Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 123

Thread: Discusi si scalari :)

  1. #21
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    TEZEU cand am zis de alge m-am referit la faptul ca pestii fac destul de multa mizerie , mai pui si o hrana adecvata lor mai exact mixturi , fulgi , hrana congelata etc . in cazul asta substratul devine nasol fiind un factor la fel de important ca si lumina in aparitia algelor . Eu da am patit-o , nu spun ca si tu ai sa patesti si nici nu-ti doresc asta ...insa poti avea in vedere situatia asta .

  2. #22
    Base member reisz-medre's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ARAD
    Posts
    340
    Post (Dis)Likes
    Tezeu, părerea mea vis-a-vis de discusii tăi o ști bine, așa că nu are rost să-i mai laud că poate-i deochi.
    Comentariile de pānă acum au fost interesante, unele fondate altele aruncate-n vānt fără nicio explicație logică.
    Ps. Perechea mea de xingu a depus și a scos pui īntr-un cub de 60-65 l. Oare e mult sau puțin?
    "Deschide cartea, ca să īnveţi ce au gāndit alţii; īnchide cartea ca să gāndeşti tu īnsuţi."Octavian Goga

  3. #23
    High member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    773
    Post (Dis)Likes
    Nimeni sincer sa fiu nu stiu nimic :( si pe mine ma surprins placut dar nu stiu cine, ce si unde. Poate o sa aflu ceva mai multe ca mi-s curios...

    Dan eu prin mizerie inteleg ciclul azotului si la mine se intampla (am bazinul ciclat si o filtrare sanatoasa), nu le dau mixturi (nu le-am dat mai niciodata), nu le mai dau inima (deocamdata), nu le dau fulgi (nu se dau la discusi de fel). Deci ce mai ramane? substratul!? este in regula aerisit si neimbacsit... Lumina!? este modesta dar de ajuns 60w day light. O sa am in vedere si chestia asta oricum, ms.

    reisz-medre stiu ce parere ai si ma bucura ... eu zic ca e mult pentru o singura pereche) . Sa te bucuri de pui si sa ai de unde sa iti alegi pesti buni xingu imi plac si mie mult, au un colorit deosebit si faptul ca sunt salbatici ii face cu atat mai aparte. Mi-ar place si mie candva, cativa.
    Totul a inceput cu un gupp mic.Respect the gupp

  4. #24
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Eu prin mizerie inteleg "substrat imbacsit" sau " fund de bazin steril mizerabil " deoarece ciclul azotului nu e o mizerie ci face parte din bazin . Imi pare rau ca nu am fost pe aceeasi lungime de unda din prima .

  5. #25
    High member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    773
    Post (Dis)Likes
    Si un substrat imbacsit prin ce se traduce? cam care este impactul lui in bazin? eu prin mizerie inteleg amoniac-no2-no3 (asta daca ai bazinul ciclat, daca nu, te opresti in primul stadiu) . Nici acum nu suntem pe aceasi lungime de unda dar mai umblam la frecvente.

    Ti-am explicat ca nu vorbim de substrat imbacsit si de ai fi avut idee vizavi de discusi ai fi stiut ca nu ar fi aratat asa daca erau crescuti in preajma unui bazin fara un ciclu al azotului complet. Un bazin ciclat bine si cu indeajuns de multe colonii se traduce prin bazin cu pesti sanatosi si cam fara alge. Apropo, eu prin alge inteleg invazie in toata puterea cuvantului, nu acele alge verzi placute ce se instaleaza pe lemn sau piatra.

    Interesant este ca aici unde sunt acvaristi discutiile se poarta la nivel de nimicuri comparativ un un alt forum (dedicat) unde se discuta ceea ce trebuie restul fiind subinteles. Dar nu-i bai, discutam pe toate temele, mai aflu si eu cate ceva, numai bine.
    Totul a inceput cu un gupp mic.Respect the gupp

  6. #26
    Base member reisz-medre's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ARAD
    Posts
    340
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by TEZEU View Post
    ...Interesant este ca aici unde sunt acvaristi discutiile se poarta la nivel de nimicuri comparativ un un alt forum (dedicat) unde se discuta ceea ce trebuie restul fiind subinteles. Dar nu-i bai, discutam pe toate temele, mai aflu si eu cate ceva, numai bine.
    Cam asta īncercam și eu să zic īn intervenția mea, īnsă eu am fost mai subtil,
    "Deschide cartea, ca să īnveţi ce au gāndit alţii; īnchide cartea ca să gāndeşti tu īnsuţi."Octavian Goga

  7. #27
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Un bazin de exceptie cu pestani foarte faini al coror stapan chiar stie ce face,felicitari si spor.
    Sincer, si sper sa nu supar pe nimeni, mi-ar placea sa vad acesti pesti si acvariu asa cum este el dar la scara mai mare. Cred ca ar fi ceva fara cuvinte.

  8. #28
    High member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    773
    Post (Dis)Likes
    reisz-medre mi-am dat seama

    rick multumesc pentru aprecieri . Nu ai de ce sa superi pe cineva, este un adevar evident ca sunt pesti de talie mare ce ar avea nevoie de un bazin mai mare, considerabil mai mare, la fel de adevarat este ca exista o suprapopulare acolo. Eu undeva intre prioritatiile mele am un bazin de circa 500 de litri dar acum nu este cu putinta, nici nu mi-l permit si nici nu am loc pentru el. Pana atunci am sa reduc personalul si discusii vor ramane stapani pe cel ce il am. Acest bazin este supus unui mare compromis si anume: discusi cu plante, o sa vad cum evolueaza lucrurile in viitor si voi interveni de va fi nevoie.

    P.S. si acum sa fim seriosi, bazinul este modest el in sine, am 3 buruieni resuscitate, un pietris roscat si o buturuga, scalari sunt draguti dar lucrul ce ii ridica considerabil valoarea sunt vedetele. Practic pentru ele am facut si am postat filmuletul, restul sunt acolo si atat. Numai bine
    Totul a inceput cu un gupp mic.Respect the gupp

  9. #29
    Member Mariusvlad2's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Sibiu
    Posts
    126
    Post (Dis)Likes
    Mai fratilor da ce agitatie pe aici. Pai a zis si omu' ( eddy1988 ) din ce a citit pe gogu si mai sa-l luati la bataie. Pun pariu ca o sa inteleaga si de buna voie fara sa-l picurati cu acid.
    In alta ordine de idei, doar asa ca sa mai inflamez spiritele, eu a-si pune pariu ca vreo 2 heckeli adusi direct din mama natura s-ar simti mult mai bine in bazinul tau ''supraaglomerat'' decat daca i-ai pune singuri in...50l/bucata.
    Last edited by Mariusvlad2; 05-01-2013 at 22:53.

  10. #30
    Member Mariusvlad2's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Sibiu
    Posts
    126
    Post (Dis)Likes
    Scuze de postare dubla.
    Last edited by Mariusvlad2; 05-01-2013 at 22:53.

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •