Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 22

Thread: help......depunere sanitari

  1. #11
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Depunerea care am scris-o mai sus a fost fara succes, toate au fost mancate in 24 ore.
    Sambata 29.06, au depus iarasi. Nu stiu de ce dar la mine doar sambata depun.
    M-am incapatanat si am zis ca de dasta asta vreau sa vad macar 1 pui de cory, asa ca am laut o lama si le-am ras de pe sticla. Nu am avut la indemna acvariu maternitate si am luat un vas rotund de sticla de vre-o 5-7 L de la navasta-mea . Am bagat icrele acolo si am adaugat 2 picaturi de albastru de metil + aer. Am schimbat zilnic apa 30% si am adaugat cate 1 picatura de albastru de metil. Astazi este ziua 3, conform celor spuse de altii pe forumuri icrele eclozeaza in 4-6 zile.
    Sper ca de data asta sa iasa ceva.

    Ps: E pacat ca nimeni nu descrie exact cum au inmultit aceasta specie. Pentru mine e o provocare.
    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

  2. #12
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by greenp View Post
    asa ca am laut o lama si le-am ras de pe sticla.
    What ? Si crezi ca-ti mai iese ceva?Eu unu' ma indoiesc amarnic...
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  3. #13
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by danny80 View Post
    What ? Si crezi ca-ti mai iese ceva?Eu unu' ma indoiesc amarnic...
    Sincer si eu ma indoiesc, dar nu am facut de capul meu asta, am citit pe ceva forumuri si a fost cu succes. Icrele sunt foarte tari si lipicioase, efectiv se prind de lama. Nu toate au supravietuit, unele le-am taiat :( . M-am uitata la ele astazi si par a fi ca in descrieri la culoare...
    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

  4. #14
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    chiar sunt curios daca va iesi ceva... sa ne tii la curent!
    Bafta !
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  5. #15
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Ziua 4 icrele au forma de pestisori, unele se misca, se invart in cercuri, cred ca voi avea pui.
    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

  6. #16
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Ziua 5 am vazut ca au aripioare. Am numarat si sunt aproximativ 40 bucati. Conform altora 2 zile nu trebe hraniti, apoi galbenus de ou pisat marunt, apoi aspirat resturile. asta pentru 2-3 zile si apoi mancare de baby fish. Astept sa mai creasca si sa ii pot prinde pt a fi mutati intr-un acvariu de 10 L.

    Deci cam asa se pot inmultii cory cand depun in acvariu comunitar.(probabil nimic nou dar nu gasisem informatia asta aici pe forum. Sper sa supravieuiasca si sa creasca repede.

    Atasez o imagine, sper sa se inteleaga ceva.

    Last edited by greenp; 04-07-2013 at 14:10.
    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

  7. #17
    Junior Member Bogdan.G's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11
    Post (Dis)Likes
    Sa iti traiasca si sa traiasca cat mai multi.Cumva cel din recipient este burete cu pompa de oxigenare?
    Ce nu ma omoara ma face mai puternic !!!

  8. #18
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Multumesc!
    Este un burete taiat in 2 pentru ca iesea din castronul de sticla daca era intreg si legat la popa de oxigare, are si o piatra in el. A mers pe toata perioada eclozarii si in continuare. Buretele nu a fost ciclat, doar apa am luat-o din acvariul comunitar.

    Cica le trebe ca apa sa fie aerata tot timpul si tratata cu acel albastru de metil sa nu mucegaiasca icrele. Cu toatea astea au fost mucegaite cateva.
    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

  9. #19
    Junior Member Bogdan.G's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11
    Post (Dis)Likes
    Si eu ma pregatesc pentru reproducere la tetrazona si trebuie sa cumpar albastru de metilen.Dar inca nu mi-a raspuns nimeni daca sa mut femela acum sau sa o mai las.Si ma gandeam daca pot pune capul de la un filtru mic intr-un burete ca momentan nu am pomba de oxigenare.Merge si asa? In caz ca te pricepi la tetrazona uitate la acest video si spune-mi daca pot sa mut femela deja.
    http://www.youtube.com/watch?v=Q05qzcp2MEk
    Ce nu ma omoara ma face mai puternic !!!

  10. #20
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Din pacate nu am avut niciodata Tetrazone, nu stiu ce sa zic. Cauta pe net cat mai multe detalii, cauta si in romana si in engleza. Oxigenarea apei se poate face si prin valurile, adica pui out-ul de la filtru intern cat mai aproape de suprafata apei si astfel se creeaza valuri, sau prin spraybar. Problema este cat de puternic este filtrul, poti avea curenti de apa care sa ii zapaceasca pe micuti si pot fi trasi in filtru cand sunt aproape de el. Daca nu ai cele necesare, experimenteaza poate iti iese ceva, parinti nu patesc oricum nimic.


    LE: uite aici o discutie http://forum.acvarist.ro/showthread....re-Tetra-Negru
    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •