Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 29

Thread: Prezenta necunoscuta in acvariu

  1. #1
    Junior Member Tzake's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    78
    Post (Dis)Likes

    Prezenta necunoscuta in acvariu

    Salut ! Acvariul este setat de 1 luna si cateva zile. Astazi de dimineata , intr-o inspectie la acvariu , am observat o vietate fff mica pe peretele acvariului . Seamana cu un vierme alb si lunguiet , care se zvarcoleste de mama focului. As vrea sa fac o poza , sa v-arat , insa nu cred ca este cu putinta , deoarece este extrem de mic , sa zic circa 2 mm. Am ramas uimit. Pe langa mici pete albe depuse pe perete (pe care urmeaza sa le curat cu magnetul) , am gasit si aceasta ciudatenie. Cred ca este inofensiva. Stie cineva ce ar putea fi ?
    Va multumesc , domnilor !

  2. #2
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Vietatea se numeste planaria . Fa schimburi de apa si evita hranirea in exces ...

  3. #3
    Junior Member Tzake's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    78
    Post (Dis)Likes
    Hmmm. Multumesc . Schimburi de apa fac 10 l la 2 zile . Acvariul are 54 l net. Hranirea se face 1 data pe zi. O sa ma apuc de curatat . Multumiri inc-odata !

  4. #4
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Treaba nasoala e ca daca se inmultesc acvariul va arata urat .

  5. #5
    Junior Member Tzake's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    78
    Post (Dis)Likes
    Nu cred. S-a mai intamplat , si a trecut de la sine. Acestea sunt semne ca acvariul este in procesul de ciclare (petele albe) si dupa cum am spus , setupul nu are nici o luna jumate'. Pe mine ma face foarte curios acea mica vietate , dar raspunsul l-am primit de la tine.

  6. #6
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Si eu acum cativa ani an ramas masca atunci cand le-am vazut in bazin erau sute , iar toti crevetii erau morti . Nu stiu daca ia afectat planaria sau alta a fost cauza , de aceea nu iti pot raspunde daca este inofesive sau nu . Umbla vorba ca cica le-ar manca viviparii si tetrazona insa la mine nu s-au atins de ele si mai vazusem undeva ca ar paraliza crevetii , lucru pe care nu prea il cred .

  7. #7
    Junior Member Tzake's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    78
    Post (Dis)Likes
    Hmm... eu stiu ca apar doar la inceputul setup-ului. Si cred ca a fost doar o coincidenta faptul k ti-au murit crevetii. Poate vor mai exista si alte pareri.

  8. #8
    User banat (spam continuu dupa atentionare)
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Iasi/Falticeni
    Posts
    455
    Post (Dis)Likes
    Din cate stiu eu planariile nu afecteza crevetii.
    Le-am avut intr-un bazin dedicat exclusiv acestora si n-au avut nicio problema. Am scapat in mare parte de ele fiind mai atent la curatenie si zonele "moarte" (fara curenti, unde se aduna detritus).

  9. #9
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Nici la mine nu le-au mancat guppy. Tot ce am facut a fost sa fiu atent la hrana. De atunci le dau doar odata pe zi fulgi, cate unul odata si stau langa acvariu pana se satura ei.. cam 3-4 minute.

  10. #10
    Junior Member Tzake's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    78
    Post (Dis)Likes
    Planaria dispare de la sine in timp . In sensul k nu se dezvolta progresiv. Am dreptate ?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •