Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 27 of 27

Thread: Va rog, ajutati-ma!! :((

  1. #21
    Junior Member dacikus's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Daca te referi la Gyropond-ul recomandat de tine ca tratament in iaz, nu, nu mi-a fost de folos din pacate pentru mine.

    Cu toate ca producatorul sustine ca solutia e eficienta si la temperaturi de sub 10 grd. Dupa tratamentul cu gyropond am analizat mucus la un "microscop" cu care se fac testele pt trichina. A fost chin, dar macar am descoperit ceva: Trichodina+Gyro.

    Asa ca am ales "the hard way": vas de carantina, temperatura ridicata, tratamentele de la Catalin, (multumesc inca o data). Nu pot stii daca au scapat 100% caci inca nu am microscop dar judecand dupa faptul ca nu se mai scarpina, sunt vioi, mananca si cei mici s-au dublat din toamna pana acum, eu zic ca mai traiesc cel putin o vara. A contat foarte mult faptul ca am reusit sa cresc temp apei, chiar daca era vb de un vas temporar(carantina) si nu de iaz cum ar fi ideal.

    Dupa ce voi fi sigur ca au scapat (testul cu microscopul), voi posta explicit ce si cum. Pana atunci ma abtin, pentru a nu ajunge in situatia penibila in care pestii ar colcaii de paraziti si eu as da sfaturi (proaste evident) ca un "invatat" pe forumuri...
    Last edited by dacikus; 31-05-2013 at 12:39. Reason: orto

  2. #22
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    deci sa inteleg ca ai facut tratamentul de 24 de zile cu gyropond si dupa ai descoperit gyrodactilus pe pesti?
    e incredibil sincer.

  3. #23
    Junior Member dacikus's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Nu te obliga nimeni sa crezi. Sincer. 14+14=28 zile. La 4 grade. in mijlocul iernii, ian-feb. Nu ma intereseaza sa caut data exacta si sincer cred ca nici pe tine. Testul la microscop l-am efectuat la aprox 2 sapt dupa ce au trecut cele 28 zile. Erau cativa, dar ERAU.

  4. #24
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    mda.esti exceptia care intareste regula .

  5. #25
    Junior Member dacikus's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Sunt curios de cate ori ai tratat tu pestii tai la 4 grade cu gyropond, sau cate iazuri ai "curatat" tu de paraziti de tip "gyro" la 4 grade, de ai ajuns sa ma consideri pe "mine" o exceptie? Si ai si avut succes in urma tratamentului. Poti face vreo dovada in privinta asta? Caci eu "sincer" am auzit ca n-as fi chiar o exceptie cand vine vorba de solutiile astea de amatori. Dau randament, probabil, dar eventual in conditii optime si anume la temperaturi ale apei de peste 15 grd. Buzunarul meu a fost cel mai dezamagit ca a aruncat 130 ron pt 2 solutii banale care sa streseze pestii in loc sa le cumpere spre exemplu "bacterii ce actioneaza si la temperaturi scazute" sau un tratament profi. Cum concluzionam acum ceva luni..."scumpul, mai mult pagubeste".

  6. #26
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    mda. nu are rost sa mai intru in detalii ca deja vad ca le cunosti pe toate.poate ne expui aici miraculoasele tratamente profi ce contin altceva decit praziquantel, flubendazol, sau organofosfati sa le invete si colegii in caz de avarie.
    cum poate am ramas in urma rau poate ne explici putin cam cum eradicheaza aceste "bacterii ce actioneaza si la temperaturi scazute"gyrodactylusul.
    e foarte util pentru cunoasterea noilor inovatii in domeniu.
    deci aceste bacterii ataca parazitii si ii distrug?
    sau poate nu am inteles eu bine ?

    sau poate ai impresia ca aceste bacterii te ajuta impotriva gyro cum sunt convins ca ai priceput din cele expuse anterior

    Quote Originally Posted by VALIAZ View Post
    Cu toate ca nu mai am frunze, in fiecare toamna si iarna pun in iaz bacterii pentru sezonul de iarna , care contin enzime de celuloza si bacterii lichide pentru temperaturi joase.
    Ele accelereaza descompunerea frunzelor ,sedimentelor si materiilor organice chiar la temperaturi sub 4 0C si intuneric. Mentine sistemului imunitar al pestilor iarna si ajuta la intrarea cat mai sanatoasa a lor in primavara . Eu il folosesc de 3 ani si nu am avut nici o problema primavara cand am descoperit iazul.

    Last edited by syso; 31-05-2013 at 19:13.

  7. #27
    Junior Member dacikus's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Bineinteles ca, iarasi, nu ai inteles bine si nu ai vrut sa intelegi bine... caci tu cauti sa iei in ras si sa denigrezi pe oricine. Vorbeam la figurat, ca am aruncat banii pe povetele gratuite pline de bunatate si intelepciune ale unora, in loc sa fac ceva util cu banii aia pt iaz(bacterii de calitate pt iarna in curs) sau chiar pt pesti(un tratament adecvat cu substante profesionale).
    Din acest motiv nici n-am postat si n-am sfatuit pe nimeni cu nimic dupa cum prea bine ai observat, referitor la experienta asta neplacuta. Asa ca te rog sa-mi lasi thread-ul in pace si sa-ti cauti alt interlocutor ca nu te-am intrebat nimic.
    Oricum tu ai mereu dreptate, mare zeu al iazurilor, tatal explicatiilor filozofice. Am incheiat.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •