pana cresc "pustanii" mari. In timpul asta se stabilizeaza si acvariul mare... puii deja vor creste si vei putea sa ai obisnuiesti cu o apa "putin" mai rece..... si peste un an... vei avea poate acvariul si mai frumos decat acum.

Succes!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Post (Dis)Likes
    ma gandesc la asta. Stiu ca ai f mare dreptate.

Maestru Biotop rick's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Frumos inceput,spor.
    Solutia de a-ti scoate discusii din plantat se va dovedi in timp castigatoare.Vei avea niste discusi maturi dezvoltati frumos si sanatosi si un plantat matur in care vei putea pune discusii ajunsi la maturitate.

Member Shadow's Avatar
    Post (Dis)Likes
    andrei ma bucur sa te vad iar pe forum. vad ca nu ai pierdut pasiunea pentru discusi. am sa fiu si eu cu ochii pe jurnal, sunt sigur ca va fi un acvariu deosebit. spor la treaba

Post (Dis)Likes
    Mi-am cumparat reflectoare de la Jbl. Pot sa spun ca dupa montare am ramas profund impresionat de cum s-a schimbat treaba. Plantele in aproximativ 20 min perlau la greu. Mentionez ca la 390 litrii ai acvariului am 4 neoane de 54 w T5. Spre placuta mea surprindere , desi in pozele de pe net nu se observa exact curbura tablietei) nu au forma de U mai largut ci pe latura de deasupra neonului se afla inca un V. Am sa atasez maine poze. Eu am cautat la greu dar nu am gasit exact forma. Undeva am, gasit o schema cica "perfecta" de a dubla aproximativ lumina neonului cu reflectoare . Un tip chiar a masurat lumina cu Jbl si Juwel. Concluziile aici : http://forum.acvarist.ro/archive/index.php/t-35239.html

Tot zilele astea mi-am luat si instalatie de osmoza inversa de la dennerle (190L). (vrajeala nu face 190 litrii pe zi. Produce 4,5 litrii de apa ozmozata pe ora (adica 108 litrii pe zi). In aproximativ 8 ore arunci la gunoi 1 m3 de apa. ( 1 litru la 40 secunde).

Am testat parametrii apei cu Teste de la Jbl (betigase). a rezultat :
    Apa robinet : No3 - 0 / No2/0/ Gh >14d/ kh- 15D / ph -8 / Clor - 0,8
    Apa acvariu : No3 - 10 / No2/0/ Gh >7 d/ kh- 6 D / ph -7.6 / Clor - 0,8 (ieri am adaugat 27 litrii apa ozmozata)
    Apa osmoza inversa : No3 - 0 / No2/0/ Gh >3d/ kh- 0 D / ph -6,4 / Clor - 0

Base member albu81's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Adrei, osmozorul iti da maxim cat ai pe membara (50, 75, 100... Gal/zi).
    cat despre pierderi, acestea sunt limitate in cazul tau la 300gal/zi, pentru ca ai flow restrictor pe evacuare, deci nu cred sa pierzi aproape maxim in 8ore...

Ce mi se pare ciudat este gh-ul, care mi se pare mare pentru o apa de OR...

Aquarium expert kirucd's Avatar
    Post (Dis)Likes
    In plus de asta acum este iarna si apa la robinet are o temperatura scazuta, practic instalatia
    iti face jumatate din cantitate, ceea ce este normal. Cantitatea maxima este data la o temperatura
    a apei de 20-25 de grade daca nu ma insel. Si mai conteaza si presiunea pe care o ai la robinet.

In ceea ce priveste testele la apa osmozata, primii 100 de litri de obicei se arunca, pina se rodeaza
    putin membrana.

O zi buna,
    Dragos

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast

Tags for this Thread