View Poll Results: Considerati utila o rubrica cu TRADE POINTS sub fiecare utilizator?

Voters
116. You may not vote on this poll
  • Da, este nevoie de o reputatie comerciala accesibila si usor vizibila pentru fiecare utilizator!

    99 85.34%
  • Nu este nevoie, daca am nevoie caut topicurile utilizatorului sau daca are feedback.

    16 13.79%
  • Nu cumpar(sau vand) produse de acvaristica de la utilizatorii de pe forum.

    1 0.86%
Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 41 to 50 of 76

Thread: Propunere TRADE POINTS - transparenta in tranzactii si reputatie comerciala!!

  1. #41
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Ba intrun fel va avea ceva efect.... nici un tepar nu are timp sa stea 4-5 luni ca sa adune numarul respectiv de posturi sau un an sa adune vechimea
    Pe de alta parte regula asta va ingradii accesul utilizatorilor prospeti la sectiunea bizz... ceace nu e in regula, pe mine pesonal la inceputuri m-a ajutat foarte mult faptul ca puteam sa cumpar echipamente sh la jumatate pretul sau sa vind diverse care erau in surplus...pentru ca trebuie sa fim seriosi acvaristica nu e o pasiune tocmai eftina iar pe un lucru luat de nou din magazin nu vei scoate niciodata banii nici daca il revinzi tiplat

  2. #42
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Eu ma refeream la incurajarea vanatorilor de posturi, s-a mai spus ca romanul este foarte inventiv. Mai multe detalii ti-am trimis pe pm ca sa nu se simta nimeni vizat sau lezat de cele spuse caci am observat ca se poarta din pacate acest lucru, sa se interpreteze gresit anumite afirmatii.
    Revenind la acces, probabil se va restrictiona accesul la vanzari si schimburi, in sensul de a nu posta acolo. Si pe mine m-a ajutat enorm rubrica de vanzari, dar intr-adevar in ultima vreme oamenii au luat-o razna cu tepele. Sper doar, indferent de decizie, sa nu se ajunga la o situatie de genul ocazii.ro unde userii se pot intelege si se retrag calificativele. Adica macar coloana sa avem si sa ne mentinem parerea.
    Desi nu este inutila rubrica trader point, nu va putea inlocui (cel putin pentru mine) rubrica de feedback unde puteam sa verific cine si pentru ce i-a dat feedback userului - si deci seriozitate relativa a respectivului - de la care vreau sa cumpar ceva.
    Last edited by opincarul; 07-01-2013 at 13:07. Reason: completare

  3. #43
    User banat (spam continuu dupa atentionare)
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Iasi/Falticeni
    Posts
    455
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by opincarul View Post
    ' a limita accesul la bizz in functie de numarul de postari sau vechimea pe forum. '

    Nu va avea efectul scontat aceasta propunere. Asa se vor incuraja bagatorii de seama care vor posta doar de dragul de a avea numarul minim de posturi. Mai mult de atat o anumita vechime pe forum sau numarul de postari nu vor garanta niciodata seriozitatea vanzatorului. Si aici ma refer la cateva conflicte destul de recente ale colegilor @pork si @Decadurabolin.
    Nu inteleg exact ce doresti sa spui.

  4. #44
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    N-ar trebui restrictionat accesul utlizatorilor noi la sectiunea bizz, ci mai degraba dreptul de a posta anunturi ca vind produse. Poate omul vrea sa cumpere ceva, nu sa vinda. Deci nu cred ca accesul la bizz trebuie limitat, ci posibilitatea de a posta topicuri cu vinzare de produse.
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  5. #45
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Stefan, ma refer la conflictul tau cu Evilyuri, avea peste 300 de postari si totusi ti-a tras teapa.

  6. #46
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Repostez pt ca nu imi da voie sa salvez ce am editat mai devreme.

    In cazul colegului Decadurabolin, era vb de un user care are peste un an vechime pe acest forum.
    De aici si concluzia mea ca aceasta solutie propusa de Nimeni nu e cea mai corecta.

    @bobiciupe, si eu sper sa fie restrictionat doar dreptul nostru de a posta, al celor care nu intrunim conditiile necesare.
    Acum legat de trader points, ar fi simplu pentru cineva sa-si faca 2 conturi si sa-si dea singur un feedback bun, sau sa roage doi prieteni sa ii acorde feed pozitiv pentru ca au cumparat cate un fir de cabomba de la el si asa ajunge la o valoare a feedbackului destul de mare, valoare care nu va reflecta adevarul.

  7. #47
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    @Opincarul: vezi postul numarul 3 din acest topic

    Ps: eu nu am venit cu o "propunere batuta in cuie"... am venit cu o initiativa doar. Propunerea se dezbate, se analizeaza si se cauta si gaseste solutia cea mai buna, doar de aceea e forum: sa ne spunem parerile, nu?
    La fel cum a venit si Bogdan cu initiativa aceasta: uite ca a fost buna si s-a materializat. Ca mai se lucreaza inca la ea... e cu totul alta treaba.

    L.E.: si eu sunt de acord cu "bobiciupe"... in fond asta era si ideea mea: multi intra doar ca sa vanda.
    Pentru ca cel care doreste sa cumpere... contacteaza in privat vanzatorul si nu mai deschide un topic nou decat in momentul in care intradevar nu gaseste ceva ce ai trebuie, ca ACVARIST nu ca vanzator
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  8. #48
    High member geo13's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina-Teiul Doamnei
    Posts
    600
    Post (Dis)Likes
    Salut!
    Cred ca ar trebui un exemplu de cum functioneaza sistemul.
    Eu sincer nu am inteles sau nu merge la mine.

  9. #49
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by geo13 View Post
    Salut!
    Cred ca ar trebui un exemplu de cum functioneaza sistemul.
    Eu sincer nu am inteles sau nu merge la mine.
    1- vezi postul nr 20
    2- intri pe profilul userului care doresti sa ai dai feedback si selectezi acolo Acordarea Feedbackului.... restul depinde de tine: negativ-pozitiv.... de ce... link.... etc
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  10. #50
    High member iulian_cioclin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Onesti - Bacau
    Posts
    595
    Post (Dis)Likes
    Aceasta decizia (buna dealtfel) va atrage dupa sine o vanatoare de puncte la acesta rubrica.
    Sunt nenumarati colegi ce vand produse frecvent pe acest forum si vor cauta cu siguranta sa stea in fruntea clasamentului la trade points, pentru a prezenta cat mai multa credibilitate in fata potentialului cumparator.
    Se va forma inevitabil un monopol pe piata de acvaristica. Vor fi useri care vor avea la rubrica de feedback bizz - 0 , cu toate ca ei sunt destul de seriosi dar comercializeza produse foarte rar si in cosecinta nu vor acumula puncte. Acestia sigur nu vor avea credibilitate mai mare in fata celor cu ....n puncte. Daca am intels gresit SCUZE!

Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •