Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 31 to 40 of 61

Thread: Acvariu nou de 85 L

  1. #31
    Member aerosv's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Suceava
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Deja au trecut 2 saptamani si algele nu s-au mai inmultit asa mult, fiind prezente in partea din fata pe substrat, afectand usor HC-ul, insa apa are in continuare impuritati si biofilmul este prezent. Sper sa se schimbe situatia in a 3-a sapt.

    Am vazut pe alt forum extern un upgrade la filtrul intern Fluval U2, si anume inlocuirea casetelor din plastic direct cu material filtrant, marind astfel considerasbil suprafata de filtrare.

    Voi pastra buretii vechi si ceramica, completand in schimb ca in imagine (foto nu-mi apartine).

    fluvalu2.jpg

    Am 10 creveti care mi-au facut cativa zeci de pui si citisem undeva ca se pot hrani singuri doar cu alge, ccea ce am si observat (nu se ating de granulele de hrana). Este o metoda sa-i las sa-si procure singuri hrana doar din resturi vegetale?

    Pesti nu am si nici nu intentionez deocamdata pana nu se inmulteste armata de RCS.

    @albu81 , merci de sfaturi, in mare le-am urmat si totul e ok. Legat de CO2 bag nonstop si indicatorul este verde pal, deci este dizolvat in apa si mai adaug EC zilnic 3-4 ml.

  2. #32
    Base member albu81's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bucuresti, Sebastian
    Posts
    345
    Post (Dis)Likes
    important este sa-ti creasca plantele sanatoase daca ai reusit asta vei fi OK si cu algele, iar din ce zici tu esti pe drumul cel bun.
    Bravo, keep up the good work.

    cat despre filtrare, cu cat mai multa biologica cu atat mai bine

    ape limpezi

  3. #33
    Member aerosv's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Suceava
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Dupa doua saptamani plantutele si-au dat incet drumul si cresc, algele au cam disparut , defapt le-au ciupit noii locatari si voi continua cu acelasi program de lumina pana voi scapa definitiv de ele dupa care voi creste usor.

    HC-ul isi revine insa destul de lent, insa HM-ul deja s-a dezvoltat intr-o tufa si se pare ca-i merge.

    Pietrele le-am scos pentru a face loc plantelor si voi schimba pe parcurs layout-ul adaugand o radacina mai mare si alte roci mai ok.

    Pesti am bagat 3 guppy maturi (din care o femela mi-a facut cred ca vreo 20 pui care se ascund intre plante), 3 platy si 8 neoni + cativa RCS.

    Alti nu mai bag insa si asa cred ca sunt prea multi si va trebui sa mai scap de ei.


    DSC_5968.jpg

  4. #34
    Member aerosv's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Suceava
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Am realizat si un mic clip cu acvariul meu dupa 3 saptamani de la start.

    Plantele perleaza si totul pare ok, usoare urme de alge pe pietrisul din fata si niste fire ciudate pe HC, insa sper sa scap de ele odata cu dublarea dozei de EC.

    E primul clip si calitatea nu este tocmai ok...


  5. #35
    Member aerosv's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Suceava
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Dupa aproape 4 saptamani plantele si-au revenit si cresc, in special HC-ul care deja s-a culcat si e intinde.

    Am crescut cu inca 2 ore lumina (9 ore/zi) si daca nu sunt probleme urc la 10. Apa este inca un pic cu impuritati in ciuda faptului ca am bagat 2 pastile de bactozym si EasyStart.

    Pana voi cumpara un filtru extern va trebui sa ma multumesc cu asta...

    02-12-a.jpg 02-12-b.jpg 02-14.jpg

  6. #36
    Base member Ady DeeJay's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Bucuresti, Titan, '69
    Posts
    368
    Post (Dis)Likes
    Arata foarte bine. Da-i un nume si muta-l la Jurnal.

  7. #37
    Member aerosv's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Suceava
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Ady, mai este pana il voi aduce la forma dorita insa poate viitorul setup va fi la Jurnal, acesta este primul pe care experimentez.

    Am incarcat un filmulet mai reusit !

    https://vimeo.com/59803340

  8. #38
    Base member Ady DeeJay's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Bucuresti, Titan, '69
    Posts
    368
    Post (Dis)Likes
    Arata excelent. Felicitari! Trebuie neaparat sa-i dai un nume.
    "Fantasy Garden" - Trust me, I'm an engineer!

  9. #39
    Base member crysty83's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    IASI
    Posts
    381
    Post (Dis)Likes
    acum arat mai bine!
    bafta cu el si asteptam noi filmari cand se face si mai frumos!

  10. #40
    High member Vasile's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Vatra Dornei
    Posts
    840
    Post (Dis)Likes
    Foarte fain ,imi place , spor in continuare in ceea ce faci ...

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •