Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 103

Thread: Tree of changes - 390 l

  1. #1
    Base member andrei_dum's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Craiova
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes

    Post Tree of changes - 390 l

    Salut !
    Ma numesc Andrei. Am prins si eu curaj pentru a posta aici noua mea incercare de a-mi amenaja livingul cu un colt de natura.
    Am avut in trecut pe cand locuiam la Iasi un acvariu Juwel Trigon de 190 l apoi peste un timp am sarit la un acvariu de 490 l.
    Fortat de imprejueari am aterizat in Craiova acum 3 ani si acum mutandu-ma la casa noua am decis sa-mi fac un acvariu cat de cat maricel.
    De pe forum am reusit sa gasesc pe cineva care mi-a adus sticla si m-a ajutat la lipirea acestuia din Bucuresti. Aici nu se gasea stiucla de 10 mm si nici nu am gasit o persoana care sa ma poata ajuta la acest proiect.

    Gata cu povestile

    Acvariul meu are 390 litrii brut 130/60/50 inaltime. Sticla de 10mm si intaritoare desi nu era cazul am optat pentru o mai mare siguranta. Am o vorba "niciodata sa nu zici niciodata".

    Dotari: - Filtru extern JBL CristalProfi e1500
    - Iluminare : 4 neoane T5 de 54 w (luna viitoare o sa achizitionez si reflectoare de la jbl)
    - Butelie co2 de 5 litrii, reductor deocamdata industrial dar isi face bine treaba, difuzor ceramic atasat pe furtunul de
    evacuare al filtrului cumparat de
    pe ebay (dizolva foarte bine)
    - Incalzitor JBL ProTemp S300 - 300W
    - Substrat Jbl manado 45 kg
    - Cioata radacina vita de vie cumparata acum vreo 5 ani de la Hornbach care mi-a facut multe figuri chair si dupa multiple
    fierberi in apa cu sare si apoi lasata in apa si otet luni de zile (am avut 2 dar la una am renuntat)
    - Fertilizare : fertilizantul macro (PPS-PRO) , fertilizantul micro si EasyCarbo de forum (multumit de alegerea facuta)
    - Plante achizitionate din Craiova de la un amic (piata aici este cam moarta in comparatie cu Iasul) : Hottonia inflata,
    Heteranthera zosterifolia, Eleocharis parvula , Proserpinaca palustris , Ludwigia glandulosa , Althernanthera Reinecki var.
    mini , Eriocaulon Cinereum
    - Pesti : 6 puiuti de discus (4 redmalboro si 2 red melon) , 1 scalar (l-am luat pt testarea apei desi nu are ce cauta cu
    discusii), 8 rodostomus, 1 sae si 1 otocinclus (am luat mai multi dar crapa ).

    Acvariul are acum o luna. Incet incet sper sa reusesc sa mentin si un acvariu frumos plantat si discusii sanatosi. In trecut nu prea am reusit. Ce sa fac sunt fan discus.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by andrei_dum; 09-01-2013 at 15:49.

  2. #2
    High member DecaDurabolin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti, Bucur Obor
    Posts
    813
    Post (Dis)Likes
    Salut si bine ai venit pe aici.
    Aranjamentul arata super, lemnul mi se pare bine integrat in ansamblu.
    Plantele arata sanatos, totusi apa mi se pare putin cam tulbure, ca na, e si acvariul nou. Totusi sa fii pe faza si incearca sa o faci sa fie cat mai limpede si curata, mai ales pentru discusii aceia frumosi. Un surface skimmer nu planuiesti?
    Ma mir totusi ca intr-o luna ai adaugat deja atatia pesti. Ai grabit setarea?
    Apa limpede. Eu ma abonez la thread-ul tau. Succes.

  3. #3
    High member Arsen's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Savirsin,Arad
    Posts
    771
    Post (Dis)Likes
    Arata foarte frumos de la inceput si pana acuma acvariul.Parca seamana un pic cu Tranquility
    Toti sunt pacatosi,dar sa te fereasca cerul de pacatele politicienilor.
    Un acvarist mofturos=un acvariu frumos.

  4. #4
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Ar trebui sa vorbesti cu Alex, sa vezi ca mai sunt acvaristi si prin Craiova.
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  5. #5
    Base member andrei_dum's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Craiova
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Apa este putin tulbure dar pozele sunt si neclare (chiar daca am facut pozele cu un Nikon Dslr) datorita faptului ca acel difuzor de co2 care se afla pe furtunul filtrului disperseaza in tot acvariu bule care se tot misca.

    Astept si eu cu nerabdare un surface skimmer.Comanda este facuta insa nu a ajuns.
    Cu ajutorul si la sfaturile lui Alex m-am abonat. Am fost pe la el inainte de a-mi face acvariul si m-am imbolnavit la cat de frumos arata al lui live. Tot de la el am luat si plantele, doar cateva sunt de pe la zoomania. Stiam de pe forumuri pe premea cand eram in Iasi ca in domeniul magazinelor de profil Craiova e cam la pamant . Cine ma invata si pe mine sa pun pozele ca voi mari adica direct in pagina ? eu nu gasesc cum anume

    Ce ziceti merita sa-mi iau un aparat de osmoza inversa? am un amiic la Iasi care are un dennerle folosit la 1000l si care zace acum. Oare mai este bun dupa 4-5 ani in care nu a fost folosit ? (mi-as cumpara si nou la o adica).

    Voi revenii cu poze mai bune (fara bule de co2 dizolvate)
    Last edited by andrei_dum; 09-01-2013 at 12:01.

  6. #6
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Aranjamentul arata bine , se vede influenta ... la fel remarc apa un pic laptoasa , nu ar strica un test de no2 mai ales ca ai discusii in bazin
    La osmozor e foarte posibil sa trebuiasca sa ii schimbi membrana (daca a stat atitia ani resturile captate e posibil sa se fi pietrificat) , care in sine nu e atit de scumpa fata de o unitate noua

  7. #7
    Member linu's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Slatina
    Posts
    111
    Post (Dis)Likes
    La ciota aia ii sta bine cu niste moss. Are fratili tau o poala daca treci prin Slatina.
    ps Vad ca toata Oltenia e moarta dupa Parvula

  8. #8
    Base member andrei_dum's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Craiova
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Am revenit cu poze(fara bule de co2). Dimineata apa era f clara. Aparatul meu cred ca focuseaza automat pe sticla si de aceea pare apa tulbure.
    O sa ma ajute surface skimmerul in curand sper.

    Multumesc Linu pentru moss dar imi doresc altceva daca aveti si ma puteti ajuta contra cost binenteles. Am gasit tot la voi prin poze "fissidens fontanus". Arata demential parerea mea.


    Gazduire imagini www.plici.ro

    Gazduire imagini www.plici.ro

    Gazduire imagini www.plici.ro

    Gazduire imagini www.plici.ro

    Gazduire imagini www.plici.ro
    Last edited by andrei_dum; 09-01-2013 at 11:59.

  9. #9
    Member linu's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Slatina
    Posts
    111
    Post (Dis)Likes
    Pai din ala iti dau . Doar asa am.

    Dar sa vii cu Nikonul ala

  10. #10
    Base member andrei_dum's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Craiova
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by linu View Post
    Pai din ala iti dau . Doar asa am.

    Dar sa vii cu Nikonul ala
    cand am trecere prin Slatina te anunt.

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •