Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 27

Thread: Va rog, ajutati-ma!! :((

  1. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Bucuresti, sector 3
    Posts
    106
    Post (Dis)Likes
    Am eu microscop. Te ajut eu cu identificarea parazitului daca doresti.

  2. #12
    Junior Member dacikus's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    @anabio Merci de oferta, dar iazul nu este pe langa Bucuresti, chiar e destul de departe, asa ca nu cred ca ar fi practic sa vin cu lamelele, sa identificam parazitul si apoi sa ma intorc acolo... Va trebui sa-mi iau unul...

    In mare am inteles cam care ar fi ideea de baza... Au paraziti. Deci nu ma mai agit cu parametrii apei....gen duritate crescuta sau altele. Dupa ce scap de gripa asta nenorocita care ma chinuie de vreo 2 sapt, ma duc la ei sa vad cum ii scap de probleme. Va tin la curent!
    Last edited by Tudor.M; 08-01-2013 at 13:07.

  3. #13
    Member VALIAZ's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    152
    Post (Dis)Likes
    Sfatul meu este sa-ti cumperi un rezervor de 1000 l pe care il gasesti destul de usor ( eu am dat pe al meu 250 lei) si sa-l folosesti ca bazin de carantina . Exista 2 variante : 1 - sa-l montezi acolo unde se afla iazul, sa-l izolezi, sa-i instalezi un sistem de filtrare (eventual poti sa-l iei pe cel de la iaz si sa-l adaptezi), neaparat compresor de aer si incalzitor de 300- 600 w si sa incepi sa-i tratezi de acum sau. 2- sa astepti pana la primavara si sa-i tratezi direct in iaz cu substante antiparaziti (daca nu o sa fie prea tarziu)
    Mie rezervorul mi se pare foarte util in conditiile in care ai de tratat cativa pesti sau daca vrei sa-ti depuna izolat vreo crapoaica. BAFTA


  4. #14
    Junior Member dacikus's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Da Vali, e super ideea! M-am gandit la ea aseara cand incercam sa gasesc o solutie de gazduire temp. a pestilor (pe locul doi un acvariu de 2-300l macar), insa, momentan stau EXTREM de prost cu banii (unemployed) si trebuie sa fac cumva sa-i salvez cu investitii de moment minime. ...Ma gandeam la un bazin construit pe un schelet de lemn captusit cu folie PVC in ultima instanta...dar nu sunt foarte hotarat.

    Stie cineva daca Sera Omnipur este la fel de eficient ca si JBL gyropond? (caci nu scrie niciunde daca contine subs. minune "Praziqantel")

    A tratat careva cu succes pestii in iaz, vreodata, la temp (apei) sub 7 grd?? ...ca sa stiu daca imi scot ideea asta din cap...



  5. #15
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    http://en.wikipedia.org/wiki/Praziquantel ASTA AR FI "SUBSTANTA MINUNE".
    AR MAI FI ASTA http://en.wikipedia.org/wiki/Flubendazole
    sI ASTA http://www.fishpharma.nl/en/medicine...a-triclam-203/

    IN REST NU AI DE ALES.SUNT VREO 60 DE SPECII DE DACTY SI GYRO,UNUL SINGUR NU REACTIONEAZA NICI LA "SUBSTANTA MINUNE''
    DAR PROBABIL CA TE POT AJUTA COLEGII MAI MULT.
    MULT NOROC!
    Last edited by syso; 08-01-2013 at 18:58.

  6. #16
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    pot sa te ajut eu cu medicamente, dar trebuie sa vezi exact ce paraziti au pestii.
    am "Potassium permanganate" pentru costia si tricodina, mai am "Fluke-M" pe baza de flubendazol pentru dactilogyrus si gyrodactilus, care merge la orice temperatura, mai am verde malachit cu formalina pentru alti paraziti.
    pot sa-ti mai donez si un mincioc cu diametrul de 1m dar problema e ca are coada de 3m, si e cam greu de transportat, dar te ajuta mult sa scoti pestii din iaz
    se vede in poza pe fundal, le am nefolosite (mincioagele) de vreo 4 ani: ( in prim plan doi prieteni de-ai mei in timpul unei discutii aprinse )





















  7. #17
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Catalin ai putea sa imi spui daca pp e cristal,la ce gramaj ai kusuri pp (250g)? si un pret?
    Scuze am vazut tirziu eticheta.e cristal si doza e 1.5g la tona .mai ramine pretul

  8. #18
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    nu e de vanzare, iar pentru prieteni si pentru colegul care chiar are nevoie, e gratuit.

  9. #19
    Junior Member dacikus's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Super, Catalin! Mi s-a luminat fata cand am vazut post-ul tau! Iti multumesc ca esti dispus sa donezi si altora putin din ce ai tu. Minciogul cred ca ar incapea intr-un astra h break, dar o sa masor ca sa fiu sigur! Cat despre paraziti ramane sa merg sa-i identific, dupa ce scap eu de gripa...

    Multumesc de ajutor.

  10. #20
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dacikus View Post
    Va salut,


    Problemele mele au inceput odata cu venirea toamnei si scaderea temperaturii...sau cel putin atunci am sesizat eu. (poate atunci se agravasera) Pe la 16-19 grade, pestii au inceput sa se scarpine de folia iazului si de ornamente. Uneori prin tumbele lor chiar sareau din apa. Nu toti odata...azi unul...maine altul...peste doua zile altul..si tot asa.
    un feedback ceva sa stim si noi daca ti-au folosit la ceva sfaturile colegilor de pe forum?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •